OBIPořídili jste si bazén a strávili v něm celé léto? Vodní radovánky sice již končí, ale starost o bazén ani zdaleka ne. Za chvíli přijde čas, kdy bude třeba bazén připravit na zimu tak, aby byl na jaře opět ve skvělé formě a připraven vám poskytnout veškerý komfort, který od něj očekáváte. Nadzemní bazény stačí vypustit a uložit. U zapuštěných bazénů je nutné vykonat několik základních kroků, kterými vás v tomto článku provedeme.

S přípravou bazénu na zimu nespěchejte, ale ani ho zbytečně neodkládejte - jednoduše počkejte na ideální dobu. Řiďte se teplotou vody v bazénu, která by měla být okolo 10 - 15 °C, teplota okolního vzduchu by neměla ani v noci klesnout pod bod mrazu. Pokud byste bazén zazimovali dříve, mohlo by dojít k množení řas a plísní. Až při teplotě okolo 10 °C se ve vodě totiž snižují procesy množení bakterií řas a mikroorganismů na minimum.

Chemické ošetření vody je nutnost

OBIPrvním krokem je vyčištění bazénu, vyluxujte dno i stěny. Vodu poté ošetřete speciálními zazimovacími prostředky. Pokud se stane, že voda přes zimu roztaje, je doporučeno jí opět chemicky ošetřit, aby se nezačala kazit.
Dále z bazénu odstraňte veškeré příslušenství. Odmontujte celé čerpadlo, hadice, schůdky (pokud to lze), filtrační zařízení, vše vysušte a uložte na teplém a suchém místě. Filtrační zařízení důkladně properte. Otevřete ventily a ujistěte se, zda v žádné části technologie bazénu nezůstala voda. Případně profoukněte vnitřní rozvody tlakem vzduchu.

Nevypouštět, jen přikrýt plachtou

U moderních bazénů v naprosté většině případů není třeba vypouštět všechnu vodu. Hladinu snižte tak, aby dosahovala zhruba 20 cm pod dolní okraj trysek a dalšího příslušenství (skimmeru, světel, protiproudu, ...), aby je led nemohl rozbít. Stav vody průběžně během zimy kontrolujte, hlavně v období tání a dešťů, a regulujte dle potřeby.

OBITip odborníka:

„Použijte speciální plachtu na zazimování. Obyčejná plachta není konstruovaná do mrazů, a proto byste ji museli s příchodem mrazů sundat, vyčistit a uskladnit, aby se nepoškodila. Zimní plachta je vytvořena z husté síťoviny, je propustná a tudíž se na ní netvoří kaluže, které by ji mohly protrhnout,“ doporučuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

OBIAle pozor, pokud vlastníte bazén s keramickým obkladem, vypusťte vždy veškerou vodu, aby rozpínající se led stěny bazénu nepoškodil. Zda je nutné váš bazén vypustit, či je třeba ho nechat napuštěný, zjistíte se stoprocentní jistotou od výrobce vašeho bazénu. Ten by vám měl dodat i přehledný návod, co vše je před zimou potřeba udělat s vaším konkrétním typem bazénu.

Posledním krokem při zazimování bazénu je přikrytí plachtou, která zabraňuje znečištění bazénu během zimního období.

Před přikrytím bazénu plachtou dejte na hladinu speciální dilatační plováky, které zabrání ledu vytvářet velký tlak na stěny bazénu a předchází tak poškození stěn při velkém mrazu. Alternativním řešením jsou PET lahve s trochou vody či písku (ale pouze tolik, aby stále plavaly na hladině), které jsou sice o poznání méně estetické, ale zato zdarma.

Odborník vždy poradí

OBIPokud si nejste jistí, zda postupuje správně, nebo váš bazén obsahuje nadstandardní prvky (např. zařízení na bezchlórovou úpravu vody, bazénová světla či solární kolektory), obraťte se na odborníky, kteří vám se zazimováním poradí a zařízení bezpečně odmontují.
Jestli vlastníte bazén první rok, může se vám zazimování zdát jako poněkud složitý proces, ale věřte, že příští zimu už s tím nebudete mít nejmenší problém!

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama