Rodina

„Von si na mě zasednul!“

I učitel bohužel může mít slabost, nebo naopak averzi vůči žákovi. S tímto ryze lidským pocitem by se ovšem měl umět profesionálně vypořádat. Z vlastní zkušenosti ale vím, že tomu tak v praxi často nebývá.

uci

Vcelku chápu, že mnoho mých poznámek bylo zcela zasloužených. Že zalévat macešky horkou vodou se nesmí, omotávat školu toaletním papírem rovněž ne a zahrabat třídnici do záhonu s růžemi nedopatřením přímo před okny školníkova obýváku také není právě v souladu se školním řádem.

Ovšem některé dvojky z chování stejně dodnes nepokládám za ne zcela zasloužené.

Zvláště ne ty, o které se zasloužila učitelka Neklanová, která mě zcela očividně nenáviděla až za hrob a nejraději by na mě svedla i nechutné akné, kterým trpěl její oslizlý syn ještě ve věku 30 let.

Od chvíle, kdy vlezla do třídy, se zaměřila na mě, a i kdybych byla nepřítomná, zprdla by alespoň moji židli.

Je to banda debilů!

Později jsem se s tímto nešvarem setkala u prostřední dcery. Ne že by byla nějaký výkvět, ale otisk pravítka na jejích zádech mě začal znepokojovat, když se objevoval pravidelně a když Míša donekonečna opakovala, že „Učitel Lehovec je na ní zasedlý“.

Na první třídní schůzce jsem se srdnatě rozhodla, že ho osobně vyzvu, aby mi vysvětlil, proč řeže mé dítě hlava nehlava.

Do třídy vešel rudý mužík a od chvíle, když překročil práh, nepřestal řvát. Podotýkám, že v lavicích seděli rodiče, nikoli žáci, a nejsem si jistá, zda to zaznamenal.

Po té, co jsme se dozvěděli, že naše děti jsou „bandou debilů, co budou rádi, když se v budoucnu uchytí alespoň u počišťovačů“, vyhlásil, že má-li někdo něco, na co se chce zeptat, může teď.

Kdyby býval nevstal otec jednoho, patrně stejně zmodřeného žáka, ani bych se neodhodlala. Tatínek přistoupil k učiteli a diplomaticky pravil „Já jsem Mejzr.“

MEJZRRR!!!!!!!“ zařval Lehovec a barva v jeho obličeji se přiblížila domácí rajské. Pán couvl.

Seřval ho na tři doby. Překvapilo mě, že ho nefláknul po zádech tím pravítkem jako mou dceru a malého Mejzra.

Přiznám se, že jsem vzala kabelku a tiše se vytratila. Představa, že by na mě takhle řval, mně v žaludku způsobila chaoz, který jsem byla nucena řešit práškem.

Ovšem nevzdala jsem to.

O týden později jsem věc řešila se ředitelem a nejspíš jsem nebyla sama, neboť pan učitel se záhy vytratil.

Nejsem přecitlivělá matka a uznávám, že učitelovat ve třídě se 30 pubescenty asi není žádný med. Nicméně si myslím, že ponižovat slovně žačky a žáky, neřku-li je třískat tak, až mají jelita, a to denně, by učitel rozhodně neměl.

A pokud nedokáže své antipatie nebo případně nervy udržet na přijatelné hranici, pak nemá mezi dětmi co dělat.

   
14.10.2010 - Učení - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] átéčko [*]

  Na mě si zasedli asi téměř všichniSml79

  superkarma: 0 18.10.2010, 11:50:33
 2. avatar
  [12] modro_očka [*]

  Žijeme v zahraničí a ani tady to není jiné. Pikantní snad bylo jen to, že ten pan učitel (asi 35 let) dceru neučil, za to měl dozor před školou, řídil brždění aut a přechody žáků. Neměl rád dceru, ani mě. Stále měl debilní připomínky, snížil se i k úpravě známek v computeru... skončilo to nedobře pro něho, byl suspendován na 2,5 měsíce, k tomu další postihy...

  Myslím, že lidé, kteří si neumí vyřešit svoje city a vybíjejí se na dětech, by opravdu neměli pracovat ve školství. Ovšem kam s nimi, že?

  superkarma: 0 14.10.2010, 17:28:52
 3. [11] Anai [*]

  selinka — #3 Já dostala na 1. stupni facku před celou třídou... a se zlobením to nemělo co dělat, ale to je už skoro 50 let....

  superkarma: 0 14.10.2010, 14:37:08
 4. [10] Rikina [*]

  Na mě si kdysi "zasednul" učitel matematiky. A to udělal dobře, poněvadž bych se jinak poflakovala víc, než bylo nezbytně nutno. Ovšem tenkrát jsem to viděla jinak, byla by mi stačila na vysvědčení i dvojka, neb jsem měla pocit, že je to konec konců dost dobrá známka. Sml57 Ale on nedal pokoj, dokud jsem vždycky všechno nedotáhla až na ty jedničky, méně podařené výkony prostě neznámkoval, a ještě vedl řeči, ať se ho nesnažím přesvědčit, že na to nemám, to že by uráželo jeho pedagogický cit a léta praxe. Takže jsem byla nucena se občas i učit. A jak se mi to pozdějc hodilo na střední škole. Jo, pan učitel by zasluhoval osobní poděkování, že měl rozum, když já ne. Sml72 

  superkarma: 0 14.10.2010, 14:37:06
 5. avatar
  [9] evelyn [*]

  Zazila jsem jak fajn ucitele, tak i ten opak, jako v kazdem oboru, jsou to jen lide se stejnymi pocity jako ostatni. Jen jednou jsem se vytocila tak, ze jsem tridni dcery a jeji kolegyni, co s ni sedela v kabinete, nazvala slepicemi a odesla s trisknutim dveri uprostred jejich lamentovani, taky si asi neuvedomily, ze nejsem jejich zak, ale rodic, podle zpusobu, jakym se mnou komunikovaly. Pravdepodobne je to velice sokovalo, ze tu slibenou dvojku z chovani dcera teda nedostala Sml16

  superkarma: 0 14.10.2010, 11:56:33
 6. avatar
  [8] enka1 [*]

  počítačka — #7 počítačka — #6 Sml16Vím o čem mluvíšSml67

  superkarma: 0 14.10.2010, 11:39:32
 7. [7] počítačka [*]

  Dante Alighieri — #5 Obdivuji třídní učitelku, že dokázala říct rodiči pravdu. Já to nedokážu říct o svých kolegyních rodičům a stydím se za to. Ale mám prý obličej, na kterém je to napsané a volím slova tak, že už mi bylo řečeno, že chápou, jak to ve skutečnosti je.

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 0 14.10.2010, 11:32:46
 8. [6] počítačka [*]

  Učila jsem a pamatuji si na jednotlivce, o kterých bych to mohla říct - zasedla jsem si na ně. Dělali všechno pro to, aby se zviditelnili, chtěli mě vytočit, podváděli. Řešila jsem jejich "problémy" před třídou, chtěla slyšet názor i provinilců. Jednou mi jedna spolužačka řekla, že jsem si na Jiřku zasedla. Po vyučování si sebou vzala několik studentů a společně jsme to probrali - na rovinu.  Slyšela jsem názor jejich, řekla názor svůj a dobře jsme se shodli. Z nich pak vypadlo, že by Jiřinku nejraděj vyhodili, že ji umravní a musím je pochválit, spolupráce byla výborná. Jiřinka mě dodnes hezky zdraví a snad mě i ráda vidí a já ji také. Sama o sobě řekla, že jsem jí měla i v jejich sedmnácti jednu fláknout a hotovo. Bylo to na začátku mého "pedagogování", hodně jsem se poučila. V této branži se motám dodnes, moje icq i facebook je plný adres mých žáků, stále na obrazovce někdo "bliká", tak snad to dělám dobře.

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 0 14.10.2010, 11:29:28
 9. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Taky jsem zažila zasednutí. Bylo to na SŠ - paní profesorka technologie. Když jsme psali první písemku, dostala jsem jako jediná ze třídy pětku (ale bylo i dost čtyřek a trojek) a tím jsem se nechtěně zviditelnila. Okamžitě jsem vypadala jako flákač, co se neučí a taky jsem byla hned po této písemce upozorněna, že mě nepustí k maturitě! Musím podotknout, že jinak jsem patřila spíš mezi premianty, akorát ta technologie byla má noční můra. Jako maturant jsem byla ještě víc citlivá než obvykle, takže jsem tu noc neusnula, brečela jsem a pak jsem se šla uprostřed noci vyplakat k mámě. Opravdu jsem profesorce uvěřila, že k maturitě nepůjdu. Máma volala druhý den mojí třídní. O přestávce si mě třídní zavolala a říká:

  "Chování paní profesorky je neprofesionální, ona je zakomplexovaná, malá a nemocná a je to KRÁVA! U vás se nebojím, že k maturitě nepůjdete."

  1. na komentář reaguje počítačka — #7
  superkarma: 0 14.10.2010, 09:30:32
 10. [4] Anime Otaku [*]

  Sml57Při tomhle čtení jsem si vzpomněla na jednu učitelku, která děti taky nezvládala, byla stará a neustále nabručená a já byla trošku divočejší dítě, musela jsem, jinak bych asi tu těžkou šikanu za strany spolužáků nevydržela.  Ale nejvíc ji na mě štvalo, že když něco řekla, tak já se vždy zeptala proč tomu tak je, například když v přírodovědě řekla, že vodík je lehčí než vzduch, tak mě zajímalo proč - nebyla schopná odpovědět a tak jsem dostala poznámku že jsem drzá. Další bylo, že když se v páté třídě ptala kdo jde na gympl tak se nás přihlásilo asi pět, tři kluci a já ještě se spolužačkou. Kluky nekomentovala, ale spolužačku vychválila jak bude nejlepší a mě řekla že nemám šanci se ta dostat. Jaké to pro mě bylo zadostiučinění když jsem jí po třech letech letech vpálila do toho zvrásněných zamračeného ksichtu, že moje spolužačka to vzdala - nezvládala matiku, fyziku a chemii a já patřím do té lepší půlky žákůSml57

  superkarma: 0 14.10.2010, 07:59:15
 11. avatar
  [3] selinka [*]

  Dát provinilci facana za dveřmi třídy účinkovalo i u nás. V současné době si to ale učitel dovolit nemůže, mluvím z vlastní zkušenosti, učila jsem na ZŠ. Jinak je ale pravda, že učitelé, stejně jako kdokoliv jiný, mají své oblíbence a k tomu zákonitě neoblíbence. Nicméne souhlasím, že jako vyškolení pedagogové musí umět ovládat své projevy náklonnosti a nenáklonnosti, i když upřímně, u některých hajzlíků je to docela těžký.

  1. na komentář reaguje Anai — #11
  superkarma: 0 14.10.2010, 07:37:36
 12. avatar
  [2] enka1 [*]

  Neřekla bych, že je to často.

  superkarma: 0 14.10.2010, 07:22:58
 13. avatar
  [1] maje [*]

  souhlasím. ani já nebyla klidné dítko, ale u nás se to řešilo tiše a za dveřmi. kdo něco udělal, učitel si ho vzal za dveře, tam mu dal facku a nikde jinde to neřešil. podotýkám, že každá facka byla zasloužená a spravedlivá. věděli jsme to i jako děti. a na rodič. sdružení se probíralo pouze naše učení či neučení. učitelka mojí dcery to řeší stylem: když máš čas zlobit, jistě ti zbyde čas na bonusový domácí úkol. ještě že je dcera  klidná, standard jsou 3 domácí úkoly denně - včetně víkendu a svátků. a to chodí do 2.třídy. a nikdo si nestěžuje - na co taky.Sml24Sml24

  superkarma: 0 14.10.2010, 07:20:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme