Bulvár

Vondráčková a Dlouhý - díky Shakespearovi znovu milenci


Letošní Shakespearovské slavnosti začnou již zanedlouho. Osobní záštitu jim udělila letos první dáma České republiky Livia Klausová.

Na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu se v těchto dnech pilně zkouší, nejinak je tomu i v Bratislavě. Celkem se letos počítá až se 116 představeními (77 v Praze, 14 v Brně a 25 v Bratislavě).

Co pořadatelé divákům letos z „dílny“ Williama Shakespeara nabídnou? Vedle Kupce benátského má letos premiéru i Othello. Režisér Petr Kracik obsadil do role žárlivého mouřenína Michala Dlouhého (alternuje Martin Zahálka), milující Desdemonu ztvární Lucie Vondráčková (Zuzana Vejvodová).

Skutečná dvojice bývalých partnerů na jevišti

„Dělám Shakespeara teprve podruhé. Othello je velmi těžký kousek, ne z hlediska tématu, ale je to velmi ,,dveřní a postelová" hra. Bylo velmi nesnadné ji převést na Hrad, proto jsme příběh zkrátili. Styl odvyprávění přitom přímo navozuje pohádku a je důležité vnímat vše tak, že dobře dopadne i přesto, že se ukáže jak vášnivá může být láska i neláska,“ řekl režisér Petr Kracik.  

Premiéra inscenace Othello se uskuteční 21. června v Praze, kde by se mělo odehrát i dalších čtyřicet repríz. „Čtyřikrát je představení naplánováno v Brně a šestkrát v Bratislavě,“ uvedl Michal Rychlý z pořadatelské Agentury SHOCK. 

Z důvodu tmavé pleti Othella byly pro Michala Dlouhého pořízeny speciální barvy v Berlíně. Othello bude mít na jevišti tmavý kožený plášť, pod nímž vyniká bohatý zlatavý kolet. Lucie Vondráčková jako Desdemona bude mít paruku z dlouhých vlasů a oblékne si bílo-zlatou róbu. 

„Myslím si, že popularita Othella tkví v několika aspektech. Zaprvé je to především hra o žárlivosti, což je téma každému blízké. Na rozdíl od ostatních Shakespearových her to není hra královská, ale rodinná a také zde figuruje jasná a divadelně nosná tragédie,“ uvedl Martin Hilský, přední český překladatel Shakespearova díla.

„Shakespearovy ženy mě obecně baví,“ řekla představitelka Desdemony Lucie Vondráčková. „Možnost, že by se na jevišti setkávala skutečná dvojice bývalých partnerů – a navíc tak kvalitních herců jako Lucie a Michal – byla lákavá,“ dodal režisér Kracik. „Jako Desdemona ale vidím Othella. Ne Michala,“ upřesnila Vondráčková. 

Velkou pozornost na sebe v inscenaci poutá Othellův zrádný sluha Jago v podání Oldřicha Navrátila. V roli Desdemonina otce Brabantia, který je proti sňatku dcery s mouřenínem Othellem, se představí Ladislav Frej, který se s touto rolí na jevišti setkává již potřetí. „Věřte mi, že já Brabantia strašně chápu, také mám dceru,“ řekl Frej.

Židé versus křesťané = Češi versus Slováci

V rolích židovského lichváře Shylocka a jeho dcery Jessiky se na jevišti představí skuteční příbuzní Bolek Polívka a Anna Polívková v inscenaci Kupec Benátský v režii Romana Poláka. V Kupci benátském se vynořuje řada otázek týkajících se lidské jinakosti vztahu židovství a křesťanství.

„Snažím se, aby i ten zlý žid Shylock byl chvílemi roztomilý, aby se občas jevil jako dobrý člověk a aby s ním diváci v některých situacích sympatizovali,“ říká o své postavě Bolek Polívka. „když mu ale dcera uteče s křesťanem a dokonce ho i sprostě okrade, něco se v něm vzpříčí a on se začne chovat jako zraněná, podívínská obluda.“ 

Nehodného křesťana Lorenza, kterého bude Shylock tolik nenávidět, ztvární Marián Miezga. Žida Tubala si zahraje Jan Přeučil. „Tato hra byla premiérově loni uvedena na Slovensku, kde měla velký úspěch. Zajímavé je, že zde čeští herci ztvárňují Židy a Slováci křesťany,“ řekl Jan Přeučil a dodal: „My jsme s Bolkem navštívili mimo jiné i židovské muzeum a židovské komunity, což nám velmi pomohlo ve výkladu rolí v Kupci benátském.“

Langmajer Shakespearovým šaškem

Celkem jedenadvacetkrát se letos odehraje komedie Večer tříkrálový v režii Viktora Polesného. Ve vyprávění o různých podobách a nástrahách lásky vystoupí v roli šaška Feste Jiří Langmajer v alternaci s Miroslavem Táborským. Krásnou Olivii ztvární Linda Rybová (Hana Igonda Sevčíková) a tragikomického sluhu Malvolia ztělesní Jan Vlasák.

Slovenská část Shakespearových slavností nastudovala čarovnou komedii Jak se vám líbí. Na jevišti se sejdou Marián Labuda v roli staršího vévody, Ladislav Hampl v roli Orlanda. Rosalindu ztvární Soňa Norisová a její sestřenici Cecílii Zuzana Norisová. Na kouzelný příběh z Ardenského lesa se letos diváci mohou těšit hlavně v Bratislavě a v Brně. V Praze bude představení na programu v roce 2007.

Stejně jako loni, i tento rok počítají pořadatelé s pozváním dětí z dětských domovů a ze Sdružení pěstounských rodin.

Vstupenky na pražská představení jsou k dispozici v TICKETPRO. Zbylé vstupenky se budou nabízet i v den konání představení od 15 hodin v pokladně v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. V Brně prodává lístky Centrální předprodej vstupenek, Běhounská 16 a v Bratislavě si lze lístky objednat přes www.ticketportal.sk

Program najdete ZDE.

Konec letošních Slavností je plánován na 10. září 2006. Záleží jen na vás, které z představení si vyberete...

   
13.06.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Simba [*]

  grizzly:

  superkarma: 0 13.06.2006, 14:00:24
 2. avatar
  [6] Kelly [*]

  kareta: ... ty modré oči to ještě navíc zvýrazňují.

  superkarma: 0 13.06.2006, 13:31:25
 3. avatar
  [5] kareta [*]

  Othelo vypadá, jako by to přeťáp' na solárku .

  superkarma: 0 13.06.2006, 12:29:48
 4. avatar
  [4] Amélie [*]

  Na Večeru tříkrálovém jsem byla loni - Langmajer byl skutečně nepřekonatelný .Letos jdeme na Kupce benátského, teď jsem objednala vstuepnky .A Othela jsem viděla s Borisem Rösnerem (teda ne na hradě), takže se obávám, že Michal Dlouhý ho asi nepřekoná

  superkarma: 0 13.06.2006, 12:22:55
 5. avatar
  [2] Luciš [*]

  taky to chci vidět, ale spíš kvůli těm jiným hercům

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:12:20
 6. avatar
  [1] Bella [*]

  To bych chtěla vidět. Už kvůli tady těm dvěma hercům

  superkarma: 0 13.06.2006, 10:06:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme