Bulvár

Všechno zlé je k něčemu dobré

Příspěvek čtenářky s nickem eli-manuela je jako ze scénáře nějakého hororu. Jak se může také chovat otec k dětem, se dočtete v následujícím příběhu.

Nikdy jsem nepoznala, jaké to je – mít opravdického tátu. Tátu, který by mě miloval, hrál si se mnou, učil mě „chlapským“ pracem. Místo toho jsem vyrůstala s člověkem, který sice biologicky byl můj otec, ale tátou nebyl. Můj otec mě (a i mé sourozence) neměl rád. Nikdy nás nebil, to ne. On měl totiž své způsoby, ve kterých se vyžíval. S oblibou nás psychicky týral. Co chvíli jsme měli „na talíři“, jak jsme pitomí, jak nic nechápeme, že bude zázrak, když doděláme základku. Když se nám něco povedlo (např. velký úspěch při přijímačkách na prestižní gymnázium), prohlásil, že blbí mají štěstí.

Rád opovrhoval vším, co nám bylo milé. Když jsem byla malá, vyhodil mi mého nejmilovanějšího plyšáka, protože podle něj byl ošklivý. Když jsme mu vyrobili nějaký dáreček, prohlásil, že je to hnusné. Když jsme mu něco koupili, říkal zase, že je hned vidět, jak moc si ho vážíme, když umíme jít jen do obchodu a koupit první pitomost, kterou uvidíme. A dárek vyhodil nebo ho nechal ležet v poličce, kde ho za čas přikryl prach.

Rád dával najevo, že jen on má „patent na rozum“. Nikdo jiný nemohl mít pravdu, i kdyby ji opravdu měl. Vše dokázal překroutit tak, že člověk odcházel ze střetu s tím, že otec má pravdu – jsme hloupí a nikdy z nás nic nebude.

Strašně rád nás poštvával proti sobě. Přišel třeba domů a přinesl jednu jedinou sladkost. Pozval si nás všechny k sobě a sladkost předal jen jednomu z nás. Naštěstí se mu tahle strategie nedařila – vždy jsme se i o maličkou drobnost spravedlivě podělili, jemu natruc. :)

Nic se nedá vydržet věčně. Mámě nakonec došla trpělivost a rozvedla se. Bohužel, všichni jsme si od otce odnesli do života spoustu stigmat – nulové sebevědomí, pocit, že jsme hloupí nevzdělanci, nejistotu při různých manuálních činnostech ...

Jenže všechno zlé je k něčemu dobré. Během let se z jeho stigmat pomalounku vymaňujeme. Například úspěšně složené státnice nás utvrdily v tom, že hloupí nejsme. Mně navíc dokonale ukázal, jak správný táta rozhodně nemá vypadat. Svého muže, prince na bílém koni, jsem si vybrala právě proto, že je otcovým pravým opakem. Pevně doufám, že našemu dítěti (snad časem dětem) bude opravdickým tátou. Takovým tátou, jakého jsem si vždy přála pro sebe, ale jakého jsem nikdy neměla. A můžu hrdě říct, že zatím tím úžasným tátou je. Moc si ho za to vážím a miluji ho s každým dnem víc a víc.

Díky, že naše dítě tolik miluješ a že se mu tolik věnuješ

eli-emanuela

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Děkujeme za skvělý příspěvek. I když z něj běhá mráz po zádech.

   
01.12.2009 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] mandzarik [*]

  Takovej otec vychovával mého muže. Ten chlap má doktorát z pedagogiky. Vychoval syna s nulovým sebevědomím, kterej problém řešil chlastem, agresí nebo slzama. Teprve na prahu čtyřicítky a během našeho právě probíhajícího rozvodu se z něj stává chlap, kterým chtěl být on sám. Pochopitelně jeho otec chybu nikdy nepřiznal. A zcela nepedagogicky celý jejich dětství jejich matku prohazoval prosklenýma dveřma nebo jinými prostoru domu před očima dětí. Jo, i tohle synek odkoukal. Přitom je v něm tolik dobrejch vlastností i vůle, který tatínek s doktorátem málem komplet poslal do kytek. Sml15 A ano, souhlasím, pro naše děcka bude jejich otec dobrým modelem. Věřím tomu. Šťastně rozvedené manželství je lepší než patologickej vztah - pro všechny.

  superkarma: 0 02.12.2009, 07:23:17
 2. avatar
  [10] mandzarik [*]

  German — #4 Psychopatickej tyran Sml15 To je hrozný.

  superkarma: 0 02.12.2009, 07:18:39
 3. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  eli.emanuela — #7 Chce to jen přestat si do boláků sypat sůl, odpustit a nepěstovat si na duši plíseň...

  superkarma: 0 01.12.2009, 22:24:27
 4. [8] FAXÍK [*]

  mám podobné zkušenosti s vlastním otcem a ve všem tě chápu

  superkarma: 0 01.12.2009, 19:10:13
 5. [7] eli.emanuela [*]

  OlgaMarie — #6 Škoda, že je takových "tátů" víc. Předpokládám, že sis u utírání stolu ruku nezlomila, co? Sml58 Sml16

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #9
  superkarma: 0 01.12.2009, 16:18:15
 6. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  eli.emanuela — #5 Měly jsme dohromady jednu gumovou panenku. Nějak jsme se o ni tahaly, táta ji chňapl a hodil do plotny. O mně prohlašoval, ať v životě neutírám ani stůl, neboť si zlomím ruku...Sml30

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #7
  superkarma: 0 01.12.2009, 16:00:35
 7. [5] eli.emanuela [*]

  Díky za vaše komentáře. Sml7 Stigmat se opravdu zbavuje těžko, ale můžu říct, že za těch spoustu let, co jsme se neviděli, jsem se už téměř "srovnala". Ještě občas se mi stane, že se třeba při náročném úkolu v práci zaleknu a chci vycouvat, protože se bojím, že to nezvládnu. Ale stává se mi to stále míň a míň. Sml16

  Když se to tak vezme, otec mě mnohému naučil. Ovšem s tím, že možná bych raději byla nevzdělaná nebo chodila do jiné školy.

  Taky souhlasím, že lepší žádný otec/manžel než špatný otec/manžel. Raději být ze šťastně rozvedené rodiny. Sml22

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  superkarma: 0 01.12.2009, 15:46:37
 8. [4] German [*]

  To není otec, to je psychopat. Sml15

  1. na komentář reaguje mandzarik — #10
  superkarma: 0 01.12.2009, 15:29:56
 9. avatar
  [3] malvina [*]

  opravdový  horor, stigmata  budete mít  celý  život.

  superkarma: 0 01.12.2009, 15:10:59
 10. avatar
  [2] Petrushe [*]

  Dost mi to připomíná mého otce, i když s ním to nebyla taková síla. Ale někdy i maličkosti po sobě zanechají docela paseku, takže si to své sebevědomí stále ještě dávám dohromady. Říkávám o sobě, že jsem ze šťastně rozvedené rodiny...

  superkarma: 0 01.12.2009, 15:08:53
 11. avatar
  [1] Suzanne [*]

  UfffSml15 Já dobře vím, proč prohlašuju, že radši žádnej manžel než špatnej.

  superkarma: 0 01.12.2009, 15:07:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme