O slovo se přihlásila zima a z lehkých přikrývek jsme přesedlali na pořádné peřiny. Tedy, peřiny, v dnešní době mnoho z nás už spíše na „dutiny“, „silikoniny“ a „mikrotiny“. Hlasujte, jaký materiál na spaní vám nejvíce vyhovuje!

spanek

Už je to nějaký ten pátek, co jsme vytáhli z peřináče zimní sadu. Každý z nás se ale asi cítí pohodlně a komfortně pod peřinou z jiného materiálu. „Obyčejné“ péřové peřiny přijdou někomu příliš těžké. Další člověk pod nimi zase kýchá...

Peří

V zásadě existují dva tipy klasických peřin: z obyčejného a prachového peří. Ty z prachového peří jsou údajně jemnější a mají lepší výhřevnost. Mezi lidmi koluje fáma, že péřové peřiny nelze prát a alergeny, které se v nich usazují, tu zůstanou jednou provždy. To ovšem není pravda, stejně jako ptákům nezničíte kabátek tím, že je necháte na dešti, tak nezničíte praním péřovou peřinu; jen je třeba nechat ji po vyprání dobře proschnout.

Vlna

Vlna, respektive srst zvířat má úžasnou vlastnost, totiž smršťování se podle teploty okolí - tím se také dobře přizpůsobuje tělesné teplotě a je příjemné pod stejnou peřinou spát v zimě i v létě. Vlna také báječně pohlcuje tekutiny, čili je velice nepravděpodobné, že se pod vlněnou přikrývkou zpotíte. Na trhu můžete sehnat přikrývky z klasické ovčí vlny, ale například i z velbloudí srsti či angorské kozy.

Alternativy

Alternativní materiály, které dnes už vlastně převládají, jsou na tom s praním (překvapivě) o něco hůře. Peřiny z všemožných umělých vláken sice nevytvářejí vhodné prostředí pro množení roztočů a dají se vždy prát, ale mnohé z nich jen na 40 °C, což je teplota k likvidaci alergenů zcela nedostačující. Když si tedy pořizujete peřinu z umělého textilního vlákna, ptejte se, při jaké teplotě ji můžete prát - k zničení většiny alergenů je potřeba teplota 90 °C.

Duté vlákno

Pod pojmem duté vlákno se skrývá tak zvaná „polyesterová stříž“, jsou to vlastně takové miniaturní duté kuličky. Jde dnes o nejběžnější a nejlevnější náplň lůžkovin. Žel ačkoli výrobci často tvrdí, že je vhodná pro alergiky, nemusí tak tomu být vždy - méně kvalitní vlákna totiž hůře snáší vyšší teploty praní. Navíc méně kvalitní dutá vlákna se celkem brzy ničí a v peřinách se tvoří „žmolky“.

Silikonizované vlákno

Toto vlákno vzniká nanesením tenké vrstvy silikonu na polyesterová vlákna, a dosahuje se tak ještě větší měkkosti. Přikrývka lépe přiléhá k tělu a má lepší tvarovou paměť.

Mikrovlákno

Je takový hi-level mezi umělými textilními vlákny, ne nadarmo se mu říká vzdušné vlákno. Tyto mikroskopické částice mají jedinečnou přilnavost k lidskému tělu a při spaní v nich máte příjemný pocit hebkosti, jemnosti a měkkosti - jsou nejkomfortnější ze všech umělých vláken.

Zdroje

Reklama