Mám k vlašským ořechům zvláštní vztah. Na jednu stranu jsou velice chutné a v pečení je považuji za nepostradatelné. Na stranu druhou by mě mohl šlak trefit, když dojde na vánoční loupání. Br...

orech

Každý, kdo kdy přičichl k pracím na zahradě, má jistě i notnou dávku zkušeností s vlašskými ořechy. Každý asi ví, co z tohoto hlediska znamená pojem papírák a kameňák, ale o tom teď psát nechci. Chtěl bych zavzpomínat na dobu svého dětství.

„Kdo bude loupat ořechy?“ tahle otázka byla vždy nastolena v čase předvánočním a my s bratrem jsme rychle vyklízeli pole. A tak neoblíbená činnost zůstávala povětšinou na babičce, která však ořechy loupala s chutí, neb při tom sledovala telenovelu Dallas a vybíjela si na nebohých plodech zlost na Džejára.

Vzpomínám si, jak jsme vždy chodili kolem babiččina pokoje po špičkách, poslouchali rytmické pukání otvíraných skořepin na pozadí dramatických zvuků, linoucích se z reproduktorů stařičké černobílé Tesly.

orechZ loupání ořechů a sledování telenovely se stal bábinčin rituál. A tak nás jednou stařenka překvapila, když v půli srpna přišla s televizním programem (Dallas mezi tím skončil před půl rokem) a s nadšeným hlasem všem oznámila: „Teď to tady luštím... večer dávají nějaký Dallas a proti tomu nějakou soutěž, tak si nějak nemůžu vybrat, nevíte někdo, co to ten Dallas je?“

„Babi, vždyť jsi na Dallas koukala několik let.“

„To není možný, to jsem v životě neviděla,“ kroutila hlavou babička.

„Ale koukala, je tam Bobby a Džejár...“

„Jo, Džejár! Prevít jeden!“ začala okamžitě lamentovat a vydala se ke svému pokuji: „To je pěknej mizera, stejnej jako Klaus, tomu bych hned rozkřápla ten jeho ořech!“

A bylo rozhodnuto. Další Vánoce se opět z babiččina pokoje ozývalo rytmické pukání otvíraných skořepin na pozadí zvuků z reproduktorů stařičké Tesly.

Téma dne: Co s podzimními plody

Jak nakládáte s podzimními plody?

Na zahrádce dozrávají jablka, hrušky, ořechy... je čas vmyslet, co s takovým množstvím podzimních plodů letos podniknete. Ale to možná házím trávu do větru, vždyť každý přece má nějaký svůj zaběhnutý způsob jeho „likvidace“. Rozdáváte ovoce po příbuzných, skladujete ho ve sklepích, zavařujete, sušíte? Pište mi své tipy, jak skladovat či likvidovat podzimní plody! Poraďte ostatním čtenářkám a podělte se o své zkušenosti. Anebo se nechte inspirovat příběhem výše a napište mi nějakou historku, kterou máte s podzimními plody spojenou. Vaše příspěvky (dlouhé minimálně jako tento odstavec) očekávám v redakčním e-mailu. Získat za svůj příspěvek dnes můžete skvělý Lipton bílý čaj v pyramidových sáčcích a k němu barvu na vlasy Palette intensit color creme COOL BLONDS.

Reklama