Bulvár

Víte, kdo jsem?

Narodila jsem se na Štědrý den v roce, kdy zemřel Puškin. Hodiny právě ukazovaly za dvě minuty tři čtvrtě na jedenáct. Jen další dcera v početné, později desetičlenné rodině docela bezvýznamného vévody!

Při narození jsem měla už jeden zoubek. Stejně jako kdysi Napoleon.

Manželství mých rodičů nebylo moc šťastné. Otce nutil do svatby hlavně jeho dědeček, který nebyl zvyklý na nějaké odmlouvání, a maminku zase její rodina. Ještě před svatbou naznačil otec matce, že miluje jinou ženu a ji si nebere z vlastní vůle. Také se podle toho v budoucnu choval.

Maminka měla později raději své psy než otce a zavírala se v pokojích s migrénami.

Nás ale otec miloval a my zase jeho.

Byl k nám více velkorysý, než dovolovaly tehdejší konvence. Jako malá jsem ráda plavala, lovila ryby a hrála si se selskými dětmi ze sousedství.

Má výchova tedy nebyla moc přiměřená mému budoucímu postavení, což mi dokonce později přineslo i problémy.

Jako z filmu...

Moje první setkání s mým budoucím manželem bylo kuriózní a romantické zároveň. Na námluvy totiž jela původně moje sestra. Onen urozený nápadník měl ale oči jen pro mne, čehož si nešlo nevšimnout.

Na plese pak požádal svého pobočníka, aby si se mnou zatančil. Zaregistrovala jsem to a přišlo mi to roztomilé. Bavil mě. Byl nesmělý, a přece tak nějak majestátní.

 „Tak se mi zdá, výsosti, že jsem právě tančil se svou budoucí paní,“ řekl navíc pak onen korpulentní pobočník svému pánovi.

Když mi pak už sám osobně přinesl plnou náruč růží, měla jsem rozporuplné pocity. Bylo mi líto sestry, ale na druhou stranu, ON se mi tolik líbil!!

Velice hezký, bohatý muž, a navíc tak pozorný. Prostě sen všech dívek v monarchii.

Víte, málokomu se v té době poštěstilo, aby se zamiloval a objekt své touhy si pak i vzal. Nebylo to tak běžné, jak to máte vy teď.

Miloval mě oddaně celý život.

Období zásnub nebylo pro mě snadné. Musela jsem se učit mnoha jazykům, chování i etiketě, která pro mě byla, no jo, no, prostě španělskou vesnicí. I mé špatné zuby, kterých si jako první všimla jeho matka, jsem si musela lépe čistit.

Den svatby byl nakonec stanoven na duben.

Před tím jsem darem od svého budoucího chotě dostala mluvícího papouška. Byla jsem z něho úplně vedle. Takovou radost mi udělal. Nikdy jsem neskrývala emoce a myslím, že to na mně miloval. Zůstala jsem bezprostřední a v pocitech upřímná.

První týdny manželství byly jako z pohádky.

Když se ale začala mezi nás čím dál víc plést jeho matka, nelíbilo se mi to. Nejhorší ale bylo, že se mě můj milovaný ani jednou nezastal.

Ve všem měla poslední slovo. Neměla jsem ji ráda. Chtěla, abych se naučila česky, a já to nesplnila. Považovali mě proto za hloupou.

První miminko se nám narodilo 5. března.

Byla to holčička. Dostala jméno, jak jinak, po tchyni. I v otázce její výchovy měla hlavní slovo babička. Také naše následující dvě děti vychovávala sama.

To se mi už vůbec nelíbilo, ale muž byl vždycky na straně své matky.

Jen jednou jsem si prosadila svou. Na jednu cestu jsem s sebou vzala naši dvouletou dceru. Bohužel, onemocněla a zemřela.

Po tomto otřesném zážitku jsem výchovu druhé dcery přenechala rezignovaně babičce.

Dlouho očekávaný syn spatřil světlo světa dne 21. srpna.

I jeho vychovávala hlavně tchyně.

Svou jsem si prosadila až při výchově nejmilejší dcery, narozené 24. dubna.

V té době už hlavně neměla tchyně skoro žádný vliv, také proto, že popravili jejího milovaného syna. Ani já už jsem ale v té době nebyla ta nejistá dívka, nýbrž sebevědomá a trochu sebestředná žena.

O malou jsem se starala přímo svědomitě, a ani na okamžik jsem ji nespustila z dohledu. Stala jsem se pro ni nejdůležitějším člověkem.

Jednou z největších životních tragédií pro mě byla smrt mého syna.

Zastřelil se společně se svou milenkou.

Byl od dětství velmi citlivý. Ovšem manžel z něho chtěl mít především vojáka. Tvrdá výchova generálmajora, který chlapce například ze spánku budil výstřely z pistole, se na něm hodně podepsala.

Zasáhla jsem až já sama.

Tehdy jsem dala manželovi ultimátum. Buď odejde generálmajor, nebo odejdu já!

Odešel a výchovy syna se ujal jeden laskavý hrabě. Chlapec se zajímal o ornitologii a později napsal několik knih. Především však působil tajně jako novinář. 

Stejně jako já ani on nevěřil v monarchii.

Uzavřel nešťastné manželství a měl spory s otcem, který ho dokonce nechal sledovat.

Příčinu smrti mého milovaného dítěte se dvůr nejdříve snažil utajit, nakonec však musel s pravdou ven.

Já, která jsem dříve tolik dbala o módu, jsem od té doby chodila výhradně v černých šatech.

Nekrásnější na světě

Co se týče mojí proslulé krásy, rozvíjela se velmi pomalu.

Postupně se o mě ale začalo hovořit jako o „nejkrásnější ženě na světě“. Díky obrazům se mé kráse dostalo světové proslulosti. Také jsem si na ní hodně zakládala. Jako jedna z prvních jsem věřila, že sport napomáhá dobré postavě a podnikala jsem mnohahodinové vycházky.

Málokdo stačil mému tempu. Byl to spíš poloviční běh. Nechala jsem si postavit i tělocvičnu, což bylo častým námětem pomluv.

Rozumějte,  v mé době bylo povoleno pouze jezdectví nebo plavání. Báby si mohly utrhat pusy.

V pase jsem měla 48 centimetrů a nikdy jsem nepřekročila váhu padesáti kilogramů, a to při výšce 172 centimetrů.

Málokdo tušil, že jsem se také zajímala o chudé a nemocné. Občas jsem chodila v přestrojení a bez ohlášení po nemocnicích a ptala se pacientů, jak se jim daří, a osobně kontrolovala kvalitu jídla, které jim dávali.

V životě jsem měla nejraději Maďary.

Můj nejlepší přítel byl odsouzen k trestu smrti, ale později dostal milost a nakonec se stal ministerským předsedou. Přesvědčila jsem manžela totiž o tom, aby souhlasil s rakousko-uherským vyrovnáním a nechal se korunovat.

Maďaři mě dodnes považují za svou národní královnu. Mluvila jsem se svou rodinou výhradně Maďarsky.

Psala jsem básně a milovala jsem koně. Dokonce jsem závodila. Za koně jsem utrácela poměrně velké peníze. Tato má velká záliba skončila v době, kdy jsem ošklivě spadla z koně.

Kdybych se tehdy zabila, bylo by to pro mě důstojnější a tolik by mě to nemrzelo. Ale vražda…

Nevíte, jak jsem tu ženu miloval...

Ten den jsem si v klidu vypila svou sklenici mléka. Dopoledne jsem pak utrácela peníze na nákupech. Měla jsem v plánu projet se parníkem.

Mezi hotelem, kde jsem se ubytovala, a přístavem se to stalo. Potkala jsem smrt. Bylo poledne.  

Ten člověk mě bez ostychu probodl pilníkem.

Napřed jsem si toho vůbec nevšimla, já jsem myslela, že mi chtěl jen ukrást hodinky. Ještě jsem dokráčela na palubu lodi... tady jsem se zhroutila k zemi a... zemřela jsem.

Bylo září, bylo mi 61 let.

Můj manžel reagoval na zprávu o mé smrti slovy:  „...Vy nevíte, jak jsem tu ženu miloval…“

Víte, kdo jsem?


Správné odpovědi pište SEM (kliknutím se otevře odpovědní box).

Tentokrát hrajeme, když jde o krásnou dámu, také o něco kolem krásy. Ve hře je kvalitní rtěnka a tekuté stíny.

lupa

   
25.08.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ni-ka [*]

  Tak v pondělí se snad dozvíme vítěze.Tyto soutěže mě hodně baví:))))

  superkarma: 0 29.08.2010, 12:02:15
 2. avatar
  [20] gerda [*]

  zajímavé - přestože jsem podle svého názoru splnila veškeré registrační podmínky, nedaří se mi dostat do odpovědního okna a odpovědět na soutěžní otázku.Sml80Kdysi to šlo zcela hladce.

  superkarma: 0 25.08.2010, 18:10:52
 3. [19] macamala [*]

  Po návštěvě jednoho krásného města jsem přečetla o této ženě asi 3 knihy, později ještě další, jak postupně vycházely. Jednu mám i v cizojazyčném originále.

  Velmi zajímavý je osud její sestry, která díky této dámě přišla o ženicha. Jméno ukryté dámy je zmiňováno navíc na každém zámku jejího bratrance, který byl tak trochu blázen.

  superkarma: 0 25.08.2010, 10:56:12
 4. [18] Violeta [*]

  Sml69 krásná, zajímavá mladá žena, která se pere s osudem.

  superkarma: 0 25.08.2010, 10:47:47
 5. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  German — #16 Aby se nemoc rozvinula, hraje v tom podstatnou roli i způsob myšlení. U ... tomu nasvědčuje právě i strach a averze k přijmutí reality a pocit, že nemůže žít naplno. (Nařizovaný způsob života.) Ona měla dostatek prostředků na pobyt v sanatoriu a postupně začala měnit i způsob života, vyhýbala se záměrně životu s ... a v ... paláci. Díky tomu se bez ohledu na atentát dožila poměrně vysokého věku. Její životospráva je také obdivuhodná a i v Pamětech komorníka je pasáž o její tělesné slabosti, v zahradách musely být hustě rozmístěny lavičky, po pár krocích posedávala a odpočívala. 

  superkarma: 0 25.08.2010, 10:23:30
 6. [16] German [*]

  OlgaMarie — #10 Od cikánů se údajně nakazila TBC....Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #17
  superkarma: 0 25.08.2010, 09:47:15
 7. avatar
  [15] Alenka0010 [*]

  Je to lehké, ani jsem to celé nepřečetla Sml16.

  superkarma: 0 25.08.2010, 09:43:54
 8. avatar
  [14] enka1 [*]

  Nebýt toho pilníku, hádala bych trochu dýl.

  superkarma: 0 25.08.2010, 09:36:34
 9. [13] CityCat [*]

  Hezký... škoda, že se nenarodila o stopadesát let později :-) mohla být úspěšnou podnikatelkou v oboru fitness a "zavraždit" by ji chtěla leda konkurence. Tato dáma je mj. důkazem toho, že image je věčné. Narozdíl od života :-)

  superkarma: 0 25.08.2010, 09:36:03
 10. avatar
  [12] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie — #10 ...četla jsem to Sml67Sml22

  superkarma: 0 25.08.2010, 09:32:56
 11. avatar
  [11] Florencie [*]

  Tak dneska je to megajednoduché Sml59

  superkarma: 0 25.08.2010, 09:31:39
 12. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  "Charakteristickou pro romantiku ... byla její zvláštní záliba pro cikány. V okolí zámku v Godolo hemžilo se to jenom špinavými, v hadry polooblečenými osobami, muži, ženami i dětmi štítícími se denního světla. Často pozvala ... celou tuto společnost do zámku, pohostila ji tam bohatě a podělila různými dary. Pravděpodobně z vděčnosti sebrali černí chlapíci vše nač přišli a chyběla nám často celá spousta stříbrných lžiček, talířů, kusů prádla a všech možných jiných věcí. Ti lidé kradli očima. Není se tedy co diviti,že ... neměl cikány v pražádné lásce a že často vydal rozkaz nepouštěti je více do blízkosti zámku. Proti tomu však se vždy postavila ... , ... změkl a tak se stalo, že okolí ... paláce v Godolo se za léta nebo podzimu podobalo cikánské kolonii."

  "Vůči ... nebyla ... vždy velmi přívětivou a vypadalo to někdy, jakoby naschvál jej chtěla zlobit a urážet."

  Nesoutěžím, ale nemohla jsem si odpustit tyto dva úryvky z Pamětí komorníka ... ... ..., které hledanou osobu také charakterizují.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #12
  2. na komentář reaguje German — #16
  superkarma: 0 25.08.2010, 09:09:35
 13. [9] dadma [*]

  Dnes byla otázka velmi lehká.

  superkarma: 0 25.08.2010, 08:42:08
 14. avatar
  [8] Japina [*]

  Taky jsem hned uhádla, jen jsem netušila, že manželství rodičů nebylo moc šťastné, ve filmech jsou totiž zobrazováni přímo idylycky.

  Ten co ji probodnul, chtěl původně zapíchnout někoho jiného, ale když nepřijel, tak si ten den vybral ji.

  superkarma: 0 25.08.2010, 08:41:32
 15. avatar
  [7] Michaela Kudláčková [*]

  ToraToraTora — #5 ....?Anální alpinismus"Sml30 po ránu je jako hoooodně dobrý kafe a ještě teplá kobliha - moc děkuju !!!!!!!!!

  superkarma: 0 25.08.2010, 08:36:06
 16. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  mmch...četla jsem, že v pase měla dokonce 37 čísel...což se divím, že se v průvanu nezlomila. Asi dobrý korzet.Sml80

  superkarma: 0 25.08.2010, 08:34:07
 17. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Vím, kdo seš! Seš Míša Kudláčková a děláš pro nás tyhle super soutěže

  ...a to byla trocha análního alpinismu po ránu

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #7
  superkarma: 0 25.08.2010, 08:28:34
 18. [4] Anai [*]

  Dnes to uhádne každá, takže nesoutěžím, výhru přenechám, ale článek je prostě náááááááádherný.... Sml67 laskavý, to negativní je vynecháno.

  superkarma: 0 25.08.2010, 08:21:10
 19. avatar
  [3] Clerenc [*]

  Jasně že víme. Dneska to bylo lehoulinkéSml67

  superkarma: 0 25.08.2010, 07:57:42
 20. avatar
  [2] Alka1 [*]

  Bylo to lehoučké, jenom jsem nevěděla, že s ní mám společný den narození na Štědrý den (ještě vím o Avě Gardner). Sml16

  Nechcete si opravit v odpovědním boxu tu "přesdívku", vypadá to hrozně... Sml24 

  superkarma: 0 25.08.2010, 05:59:27
 21. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml22Sml22Sml67Sml67 víme kdo jsiSml59

  superkarma: 0 25.08.2010, 00:47:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme