25. května1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy šestiletý Etan Patz - a nikdy se už nenašel. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi. Jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí nebo-li Pomněnkový den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě se slaví od roku 2002. V ČR na tento den upozorňuje již od roku 2004 Sdružení Linka bezpečí, které vlastní na Pomněnkový den ochrannou známku.

 

Smyslem Pomněnkového dne je především upozornit veřejnost na to, kolik dětí se stále pohřešuje a kolik jich je na útěku. Je to vyjádření naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo. I se špatnou zprávou se totiž člověk nakonec nějak vyrovná – nejistota je ale snad nejhorší ze všeho.
A že takových zoufalých rodičů není zrovna málo. V ČR je každým rokem hlášeno zmizení tisíců lidí, mezi nimiž převažují děti. V roce 2006 bylo u nás vyhlášeno pátrání po více než osmi tisících dětí a mladistvých, přičemž přibližně dva tisíce pohřešovaných uteklo z domova a zbytek z výchovných ústavů a dětských domovů. Podle vyjádření Policejního prezídia ČR bylo ke Dni pohřešovaných dětí od začátku roku 2007 (!) pohřešováno již 3.596 dětí a mladistvých, po 480 z nich je současně vyhlášeno aktivní pátrání

 

Jednou z nejúčinnějších forem pomoci je v současné době projekt Linky bezpečí Linka vzkaz domů, který dětem na útěku poskytuje podporu formou telefonické krizové intervence. Linka slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku anebo takovouto variantu zvažují. Často se na Linku obracejí děti, které se bojí vrátit domů anebo byly vyhozeny z domova.
Volání na zelenou Linku vzkaz domů 800 111 113 je možné ze všech pevných linek zdarma. Na mobilní číslo 724 727 777 se děti dovolají za běžné tarify operátorů.

Hlavním úkolem Linky je předávat vzkazy rodičům nebo blízkým osobám dítěte na útěku. V mnoha případech se dítě nechce vrátit domů a pouze prosí o předání vzkazu, že je naživu a zdrávo. V těchto situacích jsou pracovníci LVD připraveni zprostředkovat umístění v azylovém domě či podobném zařízení.

Často by se však děti rády domů vrátily, ale mají strach. Bojí se reakcí rodičů, „sondují“, jaká je doma situace, a pracovníci Linky jim pomáhají najít cestu zpátky. Ve většině případů zavolají rodičům nebo blízkým osobám a kontakt zprostředkují, je možné provést i konferenční hovor za asistence pracovníků Linky - vždy se souhlasem všech stran. Na Linku se ale mohou obracet i rodiče a příbuzní dětí, které utekly z domova, a mohou zde pro  ně nechat vzkaz.

 

Veřejná sbírková a informační akce u příležitosti Pomněnkového dne proběhla letos ve třech českých městech: Praze, Brně a Ostravě. V obchodních domech IKEA si mohli návštěvníci zakoupit odznaky se symbolem pomněnky na památku všech pohřešovaných a ztracených dětí. Po celý týden 21. - 25. 5. 2007 dále studenti prodávali pomněnkové odznaky v rámci širší informační kampaně v pražských ulicích a ve vybraných prodejnách O2. Kdo si kvítek koupil, podpořil činnost Linky vzkaz domů. Celkem se vybralo 106.678 Kč.  

 

Více informací na www.vzkazdomu.cz.

 

Utekla jste někdy z domova? Nebo jste o tom aspoň uvažovala?
Myslíte, že je to super dobrodružství?

Víte ve svém okolí o případu rodičů, kteří pohřešují své dítě?

Myslíte, že je třeba takovým dětem citlivě pomáhat,
nebo je spíš šupem naložit do auta a předat tatínkovi s rákoskou?

Reklama