Ačkoli by se naše zdravotnictví mohlo zdát pro pacienty drahé, je v mnoha ohledech poměrně sociální. Existuje například roční ochranný limit, díky kterému pojištěnci dostávají peníze za léky na předpis a některé poplatky zpět!

důchodci

Byl novinář a často se dohadoval s maminkou o lécích. „Ty moje prášky jsou tak strašně drahé, stěžovala si.
„Ale vždyť ze zákona člověk má právo na výměnu léku se stejnou léčivou látkou bez doplatku.
„To se jen tak říká...“
„A ptala ses doktora?“
„No, neptala, ale já tomu stejně nevěřím
.
„To je potom těžký. Podívej, mně mluvčí Ministerstva zdravotnictví ověřoval, že to je tak, jak říkám.“
„I
kdyby to tak bylo, já už jsem na tyhle prášky zvyklá. Jiné by mi třeba nedělaly dobře... To není jen o té léčivé látce, víš? Jsou tam i podpůrné látky, a ty můžou jít třeba proti jiným mým práškům, které potřebuju. Nejhorší je, že třeba něco bylo bez doplatku a najednou se za to platí! Viděla jsem třeba v lékárně stařenku, která měla zaplatit za léky přes dva tisíce, tak je tam nechala a se slzami odešla, že si musí koupit jídlo, to přece není normální.“

Musel uznat, že některé maminčiny argumenty měly svou váhu. Zajímalo ho, jaká je praxe, a tak se zeptal své lékařky...
„U starších léků je to tak, jak říkáte, tedy že by měly mít alternativu bez doplatku. Ale výzkum je drahý, tak některé moderní léky jsou také drahé. Když pacient potřebuje drahé léky a nemůže mít jiné, je tu naštěstí roční limit, který je pro důchodce 2.500 korun. Za léky normálně zaplatí, ale pojišťovna jim v průběhu roku začne peníze vracet.“

Systém ročního ochranného limitu

Senioři nad 65 let a děti do 18 let mají roční ochranný limit 2.500 korun. Ostatní věkové skupiny mají tento limit 5.000 korun.

Započítávají se do něj...

 • Poplatky za vyšetření u lékaře: 30 korun
 • Poplatky za recept: 30 korun, případně 60 korun, jsou-li na receptu léky dva
 • Doplatky na léky. Pouze však doplatky z těch nejlevnějších variant. Pokud existuje varianta jednoho léku levnější a vy si vezmete tu dražší a doplatíte víc, započítává se vám pouze částka, kterou byste doplatili za lék levnější. Výjimku lze udělat pouze ve zvláštním případě (například když je pacient na levnější lék alergický, změna léku by mu mohla způsobit zdravotní problémy, je v kontraindikaci s jiným lékem, který pacient musí užívat a podobně. Tato výjimka funguje tak, že lékař zaškrtne na receptu políčko „nelze nahradit“)

Do limitu se nezapočítávají...

 • Poplatky za návštěvu pohotovosti
 • Poplatky za pobyt v nemocnici
 • Pobyt v lázních, léčebnách, ozdravovnách
 • Zdravotnické prostředky vydané na poukaz
 • Doplatky za příliš levné léky (částečně hrazené léky, na které pojišťovna doplácí méně než 30 % jejich ceny)
 • Léky, které nemají při léčbě zásadní význam (podpůrná a doplňková léčba)

Jak o peníze požádat?

Asi vás zajímá, co musíte udělat pro to, aby se vám začaly peníze vracet? Zjišťovali jsme to na horké lince VZP, kde jsme se dozvěděli, že pro to nemusíte udělat vůbec nic. Tato pojišťovna totiž ochranný limit hlídá sama a začne vám po čase peníze i sama vracet. „Peníze posíláme pojištěncům čtvrtletně.“

Na horké lince OZP jsme testovali, jak je to u jiných pojišťoven, a zdá se, že ochranný limit všude funguje stejně, tedy, že pojišťovna sama hlídá, zda už vám má peníze začít vracet a pak je pojištěncům posílá.

 • Pokud myslíte, že už jste limit přesáhla, není nic jednoduššího než na pojišťovnu zatelefonovat a zeptat se, jak to s vaším ochranným limitem vypadá.
 • Každý pojištěnec má také nárok jednou ročně na podrobný výpis svého pojištění.

Drobné nedorozumění a poučení

Šokovala nás informace z horké linky OZP, kde nám bylo sděleno, že se do ochranného limitu nepočítají regulační poplatky a všichni pojištěnci nad 50 let, včetně seniorů nad 65 let spadají do limitu 5.000 korun. Okamžitě jsme žhavili další telefon, abychom zjistili, jestli se s limity nějak chýbe.

Vypadá to, že pracovník informační linky neměl svůj den, protože tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň nám na otázku: „Jaký je pro letošní rok stanovený ochranný limit, v loňském roce šlo (podle tiskových materiálů pojišťoven) o 2.500 korun pro děti do 18 let a seniory nad 65 let. Nyní jsme ale dostali informaci od OZP, že všichni lidé (tedy i senioři) nad 50 let spadají do limitu 5.000 korun. Jak to tedy letos je?“ odpověděl: „V rámci ochranných limitů k žádné změně nedošlo a v nejbližší době ani nedojde.“

A pak má člověk důvěřovat horkým linkám. Rada tedy zní: Ověřte si informaci o svém ochranném limitu raději dvakrát!

Čtěte také...

Reklama