Zdraví

Vlaďčin hubnoucí klub: Umění myslet (nejen) při hubnutí

Odpočiňme si na chvilku od diet a cvičení. Čtenářka Vlaďka006, která vede na magazínu žena-in hubnoucí klub, si myslí, že zdravý životní styl je něco víc než vyvážená strava a pohyb. Člověk musí být vyrovnaný také zevnitř, nejen navenek. Přečtěte si, kam vede přehnané pozitivní myšlení, a jak řešit duševní krizi.

crying

Milé ženy, aby se vám nekroutil žaludek při čtení o dietách a neunavila jsem vás články o cvičení, připravila jsem si tentokrát pro vás trochu jiné kafe.

Úprava jídelníčku a pohyb je dobrým začátkem pro změnu životního stylu. Není to však jediné, co bychom měly změnit. Ke správnému životnímu stylu také patří způsob myšlení, relaxace a odpočinek.

Nemám ráda pojem „pozitivní myšlení“. Místo: „Myslím pozitivně“ říkávám: „Mám radost ze života“. Někdy mám dojem, že někteří lidé ten pojem nechápou. Snaží se myslet pozitivně za každou cenu, až tím pozitivismem lezou druhým na nervy. Nelíbí se mi rady některých koučů pozitivismu, abychom si říkali denně různé asociace, abyste se dostali ze šlamastiky. Pro příklad. Jste chudí, bez práce a máte si říkat: „Jsem bohatá, mohu si dovolit koupit limuzínu, značkové oblečení, jsem magnet na peníze...“ Připadá mi, že bych sama ze sebe dělala cvoka. Vědět, že peněz příliš nemám, a čučet do výlohy s drahým oblečením a tvrdit sama sobě, že na tohle mám, to si mohu dovolit. Neměla bych asi na to. Jak se znám, asi bych dodala dovětek: „Takové kecy, vím, že na to nemám. Lžu si do kapsy.“ Tuhle věc dělají lidé často. Proto u nich pozitivní myšlení příliš nefunguje. U mě funguje u malých věcí. Například místo na parkování. Když někam jedu, říkám si, že určitě zaparkuji blízko cíle, že tam bude místečko volné pro mě.

Jedna má známá byla velice pozitivní člověk. Alespoň tak působila. Myslela jsem si o ní, že ji nic nerozhodí. Vždy, když se něco přihodilo zlého, dokázala si událost zdůvodnit, aniž by nadávala. Ukradli jí auto a ona si řekla: „Stejně jsem si chtěla koupit nové.“ Chlap jí utekl za jinou, a ona na to: „Tak na mě čeká lepší.“ Přestala se stýkat se svou sestrou, protože měla problémy se synem. A známá se potřebovala setkávat jenom s pozitivními lidmi. Bála se, aby se od sestry nenakazila negativismem. Oponovala jsem jí a řekla, že by ona měla sestru nakazit pozitivismem a sourozence bychom se neměli vzdávat, pokud má problémy. Měli bychom mu podat ruku. Vždyť v sourozenci je kousek mého já. Známá to přešla mlčky. Rozloučily jsme se a šly si každá po svých. Asi za hodinu mi přišla SMS: „Prosím, přijeď.“
Neváhala jsem a jela jsem za ní. Nevěřila jsem vlastním očím. Seděla na gauči a plakala. Vyplakala snad potoky slz. Nikdy jsem ji neviděla plakat. Naříkala, že je z toho pozitivismu unavená. Myslí pozitivně, a přitom nic nemá. Ztratila auto, manžela, sestru. Nechala jsem ji zanadávat, vyplakat a navrhla jí, aby začala znova. Vzala jsem tužku a papír, vrazila známé do ruky a řekla: „Tak a piš, piš, co tě poslední dobou rozčílilo, dostalo do kolen.“ Občas se jí při psaní klepala ruka a ještě pár slz ukáplo. Dívala se na popsaný papír a byla smutná. „Teď se nadechni, uklidni, vezmi si papír a piš, co s tím budeš dělat. Napiš si třeba, že chceš, aby se manžel vrátil. Jestli si nejsi jistá tím, že ho chceš zpět, tak si napiš, že ti konečně nikdo nebude dělat doma bordel, nepůjde se holit před čistě umyté zrcadlo a nezaprasí ho, že budeš mít víc času na sebe, nikdo ti nebude kecat do toho, kolik za sebe utrácíš.“ Psaly jsme a smály jsme se u toho. Dnes je to se známou už dobré. Muže má nového (hezčího a hodnějšího), sestře pomohla sepsat papír špatných událostí a vymyslet výhody.

Nic se nemá přehánět. Občas je zapotřebí si pořádně zanadávat, verbálně si ulevit, jít si zaboxovat, praštit do stolu, i negativní emoce musí vyplout a odplout. Být přehnaně pozitivní nemá smysl. Negace se naakumulují a jednoho dne bouchnou jako saze v komíně. Pláč a smutek není nic, za co bychom se měli stydět nebo něco, co by nám mělo ublížit. Pláč i žal patří k lidské přirozenosti. Nechme je proběhnout, ale nerochněme se v nich.
Když se druzí smějí, kvůli nadváze, když člověka mrzí, že nedopne rifle, ať se klidně vyvzteká, popláče, ale pak ať si každý najde něco, z čeho se bude těšit, z čeho bude mít radost.

Hodně úsměvů přeji a příště si odpočineme u šiacu :).

Vlaďka006

Četly jste v seriálu Hubneme s Vlaďkou:

   
14.06.2012 - Hubněte - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [23] tajnostii [*]

  Hezky napsané

  superkarma: 0 16.06.2012, 17:43:11
 2. avatar
  [22] Kytinkak [*]

  je to pravda, když mám problémy také to řeším jídlem až mi je zle z toho plácání, pak si nadávám...

  superkarma: 0 14.06.2012, 21:51:10
 3. avatar
  [21] ladouch [*]

  Souhlasím s článkem dobře napsané.Sml59Sml59

  superkarma: 0 14.06.2012, 18:10:33
 4. [20] Trefa [*]

  Trefa:ma asi nervy nemocne.prisla o hodne lidi kolem sebe.vrhla se na jidlo a ted ji to dela problem dat vahu dolu.s nad ji stim pomohou doktori.at se ji dari ,to ji preju.

  superkarma: 0 14.06.2012, 17:49:51
 5. [19] Jája und Pája [*]

  zkuste nove v Brne - www.seznamtese123.cz

  superkarma: 0 14.06.2012, 17:45:18
 6. avatar
  [18] Dante Alighieri [*]

  monkee — #14 No, jak potom píše ivamalkova, tak na tom negativismu a pozitivismu závisí prudkost reakce. Takže ten optimistickej člověk je v době smutku asi méně smutnej než třeba já, lépe to snáší a lépe se přes to dostane. Sml80 Ale jo, já se taky snažím na věcech hledat něco pozitivního, třeba když jsem přišla o práci, o chlapa atd. Ale někdy na to teda zapomínám a úplně se v tom negativismu utopím.

  superkarma: 0 14.06.2012, 15:25:09
 7. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  14/lépe to napsat nejde

  superkarma: 1 14.06.2012, 14:25:47
 8. [16] ivamalkova [*]

  a právě zda emoce je bouřlivá nebo ne hodně záleži na tom, jak zpracuji daný podnět díky svým myšlenkám - proto jsme tak různí, že na stejnou situaci někdo reaguje bouřilvou emocí ( v důsledku dysfunknčích myšlenek) a jiný reaguje třeba pozitivně, protože nemá problém s negatiním myšlením

  příklad - začnu hubnout začnu cvičit a po 14 dnech příberu kilo - pokud mám např. dysfunkční schema - musím být 100% dokonalý - tak  u mě číslo na váze vyprovokuje myšlelnku  . zase jsem selhal, jsem k ničemu  vznkne  emoce  - deprese -  chování  jdu se přejíst

  nemám dysfunknčí myšlení - přiberu kilo .- hm, to je divné  ale cítím se lépe,  cvičil jsem, je mi dobře - tak je to fuk    a pokračuji ve správném chování   - a pak se třena dozvím, že když cvičím přibývá mi svalovina a proto nehubnu a je vše vpořádku

  superkarma: 0 14.06.2012, 14:00:45
 9. [15] jithule [*]

  monkee — #14 to je pravda

  superkarma: 0 14.06.2012, 13:35:41
 10. avatar
  [14] monkee [*]

  Dante Alighieri — #8 Být pozitivní neznamená dusit v sobě vztekSml23

  Být pozitivní znamená umět si vybrat z každé zkušenosti či situace pro sebe to lepší, co lze využít k obohacení sebe sama. První reakce obvykle bývá bouřlivá emoce. A co potom? Přemýšlet a vybírat - volbu máš vždycky. Ve všem je jin a jang, ve všem je možno najít dobro i zlo.

  1. na komentář reaguje jithule — #15
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #18
  superkarma: 1 14.06.2012, 12:22:19
 11. [13] ivamalkova [*]

  Pokud by vám to mělo ztěžovat život - tak právě kognitivně behaviorální terapie pomáhá snižovat sílu negativních myšlenek, které nasedají na ta schemata, která jsou v nás silně zakořeněná a vlastně pak vidíme svět přes tato schemata - přes den nás ovlivnuje tisíce podnětů a myšlenek a my si vybíráme právě ta, které potvrzují naše nevhodné schema  -  asi myšlenky ukočírujete, ale kdyby se vám to někdy vymklo z ruky, tak oslovte psychologa

  superkarma: 0 14.06.2012, 11:53:31
 12. avatar
  [12] vladka006 [*]

  Dante Alighieri — #8 Si myslím, že se ortodoxní pozitivista zablokuje někde jinde.

  superkarma: 0 14.06.2012, 09:54:13
 13. avatar
  [11] vladka006 [*]

  ivamalkova — #9 Já neusnu, i když vím, že se holka nebo manžel vrátí ve dvě v noci. Prostě usnu hned, jak za sebou bouchnou dveře. Bojím se o ně, i když jdou s partou do hospody. Je to ale ovlivněno špatnými zkušenostmi.

  S tím jídlem máš pravdu. Hodně se hlídám před malou, je jí dva a půl a chytá rozumy.

  Ochutnala moje dietní jídla a nechutnalo jí to. Když jí něco nechutná tak automaticky řekne: "To je hnusný. To je mámy."  Sml52

  Na váhu před ní nelezu a i se vystříhávám ofrňování nad nedietním jídlem. Manžela bych vraždila, když do dcery cpe třeba mrkev. Dcera mrkev nesnáší a manžel na to řekne: "Jez, to je zdravý." Bojím se, aby si nevytvořila rovnítko Zdravé = nechutné.

  superkarma: 0 14.06.2012, 09:52:19
 14. avatar
  [10] Dante Alighieri [*]

  ivamalkova — #9 To je zajímavé. Sml67 Musím říct, že já těmi dysfunkčními schématy trpím rozhodně. Sml18

  superkarma: 0 14.06.2012, 09:44:24
 15. [9] ivamalkova [*]

  Příspěvek je lidsky psaný. Je třeba si ale uvědomit, že existuje tzv. kognitivní psychoterapie, která mění nevhodné myšlenky, které pak ovlivnují naše emoce a chování - a pokud jsou patologické, tak je třeba s nimi pracovat. Každý máme funkční a nefunkční myšlenkové vzorce - to se jednak dědí a jednak je získáno výchovou, prostředím. Pokud má někdo dysfunkční úzkostné schéma a nepřichází např. dcera v noci domů - začnou ho napadat tzv. negativní automatické myšlenky - a derou se mu do hlavy ať chce nebo nechce - co se stalo, kdo ji přepadl - myšlenky ovlivní emoce, rozbuší se srdce a chování - neusne. Pokud toto dysfunkční schema člověk nemá, řekne si "potvora, mohla alespoň zavolat" a usne. A tak je to v životě i v jíných oblastech. Pokud  dítě vyrůstalo v prostředí, kde matka neustále držela diety, tlak společnosti je na šíthlost, vytvoří se dysfunkční schema, že když  mám kila navíc, jsem nemožná, bez vůle apod. A pokud toto schema mám, mohu prohubnou celý život. A to je přesně případ - kdy stojí za to tzv. kognitivní psychoterapií sílu těchto myšlenek snížit, aby neovlivnovaly negativně emoce a následné chování.  Příklad - dám si předsevzetí, že začnu hubnout - první chyba v myšlenkách- kognicích- dám si nereálný cíl např. netknu se nikdy sladkého. Pokud sladké miluji, tak je jasné, že někdy se ho tknu - např. kolega nabídne v práci bonbon - já ho sním a místo abych se pochválila, že  to pěkně jde a jeden bonbon nevadí, naskočí po snězení myšlenka - zase jsem selhala, nemá to cenu, ovlivní emoce - jsem smutná a ovlivní chování - jdu si koupit bonboniéru a kolotč hubnutí je roztočen. A takových příkladů jsou mraky.Je mi líto, když vidím v kurzech,  kde k nám přijdou hubnoucí, kteří opravdu desítky let střídají období, kdy si dají přísnou dietu a trpí s obdobími, kdy se nekontrolují a sbírají sílu na další hubnutí, ale jídla si neužívají, protože trpí pocity viny. Nechci dělat reklamu na jiný web, kde máme o kognitivní terapii hodně informací, ale kdyby to redakci zajímalo, tak mohu  přispět článkem. Držím všem palce, ať neprohubnou život a jedna moudrost na závěr - čím menší změnu uděláte, tím je trvalejší a pokud si chcete změnu udržet napořád, musí se vám zvýšit kvalita živoat, musí vám být zkrátka při změně lépe - takže jídlo - všeho s mírou a najděte si radost z pohybu.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #10
  2. na komentář reaguje vladka006 — #11
  superkarma: 0 14.06.2012, 09:25:57
 16. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  Jo, některý doporučení odborníků se spolu navzájem mlátí. Radí se být pozitivní a na druhé straně dávat průchod emocím. A kdyby měl být někdo neustále pozitivní, vlastně by dusil ten vztek, smutek a to není dobře, protože pak to bouchne. Já jsem se už mnohokrát přesvědčila, že je nutné si emoce odžít, nepotlačovat je. Ale trocha pozitivismu by mi taky neuškodila..

  1. na komentář reaguje vladka006 — #12
  2. na komentář reaguje monkee — #14
  superkarma: 0 14.06.2012, 09:20:26
 17. [7] babočka12 [*]

  článek je pravdivýSml22

  superkarma: 0 14.06.2012, 08:35:55
 18. [6] Roland [*]

  blesksoft — #3 Nebo také  - všechno špatné je k něčemu dobré.

  superkarma: 0 14.06.2012, 08:12:10
 19. avatar
  [5] vmarta [*]

  Plakat kvůlu váze?..NikdySml30

  superkarma: 0 14.06.2012, 07:43:33
 20. avatar
  [4] black.bird.third [*]

  LudPa — #1 Souhlasím. Já včera bulela u Modrého z neba. Proti tomu je nějaká malinká nadváha blbost.

  superkarma: 0 14.06.2012, 07:21:49
 21. avatar
  [3] blesksoft [*]

  nikdy není tak zle aby nemohlo být hůřSml58

  1. na komentář reaguje Roland — #6
  superkarma: 0 14.06.2012, 07:12:29
 22. [2] lidicka [*]

  Nač hubnoucí klub, když je tady Mango dietSml52Sml30Sml52

  superkarma: 0 14.06.2012, 06:29:23
 23. avatar
  [1] LudPa [*]

  Že nedopnu kalhoty mě taky štve, ale plakat kvůli tomu nebudu.K pláči jsou daleko horší věci, daleko horší.

  1. na komentář reaguje black.bird.third — #4
  superkarma: 0 14.06.2012, 06:26:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme