Asi každý z nás by chtěl mít dítě, které bude pohledné, zdravé a chytré. Bude s námi spolupracovat, v kolektivu bude oblíbené a bude mít spoustu dalších nej, nej a nej. Většinu těchto věcí však můžeme přímo ovlivnit jen z části... a to je asi dobře. Vliv výživy na celkový tělesný vývoj dítěte je nepopiratelný a známý. Jak je to však s jejím vlivem na duševní vývoj?

Mozek je úžasný orgán, obsahuje přibližně 100 miliard buněk. Jeho váha jsou pouhé 2 % z hmotnosti dospělého člověka, zato však spotřebovává až 20 % energie těla! Díky myelinu mohou mozková vlákna přenášet signály rychlostí až 400 km/hod. Mozek ještě nenarozeného plodu roste rychlostí 250 000 buněk za minutu a v průběhu jednoho až dvou let se zvětší 3x. Pro rozvoj a fungování mozku je potřebná celá škála živin, jedny z nejdůležitějších v tomto ohledu jsou dle nutriční terapeutky Jitky Tomešové z poradenského centra „Výživa dětí“ tzv. omega -3 nenasycené mastné kyseliny, z nich především DHA (kyselina dokosahexaenová) a ALA (kyselina alfa-linolenová). Důležité jsou také vitamíny skupiny B.

Zdroje

DHA - tučnější ryby např. sleď, sardinky, losos, makrela, tuňák a samozřejmě i rybí olej. Pro nejmenší, kteří ještě rybí maso nemohou, je zdrojem také mateřské mléko. Náhradní mléčná kojenecká výživa, dle údajů na jednotlivých výrobcích obsahuje pouze kyselinu alfa linolenovou. Pro vegetariány mohou být dobrým zdrojem mikrořasy.

ALA - je obsažená v oleji ze lněného semínka, vlašských ořechů, řepky a sóji, dále ji najdeme i listové zelenině. Ve výživě kojenců platí výše uvedené.

Vitamíny skupiny B - se nacházejí nejhojněji v celém zrnu, semenech, ořeších, vaječném žloutku, otrubách, pšeničných klíčcích, pivovarských kvasnicích, čočce, fazolích, sojových bobech, zelené listové zelenině, rostlinných olejích a v mnoha dalších potravinách. Vitamín B12 prakticky kromě řas (především mořských např. nori, wahame, kombu)  a kvasnic nenajdeme v rostlinných zdrojích, snad ještě v některých fermentovaných výrobcích. Je však hojně zastoupen v např. játrech, vejcích, mléčných výrobcích atd.

Jak potvrzuje neuroložka MUDr. Alena Zumrová z Kliniky dětské neurochirurgie 2. LK UK a FNM v Praze, v poslední době se objevuje mnoho vědeckých prací, které při testech na zvířatech dokazují, že nedostatek těchto látek může způsobovat poškození funkcí nervového systému plodu během gravidity, ale i během dalšího života.

Při jejich nedostatečném přísunu bylo zaznamenáno poškození poznávacích procesů, hybnosti a emotivity. Dle výsledků se naštěstí jedná o procesy, které se dají správným složením stravy do jisté míry korigovat, uvádí lékařka.

Trefné je přirovnání, že DHA je pro mozek tím, čím je pro kosti vápník. ALA zase zajišťuje pružnost jednotlivých nervových spojů. Tyto kyseliny se také podílejí na procesu soustředění a je také znám jejich příznivý vliv na hyperaktivní děti. Pozitivně působí i při depresivních stavech. Komplex vitamínů skupiny B přispívá ke správnému vývoji mozku, důležitý je pro tvorbu přenašečů nervových vzruchů (tzv. neurotransmiterů).

Pro zajímavost ještě uváďme další pozitivní účinky omega -3 nenasycených mastných kyselin

  • Snižují riziko srdečních onemocnění, srážlivost krve, krevní tlak, hladinu LDL (,,špatného") cholesterolu a hladinu triglyceridů.
  • Chrání před poruchami srdečního rytmu.
  • Působí proti zánětům cév, kloubů, střev a kožním onemocněním (např. lupénka).
  • Mohou pozitivně ovlivňovat menstruační křeče a  nevolnost .
  • Pomáhají při psychických potížích, např. při schizofrenii.
  • Jejich dostatečný příjem je součástí prevence rakoviny prsu a tlustého střeva.

Těhotné ženy by si měly zajistit pravidelnou konzumaci(pozor na vysoké dávky!), tyto kyseliny se podílejí nejen na vývoji mozku plodu, ale i očí(kyselina dokosahexaenová je nezbytná pro zrak kojenců).

Dle současných výzkumů se zdají být účinnější omega -3 kyseliny z živočišných zdrojů (tj. DHA a EPA).

(soutěž: zánět středního ucha)

Reklama