Západočeské lázně jistě není třeba představovat. Způsoby jak sem cestovat se ovšem mění. Doba dříve potřebná k naložení kočáru dnes stačí na celou cestu. Rychlovaky i jsou pohodlnější a rychlejší a lázně jsou tak blíž. 

Do Mariánských lázní trvá cesta pendolinem Českých drah z hlavního města pouhé dvě a čtvrt hodiny z Ostravy je třeba ještě další tři hodiny přidat. Uběhne ovšem daleko rychleji. Pokud cestujete s dětmi, můžete se spolehnout na nejrůznější atrakce, které jsou tu pro zábavu nejmenších připraveny. Děti dostanou omalovánky včetně pastelek nebo se mohou usadit ke speciálním hracím stolkům a dostanou zdarma figurky a kostku a mohou si zahrát Elfíkovu cestu.

vlaky

Pokud cestujete do lázní za odpočinkem, jistě se vyplatí připlatit si za jízdu první třídou. Dovolená tak totiž začne už ve chvíli, kdy nastoupíte do vlaku. Vagony první třídy jsou umístěny hned vedle jídelního vozu, ale můžete se nechat obsluhovat přímo na svém sedadle. Ve vlaku funguje aplikace, se kterou si můžete objednávat jídlo i nápoje on-line. Na zdar dovolené, která je před vámi, si můžete hned po startu také připít Bohemia sektem, který je v první třída zdarma stejně jako další teplý nápoj a snack. Oblíbenou vychytávkou pro cestující je mimo jiné také mobilní aplikace Českých drah „Můj vlak“. Díky ní je snadné vyhledat spojení, zakoupit jízdenku či průběžně sledovat informace o jízdě vlaku.

Mariánské Lázně

vlaky

Nádraží v druhých největších lázních v České republice je nově opravené. Je to příjemný vstup do města. Pokud bude i letošní podzim tak mírný, jako ten loňský, můžete si užívat lázeňského odpočinku při procházkách a návštěvách zdejších pamětihodností A těch není málo. Srdcem Mariánských Lázní je novobarokní kolonáda z konce 19. století. Je jakoby zrcadlem doby, kdy dámy měly dlouhé sukně a čas běžel pomaleji. V knize hostů je zapsáno mnoho významných osobností, mezi nimiž nechybí ani evropští vladaři. Pokud nemáte chuť, nemusíte se oddávat pitným kúrám, ale jistě oceníte nádheru altánů, které zastřešují jednotlivé prameny a dodávají Mariánským Lázním jedinečnou magickou atmosféru. Nostalgický podzim tu opravdu nemá chybu.

Pokud přijedete do Mariánských lázní až v zimě, můžete se těšit i na zimní sporty. Pro milovníky běžek je tu připraveno několik desítek kilometrů běžeckých tras.

Františkovy lázně

vlaky

Do Františkových lázní je to pendolinem ještě další půlhodinku. I sem můžete přijet za klasickým lázeňským životem, ale v okolí je i překrásná příroda. Básník Johann Wolfang Goethe nazýval Františkovy lázně „perlou v zeleni“. Pokud budete mít chuť na dobrodružnější výlet, neváhejte se vydat na Soos. V Národní přírodní rezervaci jsou bahenní sopky. V chladném počasí stoupá z jejich sopouchů pára a blízké okolí vypadá jako z hollywoodského hororu.

vlaky

Pokud nejste na romantiku, jistě oceníte návštěvu Aquafora.  Můžete si zde zaplavat hned ve třech venkovních a třech vnitřních bazénech nebo si vybrat některou z vnitřních atrakcí. Je tu vířivka, vodní jeskyně, vodní stěnová masáž. A milovníci tepla nejspíš vyhledají vzduchovou perličku nebo saunu. Skluzavky a tobogány nejen pro děti jsou samozřejmostí. Je jasné, že Aquaforum není přímo ve městě, má však svou vlastní železniční zastávku: Františkovy Lázně-Aquaforum.

vlaky

Na pivo RegioSharkem

vlaky

Lázně nikoli však přírodní, ale pivní na vás čekají v nedaleké Chodové Plané. Z Mariánských Lázní vás tam doveze regionální vlak za pět minut. Ani nemá cenu hledat si místo k sezení. Ve městě funguje rodinný pivovar Chodovar. Jistě oceníte širokou nabídku vynikajících piv, ale také atmosféru rodinného podniku vedeného s láskou a pečlivostí. Pivovar je velký a pivo se zde vaří tradičními technologiemi. Můžete se sami podívat, protože ve výrobních prostorech probíhají i komentované prohlídky. Součástí pivovaru jsou také pivní lázně. Koupele jsou nejen velmi příjemné, ale díky pivním kvasnicím mají i léčebné, relaxační a omlazující účinky. Dochází při nich k uvolnění svalů, prohřátí kloubů a regeneraci vlasů i pleti.

vlaky

A pro degustaci piva si můžete zvolit jednu ze dvou restaurací, které k chodovarskému pivovaru patří. Restaurace Stará Sladovna je jen pár kroků od pivních lázní. Interiér citlivě využívá původní starou budovu, která je dotvořena stylovou rekonstrukcí. Druhý, neméně zajímavý podnik, se jmenuje Ve Skále. Tady můžete hodovat ve sklepích, které byly vyhloubeny v žulovém masivu již ve 12. století. Seznam podávaných piv je velmi dlouhý. Znalci i sváteční a příležitostní pijáci piva si jistě na místě vyberou ze široké nabídky.

Reklama