Domácnost

Voňavé směsi

Venku vládne podzim a většina z nás, tak jako některá zvěř, pomalu začíná přezimovat. Zabydlujeme se ve svém příbytku a ven nás to moc netáhne.
Jak si takové “přezimování” zpříjemnit? Příjemnou vůní a hezkým aranžmá. Díky vůním a rozmanitým květům si i v zimních měsících můžete v bytě udělat léto.

Tradiční způsob je květinové aranžmá v keramické misce nebo v bylinkovém košíčku. Oblibou je suchá metoda. Usušené rostliny můžeme svázat do kytice, do věnce, do girlandy, můžeme z nich vyrobit voňavé kuličky nebo bylinkovou směsí plníme různé pytlíčky, polštářky, aj.
Chcete-li si připravit vlastní vonnou směs, vyberte si přísady dle svého uvážení nebo z níže uvedených návodů.

Květy pro vůni
V každé vonné směsi tradičně dominují květy růží a levandule, jejichž vůně vydrží nejdéle. Dále to je: akát, černý bez, frézie, hyacint, jasmín, karafiát, konvalinka, fialka, lípa, narcis, šeřík, tabák, violka vonná.

Aromatické listy
Aromatické listy jsou ve vonných směsích hned na druhém místě. Jejich vůně je často intenzivnější než vůně květů. Vyberte si proto takové, jejichž vůně budou spolu ladit. Listy sušte celé, usušené potom rozdrťte do směsi. Můžete použít i kupované. Doporučené listy: bazalka, estragon, jahodník lesní, majoránka, meduňka, maří list, mařinka vonná, mateřídouška, máta, pelyněk, rozmarýna, šalvěj, vavřín nebo-li bobkový list.

Koření, kůry z ovoce, kořeny a oddenky
Všechny mají silné aroma. Proto by se měly používat střídmě. Přibližně 1 polévková lžíce na 1 litr květů a listů. Nejintenzivnější vůni získáte roztlučením koření v hmoždíři nebo nastrouháním. Chcete-li sušit citrusovou kůru, před sušením opatrně sloupněte tenkou bílou vrstvu. Usušenou kůru utlučte nebo nasekejte. Kořeny před sušením důkladně operte a očistěte. Po usušení je utlučte na prášek nebo rozsekejte.
Vhodné koření: anýz, badyán, jalovčinky, hřebíček, koriandr, kardamom, koprová semínka, muškátový oříšek, nové koření, skořice, zázvor, kůra citrusových plodů, kořen anděliky, omanu, petrklíče, puškvorce a odřezky santalového nebo cedrového dřeva.

Fixáž
Fixáž je prášek, který zachovává bylinám jejich vůni. K nejoblíbenějším patří kořen kosatce florentského, 15 ml oddenku vystačí pro 225 ml květů a listů.

Silice
Silice musí být čistá! Pozná se dle ceny, která je podstatně dražší než silice syntetická. Silice jsou výborným prostředkem pro oživení starých směsí, které už ztrácejí vůni. Do každé směsi bychom však měli přidat pouze několik kapek, aby vůně silice nepřehlušila vůni směsi.

Vlhká vonná směs
Suché korunní lístky květů posypte mořskou solí bez jodu, v poměru 225 ml soli na 700 ml lístků. Lístky rovnejte do sklenice v centimetrových vrstvách a sklenice naplňte do dvou třetin. Naplněnou sklenici potom nechte v klidu na suchém a tmavém místě 10 dnů, dokud neustane kvašení. Jakmile přestane směs kvasit, promíchejte ji a nechte dalších 10 dnů v klidu. Slepené listy nakrájejte na kousky, promíchejte s ostatními přísadami a vložte na 6 týdnů do vzduchotěsné nádoby “fermentovat”. Každý den jimi míchejte. Po této době přidejte suché květy, pár kapek silice a nechte zase 2 týdny zavřené ve vzduchotěsné nádobě. Hotovou směs potom dejte do ozdobné nádoby s víkem a kdykoli si budete chtít provonět vzduch, víko sundejte. Vlhká vonná směs si uchová svou vůni i několik let. Pokud byste na směs nechtěli tak dlouho čekat, můžete dobu “zrání” zkrátit. Vůně však potom nebude tak intenzivní a moc dlouho nevydrží.

Recept na vlhkou metodu:
Směs z růže a koření
4 sklenky fermentovaných korunních lístků růže, 1 lžíce tlučených bobkových listů, 1 lžíce tlučené
citrusové kůry, 1/2 sklenky mletého oddenku kosatce, 2 lžíce mletého muškátového květu, 2 lžíce
mletého nového koření, lžíce mletého hřebíčku, 1 strouhaný muškátový oříšek, 1 tlučená tyčinka
skořice, sklenka suchých poupat růží

Suchá vonná směs
Zvolte si určitou vůni. Např. vůni lesa, citrusovou vůni, vůni jarní louky, atd. a vyberte si vhodné suché květy a listy. Zkombinujte je, přidejte fixativ s kořením a promíchejte. Dejte do vzduchotěsné nádoby na teplé, suché a tmavé místo na 6 týdnů, aby směs zrála. Hotovou směs potom rozdělte do krabiček s víkem, aby květy vynikly.

Recept na suchou metodu:
Kulinářská vonná směs
(polovinu každé přísady utlučte pro vůni, druhou polovinu nechte vcelku pro vzhled )
2 sklenky majoránky, 1/2 sklenky bazalky, 2 lžíce myrty, 2 lžíce pomerančové kůry, 20 semínek kardamomu, 20 zrnek badyánu, 20 jalovčinek, 2 lžíce hřebíčku, 20 bobkových listů, 2 tyčinky skořice

Uklidňující vonná směs
2 sklenky květů růže, 1 sklenka levandulových květů, 1 sklenka květů měsíčku, 1 sklenka květů heřmánku, 25 g kořene anděliky, 4 lžíce oddenku kosatce

Lesní vonná směs
2 sklenky listů jahodníku, 1 sklenka borovicového jehličí, 1/2 sklenky rozmarýny, 1/2 sklenky úlomků cedrového dřeva, 1/4 sklenky růžového dřeva, 3 kapky cypřišové silice, 2 kapky borovicové silice

Svěží citrusová směs
1 sklenka mateřídoušky, 1 sklenka máty, 1/2 sklenky bazalky, 1/2 sklenky mařího listu, 1/2 sklenky květů měsíčku, 20 drcených jalovčinek, 1/2 sklenky drcené citronové kůry, 2 kapky citronové a pomerančové silice

Příprava těchto směsí je trochu náročnější, jak na práci, tak i na čas. Pokud se vám to bude zdát složité a zdlouhavé, můžete si udělat vonnou směs jednodušeji.
Použijte hodně aromatické koření nebo bylinky, zakápněte trochou silice ve stejné vůni a naplňte jím třeba prodyšný pytlíček nebo naaranžujte na misku. Můžete si ze suchých květů uvázat i kytici a pokropit trochou silice ve stejné vůni. Tak budete mít hezkou výzdobu a ještě příjemnou vůni, která vám pomůže přečkat zimu.

   
26.10.2004 - Dům a byt - autor: Jitka Vokurková

Komentáře:

 1. [16] Pavla_b [*]

  Vivian...jéé teď jsem si všimla, žes to už napsala:-))

  superkarma: 0 27.10.2004, 07:59:20
 2. [15] Pavla_b [*]

  danus: ano, -li je příklonka, ale ve slově neboli se není slabika li příklonkou....ve slově jakkoli taky napíšete oddělovací pomlčku ???

  superkarma: 0 27.10.2004, 07:58:16
 3. avatar
  [14] Sirikit [*]

  Léthé: nic na tom není, když nevíš, pomůže ti zájmeno, např.: psi se honili (ti psi - obě i jsou měkká)
  chlapi pili pivo (ti chlapi - obě i jsou měkká), ale
  vidím psy (ty psy - obě y jsou tvrdá),
  poznávám ty chlapy co jsem včera potkala - obě y jsou tvrdá.
  Existují ještě nějaké podobné pomůcky, ale ty si už nepamatuju.

  superkarma: 0 26.10.2004, 15:45:13
 4. avatar
  [13] Léthé [*]

  Vivian:jééé tisíckrát díky ,já nevěděla že takové auditko tu je.Zrovna jsem ho chtěla navrhnout.

  superkarma: 0 26.10.2004, 14:38:26
 5. avatar
  [12] Vivian [*]

  Léthé: zadej dotaz do auditka Hezky česky: http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=251 on už se někdo najde, kdo ti to bude umět přesně vysvětlit Já sice vím, kde se co píše, ale vysvětlovat moc neumím.

  superkarma: 0 26.10.2004, 13:40:40
 6. avatar
  [11] Léthé [*]

  JK:tak tomu stejně nerozumím

  superkarma: 0 26.10.2004, 13:40:22
 7. avatar
  [10] JK [*]

  Léthé: když je pán s tvrdým, pak je i chlap s tvrdým

  superkarma: 0 26.10.2004, 13:01:48
 8. avatar
  [9] Léthé [*]

  A když už je tu ten gramatický kroužek,tak bych se zeptala. Může mi někdo vysvětlit,kdy je chlap z tvrdým a kdy s měkkým …..myslím v gramatice . Někdo mi již vysvětloval kdy se píše psy z tvrdím a kdy psi z měkkým i,ale já si to stejně za boha nezapamatuji ,tak třeba ty tvrdé chlapy si snáz vybavím .

  superkarma: 0 26.10.2004, 12:31:09
 9. avatar
  [8] Vivian [*]

  Léthé: Patrně neovládáte češtinu

  superkarma: 0 26.10.2004, 12:26:27
 10. avatar
  [7] Léthé [*]

  Vivian:a co je to sloveso?

  superkarma: 0 26.10.2004, 12:25:15
 11. avatar
  [6] Vivian [*]

  danus: jenže spojka "neboli" se správně píše dohromady, bez pomlčky příklonka se používá za slovesy.

  superkarma: 0 26.10.2004, 10:38:28
 12. avatar
  [3] Eliza [*]

  Milá autorko, ráda bych uvedla na pravou míru některé nepřesnosti:
  Čistá silice může být i syntetická, to co zvedá cenu a kvalitu je přírodní původ. Silice extrahovaná nebo jinak získaná z bylinek a květin je ta pravá a bohužel drahá, ale čistota je něco jiného.
  Květy - sušené narcisky a fialky sice krásně vypadají, což ve vonných směsích oceníme, ale nijak výrazně nevoní. Sama jsem si to ověřila taktéž jahodníkové listy nevoní nijak zvláštně. S mařinkou vonnou se musí zacházet opatrně, protože z ní může bolet hlava.

  Ještě bych doplnila jedno využití: dejte si vonný pytlíček do krabice kde skladujete šátky, čepice, rukavice nebo prádlo. Báječně je provoní a ochrání před nezvanými nájemníky. Když ukládám po zimě svetry, přidávám k nim kapesníček s mojí oblíbenou vůní do aromalampy (černý rybíz), nebo pytlíček s levandulí. Podobně lze provonět i ložní prádlo, ale opatrně aby se v něm pak dalo ještě spát

  superkarma: 0 26.10.2004, 09:53:36
 13. avatar
  [2] Žábina [*]

  u mě vedou aromalampičky a vonné oleje

  superkarma: 0 26.10.2004, 09:52:55
 14. [1] Pavla_b [*]

  Co to je za patvar nebo-li??!!!
  Ale všechny vonítka mám ráda - od sušených kytiček po vonné svíčky a aromalampičky:-))

  superkarma: 0 26.10.2004, 07:47:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme