Až nahoře, na severu v horách nedaleko polské hranice leží obec Malá Úpa. Je tam krásně, i když v zimě tam musí být asi těžký život. A taky je tam zvláštní kostel - leží nejvýše v naší republice.

Když přicházíte ke kostelu sv. Petra a Pavla od Spáleného mlýna, je to pořád do kopce. Všude kolem stojí typické horské chaty a chalupy, obklopené loukami a lesy. A najednou se za horizontem vyloupne kostel. Baňatá červená věž upoutá na první pohled, na ten druhý vás zaujme cedule s historií kostela.

Přečtěte si také:

Kostel má totiž minulost velmi zajímavou. A nejzajímavější je, že je to nejvýše položený kostel v naší republice, stojí na jedné z mála rovinek v Malé Úpě v nadmořské výšce 975 n. m. Místo se původně jmenovalo Kuželiště, postupně tu přibyla fara, hostinec, škola i hřbitov a celých 160 let místo sloužila jako centrum Malé Úpy. Teprve v roce 1948 se centrum přesunulo na Pomezní boudy.

Legenda o císaři

Kostel byl postavený v letech 1789 a 1791 a hned poté zasvěcen sv. Petru a Pavlovi, tehdy byl celý ze dřeva. Jenže hned v roce 1805 vyhořel, takže ho museli obyvatelé postavit znovu a dodnes vypadá stejně, i když byl už opravován.

Se vznikem kostela se pojí legenda, protože se o jeho postavení zasloužil císař Josef II., který tudy osobně na koni projížděl obhlídnout bojiště a tehdy rušil kláštery v celé monarchii. Prý se chtěl dozvědět, proč mají lidi ve zdejším kraji tak hezká hospodářství, a tak prosil a slíbil postavit kostel. A co prý zjistil? Že tu všichni pašují zboží ze sousedního Pruska...

Ještě vám nabízím pár obrázků...

FOTOGALERIE:

Kostel najdete na mapě TADY (č. 2):

mapa

Další články v našem magazínu:

Reklama