Domácnost

Vrbové proutí a jeho využití

K Velikonocům nezbytně patří vrbové proutky na pletení pomlázek nebo ke tvorbě různých velikonočních dekorací. Že se dají proutky použít ne jen k pletení košíků hned uvidíte.

Máte pejska, který Vám neustále ťape v záhonku či vyhrabává mezi holandkými tulipány díry jak na mamuta a nelíbí se Vám oplocovat tyto záhonky umělo- hmotnými nebo drátěnýmí plůtky? Zkuste to z přírodního materiálu. Stojí to akorát trochu práce a výsledek je půvabnější.

Je třeba si obstarat větší množství vrbových proutků, takže procházka do přírody je nezbytná. Vrby nemusí růst v bezprostřední blízkosti vody. Chodím na pár míst, kde rostou a po vodě široko daleko ani vidu. Nikdy ale vrbu nenajdete ve stínu větších stromů, neboť mají rády slunce a volný prostor.

Okolo zmiňovaného záhonku zapíchejte dřevěné kůlky asi po 15 až 20 centimetrech. Mezi těmito kůlky proplétejte proutky slalomovým způsobem: zleva-zprava-zleva-zprava....atd.

Kolem některých záhonů, jež chci oddělit jen tak "na oko" zapíchám několik proutků jednotlivě do oblouku. Jelikož při zalévání květin vypijou i ten svůj díl vody, krásně se obsypou zelenými lístečky, takže výsledek je takový malý, živý plůtek.

Žadoní po Vás děti výrobu nějakého sroubku, domečku či jiné schovávačky? Snadná pomoc.

Několik latěk nebo obyčejných klacků (délku si určete dle nároku na velikost "stavby") svažte ve 3/4 výšky do tvaru indiánského tvaru. Dolní konce zapíchejte do zemé. No a pak proplétejte již zmiňovaným způsobem. Myslím, že pokud výtvor nebude zrovna výstavní a sem tam se na něm najde nějaká ta škvírka nebo jiná nepravidelnost, děti určitě trápit nebude.

Podobným způsobem, který je vhodný na počátek jara, než vyraší první lístečky, vytvoříme altánek, či iglů. Je potřeba opatřit si delší, silnější pruty. Doporučila bych je po nařezání na pár dní namočit do vody s roztokem na podporu zakořenění. Poté si na zahradě vyberte rovné místo s dobrou půdou a do kruhu v rozmezí asi 30 centimetrů je zabodáme do dostatečné hloubky, aby při další manipulaci zůstali v zemi. Na koncích pruty svážeme či jinak upevníme, aby vznikla kopule. Další proutky - mohou být slabší, ale délka by měla být co největší - po zabodnutí do země řídce proplétáme mezi zbývajícím prostorem nosných prutů. No a pak zaléváme a zaléváme.

Na závěr ještě pár slov o shánění materiálu. Pokud nikde v okolí nenajdete vrbu, která má dvoumetrové pruty, mám jedinou radu : odložte tvorbu těchto zahradních "staveb" na příští rok a zatím si vyhlédněte nějakou vrbičku na odlehlém místě (aby ovoce Vašeho snažení neočesal někdo jiný) a připravte si ji na další rok. Jak?Odřezejte drobné proutky, až zbydou jen silnější větve. Další rok vrbička vyžene proutí nové, delší. Při takovéto každoroční úpravě získáme jednou velmi kvalitní pruty.  

   
15.04.2003 - Dům a byt - autor: Andrea Balejová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Simba [*]

  Oddělit záhony proutky by mne nenapadlo, možná to příští rok na pidizahrádce odzkouším. Pokud nezapomenu .

  superkarma: 0 10.11.2003, 11:57:14
 2. avatar
  [5] Toniniella [*]

  A taky pozor na majitele, dneska už spousta pozemků opět někomu patří. Můj tatínek například dostal v restituci zpět krásný kousek lesa a potůčku s několika vrbami a asi bychom nebyli rádi, kdyby nám je někdo očesal.
  Jinak nápad to není špatný, ale co s plotkem později, když zakoření a začne růst? Vrba roste poměrně rychle. K těmto účelům (živý zajímavý plotek) je vhodnější habr, který roste pomaleji.

  superkarma: 0 16.04.2003, 08:35:29
 3. avatar
  [4] Dokinka [*]

  ďakujem z članok

  superkarma: 0 15.04.2003, 10:01:45
 4. avatar
  [1] Evča [*]

  jo je to hezký, ale co příroda, když tento nápad dostane pár hospodyněk z jedné obce, daleko široko nic neporoste

  superkarma: 0 15.04.2003, 07:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme