Domácnost

Všechny houby jsou jedlé...

...ale některé jen jednou, říká okřídlené úsloví. Stále jsou mezi námi jedinci, kteří každoročně zkoušejí jeho pravdivost. Tato roztomilá lesní ruská ruleta už si vyžádala nemálo obětí. Když ne na životech, tak alespoň na ledvinách a žaludcích mnohdy doživotně poškozených.

Jistě by bylo lepší sbírat a zažívacím traktem prohánět jen to, co je možno bezpečně pojíst i několikrát za sebou.

A tak, než vůbec začnete mlsně pokukovat po letošních prvních žampionech nebo hříbcích, než se vrhnete pod vzrostlé jehličnany a než začnete klacíkem píchat do každé hromádky listí s vidiou libézní smaženice, snad vám přijde vhod několik rad od člověka, který sebere a sní i mnoho z toho, čeho se jiní bojí, a přesto stále úspěšně žije.

Nehodlám aspirovat na post mykologa, ale přece jen…

Houby jsou v mém zájmu už od mých čtyř let. Ještě než jsem se naučila číst, znala jsem je a také aktivně sbírala a pojídala. S kým jiným,než s babičkou.

Rady a postřehy, které vám v článku nabízím, jsou vpravdě více lidské než odborné, snad vám proto budou bližší.

Nehodlám vás unavovat atlasem, který si můžete kdekoli zakoupit. Spíše bych „vypíchla" věci, které by se mohly hodit a těžko se hledají. Mnozí z vás ale některé určitě znají také.

Houby jsou mazané

Nejvíc hub vždycky najdu u cesty. Patrně je to proto, že všichni se vrhají hluboko do lesa v domnění, že u cesty budou vysbírané. Proto je u cesty nikdo nehledá. Proto tam jsou nejvíc.

Některé houby se nemají rády

Ryzec peprnýNapříklad na místech, kde roste ryzec peprný, většinou nerostou jiné jeho kolegyně.

Pokud byste byli gurmány, lze tuhle houbu upravit například se slaninou, ale mně moc nechutná. Jinak je velice podobný ryzci plstnatému, a ten je nejedlý, byť není nijak jedovatý. Je to na vás.

 

Holubinky jsou bezpečné, když…

Je celá řada výtečných holubinek, kterých se lidé možná zbytečně bojí. Přitom je holubinka bezpečnější pro začátečníka než třeba žampion. Ten už si lze splést snadněji. Proč?

Žádná holubinka nemá prstýnek. Myšleno takovou sukýnku kolem nohy. Pokud byste znali holubinku s prstýnkem, tak mi o ní řekněte. Ale všechny druhy muchomůrek, kterých se bojíme, sukýnku mají. Holubinky lze sbírat naprosto beze strachu, pokud tohle víme.Holubinka doupnáková

Žádná holubinka není jedovatá. Jen některé jsou méně a jiné více chutné. Například taková holubinka namodralá je výtečná houba a roste už teď. Lze naprosto spolehlivě vyrobit chutnou smaženici z různých druhů holubinek bez použití jediného hřibu.

Žádná holubinka, na rozdíl od muchomůrek, nemá kalich. Takové „puklé vejce", ze kterého roste.

 

Nechoďte na houby s igelitem

Houby jsou potvůrky. Přestože máte nasbírané jen samé jedlé a bezpečné druhy, ještě to neznamená, že se jimi nemůžete dost nepříjemně přiotrávit. Houby se totiž nesmí zapařit!

Zapařené houby jsou jedovaté, i kdyby předtím nebyly. Ono taky vyrazit na houby s igelitkou je značně neuctivé i vůči lesu samotnému.

V lese jsme na návštěvě a je hezké, když tam po sobě těm, kdo v něm bydlí, nenecháme binec, jako jsme zvyklí dělat v okolí našich bydlišť.

Zvířátka a lesní skřítci se s námi o houby rádi podělí. Ovšem nepijí z petlahví, svačinu si nebalí do alobalů a rovněž k ničemu nepotřebují ojeté pneumatiky. Tak jim to tam nenechávejme.

Nikdy houby neochutnávejte syrové!

A to bych skutečně chtěla zdůraznit. A není to proto, že byste mohli pojíst houbu jedovatou, protože jedovatá houba je až třeba na smrže jedovatá, i kdybyste ji týden vařili. Já vám povím proč.

Milovala jsem syrové hřiby. Jen ovšem do chvíle, než jsem přesně tímhle způsobem drapla chorobu, kterou normálně člověk dnes dostane jen velmi těžko. Totiž nefalšovanou kulhavku.

Nikomu bych nepřála pusu plnou boláků, díky kterým člověk nepozře ani vodu. Ty stejné boláky i po rukách a nohách a hlavně na játrech.

Nikdo nevěděl, co se mnou. Lékaři v Rychnově mi léčili afty. Bylo to čím dál horší. Museli jsme z chalupy rychle do Prahy.

Kdybych tehdy neměla „obvoďáka“, který měl vystudovanou i zemědělskou školu, byla by diagnóza podstatně těžší.

„Máš kuhlavku. Akorát nechápu, jak to, když to dostávají hlavně krávy,“ pravil tehdy starý pan doktor Miklík.

„To je prima, to jsem tedy asi stará kráva,“ povídám. Bylo mi devatenáct.

„Hlavně jsi v průšvihu,“ povídá vážně lékař.

Následovala okamžitá cesta do nemocnice, čtrnáctidenní hospitalizace, velmi nepříjemné injekce, proplachování pusy peroxidem (je to odporné) a zdlouhavé vyšetřování, jak jsem k nemoci přišla.

Nakonec byly na vině právě syrové houby, které předtím ožižlal nějaký nakažený kopytník.

Tuhle princeznu nebrat!

Tahle kráska je vůbec nejjedovatější houbou na světě. Je to muchomůrka zelená a její jarní bílá podoba. Právě její čistě bílý převlek je nejnebezpečnější, protože tehdy připomíná žampion.  

Jen 0,5 g  této houbičky by zabilo takové množství myší, že kdybychom je postavili do řady, byla by dlouhá 18 kilometrů. Otravy muchomůrkou zelenou většinou končí smrtí. Hlavně proto, že po jiných jedovatých houbách je nám zle už zakrátko po požití. Kdežto po této houbě mnohdy i za dva dny, a to je většinou už pozdě.

Muchomůrka jarníŽampion

Každým rokem se pár lidí otráví díky tomu, že nevědí, že tahle kráska, na rozdíl od žampionu, má kalich a nikdy není nahnědlá zespodu kloboučku.

Žampion navíc má proti ní ošklivou, pomuchlanou sukýnku.

S holubinkou si muchomůrku splést nelze, protože holubinka nemá sukýnku vůbec. Čili zelená baculatá houbička bez prstýnku a bez kalichu je holubinka zelená, hrozně dobrá.

Muchomůrka zelenáHolubinka zelená

Co si určitě nespletete?

Existují houby, kterých je poměrně hodně, nikdo je nesbírá a ony zůstávají ladem, protože se lidem nelíbí, a přitom jsou dobré a naprosto nezaměnitelné.

Než si moje rodina zvykla, mysleli si všichni, když jsem přijela z lesa, že je chci zamordovat. Dnes si už běžně pochutnají i na takovémto „krasavci".

Je to „kominíček“, znáte? Stroček trubkovitý

Odborně je to stroček trubkovitý. Roste v trsech a je to moc dobrá houba. Taková kořeněná.

 • Jestli nemáte právě dobrý žaludek, nejezte houby na noc – je to stejné jako s vejci na tvrdo.
 • V lednici je neuchovávejte déle než do druhého dne.
 • Mražené houby budou rozblebtané.
 • Usušené houby lze rozemlít na prášek a používat jako koření, například do guláše. Je to skvělé!
 • Bacha! Model, že jedovaté houby nejedí slimáci a nejsou červavé, by mohla být fatální mýlka! Odvážlivci jako jsou plži a červi mají zcela jinak uzpůsobená tělíčka než lidé!

Nakonec jsem si nechala ozdobu každého lesa

Jako malá jsem jim říkala baletky.

Muchomůrka červená

Jsou to překrásné houby. Jestli neprahnete po levné opici, nechte je na místě a jen je obdivujte, mají to rády. Jsou to pyšné houbičky, ale zaslouží si pozornost.

Tak jako lidé chodí do hospody, tak chodí zvířátka na muchomůrky červené. Je to slabý halucinogen a vědci dávají obě paže do ohně za to, že například srny a veverky je okusují schválně, aby se pak motaly a měly pěkné sny.

Pokud tedy potkáte v lese srnu, která se motá a prozpěvuje si, tak buďto byla ona na muchomůrkách, nebo vy v té hospodě... :-)

Už jste letos byli na houbách? Už rostou! Máte nějaké vlastní postřehy ohledně hub? Ochutnáváte syrové houby?

   
01.06.2009 - Zahrada a květiny - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Nase Veru [*]

  ani jednu z fotky bych nesebrala..Sml23

  superkarma: 0 27.06.2009, 09:30:26
 2. avatar
  [32] Myškomedvídek [*]

  houby rádi sbíráme i jímeSml22Sml75

  superkarma: 0 03.06.2009, 17:22:05
 3. avatar
  [31] Zázvorka [*]

  Nestyda — #29 Dříve jsme taky byli proti takto zacházet s houbičkama. Většinou je naaranžujeme zpět, ať se na ně nachytá někdo další. A to jak s hořčákem, tak i s houbou plesnivou či červavou. Ale jednou jsme sledovali rozhovor s mykologem a ten dokonce doporučoval houby rozkopávat (to nedělám, to mi přijde ošklivé a hulvátské), rozkrajovat na malé kousky a pohodit kolem, rozbíjet o kmeny..... prý se takto houba lépe a dále vytrousí a příště jich vyroste více!!! Prý je to pro ně  zdravé......

  Je mi to proti srsti, ale hořčáka vždy potrestám! Ostatní aranžuji zpět:-)

  superkarma: 0 03.06.2009, 09:33:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Nestyda [*]

  Zázvorka — #28 Protože kvůli Tvé kratochvíli ona umřela... Je to jako hodit s mrtvým tělem člověka jenom proto, že se nám nelíbí...

  superkarma: 0 03.06.2009, 09:23:32
 2. [29] Nestyda [*]

  Zázvorka — #28 To je ale ošklivý zacházení s houbou. Ona nemůže za to, že Tobě nešmakuje. Pěkně ji položit zpět do trávy a omluvit se jí...

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #31
  superkarma: 0 03.06.2009, 09:22:44
 3. avatar
  [28] Zázvorka [*]

  Michaela Kudláčková — #22 právě pro tu nádheru do poslední chvíle nevěřím, že to je hořčák a přeju si, aby to byl hříbeček:-))

  Většinou pak hořčák letí velkou rychlostí na nejbližší kmen:-)

  1. na komentář reaguje Nestyda — #29
  2. na komentář reaguje Nestyda — #30
  superkarma: 0 03.06.2009, 09:02:47
 4. [27] Nestyda [*]

  Jakub D. Kočí — #23 to jsou mi tedy kamarádi. Mně přijde, Jakube, že oni Ti vůbec nedůvěřují...

  superkarma: 0 01.06.2009, 21:38:18
 5. [26] orangutan [*]

  Sml2v pátek razíme

  superkarma: 0 01.06.2009, 21:21:51
 6. avatar
  [25] Florencie [*]

  Miluju sbírání hub, je to moje úchylka. Mamča už mě lámala, že o víkendu vyrazíme. A jestl fakt rostou, už mě z lesa nikdo nedostane a budu tam nasazená každou volnou chvíli Sml30

  superkarma: 0 01.06.2009, 19:07:43
 7. [24] FAXÍK [*]

  sbírám jen ty houby co dobře znám

  superkarma: 0 01.06.2009, 18:02:56
 8. avatar
  [23] Jakub D. Kočí [*]

  Mno, já vždycky tvrdil, že poznám všechny jedovaté houby a tak ty ostatní jsou jedlý. Z mě nepochopitelného důvodu vždycky, když někde vaříme na akci houby, se kamarádi ptají mojí drahé polovičky: "A kontolovals ty houby ty, žejo?" Sml80

  1. na komentář reaguje Nestyda — #27
  superkarma: 0 01.06.2009, 15:38:36
 9. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  Zázvorka — #21 Hořčák poznáš i jinak. Má růžové masíčko pod kloboučkem a je prostě nádhernej. Tak hezký hřib, jakým hořčák je, musí být podezřelý. :-)

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #28
  superkarma: 0 01.06.2009, 15:06:59
 10. avatar
  [21] Zázvorka [*]

  Míšo nádherný článek!

  Taky moc ráda chodím na houby, sbírám jen ty, co dobře znám! Sice každý rok asi o 2-3 kousky náš repertoár rozšíříme, ale to vždy s atlasem, se 100%zkušenostma ostatních a někdy i s mykologem:-)

  S holubinkama si mi udělala radost, nastuduji a zkusím sbírat! Stejné jako s holubinkama, je to s píchavkama, taky všechny druhy jsou jedlé (a dobré) a nejde se splést!                                                                                                                                               

  Jo a houby okusuji v lese jen ty, u kterých si nejsem jistá, zda je to hořčák či není :-)

  Letos jsem ještě nebyla, ale už se nemůžu dočkat!

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:42:41
 11. [20] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #19 papááá, hlavu věšet nebudu, nechci bejt směšná oběšená, když umřít, tak v nějaké úctě a ne, aby se na mně ještě nějakej capart houpal s přiblblým úsměvem na tváři :) :) :)

  superkarma: 0 01.06.2009, 14:37:55
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #18 to by si nedovolil:) Mažu do školky. Nevěš hlavu a pa zas někdy

  1. na komentář reaguje Nestyda — #20
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:34:31
 13. [18] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #17 neříkám, že bych červenáčka chtěla domů, ale dobírat si ho, hihi, to by mne bavilo, než by mne setřel hrubými slovy, že jsem trapná.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #19
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:28:20
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #16 ToraToraTora je šelma co potřebuje ulovit kus krvavé flákoty, sladkým hošíkem jí nikdo nezasytí. Ale jako předkrm dobrý

  1. na komentář reaguje Nestyda — #18
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:25:37
 15. [16] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #15 jůůů, takovýho bych taky chtěla. Já totiž ani jiné řeči, než dvojsmyslné, nevedu.. To bych ho dostala do rozpaků, to by se mně líbilo. U nás je lékárník starý kmet, který se sotva drží na nohou a když občas ještě obsluhuje, dělá to takovým tempem, že i šnek proti němu je formule se Schumachrem za volantem :D

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #17
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:21:35
 16. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #14 náš lékárník je zas takový roztomilý klouček, který zčervená, když vydává recept a vedou se u toho dvojsmyslné řečiSml29

  1. na komentář reaguje Nestyda — #16
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:19:10
 17. [14] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #13 Tady je lékárník vydřiduch, naše lékárna je ta nejdražší v jihočeském kraji :D Ten je s nimi beztak jedna ruka :D

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #15
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:07:42
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #12 Zkus použít exekuční výměr v lékárně coby recept na kyanid...jestli má lékárník stejné potíže, tak ho vydá

  1. na komentář reaguje Nestyda — #14
  superkarma: 0 01.06.2009, 14:06:17
 19. [12] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #11 přitahuje je lidské neštěstí, z toho náramně žijí a mají se skvěle celý pozemský život... kurvy! Taky mi došlo, že biolitem je nevystříkám... Strychnin je asi jenom na recept, že? :D Sml52Sml52Sml52 Já, že bych si polkla aspoň trošku a měla bych svatej pokoj od všeho toho přízemního pozemského...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #13
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:51:13
 20. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #10 exekutoři jsou mrchy, ty nevyhubíš ani strychninem a když j, tak vždycky přijdou další. Asi lezou za světlem...nebo za penězma

  1. na komentář reaguje Nestyda — #12
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:47:53
 21. [10] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #9 NESTRAŠ! Na nás se teď sypou exekutoři jako pyl z břízy... Bůh ví, jestli v tento moment mám ještě domov.. Třeba už tam úřaduje horda lidumilů...

  Ale OCEŇUJI Tvůj bezkonkurenční rým, to zase klobouček dolů. :D

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #11
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:21:42
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #8 ochutnávací rodička=z tebe brzká dědička

  1. na komentář reaguje Nestyda — #10
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:16:47
 23. [8] Nestyda [*]

  Houby mám ráda jen v lese, kde je obdivuji. Jinak houby nejím, už jejich vůně je pro mne moc těžká. Zato moje rodička houby sbírá a také je v lese i ochutnává - holubinky se podle hořkosti poznají, jsou-li jedlé nebo ne. Maminka ochutnává kde co. Ona zaloví v lesním potoce, kde se v proudu vody kolíbá nějaká tráva, tuto ona utrhne a už ji žvýká... Nejhorší je, že po mně většinou chce totéž, ale já jsem zase až moc opatrná. Není výjimkou, když se pak, vzpomene-li si, podívá do nějaké odborné literatury, co to právě žvýkala, že ono dobré bylo mírně jedovaté :).

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 01.06.2009, 12:47:34
 24. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Míšo, kulhavka se to jmenuje od kulhání, vy jste myslela patrně slintavku. Kulhavka je to až od okamžiku, kdy se puchýře objeví i mezi paznehty, což by se u vás přihodit nemělo:)

  Ale jinak moc pěkná článek a už teď se těším, až příští víkend vyrazíme na houby.

  superkarma: 0 01.06.2009, 10:47:52
 25. avatar
  [6] Krišpína [*]

  Na houbách jsme byli včera, domů jsme přinesli košík plný hřibů kovářů a pár bedel. Budou z nich houbové řízky a omáčka.

  superkarma: 0 01.06.2009, 10:07:45
 26. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Houby sbírám, ale jenom ty, co dobře znám Sml20

  superkarma: 0 01.06.2009, 09:12:43
 27. avatar
  [4] dajdada [*]

  manžel asi před 14 dny přinesl 3 kousky, ale teď není doma, takže nenapíšu co to bylo. Já houby neznám. Do lesa to od bydliště máme tak 5 minut, ale já na to moc nejsem. Hodně se tam prohání divočáci a to by mě asi trefil šlak, něco podobného mít v blízkosti, jsem totiž posera. Když už jednou za rok do lesa vyrazím, většinou teda kromě těch červených sbírám všechno, mužský to pak vyháže z košíku. Jsem totální lesnickej analfabet.

  superkarma: 0 01.06.2009, 08:43:37
 28. [3] Kapradina [*]

  O červených mochomůrkách jsem četla, že je pojídali zajatci odvlečení na Sibiř, aby nezmrzli. Bezpečná dávka pro dospělého jsou prý dvě denně.

  superkarma: 0 01.06.2009, 07:43:54
 29. [2] Anime Otaku [*]

  Houby sbírám, ale nejím - takže jich z rodiny vždycky najdu nejvíc Sml39 a všechny tím hrozně naštvu, protože vžycky prohlásím, že du na procházku, nebo na borůvky a pak skoro naplním košíky, které samozřejmě nesou ostatní, protože já houby nezbírám

  superkarma: 0 01.06.2009, 06:57:28
 30. [1] HECKUL10 [*]

  né na hříbách jsem ještě nebyla ani nevím jestly rostou mám je ,ale moc ráda....

  superkarma: 0 01.06.2009, 06:20:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme