Bulvár

Všechny barvy Ibericy

Ve dnech 16. až 20. 8. probíhá v Praze, Brně a Boskovicích festival Iberica. Podařilo se nám dostat na koncert do brněnského Besedního domu, kde vystoupil klavírista Iván Martín.

Ve dnech 16. až 20. 8. probíhá v Praze, Brně a Boskovicích festival Iberica, který se snaží přiblížit a zpřístupnit španělskou kulturu českému publiku. Součástí festivalu jsou koncerty, představení, výstava fotografií, ochutnávky, kurzy španělštiny a mnoho dalšího, a tak si jistě každý přijde na své. Mně osobně se podařilo dostat se na koncert do brněnského Besedního domu, kde měl vystoupit klavírista Iván Martín.

Moje mumlání

Než přejdu k afektované chvále, dovolte mi trochu malého českého brblání. Součástí měla být ochutnávka, která měla začít hodinu před koncertem. Zhruba půl hodiny předem ale ještě nic nebylo nachystáno. Když pak slavnostně otevřeli, zjistili diváci, že jde o trochu lepší bufet, kde si také každé deci vína a každou plněnou olivku náležitě zaplatíte. Přeplněné prostory předsálí navíc nebyly na konzumaci čehokoli dvakrát vhodné.

Božský Martín

Ale zpět ke klavírnímu koncertu. Ivána Martína jsem nikdy „na živo“ neviděla, ale s ohledem na odstudovaná léta a myriády ocenění jsem byla přesvědčena, že je mu zhruba sto padesát let. Jaké bylo mé překvapení, když na jeviště nakráčel mladý tmavovlasý Španěl s oslnivým úsměvem a nezkrotným temperamentem.
Už po prvních tónech Martín přibil své diváky do sedadel a nedovolil jim vydechnout. Jeho projev byl energický, rázný a brilantní. I před pauzou na přestávku si diváci vytleskali tři přídavky a po skončení koncertu jsme si aplaudováním ve stoje vynutili další tři.
Když jsem se dívala na tohoto muzikanta, nedokázala jsem potlačit pocit, že k nám nepromlouvá on, ale něco, co hovoří skrze něj. Že je Martín vlastně médium, skrze které promlouvá génius hudby ve své nejčistší podobě. Utvrdilo mě v tom i zjevné vyčerpání, které bylo po koncertu patrné na umělcově tváři. Kdo chce zapalovat, musí sám hořet.

Informace o koncertu

Iván Martín - sólový recitál jednoho z nejlepších španělských klavíristů z děl skladatelů A.Solera, F.Liszta a F.Chopina. Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu „Ibérica Clásica“ bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na svém nejnovějším CD pod hlavičkou Warner Music.

Agentka Jitka

   
19.08.2011 - Kultura - autor: (red)

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme