Domácnost

Vnímejte zvířata nejen na talíři, může vám to zachránit i život!

Porozumění pro zvířata a správné vyhodnocení jejich chování nám může bez nadsázky zachránit i život. Jejich pověstný šestý smysl není dobře podceňovat. Přesvědčili jsme se o tom i o letošních povodních na severu Čech.

cat

Přestože se člověk pasoval na nejvyšší formu života této planety, mnohé důležité schopnosti buďto časem pozbyl, nebo je vůbec nikdy neměl.

Naši spoluobyvatelé z říše zvířat je ale mají a jsou schopni nás včas upozornit leckdy přesněji než výdobytky lidské inteligence - seizmografy a jiné přístroje.

Dívejme se na ně, naslouchejme jim. Zvířata není dobře jen umět upravit na sváteční stůl, ale rozumět také jejich řeči a chování kolem nás.

Šneci vědí své

Píše se rok 1997 a v moravských Otrokovicích se lidé nestíhají divit. V ohromných houfech lze pomalu na každém stromě vidět šneky, kterak se drápou nahoru po kmenech.

Na některých místech tito náhlí mistři boulderingu vyšplhali až do výšky jednoho metru.

Tento zvláštní  jev si lidé neuměli vysvětlit. Kdyby se mohli šneků poptat na důvod jejich prazvláštního chování, dozvěděli by se, že hlemýždi zde ve skutečnosti netrénují na horolezecký výstup, ale že si prostě chtějí zachránit život.

O pár dnů později zasáhly Moravu katastrofální povodně.

To samé jsme pozorovali na severu Čech i letos. Psala jsem vám to v novince, že šneci u mnoha zahrad vyšplhali k vrcholům plotů. Zase se nespletli!

Hromadná sebevražda hadů?

Že by se hadi chtěli hromadně zabít a zvolili k tomu smrt chladem, se lidem v čínské provincii Liaoning zdálo přece jen trochu divné.

Jak si ale vysvětlit tu masu omámených hadů, kteří se předčasně pobuzeni ze zimního spánku, uprostřed února roku 1975, vrhají vstříc jistému umrznutí na zem? Pro hady není kam šlápnout. Jsou ovšem všichni neškodní – umrzli. Co to bylo za sílu, která je vyhnala ze země?

Místní úřady naopak toto hadí chování chladnými nenechalo.

Na základě této události odborníci na nic nečekají a organizují hromadnou evakuaci. Jen o pár dní později mohou lidé svým radním a hlavně hadím obětem poděkovat.

Celou provincii zdevastuje rozsáhlé zemětřesení o síle 7,5 Richterovy stupnice. Jen díky prozíravosti lidí jsou oběti na životech minimální.

Ropuchy se snažily

Jsme stále v Číně, jen v jiném roce a jiné provincii. Je právě květen roku 2008 a pro ropuchy tu najednou není kam plivnout. Jsou jich tisíce. Živý zelený koberec se rozprostírá na 1,2 hektarech. Mnohé končí pod koly aut, jinde jsou lidé nuceni po žábách šlapat.

Obyvatelům je náhlá invaze žab a jejich chování divné. Mají obavy a poznatek hlásí úřadům s prosbou, aby byla věnována pozornost příčině. Místní úřady se ale úkazem naprosto nezabývají.

Následky neporozumění si se zvířaty jsou děsivé.

Mnoho ze 71 000 lidských životů mohlo být ušetřeno, kdyby se zdejší úředníci tak jako jejich sousedé na varování z říše fauny nevykašlali.

Zemětřesení, které jen dva dny po ropuším SOS hlášení udeřilo, pocítili i obyvatelé Šanghaje, Pekingu, v thajském Bangkoku nebo vietnamské Hanoji.

Jeho síla byla 8 stupňů Richterovy stupnice. A stačilo tak málo. Nepodcenit ropuchy!

Kam mizeli sloni?

Prosinec roku 2004, Thajsko. Velké množství turistů z mnoha států i místní obyvatelé se těší na nacházející vánoční svátky. Všude klid, moře se mírně pohupuje a v hotelích vládne sváteční atmosféra.

Tuto idylku narušuje náhlé, neočekávané chování slonů. S nízkofrekvenčním troubením se tito giganti hromadně sbírají a jako by do nich střelil, prchají svým majitelům a z farem pryč od pobřeží.

Jejich majitelé se s rodinami rozebíhají za nimi. Jsou patrně jediní, kdo chování svých svěřenců rozumí. A jsou také jedni z těch, kterým spojení s myslí těchto zvířat zachraňuje život.

Za chvíli totiž přichází od moře smrt.

Přilehlý národní park Yale je normálně plný slonů, krokodýlů, opic, buvolů, divokých prasat, leopardů a jiných zástupců fauny.

Záchranáři zde nacházejí 200 lidských obětí, ale ani jedno jediné mrtvé zvíře. Přestože muselo být tak početné stádo prchající zvěře patrné, lidé v parku neuposlechli. A neuposlechli ani jiní.

Ničivá vlna tsunami si vzala život dohromady 283 000 lidí.

I domácí mazlíček je dobrou záchranou

Nejsou to jen divoce žijící zvířátka, která disponují schopností předvídat smrtelné nebezpečí. I naši domácí mazlíčci se nás pokoušejí varovat a je dobré si s nimi umět porozumět.

Za druhé světové války to byli například psi, kteří svým pánům hlásili nálety nehlučných, nadzvukových stíhaček V2, a mnohdy jim tak zachránili životy.

Jeden příklad z mého okolí

Mám kamarádku Báru, která vlastní domek blízko Příbrami. Domek je sice u silnice, ale ne přímo. Dělí ho od ní zahrada. Je to roháček v zatáčce. Bára tu žije (žila) sama po té, co ji se šestitýdenní dcerkou opustil manžel.  

Ten den dala malou spát a telefonovala se mnou.

Smála jsem se, když říkala: „No, to je zase večer, malá kvílí v postýlce, pes  řve u dveří jako bejk a kočka asi dostala psotník, protože ječí v kuchyni jako pominutá. Prosím tě, vydrž, já se jdu podívat, jestli tam není třeba medvěd.

Tehdy jsem se jí na druhém konci sluchátka už nedočkala. Usoudila jsem, že zvířata zavřela do chlívku a malou uspala i se sebou. Ale ono ne.

Volala za pár hodin. „Člověče, my se podruhý narodili!“

„Kočka i pes furt řvali u dveří a já myslela, že venku něco je. Protože malá bulela, vzala jsem ji do ruky a šla se tedy ven podívat i s ní. Jak jsem otevřela, ti dva vylítli ze dveří jako střely a já šla dozadu na zahradu za nima kouknout se, co tam mají. Pak rána jako z děla a v baráku napasovanej kamion i s návěsem. Člověče, oni to snad věděli a chtěli utéct,“ vyprávěla.

Jen dodám, že z dětského pokojíku a kuchyně zbyla Báře hromada sutě. Dům se musel z poloviny strhnout.

Tehdy mi přejel mráz po zádech.

   
16.11.2010 - Zvířátka - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [51] orangutan [*]

  Sml79

  superkarma: 0 15.12.2010, 23:35:54
 2. [50] AndyC@email.cz [*]

  :o :o

  superkarma: 0 14.12.2010, 22:51:05
 3. [49] Nestyda [*]

  Jany54 — #48 No, když to říkáš Ty, pak tomu skálopevně věřím taky. Sml22

  superkarma: 0 27.11.2010, 21:24:37
 4. [48] Jany54 [*]

  Je to pravdivé,zvířata vycítí nebezpečí mnohem dříve než my je to pravda Sml22

  1. na komentář reaguje Nestyda — #49
  superkarma: 0 27.11.2010, 15:15:44
 5. avatar
  [47] hardy [*]

  Opravdu zajímavé

  superkarma: 0 19.11.2010, 21:11:39
 6. avatar
  [46] DanaD [*]

  eternity — #45 no hlavne ze jste to oba prezili Sml30

  superkarma: 0 18.11.2010, 11:26:11
 7. [45] eternity [*]

  My mame doma "omdlivajiciho kocoura". Pred par lety me napadlo nabarvit si hlavu na cerveno, tak jsem se zavrela do koupelny (i se zvedavym kocourem) a pustila se do toho. Najednou se kocour, predtim pozujici na rantlu vany, vybulil a lezel na dne jako mrtvy. Okamzite jsem ho vzala do naruce a vylitla s nim z koupelny, co jako budu delat. Ten kdyz byl z koupelny venku, line otevrel jedno oko, prohledl si situaci a ladne seskocil, jako by se nic nestalo. Zustalo mu po tom vystupu dele jak rok cervene ucho.

  Kdyz uz jsem byla venku, jeste jednou jsem mrkla na navod od barvy. Jasne - upozorneni - nebarvete v uzavrenych prostorach, obsahuje cpavek, hrozi nebezpeci uduseni.

  Podle me kocour neco citil a nenapadlo ho nic lepsiho, nez mi to dat najevo timhle hereckym vykonem. Ze by omdlel doopravdy, neverim;)

  1. na komentář reaguje DanaD — #46
  superkarma: 0 18.11.2010, 11:13:17
 8. avatar
  [44] SNÍŽEK [*]

  LudPa — #40 náš kocour taky dopředu věděl,že se táta vrací z práce a čekal u dveříSml73

  superkarma: 0 17.11.2010, 11:56:31
 9. [43] Nestyda [*]

  Luci@ — #7 Mají v sobě zakódované "přežít", mají velice citlivé "senzory" na to, aby se vyhnuli blížícímu se nebezpečí. Mají intuici, kterou lidé potlačili honbou za materiálnem, kde není nejdůležitější přežít, ale mít co největší majetek. Zvířatům je nejdražší život, tam je zakopaný pes, obrazně, a ten chtějí stůj co stůj zachránit.

  superkarma: 1 17.11.2010, 05:53:37
 10. [42] Nestyda [*]

  Anime Otaku — #3 To je ale blbej příklad s těmi kanárky... Zde nebyla využita naprosto jejich intuice, zde byl zneužit jejich život. Nebo že by intuitivně umírali? Sml30

  superkarma: 2 17.11.2010, 05:50:23
 11. [41] P007 [*]

  No z toho příběhu jde opravdu mráz po zádechSml15Sml15Sml15.

  superkarma: 0 16.11.2010, 23:39:41
 12. avatar
  [40] LudPa [*]

  Pes mi taky předem oznamoval, že manžel dorazí, to je celkem známé,ale doma nám příchod otce oznamovala morčata a otec se vracel domů nepravidelně.

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #44
  superkarma: 1 16.11.2010, 22:49:55
 13. [39] Rikina [*]

  enka1 — #29 Tak buď ty instinkty fungují nebo ne. Sml80 Přece tsunami, nebo nálety V2, popřípadě to, že kamion vlítne do ložnice, taky nejsou statisticky tak časté jevy, aby si zvířata mohla natrénovat, jak zareagovat. Sml24 

  superkarma: 0 16.11.2010, 22:45:20
 14. avatar
  [38] Juana [*]

  O těch prchajících slonech jsem před pár dny viděla nějaký dokument v televizi. Prý slyší infrazvuk a vydávají ho chobotem, takže tu přicházející tsunami slyšeli, a proto prchlali a navíc o tom informovali právě infrazvukovými signály ostatní slony. Nějací Japonci sestrojili kameru s infrazvukovými mikrofony, které dokáží lokalizovat zdroj infrazvuku a vizuálně ho přiřadit na film, takže je pak při přehrávání vidět, který slon vydává pro nás neslyšitelné zvuky.

  superkarma: 0 16.11.2010, 21:58:22
 15. avatar
  [37] SNÍŽEK [*]

  Juana — #36 náš kocourek čekal u dveří,to už jsem věděla,že se manžel vrací domů,věděl to dopředu a chtěl ho přivítat.Sml73

  superkarma: 1 16.11.2010, 20:51:11
 16. avatar
  [36] Juana [*]

  Náš pes zas běží ke dveřím ještě než přijede auto, co nám vozí zboží do firmy. Prostě slyší ho na dálku a podle zvuku motoru ví, kdo jede, hlavně jednoho pána, co ho vždycky drbe na hlavě

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #37
  superkarma: 0 16.11.2010, 20:28:03
 17. [35] lucsej [*]

  Člověk jaksi zapomněl, že je součástí přírody (a ne její pán) a přestal jí naslouchat..jen škoda,že ani tyhle příběhy nám oči asi neotevřou..

  superkarma: 1 16.11.2010, 18:07:25
 18. [34] martyf [*]

  to je tím, že jsou v naprostém souladu s přírodou - mi to už neumíme technika a další věci nás odtáhli od přírody a nedokážeme tyto věci už takto vnímat

  superkarma: 1 16.11.2010, 17:46:36
 19. avatar
  [33] ekleinovka [*]

  Lítí mi mráz po celém těle,Je to pravdivé,zvířata vycítí nebezpečí mnohem dříve než my....Sml22

  superkarma: 1 16.11.2010, 17:31:59
 20. avatar
  [32] SNÍŽEK [*]

  měli by jsme se učit od zvířat a sledovat jejich reakce,oni vědí,kočky a psi prý vidí i duchy Sml49

  superkarma: 1 16.11.2010, 15:52:49
 21. avatar
  [31] dexka [*]

  Já u našich čoklíků poznám, když se blíží bouřka.

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:46:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] sedesatka [*]

  Něco na tom opravdu je.Moji pejskové dávají např.zvláštním zvukem  najevo,že přijíždí na návštěvu děti.A to jsou ještě autem někde dole ve vsi což je asi 600 m.Nevím jak,ale nejezdí pravidelně a přesto už vím,že mám postavit na kávu.Sml16Sml15Sml16

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:37:24
 2. avatar
  [29] enka1 [*]

  Rikina — #27 V lokalitě, kde se zemětřesení takřka nevyskytuje,je to pochopitelnéSml24.

  1. na komentář reaguje Rikina — #39
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:25:52
 3. [28] Kubatek [*]

  Moc pěkný článek,zvířata přírodě naslouchají,my to bohužel neumíme,hlavně nevidíme,neslyšíme,jen se pořád za něčím pachtíme.Škoda,život je příliš krátký...

  superkarma: 1 16.11.2010, 15:04:46
 4. [27] Rikina [*]

  Myslím, že moje kočky by mi spíš vynadaly, jak to, že je zemětřesení a ony musí prchat. Co jsem to za vůdce smečky, když je nechráním před nepohodlím. Sml57 O nějakém varování předem vůbec nemluvě, to nemají v popisu práce. Sml24 

  1. na komentář reaguje enka1 — #29
  superkarma: 0 16.11.2010, 14:53:15
 5. avatar
  [26] hubajda [*]

  nic vic jen rict super ,mnoho lidi bere zvirata jen jako pokrm nebo hracku ,kazdej by mel premyslet jinak ne jenom zaludkem

  superkarma: 0 16.11.2010, 13:00:37
 6. avatar
  [25] rorysa [*]

  Moc pěkný článek, určitě je nad čím přemýšlet

  superkarma: 0 16.11.2010, 11:22:26
 7. [24] Zuzice82 [*]

  Souhlasím naprosto s článkem něco asi na to bude pravdy, přece jenom ta zvířata jsou v určitých ohledech na takové změny citlivější a daleko lépe dokáží reagovat než my lidé. My bohužel se o všech těh katastrofách dozvíme nebo je zříme až je skutečně vidéme přicházet na vlastní oči Sml80

  superkarma: 0 16.11.2010, 11:04:16
 8. avatar
  [23] enka1 [*]

  mnohá zvířata prostě musí vnímat svět úplně jinými smysly, než pán tvorstva, navíc zde žijí  milionkrát déle než on amají více zkušeností

  DanaD — #20 vzalas mi to z pusy

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:53:02
 9. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  DanaD — #20 ...stejná myšlenka :-)Sml67

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:49:01
 10. avatar
  [21] Michaela Kudláčková [*]

  motylek1 — #19 ... No, kdyby zvířata uměla mluvit, museli bychom se obrnit sakra silným žakludkem k tomu, abychom ustáli, co všechno by nám řekla. :(

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:48:37
 11. avatar
  [20] DanaD [*]

  motylek1 — #19 obavam se, ze kdyby zviratka umela mluvit, takby nas dost hlasite poslala,,, vy vite kamSml80

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  2. na komentář reaguje enka1 — #23
  superkarma: 1 16.11.2010, 10:36:24
 12. [19] motylek1 [*]

  zvířátka jsou chytré škoda ,že neumí mluvit,protoře když se něco děje vědí to jako první my to považujem za anomálii a pak se nestačíme divit

  1. na komentář reaguje DanaD — #20
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #21
  superkarma: 0 16.11.2010, 10:34:17
 13. [18] prvosenka [*]

  Zajímavý článek, určitě dobrý k zamyšlení Sml22

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:30:00
 14. [17] zázvor [*]

  Zvířata si ještě zachovala 6-tý smysl.I my jsme ho měli a bohužel o něj z větší části přišli.Jen velice citliví jedinci dokáží vnímat různé podněty,ale už ne tak dokonale jako zvířata.

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:19:16
 15. [16] ivetinkav [*]

  zvířátka nemám, ale někdy o nich uvažují, třeba po tomto článku si i pořídím

  superkarma: 0 16.11.2010, 10:15:27
 16. [15] Luci@ [*]

  DanaD — #10 My když měli na jihu Čech ve 2002 povodně, tak mám fotku baráku, kterej je obsipanej šnekama, pod kterýma je voda. Mimochodem mimo jiné museli i oškrabát fasádu vůli slizu od šneků - nešlo to dolů Sml52 Ale jinak to moc zábava nebyla - stát za mostem a koukat, jak voda teče přes něj a vy za ním máte domeček Sml15

  superkarma: 0 16.11.2010, 09:19:18
 17. avatar
  [14] Midsummer [*]

  Luci@ — #7 Jo jo, generace dávno před námi to uměly vycítit též - tedy lidé. Stejně jako to dodnes umějí různé přírodní národy. Jenže my jsme tak civilizovaní, až jsme úplně zparchantělí Sml80

  superkarma: 1 16.11.2010, 09:18:17
 18. avatar
  [13] delfi.na [*]

  Zajímavé čtení. Měli bysme se je naučit chápat, ale jak se říká, většinou to je až s křížkem po funuse.

  superkarma: 0 16.11.2010, 09:10:53
 19. avatar
  [12] DanaD [*]

  marry.lu — #11 Sml30 kdo ma doma kocku, nemuze si v zadnem pripade nic takoveho myslet Sml23Sml23Sml30

  superkarma: 1 16.11.2010, 09:08:44
 20. avatar
  [11] marry.lu [*]

  Ano, lidé mají neskutečné EGO, myslí si, že jsou páni tvorstva, přitom je naše bytí tak křehké . . .

  1. na komentář reaguje DanaD — #12
  superkarma: 0 16.11.2010, 09:07:22
 21. avatar
  [10] DanaD [*]

  no zvirata jednak slisi zvuky ktere my neslyzime a pak taky vnimaji jinak  magnetismus  takze az slimaci polezou na stromy rychle zacnete vynaset nabytek do patra

  1. na komentář reaguje Luci@ — #15
  superkarma: 0 16.11.2010, 09:00:23
 22. [9] Hanule [*]

  Kočka babičky také lítala po domě, jak blázen.  Nakonec zjistili, že jim ve sklepě stoupá podzemní voda.Sml22

  superkarma: 0 16.11.2010, 08:55:28
 23. [8] menhet [*]

  No, taky mi přejel mráz po zádech.

  Jsem ráda, že i ouřadi v Číně vzali na vědomí hady a zachránili tak hodně životů. jojo, naslouchat přírodě je dobrá věc.

  superkarma: 0 16.11.2010, 08:49:46
 24. [7] Luci@ [*]

  Stejně to nechápu, jak to můžou vědět Sml23 Jak to můžou vycítit? No vážně mi to rozum nebere. Sml23 

  1. na komentář reaguje Midsummer — #14
  2. na komentář reaguje Nestyda — #43
  superkarma: 0 16.11.2010, 08:47:47
 25. avatar
  [6] ifulinkaa [*]

  možná by to pro nás,méně chápavé ten překladač z Arabely...

  superkarma: 0 16.11.2010, 08:43:34
 26. [5] MonikaT [*]

  zviratka maji dobrou intuici

  superkarma: 0 16.11.2010, 08:09:50
 27. avatar
  [4] Dimsy [*]

  Mě taky jednou náš pes varoval, když jsme jeli na Hradec Králové. Několi kilometrů před Hradcem začal strašně vyvádět. Štekal, vyl, strkal do mě čumákem...Ještě jsem se na měj zlobila, co blbne. A on mi přitom říkal, že je před námi bouračka, ať dám pozor. Když jsme tu havárii minuli, tak se uklidnil.Sml22

  superkarma: 0 16.11.2010, 07:53:36
 28. [3] Anime Otaku [*]

  DanaD — #1 To je krásná číča!

  Jo lidi by se měli naučit lépe rozumět zvířatům. Například dřív se v dolech využívali kanárci, protože když zemřeli, tak museli horníci rychle pryč, jinak by se udusili bezpachým plynem. Je to kruté, ale zachránilo to hodně životů.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #42
  superkarma: 0 16.11.2010, 07:51:04
 29. avatar
  [2] Věrulinka [*]

   Hlavně že se nic nestalo Báře s miminkem  dvěma Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 16.11.2010, 07:04:34
 30. avatar
  [1] DanaD [*]

  jo, muzu potvrdit, kocky vedi sveSml22

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #3
  superkarma: 0 16.11.2010, 06:35:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme