.

Vltavínské palačinky

Cestování

Vltavínské palačinky

Souostroví je tvořeno sedmi obydlenými ostrovy a desítkou neobydlených ostrůvků. Lipary jsou sopečného původu a leží cca 30 - 80 km od severního pobřeží Sicílie. Všechny ostrovy jsou vrcholy mohutného vyzdvižení vulkanického původu, krátery se zdvihají z hlubokého mořského dna. Tři největší z nich - z jihu na sever - Vulcano, Lipari a Salina, západně se nachází Filicudi a Alicudi, severovýchodně leží Panarea a Stromboli.


Ostrovy mají divokou minulost. Díky svým rozmanitým jeskyním, doutnajícím kopcům a kráterům byly odjakživa opředeny množstvím legend. Vyhaslé a opuštěné krátery, tajemné jeskyně, doutnající skaliska a údolí příšer! Stávaly se útočištěm pirátů a možná je někde na ostrovech ukrytý poklad. Pro svůj neklidný a pustý vzhled sloužily dlouhou dobu jako trestanecké kolonie a byly místem, kde žili psanci a vyhnanci.
Dnes se ovšem staly rájem pro turisty, kteří chtějí zažít dobrodružství, na vlastní oči vidět sopečné exploze a nechat se unést nádherně čistým mořem. Pokud se vydáte do tohoto kouta světa, můžete si sami vyjít až k vrcholu doutnající sopky. A noční scenérie, kterou můžete pozorovat z bezpečné vzdálenosti, je nezapomenutelná!


Na Lipary se dostanete bezpečně trajektem, cesta trvá asi hodinu a půl, podle toho odkud plujete. Pro movitější zde existuje i nabídka rychlými vznášedly, jež jsou velice rychlá, ale zaplatíte dvojnásobnou cenu než za trajekt. Navíc vám vznášedlo neuveze auto nebo motorku. Ubytovat se můžete v kempech, tábořištích nebo v malebných bungalovech. Ubytování je lepší objednávat přes cestovní kancelář, je to levnější než na místě. Počasí je velice teplé. Pokud se chystáte na odvážné výstupy, nesmíte zapomenout vhodnou obuv! Pokud se rozhodnete k nočnímu pozorování žhavého života sopky Stromboli, určitě se vám bude hodit baterka a fotoaparát. Čistá mořská voda a zajímavé pobřeží činí tyto ostrovy rájem pro potápěče a provozovatele vodních sportů.


Je rozhodně zajímavé navštívit sirné jezero na ostrově Vulcano, koupel totiž přináší léčebné účinky! A to zejména pro ty, kteří trpí postižením pohybového ústrojí, kožními problémy, lupénkou a nemocemi dýchacího ústrojí. Léčivé působení speciálního složení sirného bahna vyhledávají nejen turisté, ale i nemocní, kteří se sem přijíždějí léčit.


Pokud chcete vyrazit na Liparské ostrovy, zažít spousty dobrodružství a podniknout různé zajímavé akce (noční lov ryb, motorové rogalo, potápění, koupel v sirném jezírku, lodní výlety, taneční večírky ….) navštivte stránku http://www.lipari.cz/ a http://www.poznani.cz/ a informujte se o konkrétních zájezdech. Ceny jsou velmi přijatelné.


   
23.05.2000 - Zahraničí - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] terezalah [*]

  Sml67

  superkarma: 0 25.06.2013, 11:21:15
 2. avatar
  [2] Andula [*]

  Tak tohle by mě bavilo moc, hory mám ráda, sopky mě lákají, spojila bych to. Určotě víc, než nějaké moře.

  superkarma: 0 05.12.2003, 23:32:44
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  To může být zajímavé. Ještě nikdy jsem sopku v reálu neviděla.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:26:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme