Druhou premiérovou novinkou na repertoáru Městských divadel pražských bude v příští divadelní sezoně černá komedie Gabriela Dagana Vražda jako poznaná nutnost. Absurdní hra o světě, který ztratil veškeré zábrany a pod vlivem všudypřítomných médií se smířil s absurditou jako všední záležitostí, je plná bizarních, bláznivých situací a překvapivých point. Premiéra je plánována na 18. září 2010 v Divadle Rokoko v režii Ondřeje Zajíce.

Černá komedie Gabriela Dagana (vl. jménem Pavel Fischl) je vtipnou hrou o tom, jak se běžní, na první pohled ničím výjimeční lidé, jakožto dokonalí konzumenti úspěšného života snadno a nevědomky chytají do marketingových pastí, aniž by dokázali domyslet důsledky takové manipulace. „Bláznivá komedie o vážných věcech, ztrátě hodnot a kritérií, při níž občas zamrazí, nás může prostřednictvím humoru očistit a snad i trochu přibrzdit dřív, než se absurdita, situovaná do blízké budoucnosti, stane realitou,“ říká o chystané inscenaci Městských divadel pražských dramaturgyně Věra Mašková a připomíná, že stejně jako u jiných absurdních her by se měla katarze dostavit mimo jeviště, v myslích samotných diváků. „Důležitá je základní situace: U dveří jedné středostavovské paničky zazvoní cizí muž. Majitelka bytu se ho snaží zbavit s tím, že nic kupovat nechce. Záhy ale zjistí, že nezvaný host přišel proto, aby zabil jejího manžela. Absurdita téhle hry začíná tehdy, kdy žena pozve vraha dál,“ prozrazuje režisér Ondřej Zajíc a doplňuje, že tento dialog je určující pro celou inscenaci. „Hra je fikcí o konzumní totalitě. Rozehrává základní výchozí situaci do krajnosti a ukazuje, co se může stát lidem, kteří se stanou zmanipulovaným stádem.“

Gabriela Dagana Vražda jako poznaná nutnost

Černá komedie Vražda jako poznaná nutnost v překladu Doris Grozdanovičové měla světovou premiéru v roce 1991 v Praze. V Divadle E. F. Buriana v roli Paní Guterové zazářila Blanka Bohdanová, v inscenaci režiséra Ondřeje Zajíce se přestaví stálý host MDP Dana Syslová. Manželský pár doplní Jiří Klem v alternaci s Petrem Štěpánkem, dále se diváci mohou těšit na Veroniku Janků, Evellyn Pacolákovou, Jiřího Hánu, Pavla Juřicu a hostujícího Luboše Veselého či Martina Kubačáka.


Pavel Fischl se narodil 23. února 1922 v Hradci Králové. Na rozdíl od staršího bratra, spisovatele a diplomata Viktora Fischla, nestačil odejít do emigrace a prošel několika nacistickými tábory. V Terezíně hrál v několika inscenacích a právě v ghettu začalo jeho celoživotní uhranutí divadlem. Po osvobození hrál v „Déčku“ E. F. Buriana, později pracoval na Barrandově jako scenárista. V roce 1949 ilegálně emigroval do Izraele, kde přijal hebrejské jméno Gabriel Dagan a podílel se na vybudování izraelského avantgardního divadla.
V šedesátých letech se na čas odstěhoval do USA, po studiu psychologie se opět vrátil do Izraele a pracoval jako psychoterapeut v Tel Avivu. Celý život se průběžně věnoval psaní divadelních her, je také autorem řady básní, scénářů a dramatických děl. Pod jménem Gabriel Dagan napsal divadelní hry Jediná země (1948), Sambation (1958), Akvárium (1965), Setkání (1990) a Vražda jako poznaná nutnost (1991), seriál pro izraelskou televizi Rodiče a děti (1978) aj., s bratrem spolupracoval na románu Hodinář z uličky zvěrokruhu (1992).

Vražda jako poznaná nutnost

premiéra 18. září 2010 v Divadle Rokoko

Režie: Ondřej Zajíc
Překlad: Doris Grozdanovičová
Inscenační úprava: Jiří Ornest
Dramaturg: Věra Mašková
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Jitka Moravcová

Hrají

Paní Guterová: Dana Syslová
Pan Guter: (alt.) Jiří Klem / Petr Štěpánek
Služka: Evellyn Pacoláková
Muž: Luboš Veselý
Lolimair: Veronika Janků
Listonoš: Pavel Juřica
Tony: Jiří Hána
Dr. Vogelstrauss: Martin Kubačák

O lístky na toto představení si budete moci brzy na ženě-in zasoutěžit. Sledujte vydání!

lupa

Reklama