Magie

Vládce Jeseníků Praděd má vlastní horu. Hned tu nejvyšší!

Jméno Praděd je neodmyslitelně spjato s Jeseníky. Když ho zaslechnete, okamžitě si vybavíte jejich nejvyšší horu. Možná ale nevíte, že i ochránce Jeseníků se jmenuje Praděd a hora byla pojmenovaná po něm!

Jméno Praděd pro nejvyšší moravskou a slezskou horu, kterou najdete v Jeseníkách, je zaznamenáno až roku 1848. Když půjdeme v čase zpátky, zjistíme, že před Pradědem byla hora Niskou Sněžkou, Klínovcovou horou, Keilichterskou Sněžnou horou či Starou vatrou. Jméno Praděd dostal vrchol v polovině 19. století údajně podle mocného vládce zdejšího pohoří.

Praděd

„To se zlobí Praděd!“ zaslechnete občas od místních, když se nad Jeseníky blýská. Nemluví ale o vrcholu tyčícím se nad Červenohorským sedlem.

Jak Praděd vypadá a co dělá?

Nejčastěji se tento horský vládce objevuje jako stařec s dlouhým bílým vousem, ale může na sebe vzít prakticky jakoukoli podobu, třeba obra v hornické haleně a s kahanem v ruce.

Jako většina horských duchů i Praděd dobré chrání a zlé trestá – většinou je promění v týraná zvířata. Proto se tu také v lesích říká, že některá zvířata mají lidské tváře. Takže v Jeseníkách pozor na to, jak se budete v přírodě chovat!

Legendy

Je jich více. Mezi nejznámější patří ta o pasáčkovi ovcí, kterému jednou přislíbil v horách stařec tolik dukátů, kolik se mu jen do kapes vejde, za nejlepší ovci ze stáda. Věděl, že ovčák touží po lepším životě, tak si ho chtěl vyzkoušet, jestli si takový život zaslouží. Pasáček mu ovci dal a stařec ho zavedl do nitra hory. Tady bylo ohromné bohatství, tak si pasáček začal plnit kapsy. Pak spatřil zlatý svícen, šoupl ho za košili a chtěl jít. V tom se ale vchod zavřel a pasáček začal bloudit tmou.

Stařec ho trestal za chamtivost a pasáček si začal zoufat, že už nikdy nespatří denní světlo. V tom zahřmělo a on omdlel. Když se probral, ležel na vrcholu hory, byl sám a kapsy měl prázdné. Zajuchal, že neztratil holý život, a utíkal do vesnice, kde příhodu vyprávěl. Vesničané začali považovat moudrého ducha za jednoho ze svých zemřelých předků a začali mu říkat Praděd.

Podle jiné verze legendy šlo v příběhu o zlatý prsten a zámeckého pána, který svůj zámek mocným kouzlem po pasáčkově návštěvě skryl pod obrovskou horu (ano, pod Praděd).

Praděd dnes

jeseníky

Na hoře Pradědu je dnes televizní vysílač. Přesto tu stále sídlí i zdejší mocný horský duch. A díky řezbáři Jiřímu Halouzkovi zde najdete od roku 2012 ve vestibulu věže i jeho sochu v životní velikosti. Po celých Jeseníkách najdete od tohoto umělce 14 vyřezávaných Pradědů (další stojí například v obci Jiřetín), které vždy vytvořil jako dar: „Myslím, že tyhle hory si to zaslouží. Lidé neznají nic jiného než Krakonoše. Když někdo řekne Krakonoš, jsem na nervy. Praděd sem patří, ztvárnili ho lidé už před sto lety.“

My se s Pradědem i celým seriálem o strážcích našich hor loučíme. Pokud vás zajímají i další naši horští duchové, přečtěte si o nich na následujících odkazech...

   
07.10.2013 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] Muchomůrka_Červená [*]

  Praděd je super...hlavně je skvělé, že máte možnost se dostat až do 1638 metrů nad mořem..

  superkarma: 0 05.11.2013, 12:06:14
 2. avatar
  [3] kobližka [*]

  V patnácti jsem tam byla s rodiči,je to krásný kraj.

  superkarma: 0 07.10.2013, 12:33:25
 3. [2] diplopeta [*]

  a určité stojí za to navštívit Pradědovou galerii, hlavně s dětmi

  superkarma: 0 07.10.2013, 08:46:14
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  Zem Děda Praděda atd...doufám, že Jeseníky a Praděd jsou už trošku známější. Mám je ráda pro jejich nostalgii i kvůli tomu, že ještě pořád nejsou přelidněné. Túry jsou vhodné i pro méně zdatné turisty, značení už je dobré. Nádherné lázně s nejčistším vzduchem u nás Karlova Studánka, lyžařské terény, borůvky, houby - kdo si chce vydechnout a nabrat sil, ať volí Jeseníky. Na Praděd se dá pěkně dojít z Hvězdy, na Ovčárnu jede kyvadlový autobus a pak po svých. Dál po silnici se ale autem nesmí, i když silnice tam je. Jen pozor na horská kola, jezdí jak blázni. Po trase si lze odpočinout na Barborce.

  superkarma: 1 07.10.2013, 08:12:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme