Příchod děťátka se přiblížil, taška do porodnice je už připravená, všichni netrpělivě očekávají, až „to“ přijde. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak dosud probíhalo těhotenství, v jaké kondici je budoucí maminka i zda se počítá s přirozeným porodem. Pokud bylo a je vše v pořádku, lze se v řadě porodnic domluvit na individuálním porodním plánu, aby se budoucí maminka i její miminko cítily co nejlépe jak při porodu, tak i po něm.

Dnes je již poměrně běžné, že u porodu může být buď partner nebo kamarádka či dula, v některých porodnicích vycházejí budoucím maminkám vstříc například s možností volby polohy, samostatným porodním pokojem, který je vybavený různými pomůckami, jako jsou gymnastické míče, sprchové kouty či porodní vany. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli polohu či pomůcky, spolehnout se určitě můžete i na přírodní pomocníky, které vám porod doslova provoní.

kosmetika

S aromaterapií v těhotenství a porodu má zkušenosti dula Kateřina Broncová. „Můj cíl a moje pomoc spočívá v jednoduchém přístupu – chci, aby se žena cítila dobře, bezpečně, jak během těhotenství, tak při porodu samotném. Osvědčila se mi vůně levandule a citronu, které porodní sál krásně provoní, navodí příjemnou atmosféru, zklidní. Ovoněním prostoru si tak vytvoříme s budoucí maminkou své známé prostředí, kde se cítíme obě dobře a jistě,“ říká Kateřina Broncová. Některé ženy totiž během porodu chtějí masírovat například záda, jiné jakýkoli intenzivnější dotek odmítají, každý porod je podle ní unikátní, jedinečný a i přes předem připravené porodní plány se nakonec může ubírat zcela jinak, podle stávající nálady a potřeb nastávající maminky. „Já jsem pro každou maminku především společník, průvodce, podle jejích potřeb se přizpůsobuji a nabízím svou pomoc a podporu. Největší úloha je být při porodu neustále po ruce, k dispozici, po celou dobu. Vhodné éterické a masážní oleje mám pokaždé s sebou, ale nikdy dopředu nevím, které nakonec využijeme, to se vždy rozhodne až na místě, podle potřeb a rozhodnutí rodičky. Není vlastně důležité, kolik olejíčků s sebou mám, nejpodstatnější je právě ona bezmezná podpora a opora rodící ženě. A to má dula v sobě, ve svém srdci,“ dodává Kateřina Broncová.

Jednou z jejích klientek byla těhotná žena, která čekala své první miminko. Celé těhotenství ji trápily nevolnosti, na které spolehlivě zabíraly inhalace citrusového éterického oleje. „Paní byla zároveň hodně vystrašená, nejistá, šlo o to posílit i její ženství a přicházející mateřství, proto jsem ji doporučila používat i olej z růže damašské právě na ženský element a na večer pak levanduli pro zklidnění mysli. Prožila jsem s ní téměř celé její těhotenství a v plánu byl i porod, jenže při příjmu v porodnici jí mou pomoc nejprve rozmlouvali. Nakonec nátlaku nepodlehla, přivolala mne, byla velmi vystrašená a rozrušená. Pomocí masáží s vůní kadidla a šalvěje muškátové se zklidnila, tak říkajíc se do porodu celá ponořila a vše nakonec proběhlo bez komplikací,“ uzavírá dula Kateřina Broncová.

těhotenstvíVedle produktů, které jsou určené pro domácí použití během těhotenství, postupně vznikly i návody pro porodní asistentky a duly pro použití přímo během porodu. Nastanou-li konkrétní potíže, vyškolená porodní asistentka má k dispozici podrobnou recepturu, jaké éterické oleje i další suroviny použít pro poskytnutí úlevy rodičce. Sama si podle konkrétního návodu namíchá přímo na porodním sále potřebnou směs k okamžitému použití. Tyto receptury vznikly ve vývojovém oddělení Nobilis Tilia a s pomocí odborných školitelů se s nimi porodní asistentky a další personál v porodnicích učili a nadále učí pracovat.

Například v porodnici v Jablonci nad Nisou aromaterapii u porodů používají již šestým rokem. Hana Appeltová, zdejší porodní asistentka, si pochvaluje zejména levanduli: „Používáme ji především do difuzéru, nastávající maminky se díky ní zklidní a lépe komunikují. Oblíbená je také mandarinka, navozuje pozitivní emoce, starší rodičky preferují růži. Využíváme také hotové směsi, olej Gaia na úlevu při první době porodní, na vypuzení placenty po porodu. Máme k dispozici i návody na přípravu vhodných směsí, například do mandlového oleje mícháme éterický olej citron a dáváme směs přítomným tatínkům, aby rodičkám masírovali chodidla. Maminky to pak popisují jako pocit „uzemnění“ - jako krásnou realitu v náročnému snu,“ říká Hana Appeltová. Výbornou zkušenost také mají v této porodnici s hojivým gelem Mithra, který si pochvalují ženy po porodu s poraněnou nebo oteklou hrází. Maminky si podle Hany Appeltové pochvalují i olej Auriel při bolestivém zavinování dělohy. „Párkrát už jsme vyzkoušely i gel Hemorol. Hemoroidy po porodu jsou poměrně časté a nepříjemné. Pokud se týká Mithry a Aurielu - maminky odcházejí s tím, že si je chtějí pořídit i domů,“ popisuje zkušenosti porodní asistentka. Aromateriapii ale nikomu nenutí, Některé maminky si nosí vlastní olejíčky, některé si řeknou samy od sebe, některé přijmou nabídku, ale jsou i maminky, které rovnou řeknou, že to nechtějí ani vyzkoušet.

Tlak na využívání aromaterapie v porodnictví přichází z vícero stran. Od budoucích maminek, které chtějí co nejpřirozenější průběh porodu bez zbytečných zásahů, přes porodní asistentky, které se věnují i těhotným ženám, například poskytují speciální těhotenské masáže či těhotenskou jógu a pomáhají přírodními cestami a aromaterapií klidnému a pohodovému zvládnutí celého těhotenství i následného porodu. Ovšem výjimkou nejsou ani samotní lékaři, kteří v posledních letech odborníky Nobilis Tilia oslovují s přáním, aby jejich personál na porodních sálech naučili s aromaterapeutickými přípravky efektivně a profesionálně pracovat. V současné době masážtak jsou aromaterapii ochotni nabízet nejen soukromé porodní asistentky a duly, ale rovnou celé porodnice – nejen ve zmíněném Jablonci nad Nisou, ale například v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí, školení bude probíhat i na příslušné klinice ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a v dalších zařízeních.

K provonění porodu a zároveň pro jeho zvládnutí můžete využít také již hotové výrobky. Těhotenský masážní olej Poupátko má uvolňující a uklidňující účinky pro miminko i maminku. Směs éterických olejů napomáhá zklidnění předčasných porodních stahů, a tím Gaiamůže přispět k oddálení předčasného příchodu miminka na svět. Obsažený pupalkový olej dodává pleti potřebné výživné látky a pomáhá regenerovat zejména citlivou, suchou a namáhanou pokožku. Jemnou masáž může budoucí mamince poskytnout třeba partner.

Když už se k porodu opravdu schyluje a přichází tzv. první doba porodní, kdy se kontrakce objevují v pravidelných časových intervalech, přichází na řadu Masážní olej Gaia. Miminko v tuto chvíli začíná sestupovat porodními cestami a děložní hrdlo se otevírá. Nejpříjemnější pomocí je v tuto dobu masáž, a to ramen, šíje, oblasti kříže, ale také chodidla, zejména patu, i dlaně a květzápěstí. Masážní olej Gaia nese jméno po Matce zemi a obsahuje směs éterických olejů, které pomohou rodící ženě tuto dobu plně prožít s pocitem důvěry ve vlastní tělo a v přirozený cyklus přírody. Olej lze používat i v porodní vaně. Pokud ale byly rodičce podány léky, je třeba s masáží olejem počkat půl hodiny.

Po celou dobu porodu je vhodné nastávající maminku také osvěžovat, ideální je k tomu Květová voda růžová. Má zklidňující, zchlazující účinky. Vůně růže mimořádně harmonizuje psychiku, působí antidepresivně a dodává sílu být ženou a matku. Zmírňuje pocity strachu a pomáhá vychutnat si kouzlo okamžiku zrození nového života. Prodává se v praktickém masížbalení s mechanickým rozstřikovačem, takže aplikace květové vody je mimořádně snadná.

Masážní směs Isis, pojmenovaná podle egyptské bohyně matky, podporuje a zesiluje kontrakce, což přispívá k vlastnímu vypuzení miminka z dělohy. Směs proto aplikujte, až nastane ten správný okamžik, nejlépe po konzultaci s porodní asistentkou. Směs éterických olejů prohlubuje dýchání a okysličení organizmu, čímž zmírňuje bolest při kontrakcích. Obsažený éterický olej jasmínu je symbolem ženy a mateřství a kromě svých hrázetonizačních účinků na svalstvo děložní sliznice napomáhá a posiluje vnímání ženskosti v tak jedinečném okamžiku života, jakým je porod. Všechny uvedené výrobky jsou vysoce kvalitních surovin, což potvrzuje i to, že všechny jsou Certifikovanou přírodní kosmetikou BIO.

Po porodu je vhodné co nejdříve začít s ošetřováním hráze – Gel na podporu hojení hráze Mithra má chladivé účinky a díky obsaženým éterickým olejům je účinným pomocníkem v tomto období. Má analgetické a adstringentní účinky a působí antisepmasážticky. Podporuje tak rychlé zhojení a regeneraci tkáně, působí zároveň preventivně proti vzniku infekcí a zánětů. S praktickým dávkovačem je nejlepší jej aplikovat po každém umytí. Zapomenout bychom neměli ani na dělohu. Ta se po porodu začíná zavinovat a Masážní olej Auriel v tom účinně pomáhá, snižuje také intenzitu poporodních stahů dělohy. Harmonizuje také hladinu ženských hormonů a přispívá tak k rovnováze maminky.

kojPro podporu kojení je pak bylinná směs Čaj pro kojící maminky. Směs léčivých rostlin podporuje tvorbu mateřského mléka, dodává potřebné vitamíny a minerály, příznivě ovlivňuje metabolismus a působí proti nadýmání. Mateřským mlékem se pak účinné látky přenášejí na miminko, kterému pomáhají zmírnit případné koliky. Laktaci lze podpořit i jemnou masáží prsou, která podporuje tvorbu a uvolňování masážmateřského mléka, a na to se výborně hodí masážní olej Litai. Obsahuje bio šípkový olej a rostlinný skvalen, které regenerují pokožku prsou a jsou vhodné i pro jemnou dětskou pokožku, takže před kojením není nutné olej z prsou smývat. Při laktaci může dojít v prsou k retenci mléka, která se projevuje drobnými, velmi bolestivými bulkami. Vhodnou pomocí je masáž prsou těsně před kojením, a to masážním olejem Moira, který působí protizánětlivě a tlumí bolest v místě retence.

www.nobilis.cz |

logo

Čtěte také: Aromaterapie dokáže pomoci s řadou problémů

Reklama