Magie

Vrba, posvátný strom starých Keltů

Mám to štěstí, že žiji v malé vesnici nedaleko řeky. Vždy, když mám možnost a nevleču nákup, vystoupím stanici před tou naší a jdu kolem vody pěšky domů, je to už takový rituál. Psycholog by asi řekl: psychohygiena... kolem té naší řeky je mnoho různých kytek i stromů a já se vždy těším, jak se alespoň na chviličku potěším s vrbami. :-)

Vrby jsou totiž magické bytosti. Tvarem svých listů, způsobem růstu větví i svou samotnou existencí. Je známo, že vrby se běžně nalézají v blízkosti starověkých pohřebišť v Británii. Vrba je podle keltských mudrců strážce, chrání před zlými vlivy (asi proto jsem si jich několik zasadila na zahradě). Vyzařuje uzdravující auru, která všemu, čeho se dotkne, žehná... tolik z druidského herbáře.

vrba

Jistě není náhodou, že vrba vystupuje i v našich pověstech a pohádkách, a kdo z nás viděl pohádku o Indiánské princezně Pocahontas, ví, že se s vrbou chodila radit a svěřovala jí mnohá svá tajemství.

Podle renomovaných bylinkářů vrby rostou výjimečnou rychlostí a vynikají nezkrotnou obnovovací životní sílou. Vrba  oplývá také významnými  léčivými schopnostmi, nejstarší písemný doklad o využití vrbové kůry jako léku na snížení horečky a bolesti  představuje asyrsko-babylonská hliněná tabulka pocházející z doby kolem 700 př. n. l. I v antickém Řecku, kde sloužil odvar z vrbové kůry při stejných indikacích jako dnes - horečky, nachlazení, revmatické choroby. Také středověk znal léčivé vlastnosti vrby, např. zázračná moc vrbových kočiček bývala opředena mnoha pověrami.
Přesuneme-li se v čase do roku 1838 do italské Pisy, dojdeme k informaci, že zde profesor chemie Rafael Piria izoloval z vrbové kůry sloučeninu, která tišila bolest a potlačovala zánětlivé procesy. Nazvána byla kyselina salicylová a o 60 let později z ní byl vyvinut nejznámější prostředek proti bolesti. 

Chcete-li si vrbovou kůru sami připravit, doporučuje se odřezávat z dvou- až tříletých větví během února, když začne proudit rostlinná míza. Kůru řezejte prstencovitě kolem dokola a podélně, nakonec ji sejměte z větve a nechte ji usušit na vzduchu. V suchém stavu ji uchovávejte v co největších kusech, dále ji zpracovávejte vždy bezprostředně před upotřebením. Obsah účinných látek v každém případě kolísá. Čím je hořké aroma výraznější, tím větší množství léčivých látek kůra obsahuje, salicin má totiž hořkou chuť. 

Vrbová kůra však může mít i nežádoucí účinky - u citlivých osob mohou třísloviny obsažené ve vrbovém čaji způsobit bolesti hlavy. Jinak se nemusíte obávat užívání syntetické kyseliny acetylsalicylové ani udávaných vedlejších účinků, jako je mikrokrvácení v trávicím traktu.

Čtěte také:

 

   
23.07.2015 - Magie - autor: Helena Pelikánová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  bobani — #3 Sml67 mne taky. V mem rodnem meste, Kromerizi, je jich v Zamecke zahrade spousta. Muj nejmilejsi strom. Sml16

  superkarma: 0 07.09.2015, 17:58:05
 2. [6] myska1 [*]

  no jo stávám se dosti často vrbou...................

  superkarma: 0 23.07.2015, 18:42:35
 3. [5] iřka [*]

  Vrbu mám ráda.Sml67

  superkarma: 0 23.07.2015, 17:29:05
 4. [4] free [*]

  asi měli hodně posvátných stromů. Jdesi sem četla, že jasan.

  superkarma: 0 23.07.2015, 10:48:33
 5. [3] bobani [*]

  líbí se mi velké smuteční vrby a ty z Ladových obrázků

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #7
  superkarma: 0 23.07.2015, 09:04:03
 6. [2] Breberka456 [*]

  renda4141 — #1 sousedi mají taky zapíchnutých pár proutku a splejtají do takovýho jako stanu docela rychle jim to roste a vypadá to moc pěkně

  superkarma: 0 23.07.2015, 06:46:01
 7. avatar
  [1] renda4141 [*]

  U známých na chalupě jsem viděla úžasnou vrbu, vyrostlou ze zapíchnuté pomlázky do země, kterou tam zapíchnul jejich děda, když byl malej, někdy po válce. Sml16

  1. na komentář reaguje Breberka456 — #2
  superkarma: 0 23.07.2015, 06:17:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme