Styl

Vizážistka radí: Líčení a kontaktní čočky nebo brýle

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky? Pak by vás mohl zajímat rozhovor s vizážistkou Petrou Hantákovou.

promenaJaké jsou (kromě těch estetických) výhody kontaktních čoček proti brýlím?
Výhoda kontaktních čoček oproti brýlím nejen z estetického hlediska je hlavně při sportu - perfektní zaostření, obroučky nesklouzávají z nosu a  v neposlední řadě i větší bezpečnost.

S kontaktními čočkami není žádné obrazové zkreslení, odrazy nebo nehrozí zamlžení skel brýlí. Jde o kvalitní vidění v celém zorném poli a sledujeme okolí přímým i periferním viděním což s brýlemi není možné.

Napřed čočky a pak líčení, nebo obráceně?
Otázka je na první pohled jednoduchá - nejdříve nalíčit. Problém však nastává u žen, které nosí silné dioptrie a nalíčení bez čoček (brýlí) není možné. V tomto případě čočky nejprve nasadíme a posléze se opatrně nalíčíme (musíte být velmi obezřetní především v oblasti očí - stíny použijeme nejlépe krémové či tekuté a pudr kompaktní, nikoli práškový!) Můžeme však používat brýle, které máme jen ke každodennímu líčení.

Neškodí líčení očím, pokud nosím kontaktní čočky?
Líčení určitě neškodí očím, ve kterých jsou nasazené kontaktní čočky! Je potřeba dbát určitých pravidel jak v líčení, tak v manipulaci s čočkami, tak i v péči o ně.

Existuje nějaká speciální kosmetika, nebo se dá používat ta „běžná?“
Hypoalergenní přípravky  jsou obecně vyšší kvality, a jsou proto vhodnější. Největší pozornost je potřeba věnovat přípravkům, které jsou aplikovány bezprostředně v okolí oka. Tam je vhodné tuto hypoalergenní kosmetiku použít. Některé značky již mají přímo na etiketě uvedeno, že výrobek je vhodný pro nositelky kontaktních čoček. Z vlastních pracovních zkušeností můžu ale říci, že klientky, které často líčím a nosí kontaktní čočky, nemají problémy i při použití „běžné“ kosmetiky.

Na co bych si měla dát při líčení pozor?proomena
Všeobecně platí, že líčení s kontaktními čočkami musí probíhat s velkou opatrností. Je potřeba se vyhnout práškovým stínům i pudrům. Některé řasenky obsahují silikon či hedvábná vlákna, která časem opadávaj, tak pozor při výběru řasenky - většinou se jedná o ty prodlužující. Nepoužívat klasické dřevěné tužky, které se musí ořezávat - zůstávají v okolí hrotu „třísky“. Nebrat si při líčení na pomoc vatové tamponky či tyčinky - uvolňují se z nich vatová vlákna! Pozor je potřeba si dávat v případě použití laku na vlasy - hrozí usazení na čočkách!

Jak postupovat při odličování?
Pravidlo pro odlíčení je jednoduché - nejprve čočky vyjmeme, a následně se důkladně odlíčíme. Lépe používat odličovače neparfémované a výborné jsou bez obsahu olejů, a to na vodní či gelové bázi.

A něco málo k brýlím: jaký je rozdíl při líčení očí pro krátkozraké a dalekozraké?
Oči pod brýle na blízko (dalekozraké) líčíme výraznějšími a tmavšími tóny. Naopak pod brýle na dálku (krátkozraké) líčíme jemnými, perleťovými stíny - oko se snažíme rozjasnit.

Jak oči opticky zvětšit?
Trik pro zvětšení očí spočívá ve vymalování záhybu víčka. Celé víčko rozjasníme světlým, případně tělovým tónem a pouze do oblouku nad záhybem víčka naneseme barvu a rozetřeme směrem vzhůru. Pro rozjasnění a též optické zvětšení se dá použít těsně pod obočí velmi světlý stín (highlighter) - toto se však hodí spíše na večerní líčení.

proomena

Jak nalíčit oči, které pod brýlemi vypadají nepřirozeně velké?
Oči, které vypadají pod brýlemi nepřirozeně velké, v dnešní době už vídáme opravdu výjimečně (u starších osob). Brýle už tento efekt nevytváření - jsou nové technologie ve výrobě skel. Kdyby však náhodou přesto tento problém nastal, určitě se vyhnout všem světlým odstínům a stínům s leskem! V první řadě použít odstíny tmavší a hlavně matné!

Měly by se třeba oční stíny sladit s brýlovými obrubami nebo s barvou očí?
Líčení pod brýle by se určitě mělo přizpůsobit typu obrouček. Pro výrazné obroučky určitě zvolit již jen decentní líčení a nic nepřehánět! Pro nevýrazné obroučky je možné obtáhnout oko konturovací tužkou a hlavně hodně zvýraznit řasy!!! Pokud jsou obroučky neutrální (zlatá, stříbrná), tak záleží na vkusu a typu dané osoby, dají se použít různé odstíny, nejsme nijak omezeni.

Pokud jsou obroučky v barvách pastelových zvolíme neutrálnost či odstín v barně obrouček. Existují i brýle, které obroučky nemají, tam je rozhodnutí opravdu na každém z nás - jakýkoli odstín a zvolila bych i výraznější líčení.

proomena

Existuje nějaké poradenství, kam se mohou „obrýlené“ ženy obrátit?
Já osobně neznám žádné speciální školicí středisko :-) pro „obrýlené“ ženy. Myslím, že v každém dobrém kosmetickém salónu by měla kosmetička umět poradit, existují vizážistické centra nebo jednotlivé vizážistky, které rádi poradí,  ON-LINE poradny na internetu a nespočetné množství článků a rad ohledně tohoto tématu.

A teď názorná ukázka v praxi.

Modelka: Markéta Burdová, studentka, 28 let

proomena

Česala: Markéta Rostášová ze salonu Libora Šuly

„Vlasy jsem nejprve rozčesala a pomocí žehličky po celé hlavě navlnila. Na závěr jsem vlasy propracovala rukama, aby vlny vypadaly přirozenější, a účes jsem prolakovala lakem pro lepší fixaci a pružnost vln.“

Líčila: Petra Hantáková (líčí pro televize: TV Očko, TV Nova – pořad Česko hledá Superstar a TV Prima)

„Ideální postup je udělat nejprve make-up celého obličeje a pak teprve očí. To znamená, že pleť včetně očních víček nejprve sjednotíme podkladovým make-upem. Pak naneseme pudr s tím, že nejsvětlejší odstín přijde pod oči. Tam ho naneseme větší množství, které potom na závěr spolu s opadanými stíny z horních víček smeteme.

Ale mnohdy je praktičtější zvolit opačný postup. Tedy začít od make-upu očí a teprve potom nalíčit zbytek obličeje. Oči se snáze opravují, než kdybyste měli opravit make-up obličeje po tom, co se vám z napadaných očních stínů z horního víčka udělají kruhy pod očima.

Na Markétě jsem nejprve světlým (tělovým) očním stínem sjednotila barvu víčka. Tento světlounký stín nanášíme po celé ploše víčka až k obočí. Pak jsem použila dvě základní barvy – jasně světle zelenou a na ni pak tmavě hnědou. Stejným tmavě hnědým stínem jsem pak udělala i linku kolem oka. Řasenku jsem použila také hnědou, protože Markéta má od přírody světlé řasy.

Následoval make-up obličeje, kterým jsme zakryli nedokonalosti pleti. Tmavším make-upem či pudrem na tvářích můžete obličej opticky zeštíhlit. Často je to lepší volba než tvářenky, které málokdo umí správně aplikovat. Rty jsem prozářila oranžovým leskem na rty.“

Foto: Jiří Herman

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky? Líčíte se? Co vám činí největší potíže? Vzala jste si nějakou radu k srdci?

   
29.03.2010 - Krása - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [13] aňula27 [*]

  Skubanek28 — #12 Tak já jsem za tebe našla alespoň ty čočky. Jsou tam i reálné fotografie pro představu. Vypadají zajímavě :-) 

  http://www.cocky-kontaktni.cz/topvue-color-dioptricke-2-cocky

  superkarma: 0 30.07.2013, 09:39:47
 2. [12] Skubanek28 [*]

  Fakt povedené, jen mě fakt zmátlo to s tím pořadím čoček. Nejdřív přeci nandám kontaktní čočky a pak se můžu teprve líčit. Úplně mám husinu, když si představím, co si nanesu do očí pod čočku, kdybych ji nasazovala až po líčení...ale nejsem expert:) :) :)

  Jinak zkoušeli jste někdo barevné čočky? To líčení je pak asi úplně jiné??? Vždycky jsem přemýšlela, jak by mi slušely třeba zelené oči, ale neměla jsem odvahu. Když jí najdu, tak vám napíšu:)

  1. na komentář reaguje aňula27 — #13
  superkarma: 0 21.09.2012, 12:33:27
 3. [11] musilovahana [*]

  Sluší jí to.

  superkarma: 0 14.09.2012, 17:35:44
 4. [10] Marie19 [*]

  Já nakupuju kontaktní čočky na ocni-cocky.cz Mají velice nízké ceny a jsou velmi ochotní, nákup je rychlý a jednoduchý. Navíc je ten shop přehledný.

  superkarma: 0 26.07.2011, 12:21:51
 5. [9] monikaa [*]

  Taky nosím čočky dlouhou dobu, ze začátku mi dělalo problémy nasazování, protože jsem k těmto věcem dosti citlivá ale určitě je to lepší, ikdyž dražší. Kde prosím nakupujete? Ja nakupuji zde kontaktní čočky a zatím jsem spokojená, ale pokud máte někdo levnější tak budu ráda :-)

  superkarma: 0 20.08.2010, 10:17:30
 6. avatar
  [8] Rybulka [*]

  peetrax — #6 Brýle nosím 27 let, čočky 17 a úplně přesně vím, o čem mluví. S brýlemi nebo čočkami máš pokaždé jinde ohnisko. Čočky jsou v tohmle směru rozhodně lepší.

  superkarma: 0 29.03.2010, 23:22:46
 7. avatar
  [7] leny2607 [*]

  to mi připadá dost zvláštní nejdřív nalíčit a pak nasadit čočkySml80, mě to říkaly vždy přesně naopak, protože právě se částečky líčedel mohou pak pod čočku dostat, a to fakt není ni příjemného, takže jsem vždycky dělala přesně obráceně nandat čočky a nalíčítSml80

  superkarma: 0 29.03.2010, 21:11:10
 8. avatar
  [6] peetrax [*]

  Perfektní zaostření s čočkami. Aha...? Mám dlouholeté srovnání brýle vs. čočky, ale že bych s brýlemi nemohla okamžitě zaostřit? Sml14 Sml80

  1. na komentář reaguje Rybulka — #8
  superkarma: 0 29.03.2010, 17:54:04
 9. [5] Anai [*]

  KJ — #1 Ano, v podstatě bys měla jedno oko malovat o něco výrazněji, než to druhé, ale pouze tehdy, když brýle nikdy nesundaváš. Ovšem stejně ti doporučuju  čočky - dá se na ně zvyknout, dnes už je vyrábějí skvěle a pro každého se něco najde.

  superkarma: 0 29.03.2010, 15:39:56
 10. [4] Anai [*]

  Stejně jako Rybulka a Luni si samozřejmě nejdříve nasadím čočky a pak se líčím a práškové stíny a ostatní též používám bez problémů! Dále se zásadně nejdříve odlíčím a pak si vyndám čočky, protože v opačném případě na čočce při vyjmutí ulpí mnohem více líčidel, než opačně. Líčím se 40 let a čočky nosím 20 let, takže zkušenosti fakt mám, navíc jsem vizážištka. Pod brýle zásadně výraznější líčení, takové, že když brýle sundáme, mělo by to působit příliš výrazně, když nosíme brýle jen občas, tak volíme kompromis a když na blízko, tak se líčíme úplně normálně, protože brýle přece nasazujeme jen při čtení. Každá vizážistka má jiné "recepty", s mnoha radami nesouhlasím, ale názor je názor.

  superkarma: 0 29.03.2010, 15:38:45
 11. avatar
  [3] Luni [*]

  Čocky nejdříve nasadím, pak líčím. Postupem věku čím dál tím více Sml24

  superkarma: 0 29.03.2010, 11:58:51
 12. avatar
  [2] Rybulka [*]

  Markéta je pěkná holka a dámy jí ještě krásně zvýraznily, tleskámSml59

  Jinak čočky nosím bez přerušení už 17 let, maluju se klidně práškovýma stínama, pudrama, dřevěnýma tužkala a všechno je v pohodě. Někdo je holt asi citlivější, já mám holt asi kliku, že žádnou speciální kosmetiku ani postupy nepotřebuju.

  superkarma: 0 29.03.2010, 10:13:51
 13. [1] KJ [*]

  ja nosim bryle,jenze na jedno oko mam na blizko a druhe na dalku skla,tak me to jedno oko zvetsuje a jedno zmensuje,to se mam malovat kazdy jinak?

  1. na komentář reaguje Anai — #5
  superkarma: 0 29.03.2010, 08:11:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme