.

Vítězové ankety Statečné psí srdce byli slavnostně vyhlášeni

Novinky

Vítězové ankety Statečné psí srdce byli slavnostně vyhlášeni

Zachráněný řidič, který v zimě v šoku umíral několik set metrů od svého havarovaného vozu, žena, kterou ochrání před podchlazením šikovnost čtyřnohého přítele či pomoc a podpora vážně nemocné ženě. To jsou příběhy vítězů, to jsou příběhy Statečných psích srdcí.

 

Provázejí nás již po tisíce let a leckdy nenápadně, ale přesto výrazně, se zapisují do dějin. Najdete je na všech světadílech. Pomáhají, pracují, baví a leckdy i zachraňují. A kdo jiný než oni si zaslouží za své činy pozornost a odměnu. Proto také vznikla tato anketa. Její noví výherci byli představeni a odměněni poslední březnovou středu v Praze.

Psím hrdinům přišli pogratulovat i známí hosté. Na slavnostním předávání cen bylo možné potkat třeba Kateřinu Herčíkovou, Martu Jandovou, Kateřinu Brožovou, Petra Fejka či spisovatelku Báru Nesvadbovou. Ale na akci byly k vidění také nablýskané slavnostní uniformy, a to nejen hasičů, ale například i policistů. Ostatně proč ne, i jejich chlupatí přátelé zachraňují a sbírají ocenění. Největší pozornost však samozřejmě získali samotní ocenění hrdinové.

Připomeňme si jen, že anketa má čtyři kategorie: Záchranný čin služebních psů, Záchranný čin psů laiků, Spící srdce (ocenění in memoriam) a Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa). Navíc byla vyhlášena i mimořádná cena partnerů, kdy naši kolegové ze společnosti Brit neváhali udělit cenu a odměnu jednomu z nominovaných příběhů, který opravdu vzal za srdce.

Anketu již podruhé vyhlásil časopis Psí kusy ve spolupráci s odborným záchranářským časopisem

Rescue report a pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Laická i odborná veřejnost mohla do konce února posílat své nominace prostřednictvím stránek www.statecnepsisrdce.cz. Sešlo se přes třicet hrdinských příběhů, v nichž hrála hlavní roli psí statečnost, oddanost a odvaha. Všichni čtyři ocenění byli navíc nominováni do tradiční záchranářské ankety Zlatý záchranářský kříž.

 

Příběhy oceněných psů

 

Vítěz kategorie: Záchranný čin služebních psů

Zep a oběť autonehody

Dva dny před Štědrým dnem se kolem poledne na silnici mezi obcemi Doudleby nad Orlicí a Potštejnem stala dopravní nehoda. Jenže, jak na místě zjistili policisté, řidič nabouraného vozu nebyl k nalezení. Policisté však vědí, že není-li řidič na místě, nemusí ještě nutně znamenat, že utekl. Leckdy se totiž stane, že upadne do šoku a v tomto stavu se vzdálí, často v situaci, kdy utrpěl vážné zranění. Na místo byl tedy obratem povolán služební kynologický tým, konkrétně německý ovčák Zep s podpraporčíkem Petrem Kuhnem. Zep byl u havarovaného vozu nasazen na vyhledání stopy. Zachytil a sledoval ji zhruba čtvrt kilometru podél silnice. Potom pokračoval přes pole, louku, složitým terénem přes křoví a tam, několik set metrů od silnice, označil ležící osobu. Jak se záhy ukázalo, byl to opravdu řidič havarovaného vozidla, tou dobou již v bezvědomí. Policisté mu na místě poskytli první pomoc a poté byl vozem rychlé zdravotnické pomoci přepraven do hradecké fakultní nemocnice. Jeho zranění byla vážná a Zak mu díky svému šikovnému nosu zachránil život. Svým činem krátce před Štědrým dnem tak vybojoval ocenění Statečné psí srdce.

Zep

 

Vítěz kategorie: Záchranný čin laiků

                                                           Německý ovčák Argo

Na první pohled to může vypadat jako takřka banální venkovský příběh. Jenže právě on vystihuje sílu toho, čemu se někdy říká „hrdinství všedního dne.“ Tedy přesně to, čím nám jsou naši čtyřnozí přátelé odpradávna oporou. Jsou s námi, bok po boku, v dobrém i ve zlém, každý den a každou hodinu a v tom je jejich síla. A nejinak je tomu i v tom takřka všedním příběhu německého ovčáka Arga a jeho majitelky Marie Dvořákové. Všechno začalo úplně normálním venkovským podvečerem uprostřed minulé zimy na Českomoravské vrchovině. „Šla jsme jako obvykle nakrmit naše kamerunské kozy. Venku dost mrzlo, proto byly kozy zavřené ve chlévě. Bydlíme na konci vesnice a chlív je navíc ještě dál od  mého domu, ve kterém tou dobou navíc stejně nikdo nebyl,“ líčí Marie Dvořáková. Arga, který ji samozřejmě doprovázel, nechala venku, protože si tam hrál s druhým psem. „Ve chlévě jsem za sebou zavřela dveře. Jenže jsem zapomněla, že zevnitř není klika. Rychle jsem přemýšlela, co budu dělat. Oknem jsem vylézt nemohla, protože se dalo otevřít jen napůl. Takže mi nezbývalo dělat nic jiného, než volat o pomoc. Jenže to nebylo k ničemu, široko daleko nikdo nebyl a věděla jsem, že ani nebude,“ vzpomíná Argova panička, která po chvíli věděla, že jde do tuhého. S houstnoucí tmou sílil také mráz, a že ten na Vysočině umí jít pěkně hluboko. „Ke kozám chodím jen já, takže mi hrozilo, že bych tam zůstala na dlouho, určitě do rána. Kdyby venku tak nemrzlo, nebyl by to takový problém, ale už za tu chvíli, co jsem tam byla, mi začínala být čím dál větší zima,“ popsala neradostné chvíle.

Jenže jedna šance tady byla. Venku stále čekal Argo. „Tak mě napadlo na něj zavolat. Byl to prostě jen takový nápad, pokus. K mému překvapení se do půl minuty otevřely dveře a v nich stál Argo s předními packami na klice. Bylo to zvláštní, nikdy předtím na kliku neskákal, myslela jsem, že ani neví, k čemu je,“ popisuje své pocity zachráněná Marie a dodává: „Nevím, jestli je to velký čin, ale vím, že Argo mě zachránil minimálně před velkým podchlazením, ne-li před něčím horším.“

A my jsme usoudili, že Argo si právě za svoje venkovské hrdinství všedního dne zaslouží letošní Statečné psí srdce.  

Vítěz kategorie: Spící srdce – In memoriam

Zórinka, příběh který žije století  

Přestože pomáhají napříč staletími, v dějepise se o nich nepíše. Příkladem je příběh fenky Zórinky, která díky své bdělosti zachránila dva dospělé a čtyři děti. V rodině se na ni vzpomíná už celých sto let a její příběh se předává z generace na generaci. Vše se odehrálo někdy mezi lety 1912 a 1914. Tehdy se topilo v kamnech a večer se ulévaly uhlíky vodou, aby plamen zhasl. „Jednoho dne babička uhlíky špatně ulila a několik málo z nich pořád sálalo teplem. Nikdo si toho ale nevšiml a celá rodina – matka Marie, otec Josef a čtyři děti (Josef, Marie, Milada a Jaroslav) – se uložila ke spaní. Uhlíky doutnaly a jejich kouř se brzy vyvalil ven a zaplnil celou místnost, ve které rodina spala,“ popisuje rodinný příběh Lucie Vostrá. U nohou svého páníčka spala také fenka Zórinka. A bylo jediné štěstí, že tam s nimi byla. Zórinku totiž kouř v místnosti probudil. Byla chytrá a šikovná a hned věděla, co by měla dělat. Začala štěkat a tahala z otce rodiny přikrývku. Probudil se a Zórinka ho začala postrkovat ven z pokoje. Pak se vrhla na přikrývku babičky. Děda rozsvítil a uviděl ten nebezpečný kouř, který se přes noc do místnosti nahrnul. Všichni okamžitě vyběhli ven a všude pootvírali okna, aby dostali kouř pryč. A tak statečná Zórinka zachránila život šesti lidem. Zasloužila si za to uznání. „Celá rodina se s ní na památku hned druhý den nechala vyfotit a babička má tu fotografii ještě někde schovanou,“ vypráví Lucie Vostrá.

fotografie Zórinky

Vítěz kategorie: Pomáhající srdce – dlouhodobě pomáhající psi

Sindy dodává sílu

Slova majitelky čtyřleté fenky australského ovčáka jménem Sindy hovoří za vše. „Je mi 40 let a bohužel jsem onemocněla rakovinou, mám metastázy na mozku, plicích a kostech a moje fenka je to nej, co mě mohlo potkat,“ říká Dana Kumberová. Sindy jí pomáhá nejen nošením věcí, či podáváním spadlých předmětů. „Hlavně mi drží moji psychiku. Je u mě, když je mi špatně po chemoterapii, to se mnou sdílí i postel. To je člověku hned lépe, když vedle vás někdo leží a dotýká se vás svým studeným čumáčkem. A když je mi dobře, trávíme spolu čas venku, takže nemám čas přemýšlet nad touto zrádnou nemocí. Proto se mi daří tuto svoji situaci zvládat velmi dobře, a za to vděčím svojí rodině, a hlavně své fence Sindy.“ To jsou slova, která asi není nutné komentovat. Tím spíš, že Sindy pomáhá nejen své majitelce, ale cvičí se také na canisterapeutku a už se těší do terénu mezi postižené lidi, kteří také potřebují její pomoc. A k tomu jí Statečné psí srdce dopomáhej.

Sindy

Cena partnerů

Fido – signální pes 

Pes Fido je v ČR opět po dlouhé době  vycvičený signální pes. Pomáhá neslyšící mamince malé Amálky. Fido rozeznává pláč probuzené Amálky a upozorní na něj Kristinu, která se tak může věnovat jiné práci. Hlášení příchozí SMS, jedoucího auta, zvonícího pošťáka, nebo nenadálé návštěvy za dveřmi jsou také běžnou součástí jeho práce. Fido je výjimečný tím, že s radostí plní nejen úkoly psa signálního a asistenčního, ale i canisterapeutického.

Elektronické pomůcky pro neslyšící jsou možná pomůckou, kterou není potřeba venčit a krmit, ale pohlazení jemných psích uší a pohled do laskavých hnědých očí toto bohatě vynahradí. 

Kristina Kratochvílová a pes Fido

šéfredaktor časopisu Psí kusy

   
29.03.2012 - Redakční novinky - autor:  Dušan Stuchlík

Komentáře:

 1. [26] jkrej [*]

  Jsou pěkní a snad dostali jako odměnu nějakou mlsku.

  superkarma: 0 24.10.2013, 14:57:14
 2. [25] Matylda74 [*]

  Hezký, zasloužili by si nějaké slavnostní obojky pro psy

  superkarma: 0 15.09.2013, 21:24:11
 3. avatar
  [24] čurda [*]

  čest všem psím kamarádůmSml59

  superkarma: 0 18.06.2013, 12:44:31
 4. [23] NiLit [*]

  Hned bych si je všechny přestěhovala domů, ale doma už máme překočičkováno a překřečíkováno a i nějakej ten hafan se občas najdeSml16

  superkarma: 0 07.03.2013, 16:21:45
 5. avatar
  [22] hubajda [*]

  hezoucci haficiSml59

  superkarma: 0 05.11.2012, 01:21:20
 6. [21] jithule [*]

  hezcí pejsci

  superkarma: 0 12.04.2012, 09:07:48
 7. [20] pavel61 [*]

  Krásní pejsci a fandím jim moc

  superkarma: 0 30.03.2012, 18:50:56
 8. avatar
  [19] tajnostii [*]

  Není nad pejskySml22

  superkarma: 0 29.03.2012, 21:42:40
 9. [18] Trefa [*]

  Trefa:mam take pejska,rada jsem si precetla clanky.

  superkarma: 0 29.03.2012, 20:21:27
 10. [17] magic11 [*]

  Tak Zep nebo Zak? Občas nás i němá tvář překvapí, i když u některých je to "profese" a tak nějak se to očekává. Ale jsou to borci Sml67

  superkarma: 0 29.03.2012, 17:13:06
 11. avatar
  [16] femme [*]

  pes je prostě pes Sml67 Sml22

  superkarma: 0 29.03.2012, 14:57:35
 12. [15] jithule [*]

  hezké příběhy

  superkarma: 0 29.03.2012, 14:49:05
 13. avatar
  [14] ladouch [*]

  Psy mám moc ráda v rodině máme tři a už nevím jaké to je žít bez pejska, jsou to opravdu věrní kamarádi.Sml67Sml67

  superkarma: 0 29.03.2012, 14:35:04
 14. avatar
  [13] ekleinovka [*]

  Na psy nedám dopustit,život bez nich si nedokážu predstavit

  superkarma: 0 29.03.2012, 14:03:43
 15. [12] kajinek [*]

  Zajímavé čtení.

  superkarma: 0 29.03.2012, 13:25:05
 16. avatar
  [11] tepito [*]

  Sml79Milé povídání...

  superkarma: 0 29.03.2012, 13:21:17
 17. avatar
  [10] Jindriska8 [*]

  Velmi dojemné příběhySml22

  superkarma: 0 29.03.2012, 12:21:07
 18. [9] dadma [*]

  Tak jsem si pobrečela.Psi jsou oravdu pro nás lidi neocenitelní pomocníci a kamarádi.Přitom od nás chtějí málo,abychom je měli rádi.Proto nepochopím lidi ,kteří se chovají k pejskům zle.

  superkarma: 0 29.03.2012, 12:03:33
 19. avatar
  [8] Kytinkak [*]

  kobližka — #4 to máš pravdu a teď když koukám na televizi, že je nějaký debil tráví udělala bych to tomu zmetkovi takySml31

  superkarma: 1 29.03.2012, 12:00:56
 20. avatar
  [7] vmarta [*]

  řinka — #3 to máš pravdu, je to smutné..

  superkarma: 0 29.03.2012, 11:32:26
 21. avatar
  [6] Krupová [*]

  psi jsou miláčci, co bychom si bez nich počliSml9

  superkarma: 0 29.03.2012, 11:24:14
 22. avatar
  [5] saruz [*]

  Hodně silné příběhy statečných psích srdcí. Sml67

  superkarma: 0 29.03.2012, 10:57:21
 23. avatar
  [4] kobližka [*]

  Velké a oddané psí srdce.....a najde se člověk-bestie,který je dokáže týrat až k smrti.Od té doby,co mám svojí malou fenečku a vidím její věrné oči a pohled,kterým provází doslova každý můj krok,o to víc nechápu,jak někdo může zvířeti ublížit.Takoví pejsci,o kterých se tu píše,jsou hrdinové.

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #8
  superkarma: 1 29.03.2012, 10:53:27
 24. avatar
  [3] řinka [*]

  vmarta — #1 Jenže stále spousta lidí je bere jako věc a tak se k nim i chovají.Smutné.Sml68

  1. na komentář reaguje vmarta — #7
  superkarma: 0 29.03.2012, 10:48:57
 25. avatar
  [2] hubajda [*]

  jo jo pes je nejlepsi pritel cloveka

  superkarma: 0 29.03.2012, 10:43:44
 26. avatar
  [1] vmarta [*]

  ne nadarmo se říka " pes přítel člověka"..a je to velká pravda dokazují nám to denně

  1. na komentář reaguje řinka — #3
  superkarma: 0 29.03.2012, 10:37:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme