Domácnost

Vlahé večery na zahradě

venkovní světlaRáda si posedíte na zahradě, když rostliny i zvířata ulehají ke spánku? Během léta jsou dny nejdelší v roce a díky vysokým teplotám zůstáváme venku až do pozdních večerních hodin. Ať už u vínka klábosíte s přáteli nebo si užíváte atmosféry, kterou přinese ztichlé město, zcela po tmě se asi nikomu venku pobývat nechce. Investice do venkovního osvětlení se vyplatí hned z několika důvodů.

Světlo jako ochrana

venkovní světlaPředstavte si, že jste zloděj. Pravda, je to trochu kuriózní, ale zkuste se vžít do jeho situace. Jaký dům si asi vybere pro své obohacení? Určitě ne ten osvětlený, který září na celou ulici a poutá tak pozornost náhodných kolemjdoucích. Venkovní osvětlení vchodu, příjezdové cesty, čísla ulice, ale i chodníčků v zahradě nebo okrasných záhonků může sloužit nejen jako dekorace, ale také jako bezpečnostní prvek. A to se týká nejen cenností, ale i vašeho zdraví. Pamatujete si, jak jste se v noci vraceli domů, a protože zrovna nesvítily hvězdy ani měsíc, tak jste na cestičce zakopli, upadli na schodech nebo jste se nemohli trefit klíčem do zámku? Už jste také možná pořádali večírek a vaši hosté měli problém s nalezením vašeho domu, protože pro samou tmu neviděli jeho ceduli s číslem.

Osvětlené chodníčky

venkovní světlaPokud bydlíte v řadovém domku na ulici, která je osvětlená lampami, světlo u vchodu řešit urgentně nemusíte. Jiné to je ale v případě, že k domu přicházíte po neosvětlené cestě nebo navíc musíte překonat krkolomné schodiště. Ke zviditelnění chodníčku jsou ideální osvětlení zapuštěná v zemi. K dostání jsou speciální modely s ostrou špicí, kterou stačí zabodnout na požadované místo do země. Zvolit můžete také světla umístěná na stojanech nebo sloupcích, vzhledově zajímavé jsou také světelné dlaždice nebo solární světla, která se s příchodem tmy sama automaticky zapínají.

Světla uvnitř i venku

venkovní světlaVenkovní osvětlení na fasádě se zapíná stejně snadno jako vaše lampa v obýváku a velice rychle si na něj při letních dýcháncích zvyknete. Stačí, aby vám elektrikář vyvedl proud i vně domu a na zeď u dveří nebo k lavičce na zápraží si můžete připevnit nástěnné osvětlení. Jestli to bude klasická lucernička připomínající noční londýnskou čtvrť nebo spíše moderně tvarované světlo z nerezového kovu, plastu nebo ratanu, to je jen na vás. Moderní je také náladové osvětlení, které lze spínačem jemně stmívat podle vašich představ.

venkovní světlaA jestliže není vaše zahradní posezení umístěné v bezprostřední blízkosti domu, stejně dobře vám poslouží sloupkové lucerny a elegantní, štíhlá kovová osvětlení, která jsou sama o sobě velmi stylovou dekorací. Jako zdroj se používají především úsporné žárovky a LED technologie, takže spotřeba proudu je minimální a ekologická. Bílé světlo LED svítidel je navíc pro lidské oko daleko přirozenější než klasické žluté z žárovek. Exteriérová světla s LED technologií prodávají například v OBI. Teď už si umíte představit obývací pokoj s trávníkem místo koberce a se zvuky přírody místo televize?

Jak osvětlím záhonky?

venkovní světlaDramaticky nasvícené nemusí být jen dominanty města, celebritou se mohou stát například i vaše rozkvetlé růže či rododendrony! Nebojte se, rozhodně není třeba kopat rozvody po celé zahrádce, to by asi neprospělo žádné rostlině, natož trávníku. Řešení je jednodušší, než by se mohlo zdát. Je jím solární osvětlení - o nic méně estetické než osvětlení klasická, pouze z nich nevede žádný drát.

Tip odborníka: Jak fungují solární světla?

O.Bezděk„Svítící těleso je ukončeno dlouhým bodcem, který se zapíchne do země, tedy například do okrasného záhonku. Během dne si solární osvětlení akumuluje energii ze slunečního záření a dobíjí se, aby mohlo v noci svítit třeba celou noc! Na stejném principu jsou vyrobeny i „světelné oblázky“ neboli kameny se zabudovaným solárním osvětlením, kterých si v záhonku během dne téměř nevšimnete,“ vysvětluje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
05.08.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [7] Martina59 [*]

  Máme tam LEd žárovky a super

  superkarma: 0 03.04.2013, 13:24:09
 2. avatar
  [6] dasena [*]

  máme dvě, v noci krásně svítí, když je nechám na sluníčku venku

  superkarma: 0 11.12.2011, 11:15:22
 3. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Mám dvě a letos nefungují Sml31Sml15

  superkarma: 0 07.08.2011, 11:24:28
 4. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  solární světla mám na dvoře,i s měněním barev,je to příjemné a hezké,nemusíme svítit a vidíme,tak i praktické.Sml67

  superkarma: 0 07.08.2011, 00:07:39
 5. avatar
  [3] JankaAnna [*]

  Moc se mi líbí různě, ale vkusně, osvětlené domy, záhony, cestičky... Ale v rámci šetření s energií to asi nebude nejvhodnější, nechat rozsvíceno celou noc. 

  Pokud si pozvu hosty, kteří u nás ještě nikdy nebyli, věřím tomu, že pojedou podle navigace a pokud ne, pouliční osvětlení postačí - stačí mít viditelně umístěné číslo na domě. Navíc solární jsou fajn, ale celonoční svícení také nezaručí (pokud je někdo rovnou neukradne - inu lidský faktor).

  Nicméně mít domek se zahradou, příjezdovou cestičku a krásně romanticky osvětlené vchodové dveře, zahrádku a posezení pod širým nočním nebem... také o tom sním:)

  superkarma: 0 05.08.2011, 20:10:50
 6. [2] Jasmína [*]

  Pěkné tipy, moc se mi líbí, když je zahrada bodově osvětlena

  superkarma: 0 05.08.2011, 16:23:50
 7. [1] Klára Křížová [*]

  To solární světlo by se mi líbilo na zahradě, podívám se po něm Sml67

  superkarma: 0 05.08.2011, 15:06:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme