Zdraví

Všechny hříchy si kůže pamatuje


Devět z deseti žen vám bez zaváhání řekne, že se jim líbí opálená kůže, že opálený člověk vypadá zdravěji, a ženy se ujišťují, že nějaké to kilo nebo tukové polštářky se v bronzové barvě více ztrácejí.

 

Prospěšné vlastnosti slunečních paprsků jsou známé, ale nic se nemá přehánět: „K pozitivním účinkům patří pocity duševní pohody a tvorba vitaminu D v kůži, který je důležitý pro správnou mineralizaci kostí.

 

Na druhé straně honba za bronzem, nepřiměřené vystavování se slunci v létě i v zimě, případně návštěvy solárií, vedou k rychlenému stárnutí kůže a ke kožním nádorům. Nezanedbatelným problémem jsou i sluneční alergie,“ vysvětluje pro magazín Žena-in.cz lékařka Dagmar Ditrichová.

 

Bez léků se neobejde

Jak lépe zdolávat nepříjemné alergické reakce už dnes ví Blanka Kovářová: „Alergie se mi projevuje na místech, kde to nejde tak jednoduše zvládat. Ve výstřihu, na rukou a na stehnech," říká.

 

Kdy se jí objevila alergická reakce na sluníčko poprvé, si vzpomíná úplně přesně: „Bylo to tak před pěti lety, kdy jsem se v Třeboni opalovala bez ochranných krémů a hodně se spálila. Nevím, jestli to byl ten spouštěcí mechanismus, ale od té doby mám potíže. Bohužel se tím trápí i můj malý syn.“

 

Pozor na voňavou kosmetiku

 

Lékaři potvrzují, že zvýšená citlivost kůže na záření může být vyvolána působením řady různých léků například na vysoký krevní tlak, na odvodnění, na bolesti kloubů a zad, antibiotiky a někdy také hormonální antikoncepcí.

 

Příčinou mohou být i umělá sladidla a léky na cukrovku, krémy a gely na bolesti kloubů, ale také parfemovaná kosmetika. Jana Krbcová z Olomouce se nám svěřila, že musí vždy používat krém s vysokým ochranným faktorem až 50. Ale ani s ním nemá jistotu, že se neobjeví na její kůži bolestivé puchýřky:

 

„Nejdříve mě to začne svědit, pak mi kůže zčervená a objeví se pupínky. Když je reakce silnější, tak mi vyskáčí boláky, a nakonec mám kůži plnou stroupků. Je to hrozné. Objevuje se mi to na obličeji, na dekoltu, na zádech a někdy i na nohách. Vždycky se to ještě zhorší, když jsem v teple nebo se zpotím. Hodně cestuji i do jižních zemí, ale v Čechách mám alergie nejhorší.“ Jana Krbcová  zároveň připouští, že naposledy se jí projevila rozsáhlá reakce po aplikování parfemovaného tělového krému.

 

„Byla to souhra několika věcí. Po saunování jsem se namazala voňavým krémem, pak jsem jela v autě, kde bylo hrozné vedro, zpotila jsem se a byla  asi půl hodiny v prašném prostředí,“ vypočítává Jana.

 

Umění správného chování na slunci

 

„Důležité je pokud možno se nikdy nespálit. Nevystavovat se slunci v poledních hodinách, kůži  přivykat postupně po malých dávkách záření a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, nejméně 20, ale raději více,“ opakuje lékařka.

 

Důležitá je správná aplikace přípravku v dostatečně silné vrstvě, opakovaná několikrát denně, zvláště po koupání. Nutná je i pokrývka hlavy, sluneční brýle a dostatek tekutin. Při spálení kůže použijeme chladivé obklady, například z borové vody. Můžeme vyzkoušet i aplikaci bílého jogurtu či tvarohu na kůži.

 

Negativní účinky záření se sčítají

 

Každý člověk má určitou vrozenou odolnost kůže ke slunečnímu záření, tzv. fototyp. Osoby s nízkým fototypem jsou obvykle světlovlasé s bledou kůží s pihami, která je vysoce citlivá k záření. Tyto osoby by se neměly záměrně vystavovat slunci po celý život. Osoby s vyšším fototypem s dobře pigmentovanou kůži a tmavými vlasy snášejí slunce podstatně lépe.

 

Lékařka však varuje: „Každé spálení se zarudnutím nebo dokonce s puchýři si kůže pamatuje. Negativní účinky záření se s věkem hromadí a sčítají. Způsobují  předčasné stárnutí kůže s hlubokými vráskami a nepříjemnými pigmentovými skvrnami. Opakované spálení v dětství, ale i později v životě, je považováno za hlavní rizikový faktor kožní rakoviny a maligního melanomu.“

 

Většina  nádorů kůže je úplně vyléčitelná, pokud přijdete k lékaři včas. 

 

Doporučení lékařky Dagmar Ditrichové
+ děti do 3 let zásadně neopalujeme, větší děti jen mimo polední hodiny (11.00 až 15.00) a vždy s pokrývkou hlavy a ochrannými krémy (totéž platí pro dospělé)
+ pro tvorbu vitaminu D postačuje denní 10 až 15 minutový pobyt na slunci, mimo poledne
+ užíváte-li jakýkoliv lék, nesluňte se vůbec
+ všímejte si změn na své kůži, měnící se mateřské znaménko je důvodem návštěvy lékaře

   
22.07.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [14] Mánek [*]

  to je fakt, poslechněte.

  superkarma: 0 23.07.2008, 08:30:16
 2. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  užíváte-li jakýkoliv lék, nesluňte se vůbec


  Uzivam denne asi 20 ruznych piluli a na slunci jsem taky denne, celorocne a nemam zadne problemy, ani starou plet, ani vrasky a mlecne bila pokozka se mi hnusi.

  superkarma: 0 22.07.2008, 18:38:07
 3. avatar
  [12] Vivian [*]

  verlit: (10) přesně

  Já tedy nechápu, jak paní doktorka D. D. přišla na to, že člověk užívající JAKÝKOLIV lék se nesmí opalovat Pobyt na slunci je zapovězen akorát lidem, kteří užívají fotosenzibilizující preparáty. A upozornění na fototoxicitu má každý takový lék v příbalovém letáku, takže nevidím důvod se bát slunce a priori po všech lécích...

  superkarma: 0 22.07.2008, 16:51:20
 4. avatar
  [11] Lilinka [*]

  Já jsem se vlastně nikdy neopalovala tím způsobem, že bych se vyplácla na přímé slunce a celý den se rožnila. Pokud jsem se někdy opálila, tak to bylo při plavání ve vodě nebo prostě pobytem někde venku. A přesto mi na těle rok od roku přibývají velké pihy.

  superkarma: 0 22.07.2008, 14:32:45
 5. avatar
  [10] verlit [*]

  Taky vám připadá, že drtivá většina článků na žene-in poslední dobou začíná slovy „Všichni se jistě shodneme, že...“ nebo „Každá z vás určitě má zkušenost s....“ nebo „Deset z deseti návštěvnic...“
  Načež se pod články v debatě shodneme, že deset z deseti si myslí pravý opak, žádnou takovou zkušenost nemá atd.

  superkarma: 0 22.07.2008, 14:31:48
 6. avatar
  [9] verlit [*]

  Neopaluji se už přes 30 let, na sluníčko bych nikdy dobrovolně nevylezla a na lidi, kteří jsou schopni si v plavkách lehnout na plné slunce se dívám z bezpečné vzdálenosti, protože jsem si jistá, že je s nimi něco zásadního v nepořádku.

  superkarma: 0 22.07.2008, 14:29:47
 7. [8] dasad [*]

  mam od malicka alergii na slunicko, takze se vubec neopaluju. Kdyz zatouzim po opalene kuzi, nemazu se samoopalovakem a je to super. Muzu doporucit Dove, ma takovy jemny trpitky.

  superkarma: 0 22.07.2008, 14:18:56
 8. avatar
  [7] Petunie [*]

  *Kotě*: naprostý souhlas

  superkarma: 0 22.07.2008, 13:07:38
 9. avatar
  [6] Enya [*]

  Opálená pleť se mi teda nelíbí, ženský většinou vypadají mnohem starší, než jsou, takový seschlý...A nejhorší kombinace je světlá blondýna s hnědou pletí.....

  superkarma: 0 22.07.2008, 12:21:25
 10. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Neopaluji se nikdy, na slunce bez důkladného zahalení a namazání vůbec nechodím, do solária by mě nedostali ani násilím. Kult opálené pleti a mnohahodinové pečení se na prudkém slunci považuji za naprostou zhůvěřilost.

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:42:03
 11. avatar
  [4] micinka.juli [*]

  hmm, jako dítě jsem se opalovala skvěle, od jisté doby mi opékání na slunci přijde jako totální ztráta času. Mám ráda svou bledou pokožku, radši se pečlivě namažu krémem či mlékem se SPF 30-50 a pak si vezmu brýle. Je mi šumák, co na to indiánské babičky, já jsem spokojená s pokožkou jak z vápenky (zas tak vápenná nejsem, jako ne-zrzka nemám bohužel šanci)

  superkarma: 0 22.07.2008, 09:06:15
 12. [3] Lindaa [*]

  Alergii na slunícko mám posledních pár roku, nastestí jenom na jednom míste - ve výstrihu. Udelá se mi spousta malých puchyrku a vypadají jako spálenina, nebolí to, jenom trosku svedí, ale vypadá to príserne, kazdý se zdesí, kde jsem se tak príserne spálila. Vyresila jsem to nekolika tílkama a trickama se stojákem.

  superkarma: 0 22.07.2008, 08:33:26
 13. avatar
  [2] Galina [*]

  já mela alergii ve formě vyrážky po těle - ruce, nohy, výstřih. Od té doby jsem preventivně před dovolenou pojídala antihistaminika Fenistil nebo ZOdac, polykala tabletky Zinku a bylo to ok.Pak na dovolene taky kazdy den tabletky ZOdacu a tabletka Zinku a bylo po vyrážce

  superkarma: 0 22.07.2008, 08:18:27
 14. avatar
  [1] lenagirl [*]

  alergie je svinstvo , také se mě objevila zhruba před 5-6 lety , byla jsem s toho úplně vedle , do té doby jsem mohla být na slunci stále , od té doby stačí, když jenom přejdu venku , po cestě na autobus , nebo do obchodu a mám hned fleky na obličeji a po rukách , zkrátka tam kam slunce zasvítí , lékařka doporučuje dlouhý rukáv a slunci se vyhnout

  superkarma: 0 22.07.2008, 07:40:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme