… to není vtip, ale odpověď na nejčastější dotaz, který při vydávání Voličského průkazu úřednice zodpovídají. Pokud chcete jít k volbám, ale nebudete ve svém bydlišti, máte ještě do 23.10. 2013 šanci si tento dokument osobně vyzvednout.

volbyMyslím, že každý člověk, který se chová zodpovědně k zemi, ve které žije, by měl jít k volbám. Proto mě vždycky znovu naštve mizerná volební účast. Lidé znechucení politikou často myslí, že když k volbám nepůjdou, něco tím změní, ale to je žel omyl! Naopak svojí pasivitou svým způsobem podporují zlojedy, jak krásně říká politickým vykukům matematik Karel Janeček. Volit tedy rozhodně smysl má, pojďme do toho! Ostatně volby do Poslanecké sněmovny jsou jedny z nejdůležitějších, ježto se našeho života přímo dotýkají.

Když nebudu doma

Můžete se ale dostat do situace, že byste k volbám šli, jen prostě nebudete ve dnech jejich konání v místě svého trvalého bydliště. Na to ale volební řád pamatuje, můžete si na obvodním úřadě v místě svého bydliště zažádat o Voličský průkaz a jít volit v místě, kde se zrovna budete nacházet. To je i můj letošní případ. A tak bych vám rád předal zkušenost, jaké to je vyzvednout si Voličský průkaz na Praze 2.

Přečtěte si také...

Je to velmi jednoduché. Prostě jsem zašel na obvodní úřad, na čekacím panelu zmáčkl tlačítko VOLBY, dostal číslo a čekal (asi 3 minuty). Pak jsem zašel k okýnku, řekl paní úřednici, že bych chtěl Voličský průkaz, ona mě poprosila o občanku a průkaz mi vytiskla (asi 2 minuty). Zkontroloval jsem si údaje na průkazu a podepsal převzetí (asi 1 minuta). Zeptal se, zda mohu průkaz přeložit – je to takový obyčejný papírek – a dostal odpověď (20 sekund). Rozloučil se (5 sekund). Celkem mně tedy návštěva úřadu zabrala asi 6 minut a 25 sekund, když k tomu připočtu cestu pěšky z Karláku na Mírák, tak ještě dalších 12 minut tam a 12 zpátky. Tu půlhodinku svého cenného času navíc volbám rozhodně rád věnuji.

Do kdy lze průkaz vyzvednout?

Pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu v roce 2013 je možné vyzvednout osobně Voličský průkaz nejpozději do...

  • …středy 23. 10. 2013.

Další informace o Voličském průkazu najdete na přehledných stránkách:

Jedno upozornění

Pokud využijete možnosti volit jinde, než v místě svého trvalého bydliště, počítejte s tím, že budete vybírat z jiných kandidátů, než kteří kandidují ve vašem obvodě. Je jistě dobré seznámit se s kandidáty v místě, kde budete volit, dopředu, abyste se měli šanci na místě zodpovědně rozhodnout.

Postřeh na závěr

Když už se bavíme o těch volbách, docela se mi líbila poučka, kterou nevím, kdo řekl, ale je v ní moc šikovná informace. Pokud chcete vědět, jak vypadají reálné volební preference jednotlivých stran, nesledujte „zaručeně nezkreslené“ předvolební průzkumy, ale kurzy v sázkových kancelářích.

Čtěte také...

Reklama