Vztahy

Všechny hrnce mají přidrátovaná ucha

Dobrý den, ráda bych napsala něco k tématu škudlení.

Můj manžel je celkem v pohodě, což je ale malý zázrak, vzhledem k tomu, v jaké rodině vyrůstal. Můj tchán byl proletářský synek ze severní Moravy. Poslouchat historky z jeho dětství a mládí, to je jako číst Bezruče nebo Majerovou - poloviční sirotek, který sloužil u sedláka, těžce dřel a měl pořád hlad, takže kradl selce syrová vyjíčka, která vypíjel a skořápky zahrabával na hnůj, aby se na to nepřišlo. Ani se nelze moc divit, že se z něj stal přesvědčený komunista - on patřil skutečně k těm nejchudším, kterým dali šanci na slušný život (nemyslete si, že s nimi sympatizuji, pocházím z rodiny pražského intelektuála a moje zkušenost je podstatně jiná, ale dokážu našeho dědu pochopit a nikdy jsem se s ním o politiku nehádala).

No, takže u nich v rodině vždycky panovaly o dost jiné, pro mě tak trošku nepředstavitelné poměry - i když se k stáru dědovi daří velmi dobře, má slušný důchod a úspory, návyků z doby strašné nouze, kterou zažil, se nikdy nezbavil. Třeba takový sáček do odpadkového koše, který my ostatní zavážeme a hodíme do popelnice. On z něj vysype do popelnice smetí, pytlík pečlivě vymyje, usuší a použije ještě několikrát, dokud se neroztrhne.

U nich doma se snad nikdy nic nevyhodilo. Všechny hrnce mají přidrátovaná ucha, jí se zprohýbanými hliníkovými příbory... v almárce přitom odpočívá několik sad fungl nového nádobí, které tchán s tchyní během let dostali od dětí. To je ale „škoda" používat, dokud to staré ještě slouží... Protože tchán zamlada pracoval v textilce, mají doma velké zásoby látek - z těch bábi šije všechno, počínaje závěsy a konče utěrkami a kapesníky. Co na tom, že se nehodí barvou ani materiálem, že to všechno smrdí přípravky proti molům...

Veškeré trvanlivější potraviny, jako je cukr, rýže, mouka a podobně, se kupují ve velkém, výhodnějším balení, takže se špajzka stává rájem molů. Děda už špatně vidí, takže ho nějaké létající můrky netrápí, no a bábi je zvyklá - trpělivě prosívá a přebírá.

Mohla bych pokračovat ještě dál a dál. Jak říkám, svého tchána neodsuzuji, jsem jen vděčná osudu, že se jeho syn a můj manžel dokázal ze svého prostředí vymanit a chová se sice šetrně, ale celkem normálně.

S pozdravem
Jindřiška


Milá Jindřiško, děkujeme za velice zajímavý příspěvek. Oceňuji vaše pochopení, které pro vašeho dědu máte. Oni ti staří skutečně zažili tak těžké časy, že si to my neumíme ani představit. I mně maminka mnohokrát vyprávěla, že jako mladé děvče, za války, neměla ani jeden kousek nového oblečení - všechno bylo několikrát přešívané. A dodneška schovává i kousky zbylých nití a namotává je zpátky na špulku.
   
26.01.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [29] Martina59 [*]

  A zkusila si litinový kvalitní hrnce

  superkarma: 0 14.04.2013, 11:22:21
 2. [28] Martina59 [*]

  Tak zkus litinové hrnce

  superkarma: 0 14.04.2013, 11:21:22
 3. [27] gentiana [*]

  Moji prarodiče jsou to samé v bledě modrém, dětství v relativní chudobě, válka..... i ta shánčlivost, ale po letech snažení se to podařilo trochu zkorigovat, že aspoň povyhazovali ty hrnce, co dostali ke svatbě a podobně.

  Ad podnikatelé: To, že někdo zaměstnává další lidi, znamená, že je zaměstnává v oboru tisku bankovek?

  superkarma: 0 28.01.2007, 20:47:01
 4. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Vivian: Ne, těm přece všechno padá do klína, hlavně peníze chudých poctivých lidí

  superkarma: 0 28.01.2007, 19:33:25
 5. avatar
  [25] Vivian [*]

  Věrulinka: 4 - a podnikatelé šetřit nemusejí?

  superkarma: 0 28.01.2007, 19:26:21
 6. avatar
  [24] Jupíí [*]

  Gabi: Naše babička taky kupuje vššchno po 10 kilech. U nich na vesnici v obchodě stojí kilo mouky 12 kurun a v supermarketu 5. Tak proč jí jednou za čas nepřivézt desetikilové balení

  superkarma: 0 27.01.2007, 21:52:58
 7. avatar
  [23] rumcajs.tm [*]

  Taky patřím k těm,kteří kradli z krajáče máslo,a schovali ho do patky chleba,když jsme šli ráno před školou pást krávy.Pamatuji dřeváky.Dnes se snažím,aby mé děti,a vnoučata,takovou situaci nezažili.jen mám strach,abysme ty naše ratolesti nezkazili.

  superkarma: 0 27.01.2007, 17:35:51
 8. avatar
  [22] Josefa [*]

  Tak to můj tchán sice nebyl komunista,pravě naopak byl veden jako asociální živel,ale i když se má o mrtvých mluvit jen v dobrém,tak na něho se nedá v dobrém vzpomínát.Posuďte sami, co on řekl,tak muselo být pro všechny svaté, byl jen on,pak kopy hn... a pak byli jsme my ostatní.Já jsem s ním za 18 let promluvila asi 10 vět.Prostě u něho byly ženy méněcenné,měl rád jen jednu ze dvou dcer a její první dcerku(vnučku).Manžel byl nejmladší a jeho sestra byly od něho dost starší.V životě jsem ho neslyšela pojmenovat tchyni křestním jménem.Byla to prostě :hlupá roba z dědiny.Až když byla v rakvi,tak kvílel jak pominutý a volal ji křestním jménem.Pokud žila,tak s nikým se nesměla bavit,žádné návštěvy kromě rodiny,ale těch bylo málo nesnášel.Tchyně si prosadila,že chodila pracovat do JZD.Když měla výplatu,tak udělala stojku a bylo.Tchán jí kupoval oblečení,poměřil špagátky její velikost,špilkami zase měřil velikost bot.Když jela na návštěvu některé z dcer,tak dostala jen peníze na autobus tam a zpět.Obyvák měli, ale ten se jen ukazoval případným návštěvám, jinak se spalo na matracích na zemi.Dokázal tak hospodařit,že jim stačilo na měsíc 300,-Kč.Brambory měli za záhumenku a ještě deputát,mléko - chovala se koza,slepice - zrní bylo z deputátu.Cukr byl za jednocení řepy.Celý týden se u nich jedly brambory s obměnami - maštěné rozškvařeným špekem, nebo sádlem s cibulkou.V neděli bylo kousek hovězího masa, uvařené v polévce a pak se jedlo s brambory,jednou byl k bramborám kompot, podruhé okurek a tak se to střídalo.Čaj se vařil z bezinek a lípového květu.Sice postavil nový dům, musel,protože ten starý byl z vepřovic a také byl zničený náletem ve válce.Moje děti nedostali od něho ani lízátko.Ve vesnici byl neoblíbený a rád lidem ubližoval.Jak dopadl?Ten postavený dům daroval po smrti tchyně,které jsme mimochodem celý pohřeb zařidili a zaplatili,své milované dcerušce a ta dům i s dědkem prodala a nový majitel ho dal do Domova důchodců,ale tam s nim byly problémy,tak ho dali na psychiatrii,kde také zemřel.Byl to zvláštní člověk,měl ještě 8 sourozenců,ale ti po smrti tchyně už neměli zájem se s ním stýkat.Přímo na jejím pohřbu mu to řekli.Manžel ho nemohl pochopit, odsuzoval ho,ale nyní ke stáří se začal chovat jako on,kromě peněz toto naštěstí po něm nezdědil.Tchán měl Alzheimera a můj muž to po něm zdědil.

  superkarma: 0 26.01.2007, 21:58:03
 9. avatar
  [20] IMI [*]

  Moje babi a děda taky byli z moc chudých poměrů, zažili válku atd. A musím říct, že byli nesmírně spořiví. To, z jakých byli poměrů je vybavilo obrovskou pílí a kreativitou - co se dalo nasbírat, se nasbíralo, co se dalo zavařit, zmrazit či jinak zužitkovat, se zužitkovalo, dokud bylo levnější si oblečení šít, tak jsme byli kompletně celá rodina obšití od babičky (ano, zásoby látek taky byly šílené a smrděly přípravky proti molům, babička stávala hodiny ve frontách ve "frcu"aby ukořistila ty nejlevnější a přitom ještě použitelné zásoby). Párala třeba staré svetry a přeplétala je na ponožky, aby se využila ta vlna. Dovedli neuvěřitelně využívat staré věci a přebudovávat je na něco jiného - to byla ekologická výchova, ne jako ta teorie teď, kdy se sice třídí odpad, ale přitom je trend kdejakou blbost si koupit hotovou a když se pokazí, tak to vylupnout, protože oprava vyjde dráž než to koupit nové. Já hospodařit moc neumím, když mám peníze, tak je roztočím, když je nemám, tak dokud je co do huby, tak se z toho nezblázním. Obleču se bez výčitek svědomí do věcí ze sekáče stejně jako do značkového hadru, nějak mi na tom nezáleží, ale zas na druhou stranu na babičku s dědou často myslím. Děkuju jim za ten vzor, který mi dali, jak se dá žít spokojeně i když je člověk skromný a lituju je, že si vlastně těch peněz, které nashromáždili v neustálé obavě z fiktivních zlých časů, které jednou přijdou, nikdy neužili.Ale říkám si, že oni je nepotřebovali - byli při všem tom uskromňování a šetření spokojení, že se mají líp, než TEHDY - užívat si pro ně znamenalo že si mohou dát cukr do kávy. A pamatuju si, ajk byli hrdí, že nikdy nemuseli mít dluhy. To co potřebovali byl ten aktivní přístup k životu a pocit, že se dokázali vypracovat, kdyby třeba žili teď a všechny ty věci si koupili, tak by jejich život ani zdaleka nebyl tak naplněný.
  MOŽNÁ teď chceme od života moc materiálních věcí a myslíme si, že jejich prostřednictvím dosáhneme štěstí. Nechápu reakce, že by holky opustily muže, co by je nutil kupovat levnější věci. My tak splácíme a taky hlídáme korunu, jak je to možné- a pak si jednou za čas "dopřejem" místo jogurtu za deset jogurt za pětadvacet, místo Eidamu gorgonzolu a máme z toho potěšení a sváteční pocit. Malé radosti, co někomu mohou připadat trapné, ale já mám pocit, že si pak umíme vážit toho "navíc" - Pamatuju si dodnes, jak babička otevřela šuplík a přidělila nám každému v neděli po obědě jeden bonbonek barimandli - to byl svátek, to bylo Něco, dodnes mám při pohledu na barimandle nostalgický pocit. Nemyslím si, že si moje dcera bude pamatovat dva pytlíky Lipa při každé návštěvě její babičky.

  superkarma: 0 26.01.2007, 15:21:50
 10. [19] Rikina [*]

  ad.astra: ad zásoby látek - to ještě nemusel nutně krást. Například když jsem za komunistů pracovala ve fabrice na ovocné kompoty, džemy a marmelády, mohli si zaměstnanci velmi levně a výhodně kupovat jednou za měsíc určitý objem těchto výrobků. Stejně tak to fungovalo v cukrovaru. Zaměstnanec měl nárok na X kg cukru měsíčně za výhodnou cenu.

  superkarma: 0 26.01.2007, 14:31:08
 11. avatar
  [17] Meander [*]

  Můj táta se narodil těsně před válkou na Ukrajině v rodině sedláka, máti těsně před válkou kdesi na Moravě v židovské rodině. Měli nejhorší možné startovací podmínky a přesto ani jeden z nich nebyl škrt nebo fanatický shromažďovač starých křápů. Jsem jim za to neskonale vděčná.

  superkarma: 0 26.01.2007, 14:02:19
 12. [16] a.... [*]

  Můj táta byl taky z chudých poměrů, když mu bylo 10 umřel mu otec a mamimka vychovávala a živila sama 3 kluky, živila se šitím.Kluci museli od mládí příležitostně pracovat.Přesto z něj nic takového nevyrostlo. Ta chyba bude asi někde jinde, ne v chudých poměrech ale jeho mentalitě.Přesvědčeným komunistou se i přes své tvrdé dětství taky nestal.

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:32:22
 13. avatar
  [15] ad.astra [*]

  oprava - komunistů

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:08:36
 14. avatar
  [14] ad.astra [*]

  mě se líbí poznámka o zásobách látek - když tchán pracoval v textilce - je vidět, že se držel hesla - kdo nekrade, okrádá rodinu - zaryté to heslo z dob komusistů a přetrvávající i v dnešní době

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:07:41
 15. avatar
  [13] Smajlinka [*]

  Tak to můj tchán je ještě horší, taky šetřivej a dokonce chodí do sběrnýho dvora nosí zpět domů knížky, hadry a podobný věci s tím, že lidi neumí vůbec šetřit a všechno vyhazujou... Přitom knížky v životě číst nebude a jen je schraňuje doma A takhle je to se spoustou věcí. Ale u něj je to i otázka psychiatrické diagnózy, kterou má.

  superkarma: 0 26.01.2007, 13:00:28
 16. avatar
  [12] Gwendy [*]

  Jájja: Ale to je taky nakupování do zásoby

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:37:05
 17. avatar
  [11] Jájja [*]

  Gwendy: když přijdu domů, kde není nic ve špajzu, tak vyndám chleba z mrazáku, rozpeču v toustovači a dám si ho třeba s máslem. Do lednice ani do mrazáku moli nelezou

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:31:11
 18. avatar
  [10] Gwendy [*]

  Gabi: Upřímně ti přeji, aby se ti nic na stará kolena nestalo. Naše babička měla stranou peníze na pohřeb a dál šetřila, kdyby se něco stalo, rozhodně však z důchodu neměla tolik, aby mohla rozhazovat. Je pravda, že byla sama a je to pár let, ale že by důchodci teď měli něják moc peněz mi asi uniklo. A pokud bydlí, někde v menší obci, tak to jídlo vyjde dráž

  A chamické přípravky už voní po levanduli

  Kila do zásoby- proč ne, záležíjak často to používáš. Má nejhorší představa(co se týče jídla) je, že přijedu utahaná domů a není nic, co by se dalo uvařit. A jasně, někdo se zásobuje jako na válku, ale pokud jí zažil, tak se neníčemu divit.

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:27:50
 19. avatar
  [9] Beruška1 [*]

  Už jsem dlouho v ničem žádné minipotvůrky neměla, naštěstí.
  Vymývání odpadních sáčků bych tchánovi vymluvila vzhledem k jeho ceně vůči ceně spotřebované vody. Jinak bych ho nechala. Naše babička má také hliníkové příbory, je na ně zvyklá, ale když přijdeme my nebo někdo jiný, tak má i pěkné nové nerezové.

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:27:04
 20. avatar
  [8] Gwendy [*]

  pavlama: Přesně, vymývání sáčků může být pro někoho třeba hvůli ekologickým důvodům, ale mi doma používáme nahromaděné z obchodů (ano i ty od rohlíků)Pro dvojčlenou domáctnost by v těch velkých odpad začal páchnout dřív než by byl sáček aspoň zpoloviny plný.

  A ještě k molům - maminka koupila tu sypanou rýži v zavařeném sáčku a byly tam mrtvolky molů, okorát si jich všimla než ho roztrhla a nesla ho 2. den zpátky. A reakce prodavačky:že ona měla taky tu rýži a byla naprosto v pořádku a tak bez nejmenšího pocitu, že by mělo následovat něco víc(jako třeba, že se obchod bude snažit aby se to neopakovalo...), vrátila těch pár korun. To opravdu potěší, když prohlížíte všechno jídlo doma, jestli se do něj nedostaly braberky

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:17:24
 21. avatar
  [7] Gabi [*]

  Gwendy: no nevím, zda je nutné kupovat několik kilo do zásoby. A jak to dělají s celozrnou moukou nebo mouhou s vlákninou - ta se přesívat nedá?! A chemické přípravky proti molům jsou agresivní - já je například cítím po mnoha vypráních. Zlatá levandule.
  U těhle lidí to není o šetrnosti, je to porucha a někdy jen nechuť měnit staré zavedené principy. A také špatné hygienické návyky - plesnivé se okrojí a konzumuje se klidně dál. Ale určitě si někde pod matračkou škudlí šustivé papírky.

  superkarma: 0 26.01.2007, 12:16:37
 22. avatar
  [5] Sirikit [*]

  Těžko si někdy uvědomujeme, že naši rodiče a prarodiče opravdu museli se vším šetřit. Zejména za války bylo všechno na lístky a každý kousek látky, každá špulka nití a třeba taky i potraviny jako je mouka nebo cukr se pečlivě hlídaly, aby se s nimi neplýtvalo. Moje matka třeba nevyhodila ani jeden kousek prádla nebo punčoch, co se nespotřebovalo na hadry, tak nastříhala na dlouhé pruhy - třeba punčocháče, myslím bavlněné, a z toho pak pletla rohožky. Ze starého vyřazeného kabátu ušila svým vnoučatům zvířátka na hraní vycpaná, jak jinak, zbytky podšívky a vatelínu z onoho starého kabátu. Inu, jiná doba... dnes už nás nic nenutí tak ukrutně šetřit.

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:39:25
 23. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Co na to není k pochopení?Bohužel byli takové doby a že to v lidech zůstává napořád,nedivím se.
  neumím si představit,že bych doma neměla základní potraviny a pro každou maličkost,bych honem, běžela do obchodu,jak jinak vařit,jedině mít vše po ruce.
  Přesně jak píše Gwendy: Moli si nosíme z obchodu a že je děda nevidí,je již taky patrně ve věku,kdy lidé špatně vidí,že?
  A pokud nemáme doma podnikatele,tedy já ne,tak také musím šetřit,není na vyhazování,bohužel.

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:36:47
 24. avatar
  [3] pavlama [*]

  Naši dědové a bábrlinky už takoví prostě jsou.. i když ostatním lidem "dnešního života" to přijde prapodivné. Ale jak píše Gwendy: vymývání sáčků to je trošku moc.. Možná když dědovi vypočítáte kolik stojí 1 ks nového sáčku oproti ceně mycího přípravku a spotřebě vody.. možná že nad tím začně aspoň mpřemýšlet

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:32:06
 25. avatar
  [2] AnoliV [*]

  přibory jsme taky řešili a udělali to tak že jsem ty původní prostě vyhodili....

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:29:15
 26. avatar
  [1] Gwendy [*]

  Nedovedu si představit, že bych doma neměla základní suroviny - cukr, sůl, mouku,...Moly si jeden přinese z obchodu, ani neví jak. Takže by děti mohli raději přivézt pár lapačů na moly A že látky smrdí po ani molých kuličkách- no to snad jde vyprat
  Hliníkové příbory a vymývání sáčku je trošku přehnané, ale jinak mi to tak děsné opravdu nepřijde

  superkarma: 0 26.01.2007, 11:23:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme