Zdraví

Voda, co mě drží stále nad vodou!


Voda pro zdraví i pro krásu. Lahodná, průzračná, osvěžující.

Co je lidstvo lidstvem, neustále marně hledá tajemný elixír mládí a krásy, a přitom ho má na dosah.

Je to obyčejná voda, tišící žízeň a prospívající nejen zdraví...

 

Už v dávných dobách naši předkové věděli, že voda je důležitá nejen pro přežití, ale že může léčit a přinášet i pocit tělesného blaha.

 

I když si léto – kdy jsme vodu vyhledávali ve všech podobách, od zahánění žízně až po osvěžení lahodnou koupelí – už jen stěží vybavujeme ve vzpomínkách, neměli bychom na ni zapomínat nikdy.

 

Denní příjem tekutin by se měl pohybovat kolem dvou litrů (u dětí o něco méně), se stoupající teplotou okolního vzduchu však musí růst i její spotřeba. V horkých dnech nebo v extrémně suchém a teplém prostředí by proto nemělo být výjimkou i 5 litrů tekutin vypitých během každého dne.

 

Pomocník proti únavě

Jste unavení, malátní a bez života? A už vůbec se nedokážete soustředit na pracovní úkoly, ať už jsou náročné více, či méně? Myslíte si, že za vaši indispozici může prudká změna počasí, vysoký tlak vzduchu nebo jeho pokles, případně nadměrné pracovní vytížení?

Nejspíš se mýlíte. Prostě jen příliš málo pijete.

 

Vždyť obyčejná voda tvoří 40–70 % tělesné váhy každého člověka. Dokonce se podílí na 65–75 % váhy svalů a tvoří zhruba polovinu procent váhy tělesného tuku.

Také děti, které ve škole ztrácejí schopnost soustředit se, trpí v podstatě žízní. Nedostatek tekutin může u dětí i dospělých snadno vyvolat nejen únavu, ale také četné psychické obtíže: bolesti hlavy, malátnost a nepříjemnou ztrátu pohybové koordinace. V takových případech klesá krevní tlak, vzrůstá rychlost tepu, pokožka ztrácí elasticitu a vysychá.

 

 

Tělesné tekutiny = tělní „autodopravce“ 

Voda přepravuje do všech orgánů a částí těla důležité složky. Její dostatek a správný pitný režim
     jsou nejen zárukou dokonalého průběhu tělesných pochodů, ale také průběžného očišťování
     organismu od odpadních látek a toxických složek.
☻Pitný režim tvoří důležitou složku každodenní diety, při které tělo nenabírá žádné kilogramy a
     průběžně se zbavuje látek přebytečných. Spotřeba nekalorických tekutin představuje
     nezanedbatelnou část krátkodobých půstů, při kterých se organismus vyčistí.

 

Centrum žízně je umístěno v podvozku mozkovém a pocit žízně představuje reakci na změny fyzikálních i chemických parametrů tělesných tekutin, především krve a mozkomíšního moku. Jde o reakci opožděnou: V době, kdy se tělo hlásí o potřebnou dávku tekutin, je vlastně už dehydrované.

 

Osm sklenic denně

Pochopitelně není vhodné řešit pitný režim vypitím většího množství vody najednou. Daleko vhodnější je popíjet v průběhu celého dne po doušcích nebo se držet zásady španělských žen: Vypít osm sklenic (po 2 dcl) během dne. Tento „zaručený“ recept se dědí z generace žen na generaci na jihu Evropy.


Voda? Čaj? Minerálka? Džus?


Ideální je čistá vody s nulovým nebo nízkým obsahem oxidu uhličitého, tedy oblíbených „bublinek“. Citlivý žaludek nezvládne ani během dne větší množství ovocných šťáv a džusů, proto je alespoň řeďte právě vodou.

 

Popíjet celý den studenou vodu také není nejlepší. Daleko nejvhodnější jsou ovocné čaje, které se střídají se stolní nebo minerální vodou.

Absolutně nezdravé a z hlediska žízně nevhodné jsou sladké limonády, které bohužel žízeň nehasí, spíš ji naopak vyvolávají. Tekutiny, jimiž se doplňují ztráty v těle, by měly obsahovat některé minerální látky.

 

V českých zemích oblíbené minerální vody lze skutečně doporučit: Organismus nejen spolehlivě zavodní, ale předají mu také důležité složky (např. hořčík, draslík, fosfor, sodík a řadu stopových prvků).

 

Minerální vody by měly pokrýt polovinu každodenní spotřeby tekutin: Přemíra minerálů může zejména u osob s menší pohybovou aktivitou a sedavým zaměstnáním vést k nadměrnému vázání vody v těle.

To je nevhodné zejména pro jedince, kteří chtějí a potřebují zhubnout.

Tělo si totiž udržuje stálou koncentraci vnitřního prostředí a příjmem většího množství minerálů bez jejich opětovného výdaje (zejména pohybem) tělo hromadí soli, na které se váže voda.

 

Sport jen s vodou!


Pitný režim je důležité dodržovat i při cvičení: Důkladně se zavodněte před jeho začátkem (3–4 dcl vody), pijte každých 15 minut během tréninku (po doušcích) a tekutiny doplňujte především po jeho skončení (klidně 1 litr).

 

Kde se voda ztrácí

Pokožka Nepřetržité odpařování vody pokožkou funguje jako chladicí
   systém, denně jí odvede asi 350 ml.
Ledviny Tento párový orgán vyloučí přibližně 1–1,5 l tekutin během
   dne, stolicí odejde asi 1–2 dcl vody.

Pocení Během dne vypotíme 500–700 ml, při větší fyzické námaze
   (sport) 1–1,5 l za hodinu.

Dech Vodu také z těla vydechujeme (250–350 ml denně), množství
   ovšem narůstá s nadmořskou výškou a při zdravotních obtížích (až
   1500 – 5000 ml).

   
21.11.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Meander [*]

  Já piju nadrámec jenom tehdy, když mě začne bolet trombozová noha, nebo když jsem po kalbě. Nedovedu pít jen tak, bez žízně. To beztak okamžitě vyčůrám Mám doteď trauma z nemocnice, kdy mě přiměli vypít litr vody a když jsem měla jít na sono, měli plno. A já bezmála zdechla. Dneska bych je poslala do pr...

  superkarma: 0 24.11.2008, 02:14:51
 2. [11] gentiana [*]

  Nevim, jak španělské ženy, ale s těma osmi sklínkama neboli dvěma litry to vzniklo tak nějak, že někdo v šedesátejch spočítal, že na jednu kalorii (fuj) je potřeba vypít jeden ml vody, aby to nějak fungovalo.
  Jdu vyhrabat něco z internetu.

  superkarma: 0 22.11.2008, 18:32:56
 3. avatar
  [10] Dante Alighieri [*]

  A jak je to s tím černým čajem? Říká se, že černý čaj se nedá do pitného režimu započítávat. Jsou dny, kdy nepiju nic jiného. Znamená to tedy, že i když vypiju denně třeba 2 litry černého čaje, že můj pitný režim = 0 ??? Nechce se mi tomu věřit...

  superkarma: 0 21.11.2008, 16:35:03
 4. avatar
  [9] Solei [*]

  piju, hlavně vlažný čaj, vypiju určitě ty dva litry, pořád se potím (prý od nízkého tlaku - 80/60) takže je mi pořád zima. Jsem uvězněná v kolečku, kdy se snažím permanentní udržet v teple a v suchu.

  superkarma: 0 21.11.2008, 15:50:08
 5. avatar
  [8] IMI [*]

  nebyl tady náhodou nedávno článek o tom, že se zjistilo, že pít příliš je taky škodlivé? Že žízeň je přirozený biologický signál? :-D

  superkarma: 0 21.11.2008, 14:13:05
 6. avatar
  [7] KatherineDickinson [*]

  já piju minimálně 3 litry čisté vody...tekutin mám tedy víc než se doporučuje (člověk musí započítat taky ty čaje, polévku, sem tam džus) - denně se dostanu na 4,5 l

  superkarma: 0 21.11.2008, 12:17:05
 7. avatar
  [6] Petunie [*]

  Poslední dobou mám naprosto "nepicí" období, nejsem schopná do sebe skoro nic narvat ani silou vůle. Jestli vypiju litr za den, tak je to hodně...Jinak jsem většinou zvládala 1,5-2 litry, podle chuti a potřeby. Nepotím se skoro vůbec ani při sportu, takže mám asi minimální ztráty.

  superkarma: 0 21.11.2008, 10:59:24
 8. avatar
  [5] wich [*]

  Já teda většinou vypiju větší, než doporučované množství vody Mám žízeň velmi často a pořád mám na stole půllitrovou skleničku s vodou a hrnek s čajem. Když piji méně, hned to na sobě poznám.

  superkarma: 0 21.11.2008, 09:55:36
 9. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Dva litry denně vypiju tak možná v parném létě nebo na dovolené na jihu Evropy Když vypiju sklenici vody a během následující půl hodiny se musím odebrat na záchod, kde tu stejnou sklenici, jen v jiném barevném odstínu, zase nechám, tak jsem prostě tolik vody nepotřebovala, ať si tabulky říkají, co chtějí

  superkarma: 0 21.11.2008, 09:30:18
 10. avatar
  [3] Midsummer [*]

  aninas: když má člověk žízeň, tak to už tělo vyhlásilo stav nouze a křičí o pomoc. Pít se má průběžně, nikoli čekat až přijde žízeň

  superkarma: 0 21.11.2008, 09:24:32
 11. avatar
  [2] Mipe [*]

  8 sklenic vody? Tak to nezvládám,tak 3 nebo 4,jedině snad v létě když je horko

  superkarma: 0 21.11.2008, 08:59:50
 12. avatar
  [1] aninas [*]

  ja proste nepiju, resp. uplne minimum. Ja to do sebe nedostanu. Absolutne nemam pocit zizne. To se stane tak parkrat do roka

  superkarma: 0 21.11.2008, 04:35:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme