Odpadky poctivě třídí také čtenářka miuka. A nemá ráda nepořádek kolem kontejnerů. Podrobněji si všechno můžete přečíst v této novince.

Nepořádek u kontejnerů mi taky vadí, ale máte pravdu, je to v nás lidech. Moc Vám děkuju za příspěvek, milá miuko, a přeju krásný den.


Dobrý den,

i já patřím mezi poctivé a pečlivé třídiče odpadu. Už jako dítě jsem ráda chodila na nedalekou skládku a hledala tam poklady. Trocha vody to spravila, mnou umytý nález zářil skoro novotou, i když mamka nebyla zrovna dvakrát nadšená. Popelnice jsou v naší obci vyváženy 1x za týden, ale občas se nám stává, že ji ani vyvézt nenecháváme, když je plná sotva do půlky. Nejvíc se u nás doma asi vyprodukuje plastů, vždyť v dnešní době se do něj dává skoro všechno. Nemáme speciální koše na každý druh odpadů zvlášť, ale praktikujeme to asi takto: plasty dáváme do staré igelitové tašky, když je plná, jdeme jí vysypat, tašku vezmeme zpět na další várku a když se nám i tato „recyklační“ taška roztrhá, letí do kontejneru i s odpadky. S papírem to je obdobné - jelikož máme v bytě chované kočičky, schováváme papírové tašky od písku pro kočičí toalety a následně do nich dáváme různý papírový odpad. S tím rozdílem, že tyhle tašky letí do kontejneru hned napoprvé, protože jich máme docela velkou zásobu, tak není potřeba je plnit do roztrhání. Na sklo máme vyčleněnou taky jednu tašku - bóže, jak to teď píšu - my jsme samá taška! :-D Tak ne - odpad z kuchyně a ze zahrádky končí v kompostéru, takže pak máme dobré hnojivo na záhony. Pokud zbyde např. starší chléb, usušíme ho pro něčí koníky, rohlíky sušíme na strouhanku. A také máme vyčleněný pytel na staré oblečení a hadry, který vozíme do sběrného dvoru. Tam končí to poškozené nebo nenositelné a to lepší nosíme na charitu, může ještě někomu posloužit.

Kontejnery na tříděný odpad máme tak 100 metrů od domu, v tom není problém. Horší to je občas s jejich vyvážením. Člověk jde vysypat odpad, ale už nejednou se stalo, že si ho zas přinese domů, protože ho prostě nebylo už kam nacpat. A pokládat vedle se mi nechce, není hezký pohled na přeplněné kontejnery a jejich zaneřáděné blízké okolí. Nejvíc mě dovede naštvat, když někteří lidé vyhodí vedle kontejnerů na tříděný odpad např. starý koberec, televizi nebo umyvadlo. Všichni všude jezdí auty, tak přece není problém cestou na nákup odvézt i tenhle odpad tam, kam patří. Obzvlášť, když u nás v obci funguje sběrný dvůr. Všechno je to v nás lidech. Netvrdím, že každý musí třídit do posledního papírku, ale dělat binec v okolí? Moc se mi líbí iniciativa některých sdružení, když třeba po zimě sbírají odpadky na horách nebo na jaře podél břehů řek. Inu, jaké si to uděláme, takové to budeme mít...

Jo a samozřejmě - ty různé plastové kelímky vymývám, prý se nemají vyhazovat špinavé :-D

miuka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky a budu ráda, když pošlete i fotky. Jedna z vás opět dostane dárek, tentokrát krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ODPAD. Předem děkuju!

bb

Reklama