Pokud se zajímáte o zdravý životní styl a dbáte na to, aby váš jídelníček byl tvořen kvalitními potravinami, pak bezesporu nesmíte zapomenout na potraviny bohaté na vlákninu.

Co je vláknina a proč je pro nás důležitá?

PenamJde o nestravitelnou část rostlinné potravy, která vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. Chemicky sestává vláknina z neškrobových polysacharidů a několika dalších složek rostlin jako je celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.

Vláknina je pro správnou funkci organismu velmi důležitá. Bez ní hůře trávíme a postupně se může objevit i celá řada dalších obtíží. Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří pravidelně zařazují do své stravy potraviny obsahující dostatečné množství vlákniny, trpí méně často kardiovaskulárními chorobami, obezitou, cukrovkou, jako i různými onemocněními trávící soustavy včetně rakoviny tlustého střeva. Přitom k prevenci tohoto, ale i mnohých dalších onemocnění, přispívá právě i strava bohatá na vlákninu. Jenom málokdo si uvědomuje, že kdyby náš jídelníček byl na vlákninu bohatý, některé naše zdravotní problémy by se nemusely objevit!

Proč je důležitá VLÁKNINA?

Jaký je vliv vlákniny na zdraví člověka? S čím nám může pomoci?

Snížení hladiny cholesterolu - vláknina brzy po požití, už v žaludku, nabobtná a obalí potravu. Omezí se tak rychlost a množství vstřebávaných tuků a tedy i cholesterolu.

Prevence cukrovky – podobně jako s tuky je to i s cukry. Z potravy, která obsahuje vlákninu, se cukr uvolňuje do krve jen pomalu a pozvolna. Organismus je tak ušetřen „nájezdů“ cukru jako se děje po snědení potravin bez vlákniny (např. čokolády, rychlého občerstvení…)

Prevence rakoviny střev – urychluje průchod potravy střevy a spolu s vodou absorbuje toxické látky a tím zkracuje čas, po který jsou ve styku se střevní stěnou. Navíc je vláknina ve střevech zpracovávána užitečnými bakteriemi, které produkují látky prospěšné pro buňky střeva, které jsou pak odolnější vůči nádorům.

Při střevních obtížích – vláknina vstřebáním vody změkčuje a zvětšuje objem obsahu střev čímž zmírňuje zácpu.

Jaké potraviny jsou bohaté na vlákninu?

Zelenina, ovoce, kvalitní pečivo (celozrnné, cereální), luštěniny, lněné semínko, celozrnné těstoviny

Význam cereálií:

Cereálie, neboli obiloviny, jsou důležitou součástí našich jídelníčků. A správně zvolené cereálie jsou také cenným pomocníkem pro naše zdraví. Pokud chceme, aby v našem košíku končily převážně ty zdravé, musíme se je naučit rozlišovat.

Cereálie a celozrnné cereálie jsou dvě různé věci

Cereální výrobky jsou vyrobené z obilovin, tedy i z bílé mouky, ta vzniká rozemletím vnitřní části obilného zrna. To znamená, že cereální jsou také rohlíky (i jiné pečivo), koláče, buchty a podobně. To znamená, že jen pojmenování cereální, k tomu, aby byl výrobek zdravý, nestačí.

Pokud ovšem mluvíme o celozrnném cereálním výrobku, můžeme si být jistí, že ten je našemu zdraví mnohem více prospěšný. Je totiž vyroben z celozrnné mouky, které vzniká rozemletím celého obilného zrna, které je bohaté na vlákninu, bílkoviny, vitamíny a další důležité prvky. Výrobky z celozrnné mouky mají také nižší glykemický index, takže zasytí na delší dobu a nezpůsobují výrazné kolísání krevního cukru.

penam_v

Tip pro vás – Vyzkoušejte Celozrnný chléb žitný značky PENAM s vysokým obsahem přirozené vlákniny. Ve 100 g tohoto chlebu najdete 9,8 g vlákniny. Celková denní spotřeba vlákniny by pak měla být 20 - 30 g.

penam_receptNaším tipem je recept na výbornou zdravou chuťovku:  

CHLEBOVÉ MEDAILONKY S LOSOSEM

• 12 plátků Celozrnného žitného chlebu Penam

• 12 plátků uzeného lososa

• několik listů hlávkového salátu

• 12 černých oliv

• několik lístků rukoly

• sušená bazalka

Z plátků chleba vykrájíme formičkou kolečka a opečeme nasucho na pánvi nebo v toustovači. Na medailonek položíme kousek hlávkového salátu, olivu, na ni ruličku lososa a nahoru položíme lístek rukoly. Upevníme napichovátkem a posypeme bazalkou.

Začněte být fit s www.penam.cz
Další zajímavé tipy na pečivo najdete na
http://www.penam.cz/cs/nase-vyrobky/pecivo-fit-den/

Penam

Reklama