Domácnost

Víte, že jíte jedovaté jogurty?


Také jste v posledních týdnech konzumovali jogurty a sojové nápoje vyrobené ze surovin obsahujících jedovaté dioxiny? Měli byste vědět, že některé mykotoxiny vyvolávají rakovinu a dioxiny mohou u dětí zase zpozdit vývoj a narušit imunitu a hormonální systém. Jak píše dnešní Mladá fronta DNES, problém už není jen s jedy obsaženými v hračkách z Číny, ale i s potravinami na pultech českých obchodů.

Hlavní hygienik Michael Vít tvrdí, že český varovný systém, který monitoruje kvalitu potravin je mnohem přísnější než evropský. Dokladem jsou z prodeje stažené některé španělské olivové oleje a v Itálii vyrobená kousátka pro mimina z našeho popudu, kontrolují se pistácie, oříšky a rozinky. České hygienické limity na hračky či kosmetiku jsou prý natolik kvalitní, že Unie některé od Česka okopírovala.

 

Na vině jsou prý zcela jednoznačně Švýcaři, kteří otrávené zahušťovadlo do jogurtů dovezli do Evropy z Indie, ale selhali i proto, že o zahušťovadle informovali s několikatýdenním zpožděním. A že věc je víc než vážná, dokazuje skutečnost, že pozornost zbystřila celá střední Evropa.

 

Německá média už v červenci varovala, že zasaženy mohou být další mléčné výrobky včetně zmrzlin, sýrů, jogurty nevyjímaje. Ve Švýcarsku se výrobce mléčných výrobků Migros rozhodl z preventivních důvodů stáhnout některé jogurtové krémy s E 412 z prodeje a nabídl zákazníkům peníze zpět. Podle odhadů maďarského úřadu pro bezpečnost potravin jsou ohroženy dvě stovky výrobců a 160 tisíc distributorů a pod pokutou tří milionů forintů se musely úřadům přihlásit všechny firmy, které ve svých výrobcích pracují s E 412. Jakmile rakouské firmy vyrábějící jogurty s marmeládou obsahující jedovatý E 412 dostaly v červenci varování švýcarské firmy vyrábějící zahušťovadlo obsahující dioxiny, zastavily od ní dodávky a informovaly všechny své odběratele.

 

Otázkou je, proč náš trh nereagoval dříve. Proč jsme tyto potraviny konzumovali ještě poté, kdy okolní státy přijaly příslušná opatření. „A co si na kom vezmu?“ řekne si mnohý z nás. Právníci radí, že bychom měli využít zaběhaných zkušeností zákazníků v USA, kteří takovéto prodejce bez milosti zažalují kvůli ohrožení zdraví a mají většinou úspěch. Potíže musí doložit jen potvrzením lékaře. Najdeme stejnou odvahu k žalobám? A i když ji najdeme a budeme mít v ruce doklad od lékaře a žalobu podáme, neumřeme dříve, než dojde v našich podmínkách k soudnímu procesu?

 

Myslíte si, že jsme skutečně dostatečně kvalitně ochráněni před jedy v potravinách, a nejen v těchto? Případně že nalezneme včasnou oporu v našem soudnictví, jak radí právníci?

 

   
05.09.2007 - Dům a byt - autor: Hana Marie Kunešová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Meander [*]

  Jedovatý je kupříkladu i kyslík. Měli bychom ho přestat konzumovat.

  superkarma: 0 05.09.2007, 23:30:38
 2. avatar
  [7] Suzanne [*]

  superkarma: 0 05.09.2007, 22:57:47
 3. avatar
  [6] zn0uz4 [*]

  ono by stacilo sledovat RAPEX, ze ... http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

  superkarma: 0 05.09.2007, 15:22:13
 4. avatar
  [4] wampiregirl [*]

  Posílení imunity, ne?

  superkarma: 0 05.09.2007, 14:56:15
 5. avatar
  [3] Vivian [*]

  Ale no jo pořád... Vždyť dnes už se snad ani nedá koupit nic, co by člověka neohrožovalo na životě

  superkarma: 0 05.09.2007, 14:44:49
 6. [2] Lindaa [*]

  Ach jo, zase to vecné dilema - sníst neco co je jedovaté, chemicky osetrené, nevhodné a co já vím co vsechno jeste a nebo preventivne zdrave umrít hlady????

  superkarma: 0 05.09.2007, 14:25:49
 7. avatar
  [1] arjev [*]

  Víme. Když máme potíže se zažíváním, koupíme si,kurňa si nemožu spomnět jaký že je to jogurt,ale má bifidus esenci, po které se pravidelně poseru. Ani si nemusím dělat šipku na břuchu nebou ladně přejet rukou přes břicho Takže mám dobré zažívání bez nadýmání

  superkarma: 0 05.09.2007, 13:34:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme