Zdraví

Vše, co byste měla vědět o dárcovství vajíček

Využití darovaného vajíčka může být pro některé páry jedinou možností, jak počít miminko. Kdo jsou dárkyně vajíček a jaká kritéria musí splňovat, aby mohly jiné ženě pomoci ke splnění jejího snu?

Co vede ženy k darování oocytů?

Motivace dárkyň k podstoupení hormonální stimulace, odběru vajíček a jejich následnému darování neznámé ženě mohou být různé. Výjimkou není situace, kdy má žena ve svém okolí neplodné páry a chce tak jednoduše pomoci jiným v podobně tíživé situaci. V České republice je dárcovství vajíček anonymní, dárkyně se nikdy nedozví, zda se z jejich vajíček narodily děti a komu.

egg

Kdo se může stát dárkyní?

Ženy, které chtějí darovat vlastní vajíčka neboli oocyty, musí splňovat určitá kritéria. Ta se týkají zejména věku a zdravotního stavu. Dárkyně musí mít normální výsledek genetického vyšetření, negativní výsledky na pohlavně přenosné choroby, fyziologický gynekologický nález, negativní cytologický nález z děložního čípku a musí být celkově tělesně i duševně zdravá.

Jak dárcovství probíhá?

Po nezbytných vyšetřeních podstoupí dárkyně hormonální stimulaci preparáty, které podporují dozrání většího počtu vajíček. Následuje vlastní odběr oocytů, který probíhá v celkové anestezii, prostřednictvím punkce (napíchnutí) vaječníků. Je-li výkon bez komplikací, žena odchází domů několik hodin po odběru. Na rozdíl od dárcovství spermatu není darování vajíček bez zdravotních rizik. Dárkyni hrozí zejména nebezpečí tzv. hyperstimulačního syndromu, jehož závažné formy mohou být i smrtelné.

S dárcovstvím pohlavních buněk obecně se pojí řada etických otázek. Zahrnutí třetí, neznámé osoby do procesu zplození, právo dítěte na poznání svých biologických rodičů, otázka finanční odměny pro dárce a jejího vlivu na rozhodnutí darovat sperma či vajíčka... Je na každém, aby tyto a mnohé další etické aspekty dárcovství pohlavních buněk pečlivě zvážil, než učiní konečné rozhodnutí - ať už jde o dárce, či příjemce.

Zdroj: U lékaře

   
13.10.2015 - Intimní zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Elissen [*]

  Já se chystám darovat vajíčka tuto středu, poprvé a musím říct, že jsem prošla spousty vyšetření než jsem se dostala až sem a to včetně hodně podrobného genetického vyšetření. Mám jednu zdravou dvouletou holčičku a časem určitě budu chtít ještě jedno dítě. Jako nejsilnější podnět pro mě bylo to, že mám ve svém okolí spoustu žen, kamarádek co nemohou otěhotnět a mít dítě normální cestou. Dokonce se týká i mé švagrové, která strašně děti miluje. Já mám zdravou a krásnou holčičku i já sama jsem zdravá tak proč nepomoct někomu jinému.

  superkarma: 0 02.11.2015, 15:20:43
 2. avatar
  [3] AmeA [*]

  Každého názor osobně *** komu není souzeno mít děti má to tak být Sml49

  superkarma: 0 13.10.2015, 22:54:17
 3. [2] bobani [*]

  Věřím , že pro spousty bezdětných párů je tato možnost poslední záchrana , ale při představě , jaký genetický základ nese " moje " takto vzniklé dítě , mi je všelijak .Jednu dárkyni vajíček znám a to je bezcharakterní superpotvora .

  superkarma: 0 13.10.2015, 13:10:12
 4. [1] Boros [*]

  Některé kliniky vyžadují, aby dárkyně už měla alespoň jedno dítě. Přijde mi to lepší, než zaměřit se cíleně na bezdětné studentky.

  superkarma: 0 13.10.2015, 08:25:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme