Rodina

Vracíte se po mateřské do práce?

Doposud jsme byly naprogramovány zcela přesně a hlavně každý den velice stejně.
Ráno kakajíčka, potom procházky, pískoviště, pověsit prádlo, uvařit oběd, přečíst pohádku a nakoupit... Tento kolotoč se točil tři roky.   Nebo snad ještě déle?

V těchto dnech přesedáme na kolotoč jiný.
Naší další životní atrakcí bude zaměstnání, ve kterém musíme vystupovat jako bezstarostné a zodpovědné a hlavně zaměstnavateli oddané pracovnice. Jak to ale zvládnout, když náš mozek a duše jsou stále s naším malým dítkem? A jak vyhnat starostlivé myšlenky ohledně péče o našeho miláčka?

Musíme si uvědomit, že on či ona to nakonec zvládnou, stejně tak jako se podařilo překonat změny se školkou spojené už tisíce dětem před nimi. Vždyť každé dítě si nakonec zvykne a zdárně se zapojí do jiného režimu, který s malými změnami bude trvat až do dospělosti. Povinnosti jim začínají a je třeba je také trochu nechat se otrkat.
Nakonec, osamostatnění je pro ně velmi důležité, a čím dříve se o něj pokusí, tím lépe.

Dítko tedy s trochou rozumu a potlačením slz necháme v rukou učitelek mateřských škol. Já  osobně jim důvěřuji, nakonec nic jiného mi stejně nezbývá. Jsou to vystudované pedagožky a mají s hordou malých dětí zkušenosti. Pokusí se snad i našim dětem leccos dát, a i kdyby to byla jen sem tam nějaká písnička, je to pro mě dost.

Druhá strana problému jsme tedy my.
Budeme pádit od školky do zaměstnání a v nové práci se tvářit profesionálně. Snad se nám podaří zakrýt, že se naše mysl doposud starala většinu času jen o vaření kašiček a utírání prdelek. Chce to tedy trochu nadhledu a potlačení emocí a máme to v kapse.

Zeptala jsem se svých známých, kteří již tímto prošli. Jejich hlediska a zkušenosti jsou různé.

Jana: "S dcerou jsem si první den ve školce chvíli hrála, ale pak jsem už musela do práce. Byla samostatná a první ani další dny nebrečela. V práci jsem si díky všemu novému, co jsem se musela naučit a zvládnout, na dceru ani nevzpomněla. Každým dnem to pro nás obě bylo lepší, zvykly jsme si bez problémů."

Petra: "V práci jsem si zařídila, že nastoupím až v polovině září. Syn je citlivý, měla jsem hrůzu z toho, že na něj bude dohlížet po celý den někdo jiný. První dny jsem ho nechávala ve školce jen pár hodin a párkrát jsem ho tam našla ubrečeného. Bylo mi opravdu hrozně a jen s podporou manžela, který to tolik neprožíval, jsme tento adaptační proces zvládli. Nakonec si syn zvykl a když jsem nastupovala do práce, do školky šel odevzdaně a už neplakal. Moc se mi ulevilo, ale v práci jsem stejně byla v prvních týdnech jako na trní.
Teď je synovi již pět let a ze školky nechce domů..."

Bára: "V našem městě nejsou jesle a já se chtěla a zároveň musela vrátit brzo do práce. Tatínek od nás odešel, nedalo se nic dělat.
Vzali mi tedy syna do školky už od dvou let. Byl trochu problém s oblékáním a utíráním po velké, ale učitelky mu vždy pomohli. Nakonec se naučil vše potřebné a právě díky školce, dříve než jiné děti. Teď mu ještě nejsou čtyři a ve školce je "starý mazák". Nijak netrpěl tím, že už ve dvou letech byl dopoledne mimo domov, a když se podívám zpět, tak si dokonce myslím, že mu to prospělo. Samozřejmě jsem se mu snažila maximálně věnovat každé odpoledne, abych mu nahradila ten čas, co byl bez mámy."

Vidíme, že se zkušenosti liší.
A ty naše budou zase jiné, ale jistě se my i naše děti do denních povinností nakonec zapojíme bez problémů.
Tak je to už po celé generace a ani ta naše nebude výjimkou.

Děti porostou a chození do školky je jejich první krok do neznáma.
Ale těch bude ještě fůra a nám nezbývá, než se s tím už nějak srovnat.

Přeji vám, aby adaptační proces vašich dětí, a také ten váš v novém zaměstnání, proběhl bez slz a co možná nejpříjemněji!

                     
   
14.09.2004 - Finance a práce - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Ferdulka [*]

  Práce neuteče,alespoň většinou ne,ale roky s dětmi utečou jako voda a nevrátí se...

  superkarma: 0 15.09.2004, 18:41:06
 2. avatar
  [19] krákorka [*]

  Ahojky. Právě to zvažuji. Za rok by se tady měl oteřvít Hospic. Byl to vždy múj sen , pracovat v takovém zařízení. Ale Lindině budou teprve 2 roky. Ráda bych už do práce, ale na druhou stranu vím, že ty roky nikdo nevrátí. O hlídání na doma jsem uvažovala, ale bojím se, že bychom to nezvládli finančně.

  superkarma: 0 14.09.2004, 19:50:29
 3. avatar
  [18] Dašenka [*]

  Jak jsem chápala kolegyni po MD, když v autě na cestě ze služebky zvlola: "Hele mašinka!" - jeli jsme kolem tratě s rychlíkem. Kolegové jenom útrpně koukali

  superkarma: 0 14.09.2004, 14:58:02
 4. avatar
  [16] ramida [*]

  Kite:my to máme stejný, jen našemu Máťovi je už 23 měsíců. A kdo u vás hlídá? My máme "hlídací Báru", je mladá, trpělivá, kreativní (absolventka střední pedagogický), Mates ji má rád. Jedinej problém byl se spaním po obědě, ale za pomoci všech medvídků co máme to rychle zvládli. Tak ať je všechno v pohodě.

  superkarma: 0 14.09.2004, 12:58:31
 5. avatar
  [15] Vivian [*]

  učitelky mu vždy pomohli...
  hlavně aby mu pak pomáhaly i učitelé ve škole

  superkarma: 0 14.09.2004, 12:37:42
 6. avatar
  [13] Radaska [*]

  Tak já jsem dneska vedla malou do školky podruhé. Je tam jen na 5 dní v měsíci. A chovala se přesně podle své otázky-"mami proč si mě tam nechala?"Nebrečela, maminku nehledala, ale ani si nehrála se svou kamarádkou. Byla poprvé sama mezi cizími. Doteď byla buď s náma nebo u některé babičky, takže nikdo jiný ji dosud nehlídal-naše chyba, budu si pamatovat!
  Tak uvidíme jak dopadneme dnes.Jsem jako na trní, mobil stále u ruky

  superkarma: 0 14.09.2004, 12:10:47
 7. avatar
  [12] Žábina [*]

  deti: hlavně nebreč před nimi...pak by si myslely, že do školky chodit je špatný, když kvůli tomu maminka brečí ...

  superkarma: 0 14.09.2004, 11:17:14
 8. avatar
  [11] monacha [*]

  Ja si pamatuju, jak me mamka vozila do jesli a obe jsme strasne bulely
  Ale urcite je dobre, dite do skolky dat. Aspon se trochu osamostatni. Ale ty emoce... Holky, nemate nekdo zkusenosti s vyucovanim jazyku ve skolce? Dostala jsem nabidku, ale nevim, jak na to.

  superkarma: 0 14.09.2004, 10:51:14
 9. [9] Hanule [*]

  Pokud jsou ve školce fajn učitelky, je to pohoda. jen nezapomeňte, že děti mezi sebou i paní učitelce poví vše co doma slyší. Takže jsme slýchali hlášky typu - Mírova maminka hledá tatínka, který bude mít rád děti atd.

  superkarma: 0 14.09.2004, 08:58:26
 10. avatar
  [8] deti [*]

  Mě to čeká,teď ve čtvrtek budu dávat děti poprvé do školky.Myslím,že budu bulet,proto se raději ani nebudu malovat,ať nejdu domů jako černý bubák.

  superkarma: 0 14.09.2004, 08:47:16
 11. avatar
  [7] Žábina [*]

  je to něco nového a dá to práci, než se vše sladí dohromady...ale to je život ....děti se nemůžou pořád držet maminek za sukni ....
  ve školce si najdou kamarády a zažijí zas "jiný rozměr" života...určitě je to obohatí...

  superkarma: 0 14.09.2004, 08:46:11
 12. avatar
  [6] Olina [*]

  Já si pamatuju, jak jsem první den ve školce hrozně brečela. A to byla jenom nová školka, protože jsme se přestěhovali, předtím už jsem chodila. A to mamka pracovala jenom v druhý půlce budovy v jeslích.

  superkarma: 0 14.09.2004, 08:28:58
 13. avatar
  [4] Kite [*]

  od září jsem nastoupila do práce a synovi je teprve 21 měsíců je to pro mě i pro něj dost těžké a doufám že se brzy oba přizpůsobíme novému životu

  superkarma: 0 14.09.2004, 07:41:42
 14. avatar
  [2] Gabi [*]

  Tak ten stereotyp z prvního odstavce jsem nikdy nezažila - to bych se docela určitě zbláznila . Nejlepší recept, jak nezažívat tyhle skokové změny, je nepřestat pracovat - jen v některých obdobích trávit víc času s dětmi a někdy zase víc v práci.

  superkarma: 0 14.09.2004, 07:28:00
 15. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jeste ze mi ti ucitelci pomahali....

  A co z toho vyplyva?

  superkarma: 0 14.09.2004, 02:11:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme