.

Vlkodlak a liščí žena, dvě sexuální příšery, na které je třeba si dát pozor

Magie

Vlkodlak a liščí žena, dvě sexuální příšery, na které je třeba si dát pozor

Konec října a začátek září má pro mě osobně zvláštní, trochu mrazivě tajemnou atmosféru. Podle starých Keltů končí rok, a to právě svátkem všech mrtvých - Dušičkami. V mnoha zemích se tento svátek bujaře oslavuje, domy se všelijak zdobí, pořádají se strašidelné koledy a lidé se radostně převlékají do nejrůznějších děsuplných kostýmů, aby si mohli v tuto noc náležitě zařádit.

Když jsem v této souvislosti listovala v knize Mýty a báje v oddělení netvoři a příšery, narazila jsem tam na jednu takovou bytost, která je opravdu kapitolou sama pro sebe. Dámy a pánové, pojďme si povídat o vlkodlakovi.

Musím se přiznat, že můj dvanáctiletý syn, který se nebojí skřetů z pána prstenu ani jiných nestvůr, o úplňku večer z domu nevyleze. Co kdyby náhodou městem bloudil vlkodlak...

vlkodlak

Podle Sarah Bartlettové vlkodlaci naháněli v některých částech světa lidem strach bezmála do naší současnosti. Evropané je v 6. století pokládali za posly samotného vládce pekla. Mnoho lidí bylo považováno za vlkodlaky obzvlášť, když měli po těle výraznější ochlupení, netypicky zahnuté prsty, mateřská znaménka či ostré nehty. Pronásledování údajných vlkodlaků dosáhlo vrcholu ve Francii v letech 1550 až 1630, kdy bylo z vlkodlactví obviněno na 30 000 lidí a většina z nich skončila život na popravišti. Anglický výraz pro vlkodlaka werewolf pochází ze starého saského wer člověk, wulf vlk. V severní a východní Evropě byla rozšířena víra, podle níž se vlkodlaci sice rodili lidským matkám, ale současně měli nadpřirozené schopnosti. Nejčastěji byli spojováni s úplňkem, kdy se měnili z lidí na vlky. Pro ženy měli silnou erotickou přitažlivost a sami byli sexuálně nenasytní. :-) Podle pověstí byli někteří nezranitelní zbraněmi, zatímco jiné dokázala poranit stříbrná kulka nebo stříbrný šíp.    

O obdobě vlkodlaka v ženském podání nacházíme zmínku v japonské mytologii. Jsou zde zmínky o liščí ženě (je pravdou, že všichni vlkodlaci z filmů, pohádek či bájí jsou mužského pohlaví). V japonské mytologii dokázaly lišky omámit muže. Často na sebe braly podobu krásných žen, aby během pohlavního styku získaly mužské semeno, a přispěly tak ke své vlastní plodnosti. Jediný způsob, jak rozpoznat liščí ženu, je podívat se na její odraz na vodě, ten totiž bude mít liščí, nikoliv člověčí podobu. 

Jeden příběh vypráví o tom, jak mladíka jménem Miado svedla a očarovala nádherná mladá dívka - Drahokamová panna. Po té, co jej zbavila veškeré síly, utekla od něj v podobě liščího ducha. Žila pak v obrovské skále a číhala na pocestné, kteří dopadli jako ubohý zamilovaný mladík. Vysáti, zbaveni života. Neboť čím víc liščí žena svede mužů, tím víc roste její síla. Jednoho dne se o krásném démonovi  dozvěděl mnich Genno. Modlil se k Buddhovi s takovou naléhavostí, že se duch liščí dívky - démon, navěky proměnil v mrtvý kámen.

Čtěte také:

   
29.10.2014 - Magie - autor: Klaudie Lišková

Komentáře:

 1. [4] Cestazměsta [*]

  Bojim bojim :)

  superkarma: 0 11.11.2014, 18:46:03
 2. [3] Breberka456 [*]

  Mickey Mouse — #2levhartí muž ? To slyším poprvé, docela by mě zajímalSml22

  superkarma: 0 29.10.2014, 17:21:58
 3. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  Je zajímavé, že vlkodlaci se vyskytují převážně v mytologii evropských a severských národů - pravděpodobně jako atavistická vzpomínka na nejhoršího konkurenta našich prvobytně pospolných předků v boji o potravu. V severní americe se mnohem častěji vyskytuje medvědí muž nebo medvědí duch - opět zřejmě nejnebezpečnější místní zvíře. V mytologii jihoamerických indiánů to byl nejčastěji levhartí muž a to včetně svádění a únosů žen.

  Tak či onak si myslím, že dnešní fascinace upíry (také už trvá nějaká století) má podobný základ. V době velmi krvavých a krutých lapků, lupičů a vrahů středověku. Nahánět strach po širokém okolí byly totiž jejich účinné "mimikry".

  1. na komentář reaguje Breberka456 — #3
  superkarma: 1 29.10.2014, 12:38:44
 4. [1] Breberka456 [*]

  Hustýýýýý

  superkarma: 0 29.10.2014, 06:50:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme