Zdraví

Vítězné příběhy o rakovině: Miluše Česneková

Cena Nadi Urbánkové byla udělena. Přečtěte si pět nejzajímavějších příběhů o rakovině, které byly vyhodnoceny jako vítězné. Své příběhy můžete posílat i nadále!

Sdružení Rakovina věc veřejná založilo projekt „Pošli příběh - Cena Nadi Urbánkové“. Projekt je určen všem lidem, kteří přišli jakýmkoli způsobem do kontaktu s rakovinou. Ačkoli již byly vybrány vítězné příběhy, své příběhy můžete posílat i nadále. Projekt Pošli příběh nekončí...

Vítězné příběhy, které si můžete postupně na stránkách ŽENY-IN.cz přečíst, jsou tyto...

 1. příběh - Ludmila Bábíková
 2. příběh - Lucie Hudcová
 3. příběh - Miluše Česneková
 4. příběh - Jana Provazníková
 5. příběh - Blanka Davidová

Miluše Česneková

cesnekova

Náš příběh a boj mojí holčičky začal 6. 4. 2010. Z tříměsíční prohlídky u dětského lékaře jsme domu již nedojeli. Vzhledem k celkovému podivnému stavu malé nás okamžitě poslal na vyšetření do nemocnice v Ústí nad Labem. To, co se dělo během následujících 24 hodin, byly mé nejhorší chvíle v životě! A bohužel nebyly poslední (což jsem v té chvíli ještě netušila).

Sono bříška odhalilo 2x zvětšené ledviny a krevní testy vyšly tak špatně, že si o tom povídaly sestřičky ještě v noci, když jsem malou uspávala, na chodbě a bohužel vyslechla jejich hovor. Bylo mi tak zle, vůbec jsem netušila, jestli ten drobeček přežije do rána. Ale to stále nebylo dost. Ráno přišla doktorka a její slova už nikdy nezapomenu... to děťátko má leukémii. Sestřička vám pomůže sbalit a za chvilku tu bude sanitka a odveze vás do Motola.

V Praze šlo vše velmi rychle, odběry krve, kostní dřeně, zavedení centrálního žilního katetru, který místo půl hodiny trval dvě a já opět trnula hrůzou, co se děje. 8. 4. byla potvrzena diagnóza a zahájena chemoterapie. Naděje na uzdravení 40 %. Po čtrnácti dnech léčby začaly komplikace. Bylo jich hodně a delší dobu se nevědělo, kde je problém. Žaludek ani střeva se nehýbaly a malá jen zvracela. Dostala sondičku do žaludku, aby obsah vytékal a ona se nevysilovala ještě zvracením. Při několikátém pokusu zavést druhou sondu do tenkého střeva odhalili problém. Tenké střevo bylo v jednom místě téměř neprůchodné. Následoval kolotoč týkající se stále toho samého. Operace bříška, kde doktoři jen střeva přerovnali a zavedli sondičku hlouběji do tenkého střeva, kterou byla živena, po nějaké době sondička na krmení jen do žaludku. Opět problémy se zvracením a zjištěné dvě zúžení tenkého střeva hned za sebou, následná operace a vyjmutí cca 12 cm. Celé toto období provázely malou opakované sepse a pulsy srdíčka jí vylezly na 210. Poprvé domů asi na tři dny jsme se dostaly po čtyřech měsících a podruhé za další čtyři. To už se blížil závěr léčby. Musím říci, že malá na léčbu reagovala velmi dobře a výsledky byly ty nejlepší, co mohly. Navíc testy prokázaly, že Miluška i přes její nízký věk má ten „nejlehčí“ typ leukémie, který jí dával větší šanci na uzdravení.

Blížil se prosinec a do konce nám zbýval měsíc léčby a Vánoce. Doma nás čekala naše druhá o dva roky starší holčička Eliška. Loňské Vánoce jsem strávila s Miluškou v porodnici a tyhle jsem si vymodlila a vysnila doma s celou rodinou včetně malé. A tak se i stalo :-). Celé svátky, Vánoce i Nový rok jsme byli doma. Léčbu jsme dokončili 11. 1. 2011.

Když jsme do Motola nastupovaliy,malá vážila 5100 g, a když jsme po 10 měsících odcházely, vážila 5300 g. Celou dobu jsme bojovaly o každý gram. Sbalila jsem si několik krabic věcí, co se za tu dobu nahromadilo a odjeli domů. Za tři dny jsme byly zpět s teplotou. V únoru byl druhý pokus a již to vypadalo velmi slibně. Od 27. 4., kdy začala zvracet, až do této doby Miluška nejedla pusinkou a samozřejmě nechápala, co po ní chceme, když jsme to zkoušeli, jak cítila něco v krku, automaticky se to snažila vyzvrátit. Pracovali jsme na tom s rehabilitační pracovnicí a povedlo se, reflex jsme překonali, ale malá stejně jíst nechtěla, neměla potřebu. Zbýval jen pokus vyndat sondičku a nechat ji vyhladovět. Na konci února se jí přesně tohle povedlo. Po obědě si ji vytáhla, šikula, a tak jsme ji nechali do druhého dne a ráno už jedla a pila sama. Byl to nádherný pohled vidět svoje dítě téměř po roce zase jíst. Bohužel netrvalo dlouho a začátkem března v pátek jsme skončily opět v Motole. Stejné příznaky, zvracení. V neděli se stav prudce zhoršil, z ničeho měla ráno v krvi zánětlivé parametry CRP 200, což už je známka sepse a velké bolesti bříška. V pondělí CRP 500 to už byl boj o život, bylo to hrozné. Přišel chirurg, který Milušku již dvakrát operoval, a do půl hodiny byla na sále po třetí. Byla to zauzlovaná střeva. Přišla o 50 cm tenkého střeva, slepák a kousek tlustého. Dva dny strávila na ARu v horečkách. Ale ona je neskutečná bojovnice!!! Nyní je konec června, váží téměř 9 kg, krásně baští a vše dohání. Je to náš malý živel. Následky hlavně z poslední operace si nese bohužel s sebou, přeci jenom přišla o 60 cm střeva, ale do budoucna věřím, že se to zlepší.

Celý rok, co jsme téměř celý strávili v Motole, byl náročný pro celou naši rodinu. Manžel musel chodit do práce a o Elišku se starala babička, která byla tak úžasná, že ke konci léčby, když na tom Miluška byla lépe, tak mě na víkend střídala a já mohla alespoň na den a půl odjet domů. Taky bych chtěla vychválit Honzíka, mého manžela. Když to celé začalo zafungoval 100%, úplně o vše se postaral, od vyřízení hypotéky až po nákup mého spodního prádla. Klobouk dolů. Bylo to velmi těžké období, člověk získá úplně jiný pohled na svět, ale i nové přátele. Je to takový jiný život a návrat do běžného života je velmi náročný. To psychické napětí člověka drží pohromadě, a když se dostane domů a začne normálně žít, najednou mu dochází, co se vlastně dělo, a začne se sypat. Alespoň na mě to tak působí.

Často vzpomínám na sestřičky a doktory, ale také na rodiče a dětičky, a bohužel i na dětičky, které už nejsou mezi námi. Je to taková jedna velká rodina. Tahle nemoc odlučuje smrtí, ale také sbližuje svou existencí.

Přeji všem hlavně zdravíčko, a aby se s touhle nemocí nikdy nepotkali. :-)

Miluška

   
16.11.2011 - Prevence rakoviny - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [11] beeruska07 [*]

  Hezký den všem, moc Vám děkuji za krásné příspěvky a přání mě a mé holčičce. Miluška je opravdu úžasná. Je to pěkný živel. Vše od té doby v pořádku a nadále věříme že to tak i zůstane. Miluška + Miluška Sml16Sml16 https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/h...

  superkarma: 0 23.05.2013, 20:15:24
 2. [10] thyme [*]

  Jsem moc ráda, že vám to dobře dopadlo. Prožívali jsme podobné trápení s neteří, sestra a její manžel se v nemocnici střídali v péči o dceru v Motole, my pražské sestry jsme pomáhaly, seč mohly, ale transplantace kostní dřeně se bohužel nezdařila. Přeji vám i dcerunce zdraví a neutuchající radost.

  superkarma: 0 23.01.2012, 21:24:21
 3. [9] Saritka [*]

  Moc smutné, ale   malá je bojovnice. Přeji hodně zdraví.Sml22Sml22

  superkarma: 0 21.12.2011, 13:15:30
 4. avatar
  [8] Maši [*]

  Panebože na nebi...mám slzy v očích a smekám před tebou, musel to být neskutečně těžký boj! Moc a moc ti budu přát, aby byl už jenom vítězný!!!! Sml67

  superkarma: 0 16.11.2011, 11:17:14
 5. [7] Lhotská [*]

  Váš příběh Miluško, mi vehnal slzy do očí. Jste velmi statečná, nevím, jestli bych něco takového zvládla. Přeji Vám už je samé radostné chvilky a zdravou holčičku. Nikdo z nás neví,jaká nás v životě čeká zkouška, ale Vy jste tu svou zvládla!

  superkarma: 0 16.11.2011, 10:37:14
 6. avatar
  [6] Ferdas [*]

  Sml59je krásná. ať se Vám už jen daří Sml72

  superkarma: 0 16.11.2011, 10:11:10
 7. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Tak smutný Sml13, přeji holčičce hodně a hodně zdravíčka a štěstíčka

  superkarma: 0 16.11.2011, 09:50:04
 8. avatar
  [4] Hanďule [*]

  Proč tohle musí zažívat malé děti Sml13Sml79

  tak teď už jen Sml72Sml72Sml72Sml72Sml72Sml72Sml72Sml72Sml72

  superkarma: 0 16.11.2011, 09:45:21
 9. [3] MagdalenaKar [*]

  Přeji hodně moc moc zdraví a hlavně holčičce, mne bohužel rakovina taky dostihla a to už po druhé, nyní jsem na chemoterapii, vždycky si říkám, se je to hrozná nemoc a kdo to neprožil, nepochopí co všechno to obnáší. Ale ještě horší je, když to mají děti, obdivuji je a hlavně rodiče, že to zvládnou, je to těžké a složité, proto přeju už jen zdravíčko, to ostatní není důležité.....

  superkarma: 0 16.11.2011, 09:09:02
 10. [2] FAXÍK [*]

  Moc smutný životní příběh, ale celá rodina to zvládla a to je krásné. Přeji všem pevné zdraví a už jen samé dobré zprávy.

  superkarma: 0 16.11.2011, 08:46:13
 11. [1] Alouš [*]

  Dobrý den, smekám před statečností Vaší malé holčičky i Vaší statečností. Celé Vaší rodině přeji, abyste v životě prožívali už jen ty šťastnější chvilky.

  superkarma: 0 16.11.2011, 07:26:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme