Rodina

Víte, jak vybrat správné boty pro vaše dítě? Díl I.

shoe

Vaše batolátko se poprvé postaví. Za nějaký čas zkusí na dosud vratkých nožičkách udělat pár krůčků. První pokusy sice končí pádem, ale dítě se nevzdává a zkouší to dál. Nebude trvat dlouho a dítě začne chodit. Je čas koupit první botičky.

Vybrat správné botičky může být pro prvorodiče bez zkušeností docela věda. Ráda bych vám proto nabídla rady a postřehy, které vám pomohou vybrat vhodnou obuv.

Proč je důležité vybrat správné botičky?

Dětská nožička je ve vývinu. Kosti bývají ještě chrupavčité, nejsou tudíž dostatečně pevné a snadno se tedy v nevhodné obuvi deformují.
Děti mívají sníženou citlivost vůči bolesti, nemusí si tedy vůbec uvědomit, že je botička tlačí. Nejmenší děti, které ještě nemluví, by vám tak jako tak tuto informaci nebyly schopné říct.
Deformování nohou v důsledku špatné obuvi se neprojeví hned, ale až za několik let! Někdy dokonce až v dospělosti. Odbýt obouvání dítěte s tím, že mu to asi sedí a že to jsou asi dobré botičky, také může znamenat, že dítěti zaděláváte na zdravotní problémy v budoucnu. Zhroucená nožní klenba a ploché nohy jsou jen „špičkou ledovce", jen těmi nejviditelnějšími a nejznámějšími zdravotními problémy způsobenými nevhodnou obuví. Dalšími problémy mohou být například plísňová onemocnění, vbočené palce či malíky a jiné deformity prstů, otlaky, mozoly či puchýře...

Certifikát „Žirafa“

Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) v roce 1997 zavedla dobrovolnou certifikaci dětských bot pro děti až do 15 let, tzv. „žirafku“. Celý název zní „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě“. Na logu s modrým pozadím je (jak jinak) žirafa.
Certifikát může získat každý výrobce dětské obuvi, který splní dané podmínky. Ze zákona má každý výrobce výrobků pro děti do tří let povinnost zaručit zdravotní nezávadnost materiálů, ze kterých jsou hračky či boty vyrobeny. O tom, jaké další parametry (tvar špičky, opatek, ohebnost...) musí správná dětská botička splňovat, se již nemluví.
Certifikát „Žirafa“ by měl zaručit, že svému dítěti kupujete opravdu zdravotně nezávadné botičky, tedy obuv, která splňuje všechny podmínky.

Jaké podmínky to jsou?

1) Správná velikost. Bota má mít nadměrek (tj. to, o kolik je delší než noha dítěte) 1-1,5 cm.
2) Prostorná, kulatá špička. Prsty se v jinak tvarované špičce mohou křížit přes sebe, a tím pádem se deformují.
3) Vhodný materiál. Mnoha dětem se nožičky hodně potí. Materiál by tedy mě být savý, prodyšný a lehký (kvůli váze) - např. useň či textil.
4) Tvrdý, vysoký opatek. Obzvláště u nejmenších dětí je důležité, aby se jim nožka v botičce nevyvracela do stran, aby pata byla držena kolmo k podložce. Což zajistí pevný opatek.
5) Dobrá ohebnost. Bota musí být při ohýbání „měkká“, „poddajná“. Nejde-li vám, dospělým, bota v rukou lehce ohnout, dítě si s tím při chůzi dozajista neporadí.
6) Nízká hmotnost. Těžké botičky by děti zbytečně namáhaly a ztěžovaly by jim chůzi.
7) Tlumení dopadu kroků. Při chůzi po tvrdém povrchu (asfalt, beton, dlažba...) tlumí speciální stélky či pěnové vložky dopad. Bez tohoto tlumícího účinku by mohlo docházet k poškození nožiček (opotřebení kostí, chrupavek...).
8) Nízký, široký podpatek. Podpatek by u botiček neměl být žádný nebo jen nepatrný a široký. Rozhodně není žádoucí, aby malé slečny chodily na vysokých a úzkých, tj. vratkých podpatcích.

Hned v zítřejším pokračování si v druhém dílu můžete přečíst konkrétní praktické rady k jednotlivým výše zmíněným bodům, jak vybrat ty správné boty!

   
22.04.2010 - Děti - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Vivian [*]

  Jo, mají sníženou citlivost vůči bolestiSml22 Nedávno jsem zjistila, že Kája má z blbé boty do krve rozedřenou patu. A ona neřekla ani slovoSml40

  superkarma: 0 22.04.2010, 13:52:55
 2. [1] HS [*]

  OdbítSml68 obouvání ...to je zase rána do palice Sml15

  superkarma: 0 22.04.2010, 08:29:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme