Domácnost

Všechno staré je cenné!

Dobrý den v redakci i sběratelkám všeho starého!

Nesbírám staré věci u popelnic. Na to jsem příliš mladá. Na starožitnosti v obchodech se nedívám. Netvrdím, že se mi nelíbí, ale na ty mám ještě hluboko do peněženky. A pokud nedostuduji, neuchytím se, anebo se dobře nevdám, asi i budu mít.

Rodiče majetky nezdědili. Přestože jsem jediná dcera svých rodičů, dostanu od své matky do života Paměti její rodiny. Píše je dva roky, svoji rodinu objíždí po celé republice, sbírá fotky, data, informace, a jak sama říká, budou mít pro mě cenu větší než náš dosavadní byt 3+1, který pochopitelně zdědím. S úsměvem k tomu dodává, že až sama budu mít děti, tak ať tomu „nejhodnějšímu" přenechám rodinné Paměti. Tomu druhému pochopitelně byt. Nevím, jak to udělám, nemám Paměti, byt ani děti, a také ani manžela, ale máma má vždycky pravdu.
Ještě lepší dědictví mi chystá můj milovaný táta. Velice skromný vysokoškolsky vzdělaný člověk, který se nepachtí za honbou peněz, majetku, ale bohatství, co bohatství, kus čehosi, co zavání stářím cenností, vidí v každém uplynulém dni.

Sbírá staré noviny s ekonomickou tematikou. Každý den večer skládá jeden kousek novin na štůsek dalších, a ty se tak stávají exponátem jeho nepřeberné sbírky starého, jak máma říká sběru. Tedy nové je okamžitě staré a vzácné. Poctivě svázané špalíčky novin ukládá do nedaleké garáže. Auto stojí pochopitelně venku, protože samo o sobě podle něj nemá žádnou cenu.

Dokonce ani peníze nemají hodnotu, a proto si v paneláku, kde bydlíme, pronajal místnost, kde jeho sbírka nabrala větších rozměrů. Za odvezený sběr by dostal méně peněz než kolik ukládá do pronájmu, on to ví,ale v tomto ohledu peníze nepočítá. Staré je cenné samo o sobě.
Dnem, kdy přestaly platit desetihaléře, je schoval a řekl, že dnes ne, ale třeba tak za tisíc let, jestli tu ještě něco bude, tak třeba bude mít nějaký desetník cenu.

To jsem ještě nezačala s výčtem všeho. Je  vzdělaný a sečtělý člověk, a proto si každý týden dělá radost nakupováním knih. Každou pohladí po hřbetu a říká, že s knihou není nikdy sám.
Když ji pohladí a přečte, nikdy ji nedá pryč, protože má jeho srdce, jde s jeho životem, začíná se psát její historie.

Jenom moje máma lomí rukama, že taky musíme někde žít my. Ale co „chudák" já? Co si jednou s takovým výčtem bohatství starého dědictví počnu!

Zdraví Vás
Bajinka


Milá Bajinko, musím říct, že mate velice zajímavou rodinu. Ano, asi jsem to nevystihl, ale je radost slyšet, že nejen ve vaší rodině jsou lidé nejrůznějšího zrna. Že zdravím tatínka. Maminka bude asi někde na cestách, takže tu raději ne.:) Rozhodně díky za hezký příspěvek.
Redakce@zena-in.cz

   
11.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Maca.M. [*]

  paviocko:...mně stačilo,když se mi před rokem narodila po 19-ti letech,vytoužená dcera.Nyní je v malém bytečku veselo, ale s hodně věcmi jsem se musela rozloučit, v tomto případě - VELMI RÁDA !!!

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:41:43
 2. avatar
  [8] paviocko [*]

  Moje babička taky nikdy nevyhodila knížku, ba papírek. Teď se z domku, kde žila přes 30 let stěhovala do bytu 1+1... A okolní kontejnery nestačili pobrat všechno, co za ta léta nastřádala...
  Je to fajn, člověk si některé věci rád schová, ale co je moc, to je moc!

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:10:05
 3. avatar
  [7] Maca.M. [*]

  Heduš: ...to je fakt,stala bych se "černou ovcí" rodiny.Jen mě tak napadá, abych pak za ty své"zásluhy", nebyla vyděděna.
  Asi všeho s mírou, že?

  superkarma: 0 11.10.2006, 13:53:44
 4. avatar
  [6] Heduš [*]

  Maca.M.: No to v každým případě... a v dnešní době! A schválně bych dělala tu zlejší... teda možná bych dělat nemusela.

  superkarma: 0 11.10.2006, 13:49:40
 5. avatar
  [5] Maca.M. [*]

  Heduš: ...to je všechno moc hezký, kronika,rukopis,....ale já být tím jedním z dvou dětí, tak raději zdědím ten byt 3+1.
  No né????

  superkarma: 0 11.10.2006, 13:40:40
 6. avatar
  [4] Heduš [*]

  Pradědeček taky dělal kroniku a do dnes ji vede tchán. Jsou v ní různé historky a ta doba z toho přípo prýští... jestli ji manžel zdědí, což pravděpodobně ano, tak rukopis už zřejmě bude minulostí a přiloží k tomu jen DVD...
  Držím Tvé mamince palce!!! Ono i sestavovat rodokmen není sranda a stojí to mnoho peněz!

  superkarma: 0 11.10.2006, 13:15:32
 7. avatar
  [3] Maca.M. [*]

  Bájinko,kdyby jsi nevěděla, co si se svým dědictvím počít,tak já ti poradím.
  Vezmi si kárku a odvez to do sběrny. A to by v tom byl čert , aby sis za nějakou tu korunku z dědictví,nezašla ani na nějaký dobrý drink .
  Víceméně ovšem přeji Tvým rodičům pevné zdraví a aby ses na ně mohla v životě obracet co nejdéle!!!

  superkarma: 0 11.10.2006, 12:49:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme