Může se to sice zdát nepravděpodobné, ale když v dlaních svíráte šálek teplé tekutiny, zavalí vás pozitivní, vřelé pocity.
Alespoň to tvrdí američtí vědci, kteří se domnívají, že je to dáno silným propojení mezi tělesným teplem a citovou vřelostí.

„Tělesné teplo vede k tomu, že ostatní vidíme jako vřelejší, ale vede i k tomu, že my sami začínáme »tát«, snáze lidem důvěřujeme a jsme štědřejší,“ říká vedoucí této studie John Bargh, profesor psychologie na Yale University.

Bargh a Lawrence Williams z University of Colorado prováděli sérii pokusů, kterými zjišťovali propojení mezi fyzickým teplem a emocionální vřelostí. Požádali dobrovolníky, aby krátce podrželi kelímek buď s horkou, nebo ledovou kávou, a přitom jim popisovali jiné lidi. Tyto dobrovolníky pak požádali, aby vyhodnotili osobnostní charakteristiky těchto neznámých osob.

Ti, kteří drželi horkou kávu, měli větší tendenci připisovat lidem »vřelost«, než ti, kteří drželi kávu ledovou.

Při druhém pokusu žádali vědci dobrovolníky, aby drželi buď teplé, nebo ledové předměty, a řekli jim, že se jedná o hodnocení nějakého výrobku. Za odhad pak mohli dobrovolníci dostat buď dárek pro sebe, anebo dárkový kupon pro někoho jiného.

Lidé, kteří drželi horký předmět, spíše žádali o dárkové kupony, a lidé, kteří drželi ledové, chtěli spíše odměnit sami sebe.

„Tyto poměrně malé a zdánlivě zanedbatelné vlivy mohou mít značný vliv na to, jak se lidé chovají,“ říká doktor Williams. Skeny mozku podle něj ukázaly, že informace o teplotě (jak fyzické, tak emocionální) jsou zpracovávány v oblasti mozku známé jako insula. Propojení prý nejspíše vznikají už v ranném dětství, když si nemluvňata utvářejí představu o lásce a vřelosti v situaci, kdy se tulí k tělu rodiče.

„Teplá koupel, šálek teplého čaje nebo kávy, kuřecí vývar – není náhodou, že nám tyto druhy zážitků dělají dobře,“ vysvětluje doktor Williams. Dodal, že není náhodou ani to, když lidé často formují nové vztahy u šálku kávy. „Je to lepší, než jít na zmrzlinu,“ říká zastánce tepla.

Reklama