Rodina

Vrchlabí - značka porodnické kvality?

 
Porodnice jako firma? Brr. Nemístné, nechutné, cynické. Copak můžu o prostředí, kde se rodí děti, uvažovat v kontextu příjmů, výdajů a zisků? Divné. Jenže také reálné, neboť mnohé svatyně nového života dnes řeší, jak se uživit. Proto se chovají tržně: inzerují profesionální, speciální, nadstandardní a jiné služby. I porodnice ovšem mají svůj lidský faktor – personál.

Vrchlabská porodnice byla v porodnickém světě známá a dobrá firma. V posledních letech u nás asi nejznámější. Jenže tato firma se dostala do personální krize a byla na několik měsíců zavřena. Před pár týdny začala znovu fungovat, ovšem pod jiným vedením. Je to ale tatáž firma?

Soudě podle slov nového primáře, rozšiřuje se prostor pro intervence (císařský řez nebo tzv. epidurál) a zužuje se prostor pro asistence (porodní asistentky údajně nebudou moci samostatně vést porod). Jako by zde „mother-friendly“ mělo ustoupit „doctor-friendly“… Značka „Made in Vrchlabí“ tak, aspoň pro mne, ztrácí svůj originální a atraktivní zvuk. Začíná znít jaksi tuctově a nevýrazně, velmi běžně.

Co o tom vím? O odkud beru právo soudit na dálku? Je to jednoduché, jsem zákazník. Z této pozice si pak můžu – a často i jsem nucen – tvořit názor na základě informací z médií a svá rozhodnutí  vyvozovat z public relations. A jistě mám právo použít i vlastní zkušenost.

Na začátku roku 2006 se nám ve Vrchlabí narodila svatá dcera… Investovali jsme do toho čas na porady s odbornicemi, deset dní přechodného bydlení v blízkém Trutnově, umístění psa do útulku, nové zimní pneumatiky, strach, jestli nebude ten Den moc sněžit… Ano, byli jsme odměněni vrchovatě. Mimoto jsme ocenili firemní kulturu, totiž ctění našeho porodního plánu, profesionální práci porodní asistentky, otevřenou komunikaci s lékaři a potom i pětidenní společné prodlévání v pokojíku (který jsme si rádi zaplatili).

Z Vrchlabí odjížděl jeden spokojený zákazník, jenž vezl dvě spokojené zákaznice. Když žena na zadním sedadle štěstím plakala, pomyslel jsem si, zda později neposlat fotku a poděkování na memoriální stěnu u vchodu do porodnice. Protože mi ale připomínala mozaiky nápisů u poutních míst Panny Marie, tak jsem skutek, nikoli myšlenku, oželel. Nicméně úcta k místu mi zůstala. Stejně jako věrnost firmě.

Nový marketing vrchlabské porodnice mne znejišťuje. Možná bych si měl počkat na tiskovou zprávu či tiskového mluvčího, oficiální brand či brand image. Možná se ale s panem primářem potkám na některé z akcí během nastávajícího Týdne respektu k porodu. Mohl bych s ním probrat tzv. normální porod nebo „mother-friendly“ přístup.

Jsem si dobře vědom, že provokuji. Ale šéf firmy by měl zákaznickou krutost či dotěrnost zvládnout. A navíc vyjít zákazníkům vstříc. Bohové ho chraňte.

Zdroj: genderová tisková a informační agentura www.ta-gita.cz

Další informace také tady: http://marek.blog.respekt.cz/c/2599/Normalni.html
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=404517

   
17.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [73] mindulinka [*]

  Lesana: Ale klidně si roď kde chceš a jak chceš. Mně spíš vadí ta forma - doktroři nutí být po porodu v porodnici, nechtějí pustit,jsou proti - ale já se nějak nemůžu zbavit dojmu, že to ti doktoři dělají pro nás a ne pro sebe a my ženy jsme tak rozmazlené, že už nevíme co roupama dělat - tam a tam vyšla nějaká studie a tam taky, tak se toho hned chytíme a budeme se strefovat - proč je to u nás takhle a ne tak. Já si myslím, že naše medicína a nejen gynekologie a porodnictví, je na takové úrovni, že by se spíš Evropa a jiné kontinenty mohly srovnávat s námi. Možná nemáme extra nejšpičkovější techniku ve všech nemocnicích, ale určitě máme výborné lékařské kapacity, které nám kdekdo závidí. Možná by nebylo na škodu si také přečíst nějaké studie o našich lékařích a jejich výsledcích. A napadlo někoho v té studii z Holandska zjistit kolik stojí porod v nemocnici a následná péče. Myslím, že kdyby si Holanďanky mohly vybrat, tak většina z té třetiny by do té porodnice šla. Víš, jestli to není z nouze ctnost - myslím tím finanční stránku - a tak se rodí doma. Je málo států, kde by pobyty v nemocnici byly hrazeny jen ze zdravotního pojištění. Tak nějak nechápu, proč si pořád na něco stěžujeme.

  superkarma: 0 21.05.2007, 21:05:49
 2. avatar
  [72] Lesana [*]

  mindulinka: ad 70 nepochybně patřilo mne Víš co? V takovém Holandsku se doma rodí zhruba třetina dětí. Úmrtnost mají horší než my, to je pravda. Druhá pravda je ale to, že ta úmrtnost nejde na vrub domácích porodů. Navíc když jsem před lety koukala do statistik úmrtnosti WHO, tak na "porodní diagnozy" (různá přidušení, porodní poranění a tak podobně - prostě stavy, které se předem předvídat nedají a vznikají v souvislosti s těhotenstvím a porodem, ne třeba vývojové vady) umírá v ČR i Holandsko stejné promile kojenců Zvláštní...

  Po porodu na pole jít nehodlám, neb žádné nemám Dneska už je jiná doba, není nutné aby ženy okopávaly brambory, já třeba pracuju z domova za počítačem. Jinak pokud si dokážeš odpočinout v porodnici, buď ráda - já to teda nedokážu Takže být tam kvůli odpočinku by bylo čiré bláznovství a zdravotní péči mám v dostatečné míře zajištěnou doma... tak proč bych tam měla být? Co se tam o to ambuporody zajímám, tak lékařům opravdu nejvíc leželo v žaludku, že by pustitli domů novorozence, který není očkovaný a nechali na zodpovědnosti rodičů, že s ním na kalmetizaci zajdou

  superkarma: 0 21.05.2007, 19:05:56
 3. avatar
  [71] kareta [*]

  mindulinka:

  superkarma: 0 21.05.2007, 13:05:09
 4. [70] mindulinka [*]

  rek11: to je sice pravda, že defekty a vady se odhalí již v těhotenství a tím se snižuje úmrtnost novorozenců a kojenců - jenže tady se srovnává úmrtnost v Evropě - tam se jako defekty a vady v těhotenství neodhalují? Tedy kromě ČR ? Naše porodnictví a následná péče vycházejí z poznatků, které se nesebraly na louce a určitě nás zbytečně do nemocnice nehoní a v nemocnici nedrží. Už jen tím, kolik to stojí peněz - to by mělo spíš být naopak. Doktoři by měli být proto porodit a pacientku hned ven, aby ušetřili. A ono to tak není, čím to asi bude ? Že by těm doktorům šlo opravdu o zdraví rodičky a novorozence ?

  superkarma: 0 21.05.2007, 13:04:02
 5. [69] mindulinka [*]

  Mně docela ty čtyři dny po porodu v porodnici bodly - nemusela jsem vařit, uklízet a prát - to vše udělal personál. A já se zotavila z porodu. Pokud někdo má doma někoho, kdo to vše za něj udělá a tak ať jde klidně hned po porodu zotavit se domů - tomu tiše závidím.

  superkarma: 0 21.05.2007, 12:41:23
 6. [68] mindulinka [*]

  A co takhle po porodu jít rovnou dělat na pole? Jako to bylo dřív? To by bylo, ale super , hlavně pro ty hrdinky. To by si potom mohli víc vážit péče našich lékařů a nenadávat, že je po porodu pustí až za 3 dny.

  superkarma: 0 21.05.2007, 12:33:51
 7. avatar
  [67] Lesana [*]

  rek11: to, že je někdo zástupce primáře na pediatrii vůbec neznamená, že má vzdělání a zkušenosti vhodné pro vedení domácích porodů Každé povolání si žádá své specifické znalosti a zkušenosti Ano, souhlasím - rizika se zvyšují s vyšším věkem rodičky, zvyšují se třeba i s ohledem na její aktuální stav, kdy pro porod v porodnici může být těhule brána jako bezproblémová, ale pro porod v domácím prostředí by už nesplnila přísné podmínky atd. V průběhu porodu jsou ženy samozřejmě kontrolované, jestli je vše OK. Ono na netových diskuzích se často objevují ženy, které vypráví o císaři za pět minut dvanáct, ale zpravidla pokud se blíže rozhovoří nebo odpovědmi na cílené dotazy se zjistí, že buď by vůbec nebyly vhodnými adeptkami na porod doma nebo by dávno byly v porodnici, protože problémové začaly být daleko dřív než za oněch pět minut dvanáct

  Ale nevím, proč sem pořád taháš porody doma, když o těch řeč není Já taky doma nerodila a rodit se nechystám. Rodila jsem ve Vrchlabí, to je nemocnice, pokud jsem si dobře všmla

  superkarma: 0 21.05.2007, 12:09:04
 8. avatar
  [66] rek11 [*]

  Lesana: Já se o to nezajímám přijde mi to jako hazard Když vemu kolik porodů mých kamarádek končilo císařem za 5 minut dvanáct ani za zlatý prase a když mi mamka vypráví , co se kdy kde dělo...jako porod do záchoda atd..Mimochodem je zástupce primáře na pediatrii Fakt bych to neudělala.Znám to ztý strany ,kdy se rususcitují novorozenci atd.Navíc s rostoucím věkem rodiček se rizika zvyšují.

  superkarma: 0 21.05.2007, 10:32:17
 9. avatar
  [65] Lesana [*]

  rek11: za prvé - netuším, co mají ambuporody společného s porody doma. A za druhé - světové studie vyznívají ve prospěch porodů doma, resp. že porody doma jsou zrovna tak bezpečné, jako porody v nemocici (za dodržení určitých podmínek). O práci některých českých porodníků s těmito studiemi jsem si za několik posledních let už udělala jasnou představu - sčítají jablka s hruškama To by ovšem bylo opět na delší povídání. Něco málo se o tom dá přečíst tady:
  http://www.iham.cz/seminar_ju_petra.php
  nicméně co je napsané v článku je jen část toho, co proběhlo konferencí HAMu a samozřejmě i jen malá část toho, co jsem za ty roky, co se o porody doma/porody v porodních domech (ambulantní porody) zajímám

  superkarma: 0 20.05.2007, 22:11:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [64] rek11 [*]

  Lesana: Jo tak to rozhodně není Ten rozhovor jsem nečetla , mluvila jsem o tom s naším gynekologem-co nám přednášel na škole v souvislosti právě s porody doma Ono je to zavádějící průměrná porodní váha je prakticky stejná-zdálo se mi,že se rodí velké děti.Ale když vemeš jaký se te´d rodí děti- 500g

  superkarma: 0 20.05.2007, 19:28:25
 2. avatar
  [63] Lesana [*]

  rek11: jsou pravidla a pravidla a zákony MMCH k té novorozencké úmrtnosti - četla jsem jakýsi rozhovor s kýmsi, kdo se věnuje prenatální diagnostice vrozencýh vad a ten "chlubil", že právě díky našim rozsáhlým těhotenským kontrolám se defektní plody včas odhalí a včas se ukončí těhotenství, takže nedochází k novorozenecké úmrtnosti. Něco pravdy na tom bude jinak já jsem si kdysi na stránkách na WHO procházela statistiky novorozenecké a kojenecké úmrtnosti podle jednotlivých diagnóz a od té doby na mne zaklínadlo českých porodníků "nízká novorozenecká úmrtnost" nefunguje Rozhodně mi ta problematika nepřijde tak jednoduchá, jak se na první pohled tváří.

  superkarma: 0 20.05.2007, 13:41:44
 3. avatar
  [62] rek11 [*]

  Lesana: Tak o tom nic nevím,myslím tím vyhrožováním atd.Je fakt,že kdyby to někdo zkusil,špatně by dopadl Já sama jsem zběhlá v alternativní medicíně,dělám ji už strašně dlouho.Zároveň mám zdrávku a vyplatilo se mi to kombinovat.Jsem si jistá,že jsou pravidla,která by se měla dodržovat.V nemocnici jsem byla jako pacient jen jednou ,když mi bylo 5.Přesto jsem byla radši,když mě a holky těch 5 dní monitorovali.
  Na druhou stranu jsem se setkala s gynekology,kterým mohu vděčit za několikaletý strach,že nebudu mít moc děti...kdyby dodržovali pravidla a to,co se má-nestalo by se to.
  Mimochodem,jsme jedna ze zemí,která v té tvé evropě má nejmenší úmrtnost novorozenců,takže bych zas tolik nejásala

  superkarma: 0 19.05.2007, 19:58:21
 4. avatar
  [61] Lesana [*]

  rek11: je moc hezké, že TY s tím problém nemáš. A ty, které to cítí jinak, nemají právo na dodržování zákonů, nebo jak jsi svůj příspěvek myslela? KDyby se u děcka objevila žloutentka, která by se nezvládla pouhým vystavováním na denním světle, tak bych se s ním samozřejmě nechala přijmout zpět do nemocnice, aby byla zajištěna adekvátní léčba. Kde je problém? Od malička vyrůstám v tom, že dá-li se léčba zvládat v domácí péči, tak nás do nemocnice máma nestrkala. Možná i proto mi ten postup přijde normální i v dospělosti a než sebe nebo své dítě někam nechám přijmout k hospitalizaci, tak hodím řeč s lékaři, abych zjistila, co a proč a jestli by to nešlo jinak Porodnícká oddělení jsou zatím jediná, kde jsem se setkala s vyslovenou nevstřícností a vyhrožováním zavolání policie, pokud s děckem odejdu Přitom zrovna ambulantní porody jsou v Evropě jednou z běžných možností volby.

  Jinak já s o ambulantní porody zajímám už nějakou dobu, takže ti můžu říct, proč se tomu ve spoustě nemocnic u nás brání - ne proto, že by to bylo nebezpečné pro dítě nebo matku. Ale proto, že dost neonatologů trpí utkvělou představou, že propustí-li z nemocnice dítě bez kalmetizace, tak to dítě do konce života zůstane neproočkované, samo zemře na tuberu a ještě stihne nakazit půl republiky

  superkarma: 0 19.05.2007, 10:05:21
 5. avatar
  [60] rek11 [*]

  Lesana: No já byla v nemocnici klidně těch 5 u obou-problém s tím nemám.

  superkarma: 0 19.05.2007, 07:46:32
 6. avatar
  [59] rek11 [*]

  Suzanne: Tos špatně pochopila-já s tím chováním nemám problém.jen bych to neudělala

  superkarma: 0 19.05.2007, 07:45:21
 7. avatar
  [58] rek11 [*]

  Vivian: no ale zjistilo to až po 24hodinách

  superkarma: 0 19.05.2007, 07:44:33
 8. avatar
  [57] Suzanne [*]

  Mě vždycky fascinuje, jak má někdo problém s chováním a odpovědností někoho jiného

  superkarma: 0 18.05.2007, 21:38:45
 9. avatar
  [56] Vivian [*]

  rek11: je snad rozdíl, jestli je novorozenec zdravý a nebo jestli má těžký ikterus, ne?

  superkarma: 0 18.05.2007, 19:50:46
 10. avatar
  [55] Lesana [*]

  rek11: protože měli tak příšerný program, že ženy radši jezdily ambulantně rodit do Vrchlabí, kde to sice neměli jako program, ale bez problémů umožnili... Hele, já jsem původním povoláním dětská sestra, takže věř tomu, že představu mám Fakt nevidím důvod, proč bych jako zdravá nedělka se zdravým novorozencem nemohla být propuštěna do ambulantní péče Hele, a neslevuj - jaképak dřív jak za DVA dny... ještě před pár příspěvky jsi mluvila o TŘECH dnech

  superkarma: 0 18.05.2007, 19:16:26
 11. avatar
  [54] rek11 [*]

  Lesana: A to nemluvím o tom,když slyším u kolika novorozenců se to poto..... no fuj ani náhodou

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:57:11
 12. avatar
  [53] rek11 [*]

  Lesana: Proč myslíš,že je tam minulý čas

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:54:48
 13. avatar
  [52] rek11 [*]

  Lesana: mě nikdo nezastrašoval jen jsem se učila co všechno se může stát a já bych dřív než za dva dny z nemocnice prostě neodešla

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:53:01
 14. avatar
  [51] Lesana [*]

  rek11: MMCH tak mě napadlo, že svého času program ambulantního porodu měli i v porodnici U Apolináře

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:52:04
 15. avatar
  [50] Lesana [*]

  rek11: kdybych chtěla rodit doma, tak rodím doma. Doma jsem rodit nechtěla, tak jsem rodila v nemocnici. Nevím, proč TY máš problémy s něčím, co se týkalo MNE, s čím jsem NEMĚLA problém JÁ, s čím neměli problém problém PORODNÍCI a PEDIATŘI v porodnici, s čím neměla problém MOJE PORODNÍ ASISTENTKA, s čím neměl problém MŮJ GYNEKOLOG, s čím neměl problém PEDIATR MÝCH DĚTÍ

  Což nic nemění na tom, že pokud lékaři porodnice předem zastrašují těhule, že NEJDŘÍV je na jejich výslovnou žádost pustí domů pustí až třetí den, tak je to neprofesionální chování, protože daný lékař buď porušuje platné zákony (pokud opravdu nepustí) nebo nedokáže komunikovat s pacienty, což je u lékaře problém dost podstatný

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:49:20
 16. avatar
  [49] rek11 [*]

  Lesana: Víš co to jsou poporodní komplikace?Zjevně ne...jinak by tě tohle asi ani nenapadlo

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:04:52
 17. avatar
  [48] rek11 [*]

  Lesana: jasně tak rovnou roďte doma,vždyť ty nemocnice jsou vlastně na nic Po třech dnech už to chápu...ale po dni

  superkarma: 0 18.05.2007, 18:03:38
 18. avatar
  [47] Lesana [*]

  rek11: no tak třeba já se nechala propustit domů cca 12 hodin po porodu a nevidím na tom nic dramatického Dítě i já jsme byli zdraví, v domácí péči samozřejmě sledovaní... kdyby se u dítěte objevila nutnost léčby, tak bych ji samozřjmě podstoupila. Normální ambulantní porod, na něm snad není nic zvláštního

  superkarma: 0 18.05.2007, 13:16:56
 19. avatar
  [46] rek11 [*]

  Lesana: která normální matka by odvedla sebe a dítě dřív než za tři dny?!! Moje dcera měla těžkou žloutenku a zůstávaly jsme o den dýl..tzn 6 dní to jako bych se po dvou dnech sebrala a odešla?...bezva a už bych neměla dceru

  superkarma: 0 18.05.2007, 13:04:36
 20. avatar
  [45] Lesana [*]

  Jara: ono ve Vrchlabí ani tak neposkytovaly nadstandradní služby, jako spíš se chovali lidsky Co jsem koukla na Aperio na tebou doporučovanou jilemnickou porodnici, tak /teda krom jiných věcí/ mě tam zaujalo i info, že na své výslovné přání smí rodička odejít domů NEJDŘÍVE 72 hodin po porodu - pokud v praxi opravdu praktikují to, co jako informace pouští mezi lidi, tak normálně porušují zákony, protože samozřejmě nikoho nesmí proti jeho vůli v nemocnici držet A pokud toto info mezi těhule pouští jenom jako zastrašení, tak je úroveň komunikace mezi lékaři a těhulemi na

  superkarma: 0 18.05.2007, 11:40:52
 21. [44] Jara [*]

  Podle posledních informací je ta "super" porodnice ve Vrchlabí zase zavřená. Nevím přesně jaké "nadstandartní" služby tam poskytují, ale nedaleká porodnice v Jilemnici je na velmi dobré úrovni a dojíždějí tam ženy zeširoka daleka.

  superkarma: 0 18.05.2007, 11:18:14
 22. [43] počítačka [*]

  Rodila jsem před třinácti lety v Kyjově a myslela jsem si, bóže, porodim a jdu. Bohužel jsem musela nastoupit o měsíc dřív a po rozkoukání zjistila, že to nebude tak jednoduché. Změnit nemocnici už jaksi nešlo, ale dnes vím, že jsem měla být neústupná a odejít. Kamkoliv, jen pryč. Bylo mi dáno jasně najevo, že když jsem se po celé těhotenství obracela na jinou nemocnici, měla jsem tam také odrodit. Díky současnému primáři - tehda jeho zástupci - jsem všechno přežila, já sice s velkými zdravotními potížemi, ale dítě je a bylo ok. Myslím, /a bylo mi to potvrzeno/ že i on dostal "kartáč", protože neposlechl jeho rozhodnutí. Dnes bych tam klidně šla, ale byla bych taková ta nepříjemná pacienta - co mi to děláte, proč, zač, nač... Myslím, že by mi rádi zamávali na odchod - pokud by vůbec mávali. Tehda jsem byla pokorná pacientka, s myšlenkou, že přece ví, co dělají a proč tady jsou. Není to pravda, každý o sobě rozhoduje sám, svojí aktivitou a někdy i neústupností. A to jsem neudělala.

  superkarma: 0 18.05.2007, 10:05:46
 23. avatar
  [42] kosmokosmo [*]

  Jo rozhodne plus je, kdyz v nemocnici doktor vytira koupelnu
  asi jsem arogantni, ale vedela bych.jak byt mnohem uzitecnejsi pro pacienty, nez vytirat jim koupelnu.....

  ostatne je mnohem snazi a prijemnejsi vytrit koupelnu, nez delat biopsii kostni drene

  superkarma: 0 17.05.2007, 20:56:35
 24. [41] mindulinka [*]

  Já si pořád myslím, že to není o porodnici,ale o personálu. Snad už každá nemocnice má možnosti různých porodů - klasika, stolička, vana a také nadstandartní pokoje. A vždy se v personálu najde černá ovce. Při porodu mě doktor prohlíd na příjmu, pak mě celou dobu sledovaly sestřičky a doktora jsem uviděla až při samotné fázi tlačení. A skoro v každé porodnici už funguje, že máte miminko u sebe na pokoji. Jestli se spíš z toho nedělá hubmbuk a téma a my rodičky jsme "trošičku rozmazlené" - nemyslím to ve zlém.

  superkarma: 0 17.05.2007, 20:14:31
 25. avatar
  [40] Lesana [*]

  Romi: určitě to nebyla nafouknutá bublina Já tam rodila dvakrát a to jenom proto, že v žádné jiné nemocnici po okolí (jsem z Prahy) mi nebyly ochotni slibít to, co ve Vrchlabí BEZ PROBLÉMŮ šlo Mluvím o letech 2003 a 2005, tedy žádná dávná minulost. Druhá věc je ovšem ta, že dle mého názoru, co jsem tak některé holčiny, co ve Vrchlabí poznala, se tam docela stahovaly holky, které by si ve fungujícím porodním systému vybraly spíš porod doma, porod v porodním domě, ambulantní porod - tedy ne ženy, kterým běžná nemocniční péče v podstatě vyhovuje a nevidí v ní problém. A, samozřejmě, výhodouje porodní vana, do které se opravdu rodilo (což podle referencí z jiných nemocnic opravdu není běžná záležitost, často i když vanu mají, tak na samotný porod ženou ženu z ní ven nebo vodu vypouští).

  superkarma: 0 17.05.2007, 15:39:13
 26. avatar
  [39] Suzanne [*]

  Hezký článek Pokud se mi zadaří otěhotnět, chtěla bych svoje dítě přivést způsobem Vrchlabí 2006. A je dobré vědět, že je něco jinak, popř. se ujistit, že je to v pořádku. Díky

  superkarma: 0 17.05.2007, 15:09:20
 27. [37] Romi [*]

  Radka S: napsala jsi přesně to, co i já vím. Jsem taky odsud, ale do Vrchlabí bych nikdy rodit nešla. Byla to jen dobře udělaná reklama a nafouknutá bublina. Myslím, že každá druhá (asi opravdu ne všechny - ale to nejvíc záleží na primáři a vedení) poskytuje kvalitní a odbornou péči. Takže já a moje rodina Vrchlabí opravdu .

  superkarma: 0 17.05.2007, 13:59:43
 28. [36] vedec [*]

  Možná máme štěstí, protože lékař, který dal porodnici ve Vrchlabí image a proslavil ji pracuje od letošního roku v Kutné Hoře. Tak uvidíme.

  superkarma: 0 17.05.2007, 13:57:25
 29. avatar
  [34] Meander [*]

  lilithheta: Já je znám oba a skoro bych tomu i věřila.

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:35:15
 30. avatar
  [33] lilithheta [*]

  Meander: Možná chtěl autor naznačit, že byla počata neposkvrněně - tedy, že s manželkou nikdy nesouložili a ona mu přesto oznámila, že budou mít spolu miminko "víš Martine, to takhle do mě minulý měsíc vstoupil duch svatý ...."

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:27:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme