klim

Jak poznám, že jsem v přechodu? Mám si dojít na nějaké vyšetření?

Většina žen pozná, že se blíži přechod podle příznaků – klimakterického syndromu, který je v mnoha případech nepřehlédnutelný (návaly, pocení, bušení srdce, kolísavost nálady, nespavost, potíže se soustředěním, deprese, úzkost).

Klimakterickému syndromu mohou předcházet ještě poruchy menstruačního cyklu – známka, že už vaječníky nepracují jako dříve. Intervaly mezi krvácením se mohou prodlužovat, nebo naopak zkracovat. Časté je v období před menopauzou velmi silné krvácení (menorea), případně ve zkrácených cyklech.

Poslední menstruační krvácení se nazývá menopauza. To, že bylo poslední, můžeme však říci až s ročním odstupem. U části (šťastných) žen je absence menstruace jediným „příznakem“ klimakteria. K menopauze v našich krajích dochází průměrně kolem 51.–52. roku, odchylky jsou časté a značné (plus minus až o 10 let). Klimakterický syndrom může předcházet menopauzu o mnoho let a přetrvávat mnoho let po ni (v literatuře se píše až 12 let celkem).

Na vyšetření byste měla chodit v rámci preventivních prohlídek alespoň jednou do roka a klimakterium v tom nehraje žádnou roli. Ženou jste po celý život, i když nemenstruujete, gynekologické choroby můžete mít i po menopauze. Panuje humorná pověra, že absence menstruace je příkazem i pro ukončení sexuálního života. Není to pravda. Ženám může sice dělat problém ztenčování a vysychání sliznic po menopauze (chybí estrogeny, protože vaječníky již „nepracují“), což může vést k potížím při sexuálním styku (bolestivý styk). Tento problém lze s gynekologem vyřešit – může vám doporučit gel (je-li to zapotřebí i s lokálními estrogeny), což odstraní problém. uspokojivý sexuální život může žena vést až do vysokého seniorského věku.

Potřebujete-li vědět, jak na tom právě vaše vaječníky jsou, lze vyšetřit hormonální hladiny, které naznačí, jak a zda ještě vaječníky fungují. Podle mne to je však zbytečné. Důležitější je preventivně ohlídat náznaky případných gynekologických onemocnění (rakovina děložního hrdla, vaječníků, děložní sliznice apod.) a absolvovat minimálně v dvouletých intervalech mamografii (po 45. roce), od 50 let pak test na okultní krvácení nebo kolonoskopii (preventivní vyšetření karcinomu tlustého střeva a konečníku).

Je mi 43 let, jak poznám, že jsem v přechodu, když beru stále antikoncepci?
Stabilní hormonální hladiny při užívání antikoncepce současně mírní či zcela minimalizují případný klimakterický syndrom a řídí pravidelný menstruační cyklus. Přejete-li si mít jistotu, lze na konci užívání aktivních tablet vyšetřit hladiny estrogenů, gestagenů, FSH (folikuly stimulující hormonu), LH (luteinizačního hormonu) a podle výsledků určit, zda jste v přechodu.

Mám antikoncepci raději kolem 45. roku vysadit?
V žádném případě ne sama, jen po poradě s gynekologem. Pokud jste sexuálně aktivní, potřebujete spolehlivou antikoncepci až do menopauzy. Mnohé ženy v současnosti dokonce rodí své první dítě po 40. narozeninách, těhotenství je možné. Pokud další neplánujete, vyhnete se volbou spolehlivé antikoncepce velmi obtížně řešitelnému problému v případě nechtěné gravidity: interrupce, nebo další dítě, které zcela změní život nejen vám, ale celé rodině. Mnohé ženy to vítají – pak je ukončení užívání antikoncepce na místě, z jiného důvodu nikoli.

Pokud jste zdravá, pak můžete i po 40. roce užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (optimálně s nízkými dávkami estrogenů – vhodná je pro vás třeba Mirelle s 15 mikrogramy estrogenu nebo Qlaira s přirozeným estrogenem). Pokud však jsou u vás přítomné rizikové faktory srdečně-cévních chorob (kouření, obezita, zvýšený krevní tlak, cukrovka, zvýšené hladiny krevních tuků apod.), pak by bylo vhodné přípravek s estrogenem raději vyměnit za jiný způsob antikoncepce. Velmi vhodným řešením je například nitroděložní systém s hormonem (gestagenem – levonorgestrelem), který působí jen v děloze a do krve se dostává v zanedbatelném množství. Tento systém (Mirena) v děloze vydrží pět let a má další benefity: zkracuje a zmírňuje menstruační krvácení, protože brání „přerůstání“ děložní sliznice – není z čeho krvácet, nemá vliv na hmotnost, brání dokonce prostupu bakterií (zahušťuje hlen děložního hrdla), takže mírní riziko vzniku gynekologických zánětů, neovlivňuje výskyt rakoviny prsu.

Je lepší vyměnit v období před přechodem antikoncepci za jiný hormonální preparát?
V současnosti se dává přednost u zdravých žen podávání nízkodávkové hormonální antikoncepci až do přechodu. V období kolem přechodu vhodná antikoncepce mírní příznaky klimakterického syndromu.

Někdy se hovoří o managementu klimakterických potíží – po 40. roce se zavádí nitroděložní systém s hormonem (nebo pokračuje z dřívějších let, protože Mirena je vhodná po celý plodný věk ženy), který minimalizuje nepravidelnosti menstruačního cyklu a nadměrné krvácení. Pokud žena s Mirenou pocítí příznaky klimakterického syndromu, lze jí podat pak samotný estrogen ve vhodné dávce a aplikační formě (tablety, gel, implantát apod.).

Ženám, které neprodělaly hysterektomii (odnětí dělohy), je jinak vždy nutné podávat estrogeny společně s gestageny, které brání zvýšenému růstu děložní sliznice pod vlivem estrogenů. Mirena dodává gestagen přímo tam, kde působí – tedy do dělohy a „chrání“ děložní sliznici.

Podávání estrogenů (v pilulkách, náplasti, kroužku) v tomto období není vhodné pro každou ženu. Individuální riziko by měl zvážit gynekolog, případně po poradě s praktickým lékařem, a měl by pro ženu najít v tomto období vhodnou formu antikoncepce nebo mírnění klimakterického syndromu – je-li to zapotřebí.

Jak fungují doplňky stravy pro zmírnění dopadu projevů přechodu?
Fungují u těch žen, které jim věří. Obecně řečeno, jsou vhodné pro ženy s mírnější formou klimakterického syndromu, případně u těch, u nichž je podávání hormonálních přípravků (s estrogeny) nevhodné, či dokonce zakázané (akutní poruchy jaterní funkce, nádory, jejichž růst je vyvolán hormony, sklon k tvorbě krevních sraženin, stav po tromboembolii apod.). Je však nutné dodat, že u většiny potravních doplňků nejsou provedeny bezpečnostní studie, jaké jsou předepsány pro všechny léčivé přípravky.

Reklama