Trávím hodně času jako pasažér v městské hromadné dopravě, která poslední roky poskytuje až neuvěřitelně intimní vhled do životů ostatních  spolucestujících. Mohou za to mobilní telefony a zlozvyky některých lidí krátit si onu chvíli přesunu vyřizováním nejrůznějších hovorů.

Určitě se vám to již také někdy stalo. V klidu si jedete třeba tramvají či autobusem a najednou se za vašimi zády rozehraje příběh, který měl původně zůstat vaším sluchům utajen.

žena

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Dovídáte se do nejmenších detailů veškeré podrobnosti, jež líčí někdo za vámi své spřízněné duši do mobilního telefonu.

  • A jako by ani nevěděl, že má v tu chvíli nemalé obecenstvo.

Jinak by přece nemohl vyřknout nahlas to, co právě před chvílí doletělo k vašim uším… A vy jste se o to fakt neprosila!

Jak vypadá TOP 5 témat v MHD?

  1. Sex a vztahy. Jak jinak. Vždy se mi vybaví snímek Woody Allena Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat). Tady se rozhodně nikdo zeptat nebojí a dotazy pokládá zřejmě i za ostatní spolucestující, kteří jsou nechtěnými (?) posluchači, jinak by přece nemluvil tak nahlas, ne?
  2. Žrádlo. Omlouvám se za ten výraz, ale nemůžu jinak. Když dostáváte tyhle informace rovnou do hlavy od za vámi sedícího spolucestujícího, mění se libozvučné jídlo v toto slovo. Co kdo právě koupil, co má koupit, případně co nekoupil, ale chtěl... Taky co bude k večeři (obědu či svačině) a jestli si to má dotyčný na druhé straně „drátu“ (který už neexistuje), strčit do mikrovlnky, nebo do lednice, případně někam úplně jinam. Jen někdo to rád horké...
  3. Drby o celebritách. Nemusela jsem si už dlouhou kupovat bulvární plátky, a přece jsem informována o veškerém důležitém společenském dění... Vždy mě až fascinuje (když už to musím poslouchat), jak někteří lidé doslova žijí tím, co někde o těch slavných chudácích četli. Ale tak jo. Nic tak nepotěší jako neštěstí druhého, zvlášť když druhý je nespravedlivě populární a bohatý.
  4. Seriály, zejména ty bez hodnoty. Dost podobné jako předchozí bod a hlava mi to nebere. Není lepší žít aktivně svůj život, případně se starat o naše bližní, než několikrát v týdnu prožívat osudy vymyšlených osob? Ale tak aspoň je asi o čem mluvit...
  5. Nemoci. Tohle téma je pro mě asi nejhorší. Ano, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V mnoha těchto případech se vlastně ani nedivím, když někdo zasažen akutním šokem z takové situace zvýší nekontrolovatelně hlas a nebere ohledy na to, že je ve veřejném dopravním prostředku. Tohle nechci soudit, i když i zde by cca devadesát procent konverzace mohlo počkat na nějaké klidnější místo.

A co tam máme dál?

Také se pravidelně dovídám, které vitaminy stojí za to kupovat, a co jsou naopak vyloženě vyhozené peníze. Obzvlášť teď na podzim, kdy začínají vystrkovat růžky různé virózy a rohy pak reklamy na prostředky, díky kterým nás nemoc prý nepostihne, jsou tyto informace k nezaplacení. Rovněž se orientuji lépe v bankovních službách a vím mnohem více o pojištění na cesty. Jen mě překvapuje, že někdo je ochoten diktovat do telefonu v MHD (a to dokonce několikrát za sebou) takové osobní údaje jako je rodné číslo, adresa atd.

Vlastně jsem původně tímto článkem chtěla lehce zkritizovat chování některých cestujících, ale možná bych jej měla zakončit spíš výzvou: Mluvte ještě více nahlas! Ať my ostatní nemusíme tak natahovat uši a dovíme se vše, co (ne)nepotřebujeme. A já jako redaktorka mohu z těch výživných, obzvlášť vztahových témat, ještě dlouho žít (smích).

Přečtěte si také:

Reklama