Co jsou to „volné radikály“ a proč mohou být škodlivé?

„Volné radikály" neboli směsi reagující na kyslík" jsou přirozeně se vyskytující molekuly v těle. Jsou to však neúplné molekuly a snaží se o připojení elektronů z jiných molekul, aby doplnily svůj reaktivní vnější obal. Tím, že seberou elektron z jiného zdroje, vytvářejí fakticky další volný radikál", který je stejně reaktivní - proto dochází k oxidační řetězové reakci, která může být škodlivá pro takové struktury, jako jsou buněčné membrány, ve kterých je mnoho molekul, které jsou ochotné podlehnout útoku volných radikálů". Volné radikály" jsou užitečné tělu při boji s určitými nemocemi, avšak jsou také škodlivé, pokud jsou jejich útoky namířeny proti tělesným tkáním.

Volné radikály způsobují stárnutí buněk a jsou příčinou i dalších onemocnění. Přestože samy žádnou nemoc nevyvolávají, zhoršují stav a projevy všech nemocí. Pro náš imunitní systém tak představují veliké nebezpečí.

Za normálních okolností dokáže tělo tyto nebezpečné látky zneškodňovat. Problém nastává ve chvíli, kdy se jich vytváří nadměrné množství. Znečištěné životní prostředí, příliš mnoho stresu, UV záření, kouření, nezdravá životospráva atd., to vše jsou faktory umožňující vznik volných radikálů.

Co jsou to antioxidanty a proč jsou důležité?

Antioxidanty jsou hlavním mechanismem, pomocí kterého tělo ovládá (kontroluje) oxidační procesy volných radikálů", které mohou být zhoubné a škodlivé pro tělesné tkáně. Antioxidanty fungují několika způsoby, aby zničily volné radikály", a už také prokázaly, že mají osvědčené přínosy pro zdraví:

  • Rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty je nejdůležitějším, rozhodujícím činitelem pro délku života - pokud pro-okysličovadla přemohou použitelné obranné schopnosti organismu, dochází k poškození tkání, způsobenému oxidačními činidly.
  • Současná nejnovější průkazná fakta svědčí o tom, že mnohé nemoci související s věkem, jako například rakovina a srdeční choroby, jsou částečně způsobeny poškozením, které zapříčinily volné radikály.

 

Antioxidanty jsou látky, které jsou schopny vázat volné kyslíkové radikály. Působí účinně pouze tehdy, pokud jsou podávány předem. Patří k nim β karoteny, vitamin C, E a stopový prvek selen.

Vliv slunečních paprsků. Proč je důležité se chránit?

V našem těle se tvoří volné kyslíkové radikály. Pokud jich je přiměřeně, je vše v pořádku, hrají totiž svoji úlohu v obranné reakci organismu. Nadměrným sluněním ale vzniká radikálů nadbytek. Jejich působení se pak obrací proti normálním kožním buňkám. Jednak dochází k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity, což vede k tvorbě hlubokých vrásek. Kůže má totiž omezenou schopnost regenerace.

Kožní buňky mohou přeměnit na buňky nádorové. Nebezpečné je, že se účinky UV záření v těle kumulují a projeví se až po letech. Někdy to může trvat až 20 let. Teprve nyní se objevují problémy u lidí, kteří se nadměrně slunili v letech 80., protože to patřilo k životnímu stylu. Kdo nepřijel z dovolené pěkně hnědý, jako by na dovolené vůbec nebyl. Smutné je, že nejčastěji jsou postiženi lidé, kteří na slunci bez náležité ochrany pobývali v dětském věku.

Náš tip pro ochranu pokožky před sluněním:

Doplněk stravy Betabronz byl vyvinut speciálně pro podporu zhnědnutí a ochranu pokožky při opalování na slunci i v soláriu. Betabronz obsahuje komplex antioxidantů, zejména mimořádně silný antioxidant BiAstinTM.  Ten spolu s dalšími látkami (Lyc-O-Mato, beta karoten, vitamin C a E) pomáhá připravit pokožku na slunění a chránit ji před zarudnutím, předčasným stárnutím, tvorbou vrásek a pigmentových skvrn. Vedle ochranných účinků Betabronz zároveň podporuje tvorbu hnědočerveného barviva (melaninu), který je v buňkách přenášen k povrchu kůže. Tím dochází ke zhnědnutí pokožky a díky Betabronzu je získané opálení intenzivnější a vydrží déle.

 

 

Komu je Betabronz určen?

 

·          Muži i ženy často se slunící nebo pohybující na slunci

·          Návštěvníci solárií

·          Lidé pohybující se v znečištěném životním prostředí

·          Osoby s nevyváženou, jednostrannou stravou

 

 

Jak se Betabronz užívá?

1-2 tobolky denně během jídla nebo po jídle, zapít tekutinou.

Doporučuje se užívání alespoň 1 měsíc před zahájením letní sezony z toho důvodu, že antioxidanty působí účinně tehdy, jsou-li podávány předem. Chceme-li, aby nám krásné, bronzové opálení vydrželo co nejdéle, pak bychom neměli s užíváním přípravku skončit ihned po ukončení aktivního opalování, ale pokračovat s jeho užíváním ještě následující měsíc.

 

 

 

Kde se dozvíte více?

 

Infolinka Klubu zdraví Walmark: 800 141 141

nebo www.walmark.cz

Reklama