.

Vodní cestování

Cestování

Vodní cestování

Kouzlu lodiček jsem podlehla teprve nedávno, ale o to víc. Banda přátel mě přemluvila a já jsem tedy do té vratké loďky vlezla a vylézám z ní velmi nerada. Každý rok se snažím, abych se do lodi dostala alespoň na jeden víkend. Letos jsme jeli Lužnici. Vloni to byla Sázava a Vltava a v  prvním roce mých vodáckých začátků jsem poznala část Ohře a opět Sázavu.

Vyběru řeky se určitě vyplatí nějaký ten čas věnovat. Ne každá řeka je vhodná pro začátečníky. Skvělým pomocníkem nám může být internet , kde najdeme plno vodáckých stránek. K některým řekám jsou k dispozici na internetu i kilometráže (tj. co Vás na kterém úseku řeky může také potkat a kde jsou sjízdné a nesjízdné jezy). Pokud nenajdete kilometráž Vámi vybrané řeky na internetu, tak se podívejte v knihkupectví. Pro začátečníky bych si dovolila doporučit Ohři, Berounku nebo Sázavu. Nádherná je i Lužnice, ale Stará řeka je technicky náročnější.

Tak na tom, jakou řeku pojedeme, jsme se shodli. Nyní vyřešíme otázku ubytování. Nejběžnější ubytování je ve stanu, který máme s sebou, ale na některých řekách (Vltava, Lužnice) se dá hlava složit i v chatkách či penzionech (to je pro ty zhýčkané). Ke stanu přibalte spacák a karimatku. Otužilci cestují pouze se spacákem a karimatkou.

Co s sebou?

Doporučuji si zajistit loď včetně pádel, barelů a vodních vest v půjčovně. Každá řeka nějakou tu svoji půjčovnu má. Většina půjčoven je vybavena plastovými loděmi, které je velmi obtížné zničit. To takové laminátky by trpěly. Na živějších řekách se dají využít i nafukovací lodě, oblíbená je tzv. Pálava. Záchranná vesta by měla být povinná alespoň pro děti.

Pokud nebudeme mít suchozemský doprovod, tedy někoho, kdo naši trasu po vodě bude kopírovat autem s naší bagáží, jsme limitováni obsahem barelu nebo lodního pytle.

Co si s sebou tedy vzít? Neberte s sebou zbytečnosti. Na loď stačí plavky, kraťasy, tričko, něco na spaní, boty do vody, dlouhé kalhoty pro chladnější dny, svetr, mikina,  teplé ponožky, které oceníte až se z rozčvachtaných bot přezujete do suchých. Určitě přibalte nepromokavou bundu, pláštěnku a klobouk nebo šátek. Pokud vyrazíte někam do města, oceníte lehké letní šaty.  Nezbytností je krém na opalování, pokud pojedete Lužnici, nezapomeňte na repelent. Zcela zbytečně do vašeho zavazadla přibalíte tělové mléko, make-up, peeling, lak na nehty, lak na vlasy.

Pokud si chcete ušetřit práci s vařením, tak po cestě najdete dostatek levných hospůdek. Pravda některé disponují značně omezenou nabídkou (párek, klobása, čerstvě z řeky vytažení utopenci), ale pokud nejste vyložený vegetarián, dá se pár dnů o této stravě přežít. Pokud jste vegetarián, vybavte se vlastní stravou, nebo Vám na vodě hrozí smrt hlady. Já se na vodě (a vůbec při žádné výraznější sportovní aktivitě) neobejdu bez tatranek.:o)  Těmi se dá odbýt i snídaně. I pokud nebudete vařit, vezměte si s sebou malý vařič. Teplý čaj či kafe se ráno vždy hodí.

Rozdělení rolí na lodi je hierarchické. Lodi velí zadák, kapitán neboli kormidelník. Sedí vzadu na lodi a kormidluje a popohání háčka. Háček je na lodi od toho, aby sloužil kormidelníkovi. Sedí na přídi, hlídá řeku a hlásí zrádnosti v řece (kameny) s dostatečným předstihem (dostatečný předstih = doba, aby se loď stihla vyhnout hrozící nástraze, tedy ne hlášení pozor šutrrrrrrrrrrr - to už dřeme o ten šutr). V případě cvaknutí zachraňuje háček hlavně pádlo, sebe a bagáž. Loď se vždy někde najde.

Nejoblíbenější vodáckou činnosti je soulodění. Na klidných úsecích řek, kterým se říká voleje, se lodě spojí k sobě a nechávají se jen unášet proudem. Tady ke slovu přijde nějaké občerstvení, kuřáci to považují za rauch pauzu, studuje se kilometráž řeky.  Volej je znamením, že nás za zatáčkou čeká nějaká zrada - nejčastěji jez.

Roman Löwinger, zkušený vodák, který je mezi vodáky zván Méďa Béďa, mi ke sjíždění jezu řekl: "Pokud se před námi objeví jez, netřeba panikařit. Nad jezem je vždy místo, kde se dá s lodí zastavit a jít se na jez podívat." Kilometráže většinou uvádějí, zda je jez sjízdný, nebo nesjízdný, a za jakých okolností, popř. kde je vhodné místo pro přistání lodí a případné přenesení. Podle chování se u jezu pozná vodák. "Vodák začátečník loď nad nebezpečným jezem zastaví a loď po břehu přenese. Pod jezem pokračuje v plavbě. Vodák sportovec loď také přenese po břehu, ale pod jezem začne trénovat. Vodák turista přijede k jezu, usoudí, že je jez v pohodě a rozjede se ... pod jezem se pak utopí."

Voda má neuvěřitelnou sílu a nejvíce průšvihů vzniká jejím podceněním. Nepřeceňujte své síly.

Všem začínajícím vodákům vřele doporučuji si před nasednutím do lodě přečíst publikaci Zdeňka Šmída: Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofelii. Humornou formou podané informace o národě zvaném vodáci.

Tak Ahoj na nějaké řece. 

                 
   
13.07.2004 - Zahraničí - autor: Iva Endrychová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [92] mufly [*]

  Ťapina: tak si to užij.o)))

  superkarma: 0 19.07.2004, 10:44:14
 2. avatar
  [91] Ťapina [*]

  Článek jako na zavolanou, pozítří odjíždím na Vltavu, bude to moje první voda

  superkarma: 0 17.07.2004, 10:21:09
 3. avatar
  [89] skolacka [*]

  Puma1: my to mícháme jeden malej rum (0,5 l) + jedno slako (tušim 250 ml). Je to pitelný i pro mě která rum nemám ráda, takže ostřejší povahy mohou přiostřit

  superkarma: 0 14.07.2004, 17:05:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [84] Olina [*]

  Mufly: já myslím, že to byl spíš dívčí kámen, protože druhej den jsme končili a šli se jenom podívat na zříceninu a pak jeli domů. Ale ten rok, co jsme tam byli bylo děsně plno a my měli s sebo doprovodný vozidlo - mikrobus s manželskym párem a půlročním mimčem. A jednou večer jsme se nějak nemohli dohonit - zdrželi jsme se v Krumlově, kde jsme pořád dokolečka sjížděli jednu šlajsnu a pak těžko hledali místo u řeky, kde by se dalo jednak tábořit a jednak přijet tím busem. Nakonec protože už se stmívalo a kempy byly přeplnění, tak jsme zakotvili u šlajsni nad tuším Zlatou korunou a postavili 5 stanů a druhej den jeli na výlet do Krumlova na zámek. Když jsme se vrátili, nevěřili jsme svejm očím. Báli jsme se, že nám mezitím někdo ukradl stany, ale opak byl pravdou. Těch stanů bylo na tý louce tam asi milión. Někteří věděli, že ještě nejsou v kempu, ale někteří byli docela překvapení, např. jedna holka říkala ostatním, že tady nejsou ani záchody :-))))

  Já bych tak jela na vodu...

  superkarma: 0 14.07.2004, 07:49:44
 2. avatar
  [82] Žížala [*]

  Puma: proste si v plastovy lahvi smichas salko a rum v pomeru ktery sneses

  superkarma: 0 14.07.2004, 06:30:05
 3. avatar
  [80] mufly [*]

  Petruška: jo také jsem při tichá jako myška.o). Těch Kč 1500 je i s půjčovným lodě, pádel, barelů a případně i vest.o))) Resp. někde se to dá i za tuto cenu pořídit.)

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:18:41
 4. [79] Radka JS [*]

  Žížala: V Českém Krumlově jsem na slavnostech byla. Jezdíme tam s kamarádkou. Vloni to bylo prostě super!! Letos se moc nepovedlo počasí, ale i tak atmosféra je neopakovatelná. Vždycky si půjčíme kostýmy a jdeme do průvodu. Úplně buší srdce, když jsou bubeníci ranním městem.... Nemá to chybu! Opravdu stojí za to to zažít! Taky jsem jela Vltavu, ale já jsem ten tip, co spí v penzionu.. Ale skvěle jsme si to užili. Udělali jsme se jednou, právě v Českém Krumlově. A taky jsme udělali obrovský katamaran skoro přes celou řeku. Jedinečné!! Mám báječné vzpomínky! Můžu vřele doporučit.

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:14:56
 5. avatar
  [77] mufly [*]

  jinak dřív jsem pila jedině svařáka.o) ale Ohře mě naučila pít i grog. Není divu, když vám v každé hospodě řeknou, že svařák nemají.o)))
  Letošní Lužnici jsme jeli na Meruňkovici, Ořechovici (tu měl pod palcem můj zadák) a na Jablíčkového Jelcina. Pro osvěžení jsme pili vinný střik.o)). Jeli jsme čtyři kanoe a jeden kajak.

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:12:21
 6. avatar
  [76] mufly [*]

  ariane74: jen ukázka z debaty po vodě.o))) tuto hlášku psala kamarádka: "chci, ale s kvalitnim spacakem, normalni karimatkou a zasobou sena a zrni ;0) Jeste ted me ty klobasy a tlacenky a veskery humus z masa desi.

  ale zaver to mas tejny :) A co ty vis, treba se tam plavi losi, ne lososi... videls nejakyho? :)

  to mas tak. prizenes se k vlaku po milionu SMS a textovek v domeni, ze vagon 6 je sesty od lokomotivy, z kupe druheho vagonu mava Mufla a dole kouri nejaky pan v maskacich a povida: ty budes ta legendarni dessin. Pak padne par vtipku na tvou osobu, dozvis se ze jsi byl urcen jako hromosvod vsech vtipu teto vypravy a nasednes do vlaku, kde ti parkrat prislapnou psa a zacnou barvite licit starou reku... a stanovani, zimu, kempy, cvaknuti se v lodi, kilometraz, jezy, utopene psy, zahaknute nohy, vykloubene klouby a zlamane kosti... a to trva prokladane veselymi historkasmi az do vecera, kde nejenze te nezachrani hospoda kde cekas jidlo a oni maji akorat divny syrovy ryby a hnusne masne vyrobky co se tvari jako tlacenka (libova jak prohlasila Mufla) a parky 9pes si docela dal) a pak ti detailne vylici jak nikde nepotkas sprchu a tohle "jidlo" budes konzumovat dva dny. Slabsi zaludky to nevydrzely... v noci je ti zima, rano sotva otevres stan sedi Pavel naproti a dostane zachvat smichu jen te vidi - je sest rano - a timto stylem pokracuje. No, pomsta byla sladka, myslim ze na sve ranni venceni a mentolove kapesnicky hend tak nezapomene... :)))

  presne, ja mam tu predstavivost dost velkou a ani to me na Starou reku nepripravilo ;0)"

  Já na vodě funguji na tatranky.o)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:08:17
 7. avatar
  [75] Žížala [*]

  Petruska: tak k tomu sexu polopaticky: kdyz soulozim ve stanu tak se holt drzim abych byla zticha. Kdyz mame potrebu se umejt "pred" tak jsou skoro vsude sprchy, kdyz mame potrebu se umejt "po" tak to obvykle resime vlhcenejma kapesnickama na detsky prdelky ktery vzdycky vozime s sebou. A nekdy nemam proste "pred" potrebu se umejt, a jako prase si kvuli tomu rozhodne nepripadam, ostatne doma si taky nekdy strihnes sexik i kdyz prijdes z prace a jeste jsi nestihla sprchu, nebo ne ?

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:02:06
 8. avatar
  [74] skolacka [*]

  Žížala: jééé to si muj člověk. Já etda rum nerada, ale v tejhle podobě je to

  superkarma: 0 13.07.2004, 14:01:18
 9. avatar
  [73] Žížala [*]

  skolacka: salko s rumem ? Jasne! Ja se taky moc nepredru, vetsinou jedem v klidku, Vltava cela dost tece takze se nechame nest proudem a jen obcas hrabnu padlem do vody jako kdyz "micham polivku"

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:58:06
 10. avatar
  [72] skolacka [*]

  ještě k těm cenám na Vltavě stojí ubytování dvou lidí v kempu včetně stanu kolem 80,- Kč (občas je dobrý se tvářit jako student a je to ještě o nějakou pětku levnější )

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:56:12
 11. avatar
  [71] skolacka [*]

  mufly: taky jezdím jako háček a pádlo do vody ponořuju skutečně jen zřídka . hodíme s holkama nohy na přídě a užíváme si .
  Když jezdíte na vodu pijete taky medvědí mlíko ?

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:55:12
 12. avatar
  [67] mufly [*]

  no jako háček jezdím já.o) Háček mě baví.o))) on si narozdíl od kormidelníka může občas oddechnout a přestat pádlovat.o))) a může se jen opalovat.o)

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:41:05
 13. avatar
  [65] mufly [*]

  Když se chce, všechno jde.o)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:28:35
 14. avatar
  [64] mufly [*]

  Pipinka: no asi tak.o))

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:28:20
 15. avatar
  [63] mufly [*]

  Žížala: že jo.o) živočišné teplo je nejlepší.o)))) a jednomu je ve spacáku zima.o)))
  JOjo voda je super.o)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:26:59
 16. avatar
  [61] Žížala [*]

  petruška: když už předem hledáš proč by to nešlo tak to je s tebou fakt špatný

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:21:02
 17. avatar
  [59] mufly [*]

  petruška: umytá jsi.o) stačí se cvaknout.o))) no v narvaném kempu někde opodál.o))) No co .o)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:17:56
 18. avatar
  [56] mufly [*]

  žižala: to je fakt.o))) i ve stanu se dá .o)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:06:46
 19. avatar
  [55] mufly [*]

  Puma1: no tak nahodou notebook je přeci na baterky.o))) ty se dobijí v hospodě.o) a na internet se dostane přes mobil.o)) Hm méďa Béďa by mohl vypravět o letošních raftech na Vltavě.o) Hned mu napíšu aby sem napsal.o)

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:05:40
 20. avatar
  [54] Žížala [*]

  Nema cenu tady neco obhajovat, kdo nezazil nepochopi

  superkarma: 0 13.07.2004, 13:03:49
 21. avatar
  [52] mufly [*]

  petruška: no nahodou večer se k přitulit ve spacáku...
  Voda se dá skvěle užít.o) ale asi je lepší jezdit jako banda.o)

  superkarma: 0 13.07.2004, 12:56:34
 22. avatar
  [50] mufly [*]

  Olina: hm tak to musel byt kemp Pískovna na Vltavě.o))))

  Medvěd: je fakt, když se hledá, tiché místečko najdeš.o)

  Puma: no např. v případě Lužnice a Vltavy máš šanci si domluvit chatku.o)))) A s tím prádlem od Moiry - Já mám tedy zatím jen dvě trička a jedny ponožky, ale chystám se dovybavit.o) To je neuvěřitelně příjemné a funkční oblečení, takže se to za tu cenu vyplatí.o)

  superkarma: 0 13.07.2004, 12:36:28
 23. avatar
  [48] mufly [*]

  Žížala: jo šla.o) majitel toho karavanu s občerstvením z toho byl docela paf - když se mu tam v rozmezí přiženou tři ženy na Evu (v 11 večer a teplo zrovna nebylo), že potřebují 6 panáků ferneta.o))))

  superkarma: 0 13.07.2004, 12:30:54
 24. avatar
  [47] Žížala [*]

  Puma: no kdyby jsi o to moc stála, tak třeba jak psala Mufly o te Moire, tak ta dela i spodni pradlo ktery ani mokry nestudi ale spis hreje. A kdyby ses nekdy chtela vdavat, tak na vode je to uzasnej test snasenlivosti partneru

  superkarma: 0 13.07.2004, 12:28:59
 25. avatar
  [43] hanika [*]

  Méďa Béďa: tak to musím říct klukům,kámoš odjel do Ruska a počítal s tím.Díky moc

  superkarma: 0 13.07.2004, 12:10:05
 26. avatar
  [41] Olina [*]

  Ono zas na druhou stranu když sprchne, tak je člověku jedno, že ho pocákaly peřeje :-))) Taky jsem zažila jednou jednu akci - půldenní splutí kousku Sázavy a ty lidi tam lezli v džínách a botaskách s ponožkama. Je sice pravda, že ráno byly na nebi mraky, ale botasky a ponožky, ktelrý si člověk namočí ještě než nasedne do lodi ho moc nezahřejou. O džínách ani nemluvim.

  superkarma: 0 13.07.2004, 11:54:28
 27. avatar
  [40] hanika [*]

  fotky z Ohře jsou na tém fotoalbu tak se můžete mrknout

  superkarma: 0 13.07.2004, 11:50:57
 28. avatar
  [39] Žížala [*]

  medved: no ja nevim kdy jsi byla naposledy treba zrovna na ty Vltave, ale tam jsou vodacky kempy tak velky, ze kdyz potrebujes jit rano z jednoho konce na druhej na zachod tak to mas taktak

  superkarma: 0 13.07.2004, 11:49:53
 29. avatar
  [38] hanika [*]

  My jsme jeli letos Otavu -Anín - Strakonice nemělo to chybu.V Horažďovicích je super bazén.V srpnu se chystáme na raft pod Lipno a v září jedeme ještě týden Ohři.Jezdíme na vodu každý rok a je to ta nejlepší dovolená,už se těším až malá trošk povyroste a dostane svoji první vestu a pádlo Na vodě je super atmosféra,všichni na sebe volají AHóóój.Loni jsme jeli Ohři a hlásili že tam není voda,ale voda byla a tak jsme jeli asi jenom tři party a měli jsme řeku a kempy pro sebe,parádní týden.

  superkarma: 0 13.07.2004, 11:49:45
 30. avatar
  [37] Olina [*]

  Žížala 20: vzpomínám na tuším rok 2000, kdy jsme na Vltavě v jednom kempu večer seděli v takovým přístřešku u kiosku a hrálo se a zpívalo a u okýnka nestačili ohřejvat vodu na čaje a groy. To byly objednávky typu 5 čajů s rumem :-)))

  superkarma: 0 13.07.2004, 11:49:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme