Rodina

Vraťte se do formy po porodu! Je tady strollering!

Jste po porodu a rády byste se zbavily přebytečných kil? Vyzkoušejte strollering - cvičení s kočárky. Zkrátka a dobře aktivita v přírodě šitá na míru všem maminkám na mateřské dovolené, které nechtějí sedět s dětmi doma, a naopak touží vyrazit na čerstvý vzduch, za sluníčkem, protáhnout tělo a načerpat novou energii.

kocarek

Strolleringu se také říká kočárkování a princip je velmi jednoduchý: cvičení obvykle trvá hodinu a probíhá v parku nebo na obdobném místě, kde je klid, minimum ruchu a lidí. Základem je rychlá sportovní chůze a tlačení kočárku. Chůze se pravidelně propojuje s kardio cvičením a je kombinovaná zastávkami spojenými s protažením a posílením svalů.

Ale pro vaši ještě lepší představu jsme se ptaly přímo u zdroje, u maminky a instruktorky strolleringu Michaely Koblížkové z Pardubic.

misa

Co si maminka pod kočárkováním může představit?
Pohyb. Kondici. Endorfiny. Aktivitu s dětmi. Nová přátelství. Těchto pět věcí naprosto dokonale kočárkování vystihuje. Maminky sportují, nemusejí dávat děti na hlídání, získají nové kamarádky, které žijí a řeší podobné otázky. Výhodou jsou i nové informace, rady a tipy ze světa mateřství. Získají po porodu a během těhotenství zpět svou kondici a mnohem rychleji svou původní postavu. U kočárkovaní se smějeme a začleňujeme plnohodnotně svoje dítka do našeho běžného života.

Kde se kočárkování vzalo, odkud pochází?
Kočárkování zná mnoho maminek spíše pod anglickým názvem Strollering, od slova stroll - procházka. V Čechách vznikl strollering kolem roku 2010, já se mu začala věnovat v roce 2015, po narození mé druhé dcery Elen.

Můžete tento typ aktivity považovat za sport?
Zcela určitě. Divily byste se, jak se u takového kočárkování můžete zapotit.

Co to mamince, která by se ráda na kočárkování přihlásila, přinese? Jaké to má benefity?
Já vždy říkám a maminkám odepisuji, že to chce zkusit a hlavně neodkládat! Pánevní dno a diastáza je potřeba po porodu řešit co nejdříve. Jinak se také vrací tělo do původního stavu po roce a jinak pokud začnete kočárkovat prakticky hned.

Kočárkování není jen klasická hodina někde ve studiu, trvá i přes 60 min, někdy se, je-li čas, protáhne až na hodiny tři. Ale to v případě, kdy zůstaneme s dětmi ještě potom na hřišti nebo si jen tak povídáme a nemáme spěch.
Kromě pohybu také získáte nová přátelství (pro maminky, které se např. přistěhovaly odjinud, to může být skvělá šance, jak se seznámit), nezapomenutelné zážitky a okamžiky s dětmi. Je totiž důležité učit je od raného dětství, že jsou součástí našeho života, společensky je družit a učit, že spokojená maminka rovná se spokojené dítko. Kočárkovaní nastartuje váš den báječným způsobem!

kocarek

Co všechno je ke kočárkování potřeba?
Stačí vám jen podložka, pití, v létě opalovací krém, svačinka pro dítko a pohodlné sportovní oblečení a obuv. Občas si vezmeme s sebou třeba i vlastní sportovní pomůcky jako švihadlo, trx, overball a posilovací gumy, vyskočíme v parku na lavičku nebo „klikujeme“ opřené o strom...

S jak starými dětmi se můžou maminky přihlásit?
Vítané jsou všechny děti a maminky (dokonce i tatínkové) bez věkového omezení. Doporučuji však začít trénovat až po šestinedělí, kvůli zdravotním rizikům.

Přes prázdniny, když jsou školy a školky zavřené, bereme s sebou i starší sourozence. V naší skupině naleznete tedy novorozence od šesti týdnů po děti tříleté, mohou ale být i starší. Vzhledem k tomuto většímu věkovému rozpětí není naše kočárkování jen nějaká procházka s kočárkem, není to ani žádné „baby cvíčo“, jak si mnoho lidi myslí. Cvičí maminky!

kocarek

A co je na takové lekci kočárkování čeká?
Svoje lekce s názvem Kočárkování s Míšou vedu přes uzavřenou skupinu a komunitu na Facebooku - práce se skupinou pouze aktivních maminek je tak operativnější.

Maminka se přihlásí na událost a jednoduše přijde na trénink, kde ji čekají převážně prvky funkčního tréninku, hiit, pilates a jóga. Vzhledem k tomu, že jsem již zkušený instruktor a mám licenci mimo jiné na jógu, dokážu správně poradit, protáhnout, což shledávám za velké plus, protože je potřeba vést své klienty tak, abych jim zdravotně neuškodila.

Cvičit se dá v parcích a na hřišti, v zimě lze pronajmout také sál. Chceme se totiž vídat nejen v létě a za pěkného počasí, chceme si udržet svou pracně získanou kondici po celý rok. Většina strollerigu však cvičí právě jen za příznivého počasí a venku.

kocarek

Foto: Žaneta Valentová, archiv Michaely Koblížkové

Kočárkování je ale v první řadě zábava. Je to mateřská dovolená a ta je přesně taková, jakou si ji uděláte, tak se toho nebojte a pojďte do toho také!

Mohlo by vás také zajímat:

   
28.07.2017 - Rodina - autor: Marie Cicvárek Fléglová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] gerda [*]

  peetrax — #7A já na nich i cvičila, bylo to opravdu fajn.

  superkarma: 0 29.07.2017, 10:06:40
 2. avatar
  [9] kobližka [*]

  peetrax — #7 Tak to já se taky řadím k těm,kteří se spartakiádám neposmívají,není důvod.Sice to bylo za socíku,ale akce,která možná ve světě neměla obdoby.

  superkarma: 1 28.07.2017, 22:37:51
 3. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Jedné strolleringové akce jsem se zúčastnila a bylo to moc prima. Banda nadšených lidí, krásně si to všichni užili, cvičili i tatínkové. Fakt hezká aktivita Sml67

  superkarma: 1 28.07.2017, 22:34:12
 4. avatar
  [7] peetrax [*]

  gerda — #5 záleží, kdo se posmívá, já třeba ne, dokonce se mi líbí záběry starých Spartakiád.

  1. na komentář reaguje kobližka — #9
  2. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 1 28.07.2017, 20:45:20
 5. avatar
  [6] kobližka [*]

  Taky jsem u nás viděla u hřiště pár maminek,no,bylo jich asi 5,s kočárky,ve sportovním a cvičily.A mě se to líbilo,neseděly doma,přitom byly v kontaktu s miminem,byly ve společnosti a dělaly něco pro sebe.Fandím jim Sml67

  superkarma: 2 28.07.2017, 20:04:02
 6. avatar
  [5] gerda [*]

  U nás v parku vidívám maminky s kočárky, jak je tlačí a při tom mají inlajny na nohách. Řekla bych, že taky docela dobře sportují. Nemám ráda kolektivní akce. Zajímavé, jak se posmíváme Číně, když bývají záběry hromadně cvičících lidí - ale jak se to jmenuje anglicky, hned je to úžasnéSml52

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 0 28.07.2017, 18:03:55
 7. avatar
  [4] metro84 [*]

  zacvičit si sice mohu i sama, ale mít mimčo a kočárek, tak bych do toho šla, já bych jinak snadno žila v izolaci jen s mimčem, takže bych se tomu nebránila Sml67

  superkarma: 0 28.07.2017, 13:19:11
 8. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Akce ve velkém jsem neměla nikdy rádaSml80

  superkarma: 2 28.07.2017, 13:00:24
 9. avatar
  [2] Simdan33 [*]

  Sml16já nejraději cvičím sama Sml67

  superkarma: 1 28.07.2017, 12:28:44
 10. [1] bobani [*]

  tyto organizované akce nemusím . zacvičit si mohu i sama .

  superkarma: 1 28.07.2017, 09:08:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme