Domácnost

Vše o žárovkách

Podle tradičního průzkumu poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz z loňského roky vyplývá, že Češi při nákupu osvětlení čím dál víc upřednostňují specializované obchody a e-shopy. Je to proto, že většina z nich tápe v označení a specializované obchody poradí, jaké zdroje pro konkrétní účely pořídit. Vzhledem k tomu, že LED světelné zdroje jsou stále populárnější a představují pro uživatele největší úsporu na energii, přinášíme pár tipů, jak se v jejich výběru vyznat.

eSvětlo.czPodle průzkumu například 70 % respondentů neví, co znamená písmeno „K“ na obalu a jen o něco lépe jsou na tom Češi se znalostí pojmu Lumen. Tok světla nezná 62 % respondentů. „Jedná se o zásadní údaje, podle nichž si vybíráme zdroj osvětlení. Označení 2 700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu, a tedy nahrazuje světlo oblíbené klasické žárovky,“ vysvětluje Filip Pfeifer z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Někteří výrobci však jako teplou bílou označují i hodnoty 3 000 K nebo rozpětí 2 000-3 000 K, je tedy vhodné se ve veličině orientovat. Lumen zase označuje světelný tok a dnes v podstatě nahrazuje dřívější označení ve Wattech.“

Co by nás mělo zajímat při koupi osvětlení?

Příkon - udává se ve Wattech (W) - kolik energie světelný zdroj spotřebuje na vyzařování světla

Vyzařované světlo - udává se v Lumenech (lm) - kolik světla světelný zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. “Výkonnost” spotů se udává v Kandelách (cd) - je to intenzita světla v daném směru od zdroje.

Doba životnosti v hodinách - 1 000 hodin je přibližně 1 rok. (výzkumem se zjistilo, že běžná domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy cca 1 000 hodin za jeden rok)

Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina - teplá bílá 2 700 K (světlo standardní žárovky), studená bíla 3 000 K (halogenové světlo), denní světlo 6 500 K. Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou barvu světla na obale, ne jen rozptyl (2 200 - 3 200 K). Pokud je na obale uvedené rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových zářivek bude každý zdroj svítit jinou barvou (jeden bude do oranžova, druhý do modra).

Reprodukce barev (Ra index) - vyjadřuje rozsah shody pigmentu s tím, jak vypadá pod příslušným světelným zdrojem. Světelný zdroj s charakteristikou Ra = 100 reprodukuje optimálním způsobem všechny barvy. Čím nižší je hodnota Ra, tím hůře se pigmenty zobrazují (běžně prodávané světelné zdroje mají Ra 80 - 85 %).

Nejčastější závity - E14, E27 (E jako Edison a 14/27 jako průměr závitu v milimetrech, spoty GU10 (napětí 230 V), GU5.3 (napětí 12 V), kapsle G4/G9, GY 6.35 a lineární zdroje R7s.

eSvětlo.cz

Důležité při výběru správné žárovky je též:

Velikost místnosti - Velká místnost potřebuje ke kvalitnímu osvícení více lumenů než malá místnost.

Typ svítidla - Je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout, než žárovku začneme vybírat. Např. starší stropní svítidla (lustry), která mají skleněné „poháry“ přes žárovku, do nichž je problém umístit delší žárovku.

Barva stěn místnosti - Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality.

Využití - Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, dětský pokoj celou noc), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon - tedy spotřebu energie.

Jak vybrat osvětlení do jednotlivých místností

Obývací pokoj - Pro celkové osvětlení zvolte svítidla, která vydávají rovnoměrné měkké a neutrální světlo, ideálně vybavené LED zdrojem s teplou barvou. Můžete je doplnit nástěnnými svítidly, nebo stojacími lampami se stmívačem. Světlo bude odráženo od stropu a stěn a tím je změkčeno a rozptýleno, což dodá prostoru příjemnou atmosféru.

Kuchyně - Tady potřebujeme hodně světla, které zajistí bezpečnou a pohodovou práci. Do pracovních částí, jako je kuchyňská linka, dejte zářivková svítidla nebo bodová LED svítidla. Nad jídelní stůl je vhodné použít závěsné svítidlo se stínidlem, které bude doplňovat barvy a design kuchyně. Nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo.

Koupelna - Pro celkové osvětlení zvolte stropní svítidlo umístěné ve středu místnosti, nebo variantu podhledového bodového osvětlení. Důležité je osvětlení zrcadla, které by nemělo zkreslovat barvy (CRI index). Do koupelny hlavně patří osvětlení k tomu určené, tedy správně utěsněné a s dostatečným krytím.

eSvětlo.cz

Ložnice - Sem patří svítidla s velkou plochou a malým jasem, doplněné nástěnnými svítidly např. na zdi nad postelí. Velký úspěch v moderních domácnostech mají světelné profily nebo LED pásky, které jsou instalované u zdi na šířku postele a dokreslují ráz a atmosféru místnosti. Pokud máte v ložnici šatnu, bude potřeba více světla, a proto je vhodné použít např. bodové osvětlení se zdrojem, který nezkresluje barvy.

Náš tip

Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místnosti pro čtení a relaxaci a oproti tomu studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Například do obýváku patří teplá bílá (2700K) a do pracovny studená bílá (4000K).

Proč vybrat LED žárovky

„Úsporné žárovky mají zhruba o třetinu nižší životnost než LED žárovky a mají delší dobu náběhu do plné svítivosti,“ vysvětluje Filip Pfeifer. „Navíc obsahují rtuť, která je nebezpečná a oproti LED zdrojům nenabízí tak široký výběr designu. LED žárovka navíc uspoří 90 % energie oproti klasické žárovce, proto vám k obměně tradiční 60W žárovky stačí pouze 9W LEDka.“

Dáme si modelový případ, kdy má domácnost 20 žárovek, dle průzkumu žárovky svítí v průměru 3 hodiny denně (1000h ročně). Klasická žárovka, která svítí hodinu má spotřebu 60W, tedy 0,06kW. Elektřina se prodává v jednotce kilowatt na hodinu (kWh), takže každou hodinu spotřebuje 20 žárovek 1,2 kWh.  Ceny energie jsou pro rok 2015 stanoveny v průměru na 4,50 Kč/kWh, záleží, od koho energii odebíráte a jaký máte tarif. Takže to vyjde na 5,40 Kč za hodinu. Pokud budou žárovky svítit 3 hodiny denně, je to 16,20 Kč za den, 113,40 Kč za týden a 486 Kč za měsíc.

Oproti tomu je spotřeba 20 LED žárovek 0,18 kWh, tedy 0,81 Kč za hodinu, 2,43 Kč za den a 72,90 Kč za měsíc. Když si to vynásobíme ještě za rok, klasické žárovky propálí 5 913 Kč, zatímco LED nás vyjdou pouze na 887 Kč ročně. To je úspora 5 026 Kč a celých 1 117 kWh!

Ale kolik opravdu ušetříte? Pan Pfeifer z eSvětlo.cz k tomu říká: „Hlavně nedoporučuji investovat do levných, ale nekvalitních LED žárovek, které nemají dlouhou životnost a často se projevují
i kolísavostí světla. Ta je právě předem určena např. parametrem 2700-3500K, čili se pak může stát, že pokud budeme mít v řadě rozsvícených 50 žárovek, tak bude každá svítit trošku jinou barvou, tzn. jedna bude teplá bílá, ale druhá bude svítit více bíle.“

Například model E27 od společnosti Philips má dnes doporučenou maloobchodní cenu 169 Kč. Celkem byste tedy zaplatili 3 380 Kč za všech 20 žárovek, ale tuto cenu byste měli zpět už za cca 8 měsíců i se spotřebou. A vzhledem k tomu, že má žárovka životnost minimálně 15 000 hodin by při svícení 1 000 hodin ročně měla vydržet nejméně 15 let, a to už se rozhodně vyplatí!

   
22.01.2016 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [11] metro84 [*]

  zajímavý článek Sml67

  superkarma: 0 24.01.2016, 20:40:52
 2. avatar
  [10] Mickey Mouse [*]

  amphora — #8 chanahd — #7 Jak píšu dole, nejspíš se přehřály. Ano, LED zdroje také hřejou a přitom už při teplotě nad 60°C se ničí. Takže je u LED zdrojů překvapivě mnohem důležitější chlazení (odvětrávání) než u jiných zdrojů. Což starší svítidla (lustry, lampy, bodovky, stropní svítidla) často nesplní, protože žárovky nejlépe fungují rozžhavené a nechlazené... Sml80

  superkarma: 0 22.01.2016, 16:31:58
 3. [9] Ferdicek [*]

  Přínosné rady.

  superkarma: 0 22.01.2016, 14:20:54
 4. avatar
  [8] amphora [*]

  chanahd — #7 Sml16 ani nám nikdy nevydržela 15 let !!! Sotva tak 3-4 roky,a to kupujeme kvalitní !! Sml80Sml80Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #10
  superkarma: 0 22.01.2016, 13:34:54
 5. avatar
  [7] chanahd [*]

  15 let, cha. Nám odešla do věčných lovišť asi za 4 měsíce. A nebyla sama.

  1. na komentář reaguje amphora — #8
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #10
  superkarma: 0 22.01.2016, 13:26:02
 6. avatar
  [6] RenataMor [*]

  máme v celém domečku Ledky

  superkarma: 0 22.01.2016, 12:07:17
 7. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  prototype — #2 Ještě bych doplnil, že u centrálního vytápění je to také sdnes spravedlivější. V minulosti totiž v domech byli "černí pasažéři", kteří sice netopili svými radiátory, ale odebírali teplo svým sousedům skrz zdi a ze společných prostor. Takové příživnictví se podle nových pravidel už nevyplatí.

  Vodné a stočné si dnes do velké míry určují jednotlivé obce a města. Hlavně podle toho, zda mají novou a moderní infrastrukturu (čističky, potrubí, odtoky). Výše vodného a stočného je skutečně nespravedlivá jen tam, kde je infrastruktura stará a jsou velké ztráty vody nebo čističky na hranici své kapacity. Proto jsou tak velké rozdíly v poplatcích za vodné a stočné i u sousedních obcí.

  Ještě se do toho promítá krátkozrakost některých zastupitelů, kteří nejenže pronajali nebo prodali infrastrukturu, ale také nenastavili správně kontrolu nad poplatky a může si je určovat soukromý provozovatel sítě. To je jako kdyby školné určoval školník.

  superkarma: 0 22.01.2016, 10:40:44
 8. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  prototype — #2 Ale Sml64lajs!

  Nový způsob rozůčtování bude zpravedlivější než dnešní. Dnes se totiž platí převážně za spotřebu energie. Ale za infrastrukturu - rozvody, transformátory, rozvodny, měřiče, regulace, dohled a údržbu sítí - se platí nesmyslně málo a téměř bez rozdílu, ať si odběratel pro sebe blokuje sebevětší kapacitu vedení. V budoucnu se bude rozumně platit za potřebnou infrastrukturu - podle objednané kapacity, a k tomu také přiměřeně za spotřebu.

  Rozhodně se ani u nového rozúčtování nemůže stát, že ten spořivý zaplatí více než ten, kdo má velkou spotřebu. Ten s velkou spotřebou totiž zaplatí také za velkou kapacitu sítě. Jen si ten spořivý nesmí zbytečně nárokovat nesmyslnou kapacitu vedení.

  superkarma: 0 22.01.2016, 10:20:48
 9. [3] iřka [*]

  nejlepší jsou svíčky-Sml32

  superkarma: 0 22.01.2016, 09:35:33
 10. [2] prototype [*]

  K čemu šetřit. Podle nových způsobů rozúčtování, kdo bude šetřit, za trest zaplatí více! Stejně jako u centrálního rozvodu tepla a připravuje se to i u vodného a stočného. Sml15

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #4
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #5
  superkarma: 2 22.01.2016, 09:13:30
 11. avatar
  [1] Mickey Mouse [*]

  LED zdroje mají stále hodně nevýhod:

  - na stejný světelný výkon jsou o dost větší než žárovky a dokonce i než úsporné zářivky, takže se nevejdou do starých lustrů a lamp;

  - snadno se přehřívají, takže potřebují keramické patice a otevřená svítidla (v plastové patici nebo uvnitř baňky se rychle ničí, ačkoliv žárovka funguje spolehlivě, protože snese mnohem vyšší teploty);

  - ačkoliv index Ra>80 vypadá vysoký, ve skutečnosti je to stále nepřirozené světlo, které zkresluje barvy (přijatelný je až Ra>90, což je v současnosti naprostá výjimka).

  superkarma: 1 22.01.2016, 07:27:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme