Bulvár

Víte, kde fungují školky přes prázdniny?

 

Ne každý má na venkově hodnou babičku, která si k sobě ráda vezme malé vnouče na prázdniny. Tu a tam se naskytne příležitost, kam dítě v létě „upíchnout“, jenže stále se najde dost rodičů, kteří musí i tak během prázdnin dávat děti do školky. Ve většině měst je čtvrtek 15. května poslední možnost zápisu dítěte do letního provozu školky.

 

V období prázdnin je problém s umístěním dětí do letní školky hlavně z důvodu velkého zájmu rodičů při omezení provozu mateřských škol, do kterých děti obvykle dochází. Ale jak kde. Právě v těchto dnech máte ve školce příležitost přihlásit vaše dítě k prázdninové docházce. Na základě výběrového řízení se dozvíte, kam bude vaše dítko přiděleno při sdruženém provozu předškolních zařízení ve vašem okolí. Další možností je kontaktovat přímo mateřskou školu s letním provozem, a tam si přihlášku vyzvednout a posléze podat.

 

V průběhu prázdnin se v jednotlivých termínech střídají různé školky, takže při výběru je nutné dbát na vyhovující data a v případě využití služeb více zařízení podávat přihlášky zvlášť. Ve státních školkách se většinou platí týdně plus odpovídající stravné. Poměrná týdenní výše částky je stanovena z měsíčního školného v příslušné MŠ. Uhrazení úplaty a stravného vždy za celý týden je třeba provést buď v hotovosti přímo již ve zvolené MŠ při obdržení rozhodnutí o přijetí, nebo i jinou dohodnutou formou (poukázkou, bank. převodem).

 

Platbu dopředu lze považovat za ekonomickou motivaci pro rodiče, aby přihlášené dítě skutečně do školky v daném termínu docházelo. Přesto si ale podle informací pedagogických pracovníků řada lidí předplatí, i když dítě následovně bez omluvy nenastoupí a peníze propadnou. Jsou totiž ochotni trochu prodělat za takovou pojistku, kdyby se například kvůli počasí rozhodli nevybrat dovolenou.

 

Ve městech to jde, na venkově katastrofa

Ve městech je situace celkem dobrá a děti se do školek umístit daří. Na venkově je situace opačná. O tom ví své i ředitelka MŠ Partyzánská v Prostějově Martina Hošťálková. „U nás problémy s kapacitou nejsou. Během celých prázdnin mají rodiče možnost dát děti do dvou školek, které se v provozu po 14 dnech střídají. Máme kapacitu 75-100 dětí. Náš zřizovatel je město Prostějov, tudíž dáváme přednost dětem zdejším, ale u dětí z vesnic, tam je to problém. Snažíme se vyjít vstříc, ale je to možné jen v případě doplnění kapacit. Vesnické školky na 8 týdnů zavřou a rodiče dětí jsou tak postaveni do nelehké situace.“

 

K tomu navrhuje řešení: „Již sedm nebo osm let spolupracujeme s dalšími prostějovskými školkami a každoročně si prázdninový provoz střídáme. Možná že by pomohlo, kdyby se stejně tak domluvily 3-4 obce a vyšly si vzájemně vstříc v provázaném prázdninovém fungování.“ Hlavní potíž spatřuje v tom, že obecní zřizovatelé často nemají vůli situaci na venkově řešit a školkám pomoci.


Když bude potřeba, otevřeme další oddělení 

 

Ukázkou flexibility některých městských školek je i pražská MŠ Jílkova na pražském Břevnově. Na otázku, zda budou kapacity školky stačit pro všechny zájemce, odpovídá ředitelka Hana Kosová: „Naše kapacity určitě stačit budou, nemíváme s tím problémy. Pokud už by nastala nějaký nečekaný zájem, můžeme otevřít další oddělení, případně i prodloužit délku fungování školky v letním období.“

 

Po podání přihlášky do letní školky se o kladném či záporném vyřízení rozhoduje na schůzce ředitelů v dané městské části, kdy jeden druhému připisuje i dobrozdání ke konkrétnímu dítěti. „Výběr probíhá na základě individuálního posouzení žádosti. Jsou případy, kdy je evidentní vytíženost rodičů, a tam pochopitelně vycházíme vstříc. V jiných případech, kdy je třeba matka na mateřské s tříměsíčním dítětem, a přesto chce dát dítě o prázdninách do školky, tak to považuji za nepřiměřené,“ tvrdí Kosová.

Zde je několik tipů na školky s letním provozem v různých krajích ČR.
Přinejmenším i tam se dozvíte o dalších možnostech v jejich okolí.

Olomoucký – Prostějov, MŠ Partyzánská 34, 1. 7.-11. 7. 2008

Plzeňský – Plzeň, MŠ Družby (červenec), MŠ Resslova 22 (srpen)

Středočeský – Kladno, 20.MŠ Kladno, Studentská 3077, 28. 7.-8. 8.2008

Moravsko-Slezský – Český Těšín, MŠ Ostravská ul., 4. 8.-29. 8. 2008
Jihomoravský – Brno, MŠ Libušina tř. 29, 14. 7.-27. 7. 2008

Karlovarský – Ostrov, během letních měsíců nebude přerušen provoz školek

Jihočeský – Strakonice, MŠ Holečkova 413, 28. 7.-1. 8. a 4. 8.-8. 8.2008

Ústecký – Most, MŠ Lidická 4. 8.-29. 8.2008

Královéhradecký – Hradec Králové, MŠ Čtyřlístek-Kotěrova, 30. 6.-1. 8.

Praha – Dejvice, MŠ Janákova 9/2358, 28. 7.-1. 8. 2008

Vysočina – Havlíčkův Brod, MŠ Nad Tratí 237 (červenec), MŠ Zahradnického 2864 (srpen)

Pardubický – Chrudim, vytvoření dvojic školek, z nichž každá bude v provozu měsíc

Zlínský – Uherský Brod, MŠ Mariánské nám., 30.6.- 4.7., 7.7.–11.7., 14.7.-18.7.2008

Pohodová prázdninová školka

Obě ředitelky se shodují na tom, že prázdninový režim školky je od toho běžného odlišný, více uvolněný. K tomu přispívá i fakt, že děti se neznají mezi sebou, ani s pedagogy, skladba třídy je jiná. „Zaměřujeme se na volnější činnost, tance, písně, sport a hlavně pobyt venku,“ říká prostějovská ředitelka. V Praze to nemají děti jiné. „Děti jsou především na zahradě, mají tam umístěná pítka, slunečníky, jdeme na výlet či na procházku, řešíme to operativně,“ říká ředitelka Kosová z Břevnova. Když jsou prázdniny, jde hlavně o to, aby si je děti užily,“ dodává.

 

Uvažujete o umístění dítěte do školky o prázdninách? Jaká je situace ve vašem kraji? Jak situaci řešit, když dítě do školky v létě nevezmou a vy máte pracovní povinnosti?

 

Související: Školka základ života

                  Hodně dětí, málo školek

   
07.05.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. [24] Sluníčko sedmitečné [*]

  Netuším, ale zjistím si to. Malá začne chodit do školky příští rok a chtěli bychom vyzkoušet výuku v angličtině - anglická školka Brno.

  superkarma: 0 24.11.2015, 09:48:40
 2. avatar
  [23] SARI [*]

  Já vám řeknu, že si můžu dovolit mít dceru přes prázdniny vzhledem ke svému prac. zařazení, ale kdybych si to nemohla dovolit, tak jsem v p...... Je to tady pěknej bo..., aby stát nezajistil školku přes prázdniny. Rozkrádat a mastit si kapsy, to jim jde perfektně, ale udělat taky něco dobrýho a rozumnýho, tak to je asi nad jeho síly a jak to mají pak chudáci rodiče udělat, tak to je státu pěkně u zadku. No prostě na to nemám co říct - lidi, poraďte si jak chcete. Tak nápodobně, milý státe .

  superkarma: 0 11.05.2008, 22:33:53
 3. avatar
  [22] monacha [*]

  RenataP: ja bych vam to moc prala a dokonce bych souhlasila s tim, ze je to vyborny pro rozvoj ditete. Jen presvedcit zamestnavatele o neplacene dovolene, no.

  superkarma: 0 11.05.2008, 11:08:38
 4. avatar
  [21] RenataP [*]

  verkaH: to jsem si jako dítě taky myslela...ještě o tom teď přesvědčit zaměstnavatele obou rodičů ale to by zas závistí pukli ti bezdětní

  superkarma: 0 10.05.2008, 17:11:42
 5. avatar
  [20] monacha [*]

  verkaH: A nekdo vam v tom brani?

  superkarma: 0 08.05.2008, 23:39:58
 6. avatar
  [19] verkaH [*]

  monacha: A já si najivně myslela, že rodinná dovolená je pro děti dobrá.......

  superkarma: 0 08.05.2008, 21:56:56
 7. avatar
  [18] Alfová [*]

  Kuře: u nás teda pokud rodiče pracují na umístění dítěte v prázdninovém provozu nárok mají

  superkarma: 0 08.05.2008, 21:50:09
 8. avatar
  [17] Kuře [*]

  Alfová : Já nejsem matka v domácnosti, jsem zaměstnaná, manžel taky. Jenom jsem měla neškolkové mladší dítě a bylo evidentní, že o to se někdo postará. No a hlavně jsem byla slušná a napsala, že nejde o naléhavou potřebu...
  Teď už je to jedno, malá už je školačka a malej o prázdninách do školky chodit nebude, není kolektivní živlík.

  superkarma: 0 08.05.2008, 17:47:16
 9. avatar
  [16] monacha [*]

  Skoda, ze se zrusily tydenni jesle a skolky...
  verkaH: existuji tabory, a pak se muzete s manzelem vystridat a vzit si dovolenou kazdy jindy. Prazdniny jsou pro deti neco jako dovolena pro dospele.

  superkarma: 0 08.05.2008, 17:28:15
 10. avatar
  [15] Alfová [*]

  Kuře: tak je to špatná domluva ze strany školky....ale pokud nastavily pravidla tak, že matky v domácnosti nemají na školku o prázdninách nárok, měla bys zase ty pochipot je...kdyby to dovolili tobě, kolik dalších by se přidalo? a už by to třeba nebyly ty obětavé matky(jako ty), ale ty které se svého děcka rády zbaví a zatím se budou věnovat svému vzhledu, atp.

  potom ovšem také nechápu proč platíš službu kterou nesmíš používat...to bych se ozvala...

  superkarma: 0 08.05.2008, 17:23:15
 11. avatar
  [14] Kuře [*]

  Alfová : Takže - ozývala jsem se již v dubnu, ve chvíli, kdy se měl vyplnit formulář o zájmu o prázdninový provoz. Mmch. školné jsme za dobu provozu platit museli všichni, i ti "nepřijatí".
  Jeden týden uprostřed prázdnin mi pro dítě nepřijde tak tragický, zvlášť, když to dítě tam chodit CHCE. Nehledě na to, že moje dítě by tam bylo pouze na dopoledne, i ve školním roce jsem ji vyzvedávala ve většině případů po obědě.

  monacha: Já jsem tam malou učitelce nenechala, celé dopoledne jsem tam tvrdla s ní.

  superkarma: 0 08.05.2008, 16:21:05
 12. avatar
  [13] valesovavera [*]

  U nás ve městě se vždy MŠ domluví a střídavě otevřou ať mají kde přes prázdniny být.Jinak je možnost využít chůvy.

  superkarma: 0 08.05.2008, 15:01:42
 13. avatar
  [12] verkaH [*]

  Školku zatím neřeším, starší syn je už ve škole a s mladším jsem na rodičovské dovolené. Ale jak nastoupím do práce...?
  Bude mi spíš chybět "družina". Co s malým školákem o prázdninách . To nikdo neřeší, že jsou 2 měsíce a dovolená jen 2 týdny... A babičku každý nemá.

  superkarma: 0 07.05.2008, 22:29:02
 14. avatar
  [11] Alfová [*]

  hmmm, sice je hezký, že máte zájem dát děcko do školky o prázdninách, ale ruku na srdce, je to tak, jak píšete? pohybuji se v oblasti předškolního školství a mám plno zkušeností s tím, jak je dítě denně poslední ve školce a maminka se "válí" na koupališti....nebo s dětmi, které, když se školky v provoze střídaly celé prázdniny, neměly ani den prázdnin, protože rodiče je dávali každý den, nebo s dětmi, které by rády byly u babičky, ale babička již hlídá sourozence a neuhlídá(asi) dvě....pravidla musí být, jinak by to opravdu nešlo a záleží na tom jak je ředitelka/zřizovatel nastaví. Pokud se vám nelíbí, ozvěte se před zavedením provozu, ne při něm, to už je pozdě.

  superkarma: 0 07.05.2008, 22:20:12
 15. avatar
  [10] monacha [*]

  U nas to funguje stejne, jsou dany podminky, za kterych dite vezmou. A ty se neporusuji, pry by pak zacali rvat i ostatni rodice, proc ten muze a oni ne. Tim padem by pak skolky s kapacitou problem mely. Treba na tom i jini rodice byli jako vy, jen tam to dite ilegalne nadavali. Myslim, ze bude jeste hur. I u nas, kde mely skolky minuly rok nedostatek deti, nemuzou tento rok vzit vsechny. Chtelo by to neco s tim udelat.

  superkarma: 0 07.05.2008, 14:47:51
 16. avatar
  [9] monacha [*]

  jj, ja myslela, ze jde o to, ze mohou umistit jen urcity pocet deti. Jedna ucitelka jich nemuze mit na starost 50. Tohle taky nechapu.

  superkarma: 0 07.05.2008, 14:33:26
 17. avatar
  [8] Kuře [*]

  monacha: Pokud by řekli, že můžou umístit 20 dětí a zaplnili to dětma od rodičů, co jinou šanci nemají, tak bych neřekla ani popel. Ale když nenaplní ani jednu třídu a učitelky + kuchařky tam tak jako tak být musí, tak nechápu, proč nemůžou stav dětí doplnit těmi, které o to mají "jenom" zájem.
  Když jsem ředitelce navrhovala, aby dala malou "do pořadníku", že si to sice umím zařídit i bez školky, ale byla bych ráda, aby mohla týden chodit, tak argumentovala tím, že děti mají být o prázdninách doma. Výsledek byl, že chodila do školky ilegálně a spolu s ní ještě dalších pár dětí.

  superkarma: 0 07.05.2008, 13:19:12
 18. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  monacha: V naší školce byla na prázdniny výpomoc, takže se učitelky vystřídaly v pohodě, ani ta jedna třída nebyla plná, protože babičky fungují skoro všude..
  Kdyby neměli kapacitu, tak nejsem blbka, za každou cenu bych jí tam nervala

  superkarma: 0 07.05.2008, 13:11:25
 19. avatar
  [6] monacha [*]

  ToraToraTora: Kuře: Ono jde asi spis o to, ze se o prazdninach museji ucitelky vystridat a vybrat si dovolenou, protoze si brat volno pres rok nemuzou. Skolka se tedy snazi vyjit vstric rodicum, kteri pracuji a nemaji moznost dat deti jinam. V pripade, ze by jim tam chodily vsechny deti na osm hodin, jejichz maminy jsou doma, tak to na omezeny provoz neni. Ale chapu, ze je to blby.

  superkarma: 0 07.05.2008, 12:48:49
 20. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Kuře: Uplně tě chápu, loni jsem přihlásila dceru na prázdniny do školky ze stejného důvodu, potřebuje kolektiv a vybití mezi dětmi si tam užije víc, než se mnou, když máme malé miminko k tomu. Bylo mi řečeno, že, když jsem stejně doma, tak proč si jí nenechám doma...Dělaly kyselý ksichty celý prázdniny, ale u nás dítě odmítnout nemůžou, pokud školka funguje a my platíme, takže tam měsíc byla..Letos to udělám stejně

  superkarma: 0 07.05.2008, 12:13:26
 21. avatar
  [4] Kuře [*]

  Já celkem nechápu, co je strašlivého, když chce maminka dát na týden od prázdninách děcko do "jeho" školky. Naše školka má prázdninový provoz, pravidelně se otevře jenom jedna třída a pravidla pro přijetí "na prázdniny" jsou docela drsná. A rozhodně to není tím, že by nebylo místo, ona se ta jedna třída nikdy nenaplní. Já jsem loni chtěla přihlásit dcerku - odpověď byla, že když mi babička může hlídat syna, může hlídat i dceru. Jenže mě šlo o to, že malá je kolektivní živel a do školky o prázdninách chodit chtěla. Brala bych to zamítnutí, kdyby byla třída naplněná, jenže to zdaleka nebyla. No a dopadlo to tak, že malé se stýskalo po kámoších a paní učitelka ji zahlídla jak stojí za plotem a smutně kouká. Tak nás pozvala, ať chodíme spolu. A takhle tam těch dětí chodilo celkem pět. A všechny ty děti měly zamítnuté žádosti o placenou docházku.

  superkarma: 0 07.05.2008, 08:56:58
 22. avatar
  [3] RenataP [*]

  Ono je to i ve městě katastrofa. Tříletý dítě šoupat ze školky do školky jako fluktuanta, to není ideální začátek, pokud se narodí v červenci, že?

  gentiana: hlídat partu rozjívených školkových spratečků, to bych teda radši hlady chcípla na to nemám nerva, leda bych měla k dispozici potřebný počet voliér

  superkarma: 0 07.05.2008, 08:03:10
 23. avatar
  [2] liva99 [*]

  gentiana:není to tak jednoduché, je to velká zodpovědnost a navíc by na to málokterá mamina - samoživitelka asi měla.
  Jinak chválím, konečně přínosná info, protírala jsem si oči, jestli jsem na ž-i!

  superkarma: 0 07.05.2008, 07:46:53
 24. [1] gentiana [*]

  (1) ne
  (2) nevím, nedbám
  (3) prodat dítě do otroctví?
  Zdá se mi to, nebo se tady nabízí podnikatelská příležitost? Nebo aspoň přivýdělek za hlídání spratečků pro matky na mateřské?

  superkarma: 0 07.05.2008, 06:13:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme