Vztahy

Však na ni, na mrchu, taky jednou dojde!

Je to hotové drama viny a trestu. A přesto se to právě takhle stalo. Jen jména změním – nikdo ze zúčastněných sice, pokud vím, na Ženu-in nechodí, ale co kdyby...
Hlavní hrdinkou je moje dlouholetá kamarádka, říkejme jí třeba Zuzana. Vdávala se brzy, ještě na studiích, z čisté a pošetilé lásky. Její vyvolený byl o rok mladší a manuálně pracující. Ze Zuzky se časem stala inženýrka, nastoupila do ateliéru a začala dělat kariéru. Byla chytrá, schopná a uměla jazyky, kolegové ji brzy začali brát vážně a nakládat jí pořád větší a větší úkoly. Nastěhovali se s manželem do vlastního bytu, Zuzana sama navrhla a zaplatila zařízení, v té době už byla ve firmě někdo, létala se zákazníky po celé Evropě, kachlíky s nimi vybírala v Miláně a ručníky v Paříži. Manžel se s jejím úspěchem vyrovnával špatně. Jeho řemeslo nebylo moc žádané, občas dostal zakázku, dlouhé měsíce nebylo nic. „Trestal“ ji odpíráním sexu a nezájmem. Večer, když konečně dorazila, schválně nebýval doma, debaty o vztahu odmítal. Trucoval...

Čas běžel a Zuzana se ocitla pod dvojím tlakem – nároky ve firmě pořád stoupaly, kolegové zjistili, kolik toho zvládne, a zařídili se podle toho. Doma bylo buď dusno, nebo prázdno. Miminko? Jaksi nebylo s kým. A život utíkal... Jednoho dne zjistila Zuzka uprostřed pracovního telefonátu, že jí začaly téct slzy a že je nedokáže zastavit. Nepamatovala si, s kým zrovna mluví a na čem se dohodli. Seděla za stolem a plakala, nebyla s to říct jedinou rozumnou větu. Přivolaný lékař konstatoval nervové zhroucení.

V psychiatrické léčebně se Zuzana dávala dohromady několik měsíců. Vždycky ale byla bojovnice, takže zvládla i tenhle malér. Dokázala se dokonce vrátit do stejné firmy – s tím, že už se nenechá zneužívat, že si uhájí právo na svůj vlastní život, nebude řešit úplně všechny maléry a vracet se z práce pozdě večer. Líbí? Nelíbí? Jestli mě tu chcete, nezbude vám než na to přistoupit. A šéf odkýval všechno a ještě rád.
Doma ovšem čekalo na Zuzanu překvapení. Po dobu jejího léčení si milý choť namluvil jinou – protože se vrátila nečekaně a svoje propuštění předem neohlásila, našla ji ve své kuchyni. Otočila se ve dveřích a frčela zpátky do blázince; v danou chvíli se jí jevil jako to pravé útočiště. Pak už měly události rychlý spád - manžel podal žádost o rozvod, a protože neměli děti, rozvedli je při prvním stání. Spala jsem u ní první večer po rozvodu, aby nebyla sama. Půlku noci mi povídala o tom, jak ho pořád všude vidí, jak jí chybí, i když ví, že jí bez něj bude líp... Byli spolu osm let.

Teď už určitě čekáte na pointu. Co ty boží mlýny tedy namlely? Budete mě podezírat, že jsem si to vymyslela, ale Zuzčin život je už prostě takový, jako opsaný z Harlekýnky (a to vám ještě neříkám všechno :-)).
Zkrátka a dobře, krátce po rozvodu se ukázalo, že manželovi moc štěstí nepřinesl. Je totiž aktivním katolíkem a pochází z rodiny, která by se dala označit za bigotní. Rodiče odmítli rozvod uznat, prohlásili, že už nemají syna, a o jeho nové partnerce nehodlají ani mluvit, natož se s ní setkat. On sám zjistil, že má víru příliš hluboko pod kůží (byl v ní velmi přísně vychováván od dětství) a že mu výčitky a pochybnosti nedovolují nový vztah si náležitě užít. Několikrát dokonce zavolal Zuzaně a chtěl se jí - obrazně řečeno - vyzpovídat; moc pochopení se přirozeně nedočkal. Jeho nová partnerka navíc čeká, že se o ni materiálně postará... Teď neví, kudy kam, protože zůstal takový, jaký byl vždycky – nezralý a nesamostatný.

Musím dodat ještě poslední tečku za tímto příběhem. Je mi to skoro hloupé, ale život někdy napíše takovou story, jaká by neprošla ani v Hollywoodu. Zuzana je teď v pátém měsíci. Je šťastná, jak ještě nikdy v životě nebyla. To dítě čeká – teď se podržte! - se svým kolegou z ateliéru. Celé roky byli kamarádi, chodili spolu na obědy, navzájem si stěžovali, ona na manžela, on na příležitostné partnerky. Pár měsíců po rozvodu Zuzce zničehonic navrhl, že by to mohli dát dohromady – když se z toho šoku vydýchala, pozvala ho nezávazně na večeři. Zůstal u ní tři dny a pak začali řešit, jestli se přestěhuje ona k němu, nebo on k ní. Na podzim jsem jim byla na svatbě - je to pohodový pár zralých, rovnocenných, sebevědomých lidí, plný humoru a tiché radosti. Neuvěřitelné! I teď když to píšu, jsem úplně naměkko z toho, že se něco takového může stát. A vidíte, může...

Tak co myslíte – melou, nebo to byla jen náhoda? Bohužel, zdaleka každý příběh takový dobrý konec nemá. Co říká vaše životní zkušenost?

Opravdu melou pomalu, ale jistě, nebo se musí nejdřív pořádně „namazat“?
Věříte na spravedlnost, ať už lidskou, nebo božskou?
Zažila jste někdy pocit zadostiučinění, nebo naopak nikdy nepotrestanou křivdu?
Zasáhl Osud? Náhoda? Lidé?
Nebo jste na boží mlýny nespoléhala a vzala to sama do svých rukou?

Napište nám svůj příběh nebo názor, uveřejníme ho a ještě můžete vyhrát dárek!

   
14.05.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] Canadian [*]

  Na kazdou svini se vari voda, o tom ani potom, ale autorka by mela vyhledat ve vykladovem slovniku, copak jsou to ty bozi mlyny...

  superkarma: 0 14.05.2007, 19:05:46
 2. avatar
  [55] Vivian [*]

  catcat: však harlekýnky nejsou slaďárny, tam to většinou taky nevyjde napoprvé :-))

  superkarma: 0 14.05.2007, 18:35:47
 3. avatar
  [54] catcat [*]

  Proč život opsaný z Harlekýnky? Kolik z nás to tady zná, že holt to napoprvé nevyšlo, tak jakápak slaďárna

  superkarma: 0 14.05.2007, 16:01:27
 4. [53] mindulinka [*]

  A málokterý chlap vydýchá, když třeba žena vydělává víc. A ženě to nevadí, když vydělává víc chlap. Chlapi jsou zkrátka jiní.

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:40:12
 5. [52] mindulinka [*]

  Ťapina: Já mám VŠ a manžel SŠ a přesto je v pohodě. Jesti je to tím, že podniká a vydělává víc než já. Ale když se občas chytneme, tak mi vlepí, no jo ty jsi ta inženýrka. Moje máma má také vyšší vzdělání než táta a jsou spolu 31 let. Ale myslím si, že chlapům dělá větší problém to vydýchat, poperou se s tím, ale hůře to snáší. Neznám ženu, která by měla problém, že její manžel má vyšší vzdělání.

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:38:23
 6. avatar
  [51] Ťapina [*]

  mindulinka: Já mám vyšší vzdělání, než můj chlap, ale není v tom problém. On má vyšší sebevědomí

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:01:52
 7. avatar
  [50] DELCOP [*]

  Mlýny melou pomalu a jistě, jenže jsou lidi, kteří si mnohdy ani neuvědomí, že už na ně došlo a vidí to třeba jen jejich okolí. Jinak nevím, co je na tomto příbehu tak zvláštního... Prostě se k sobě nehodili, v nikom nejde hledat vinu...

  superkarma: 0 14.05.2007, 14:58:50
 8. avatar
  [49] arjev [*]

  mindulinka: souhlasím se poslední větou.Mám vyšší vzdělání než manžel a mám z toho peklo.Pokud se má něco zařídit a já to obstarám,je to v pohodě.Horší opačná varianta

  superkarma: 0 14.05.2007, 13:25:36
 9. [48] mindulinka [*]

  Znám docela dost lidí, kteří by boží mlýny potřebovali jako sůl. Já jim je nepřeju, dostala jsem se do postoje, že takovéhle lidi už jen lituji, protože musí být nešťastní ve svém životě, když ubližují okolí.
  A občas mám pocit, že chlapi málokdy vydýchají přítelkyni, manželku - která má vyšší vzdělání než oni.

  superkarma: 0 14.05.2007, 12:43:01
 10. [47] Yvaine [*]

  U nás doma se říká, že na každou svini se někde vaří voda Ale když umřel jeden můj bývalý kolega, který mi z práce udělal peklo, říkala jsem si chudák jeho ženská, teď zůstala na starý kolena sama.

  superkarma: 0 14.05.2007, 12:27:30
 11. avatar
  [46] Kelly [*]

  eva.jedelska: ... já nemám spisovatelské střevo a nakonec by z toho vznikl paskvil. Navíc se ty příběhy dotýkají osob mé rodiny a moc bych nebyla ráda, kdyby se tu někdo poznal.
  Ale jestli dojde na tu nenažranou potvoru, co o ní píšu, ráda se se svou škodolibostí ozvu ... u ní mi bude úplně jedno, jestli se tu pozná.

  superkarma: 0 14.05.2007, 11:58:09
 12. avatar
  [44] rek11 [*]

  Nyotaimori: možná by to bylo lepší ne?

  superkarma: 0 14.05.2007, 11:41:06
 13. avatar
  [41] Meander [*]

  Nějak v tom nevidím ty boží mlýny. On byl budižkničemu, ona možná vzdělaná a schopná, ale nepřemýšlející. On se bude placatit od ničeho k ničemu a možná bude někdy chtít, aby mu platila alimenty. Ona se nechala zbouchnout kamarádem a myslí, že dosáhla nirvány. Nechtěla bych být na místě nikoho ze zúčastněných.

  superkarma: 0 14.05.2007, 11:18:24
 14. avatar
  [40] ještěrka.ehp [*]

  Beruška1: ale přát jí kvůli tomu úraz?

  superkarma: 0 14.05.2007, 11:03:04
 15. avatar
  [39] Beruška1 [*]

  a....: Tobě třeba hmotné ztráty nevadí, ale má bývalá švagrová je chamtivá až moc stylem hamty hamty, ať já mám co nejvíc a na ostatní kašlu. Taky nemá žádné kamarádky a přátele.

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:46:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [36] Marie Hýblová [*]

  Já vždy říkám na každého jednou dojde tomu kdo mě ublíží(sice jenom vduchu)a občas se to i povede.

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:25:18
 2. avatar
  [34] alko [*]

  Mě jednou v zaměstnání hodně ublížil nadřízený. Přála jsem mu jen to nejhorší (jak se tak přává). Ale když asi za 4 roky velice těžce umíral, nebylo mi volno.

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:14:52
 3. [33] Anai [*]

  Jo a k názvu článku: myslím, že se redakci podařilo prohodit jej s názvem k jinému článku, ne? Protože v tomhle žádná mrcha fakt nevystupuje!

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:12:36
 4. [32] Anai [*]

  Na boží mlýny věřím, protože mnoho lidí mi v životě vědomě ublížilo a když sleduji osudy některých z nich, tak mi až zamarazí: první partner, který mi hodně ubližoval, zemřel těsně po padesátce, můj ex - druhý manipulátor - dnes nešťastný a sám. Jedna "mrcha" v práci, však jsem na ženu-in o ni psala (mobbing) - těžká degradace...

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:11:10
 5. avatar
  [31] Kelly [*]

  Já prostě věřím na to, že na každého dojde. Dřív nebo později. Mám takových příběhů kolem sebe spousty. Každá vydaná energie, ať už kladná nebo záporná, se dotyčnému vrátí několikanásobně. A všimla jsem si, že čím větší s.. , tím víc potřebují mlýny více času, aby to dotyčnému pořádně vrátily
  Ve vzdáleném příbuzenstvu mám jednu takovou pořádnou a já škodolibě čekám, jak ji ten život za tu její neskutečnou podlost a nenažranost vytrestá .

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:08:21
 6. avatar
  [30] ještěrka.ehp [*]

  eva.jedelska: asi mám hroznou kliku, ale kolem mě se (obzvlášť v poslední době) vyskytuje tolik vzácných happyendů (včetně toho mého), že mi to připadá až neuvěřitelné

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:06:31
 7. avatar
  [29] Žábina [*]

  eva.jedelska: že si z toho něco děláte...ty kterých se to týká se na vás vrhnou tak nebo tak
  z jejich urážek a rádobyvtipných hlášek bych si být vámi vůbec nic nedělala
  mmch moc hezký článek
  Zuzaně přeju už jen to štěstí, které se sice trochu zatoulalo, ale nakonec se našli

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:54:02
 8. [27] a.... [*]

  Beruška1: Ty jsi ale přející člověk... Hele taky jsem měla před třemi lety bouračku a auto totálně na šrot. Bylo mi to ovšem úplně jedno, naopak to beru jako poučnou životní zkušenost v tom, že na sebe mám být opatrněší. Kdoví, kdo všechno mi to přál....možná by ti lidé byli velmi zklamaní, kdyby věděli, že já jsem si z toho vůbec nic nedělala, protože hmotné ztráty neberu nijak vážně.

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:40:06
 9. avatar
  [26] Beruška1 [*]

  Odporná mrcha a závistivá svině je a vždycky byla moje bývalá švagrová. Postarala se o můj rozvod, to aby si náhodou moje rodina nechtěla nárokovat nějaké dědictví po bývalém tchánovi, bývalý jí ustoupil. A boží mlýny ji semlely, vloni v létě měla autonehodu, jediná byla zraněná a navíc je její auto totálně na šrot. A protože je navíc i dost líná a čeká jen na dávky od státu, tak nové auto nemá a hned tak mít nebude.

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:32:15
 10. avatar
  [24] wich [*]

  Kdo má být v článku potrestaný???
  A boží mlýny melou. Na každou mrchu dojde. V pátek vyhrál kamarád dlouhodobý soud, takže semlely jeho mrchu matku

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:23:26
 11. avatar
  [23] femme [*]

  Florencie: jen jednoho? já jich znám víc

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:17:10
 12. avatar
  [22] Jupíí [*]

  Já to fakt nechápu, kde je ta mrcha, co na ni má dojít. Proč slzodoj, Normální příběh neklapajícho manželství.
  A Zuzana moc zralá nebude, jednak si namluvila bigotního katolíka z podivných důvodů s ním vydržela roky. Druhak se nechávala využívat v práci až ke zhroucení. Takže Zuzce přeju aby ten třetí nebyl zase omyl, co na ni zapůsobil , záchranářstvím, ale pořádný chlap , co se postará. A jestli " ta mrcha co na ni má dojít " je nová partnerka jejího muže, měla by jí být jen vděčná . :-)))

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:15:57
 13. avatar
  [21] Kadla [*]

  eva.jedelska: Jo, já tomu článku věřím. Sama jsem ve svém životě měla chvíle, které by místní ďoučata označila za harlekýna a smyšlenku. Nevím, jestli bych to označila za boží mlýny, ale zadostiučinění se tvé kamarádce určitě dostalo, to jo. A to jí přeju.

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:14:26
 14. avatar
  [19] Suzanne [*]

  eva.jedelska: tak to jo Ona ta moje řeč byla mířená i na ty, co jsou schopné příběh s dobrým koncem automaticky označit za kravinu. Navíc to, že tvoji kámošku se dvěma dětmi opustil manžel, vůbec nemusí být špatný konec, ona přece ještě neumírá. A čerti vědí, třeba mu ještě jednou pošle dárkový koš, za to, že ji opustil Já jsem asi chorobnej optimista

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:07:36
 15. avatar
  [18] kareta [*]

  Asdareel: i kanadský dřevorubec může být pracovitý, schopný a úspěšný, VŠ moc chlastají . Vím to, mám VŠ

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:07:33
 16. [17] a.... [*]

  eva.jedelska: Záleží na úhlu pohledu. Třeba to, že tvoje přítelkyně zůstala opuštěná s dětmi a nemá se teď zrovna dobře jsou právě ty boží mlýny A kromě toho...kdyby se měl člověk stále skvěle a stále mu všechno vycházelo, neodkázal by si některých věcí vážit. Ber to tak, že tohle je pro tvou přítelkyni zkouška, ze které se má poučit.

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:06:52
 17. [16] a.... [*]

  Já tam taky nevidím tu mrchu, ať se snažím jak se snažím. Ale větu, kterou je nadepsaný tenhle článek si od minulého týdne říkám tak 5x denně myslím přitom na sousedku pod námi. To by byl ale úplně jinší příběh. Vzhledem k tomu, že na boží mlýny věřím, svůj vztek zchlazuji větou: kdo si počká, ten se dočká...

  superkarma: 0 14.05.2007, 09:02:07
 18. avatar
  [14] OlgaMarie [*]

  Nic není náhodou.Vše má jen svůj čas.Boží mlýny melou.Jen vše má svůj čas.Krásně je to popsáno i pro nevěřící v Bibli Svaté,Kniha Kazatel,kapitola 3.Čas rození i čas umírání,čas hledání a čas ztracení,čas milování a čas nenávidění...

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:54:42
 19. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Mě fascinují tyhle řeči:
  ..jsem úplně naměkko z toho, že se něco takového může stát. A vidíte, může...
  Budete mě podezírat, že jsem si to vymyslela, ale Zuzčin život je už prostě takový, jako opsaný z Harlekýnky...
  ..je mi to skoro hloupé, ale život někdy napíše...

  To jako on život obvykle dopadá špatně? (...jasně, umřeme
  ) Mně to přijde stejné, jako když část kritiků z principu odsoudí film nebo knihu jenom proto, že končí dobře, jako kdyby dobrý, resp.normální konec byl něco ujetého, kýč z principu. Život je šťastný nebo nešťastný podle toho, jak ho bereme. Pro mě je dobrý konec dar, kterému sama přispěju. Ale proč se furt omlouvat za dobré konce?

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:30:13
 20. avatar
  [11] arjev [*]

  Florencie: na každého jednou dojde,dřív nebo později.Pokud mohu říci,"čekala"jsem 20let.Nemám pocit vítězství.Do redakce jsem poslala příspěvek.Je delší a když jsem ho psala,brečela jsem.

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:28:27
 21. avatar
  [10] Enya [*]

  nevím, co je na tom příběhu tak zvláštního a neobvyklého...

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:20:20
 22. avatar
  [9] rek11 [*]

  Asdareel:

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:13:29
 23. avatar
  [8] rek11 [*]

  Na boží mlýny věřím.Je to jediná věc,která podle mě funguje kdekoli na světě...jen se občas trošku opozdí .Ale někdy je ten čas potřeba

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:10:55
 24. avatar
  [7] Asdareel [*]

  Všiml jsem si jedné věci, která mě zaráží. Mnohé úspěšné dívky - vysokoškolačky odmítají partnery na své úrovni - vychované, kultivované, civilizované, inteligentní, racionální a společensky i finančně mladé muže a vybírají si zcela programově typy "kanadských dřevorubců." Proč se potom diví, že takový svazek neklape?

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:06:26
 25. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Na boží spravedlnost věřím, na tu lidskou moc ne, jsem totiž právník, tak o tom něco vím. Znám moc hezké přísloví: "Pošli svůj chléb po vodách a on se ti vrátí." Podle mě naprosto pravdivé.

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:05:24
 26. avatar
  [5] ještěrka.ehp [*]

  Nevím nevím, co si o tom myslet. Už jenom z článku je jasné, že záleží čistě na úhlu pohledu. Pro autorku jsou to boží mlýny, pro mě je to tak, že to zmíněný pán mohl předpokládat už od začátku, že to tak dopadne, když je jeho rodina odjakživa taková. Takže pro mě ne boží mlýny, ale lidská blbost.
  Pocity zadostiučinění a křivdy nepěstuju od tý doby, co jsem trochu dospěla. Mám kolem sebe lidi, kteří by mi neukřivdili a od těch ostatních mě křivdy nezajímají.
  Nespoléhám na nic, jsem svéprávná, dospělá a vše, co se mi stane, je víceméně v mých vlastních rukách a když ne, stejně je pak jen a jen na mě, jak se k tomu postavím a jak se s tím vyrovnám.

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:01:37
 27. avatar
  [4] Florencie [*]

  Joo, jenže já znám jednoho, kterej ublížil tolika lidem a ty pověstný boží mlýny se mu pořád vyhýbají

  superkarma: 0 14.05.2007, 07:38:08
 28. avatar
  [3] Léthé [*]

  a kde je ta mrcha, na kterou má dojít ....bude druhý díl?

  superkarma: 0 14.05.2007, 07:33:11
 29. avatar
  [2] Jupíí [*]

  na jakou mrchu má dojít?

  superkarma: 0 14.05.2007, 06:57:54
 30. avatar
  [1] fructia [*]

  Tady na ty příběhy nemám nervy

  superkarma: 0 14.05.2007, 06:42:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme