Rodina

Víte, jak správně měřit teplotu?

Rozpoznat chřipku od těžší virózy nebo nachlazení dokáže sice jen lékař, ale i doma můžete po-mocí známého fyzikálního přístroje - teploměru - zjistit, jak na tom po zdravotní stránce opravdu jste.

Nejdůležitějším indikátorem tělesného zdravotního stavu je totiž zvýšená teplota, resp. horečka, o které hovoříme při cca 38 stupních Celsia naměřených rektálně. Pro přesné stanovení teploty jsou nejvhodnější digitální teploměry, které zajišťují rychlé a spolehlivé měření, mají velký snadno čitelný displej, nerozbijí se při pádu a neobsahují nebezpečnou rtuť.

Určení správné tělesné teploty je prvním a nejdůležitějším krokem pro stanovení diagnózy a ná-sledně také úspěšné léčby onemocnění. Je dokázáno, že teplota v průběhu dne kolísá až o 2 stupně. Je proto vhodné provádět měření vždy ve stejnou dobu. Měření se provádí v klidu, při po-kojové teplotě, v dostatečném odstupu od jídla a vždy na stejném místě na těle, aby nedocházelo ke zkreslení. Kromě toho výši teploty ovlivňuje vnější teplota, stáří, stres, pohybová aktivita, hor-mony či spánek.
Nejobvyklejším způsobem je měření v podpaží, tzv. axilární měření, které je ale v případě měření teploty u dospělých poměrně nepřesné. Spolehlivější variantu představuje měření v ústech, nej-přesnější bývá ovšem teplota naměřená v konečníku, zejména u dětí. Rozdíl mezi hodnotami zjiš-těnými na různých místech může být 0,2 až 0,9 stupňů Celsia! Z tohoto důvodu je vhodné, pokud si nejste jisti hodnotou naměřenou v podpaží, provést ještě jedno měření - nejlépe v dutině ústní.
Digitální teploměry představují nejsnadnější a zároveň nejpřesnější možnost měření tělesné teploty. Přesto i zde musíme dodržovat podmínky správného měření. Často totiž dochází k tomu, že si nepřečteme návod na použití či nedodržíme správný postup pro měření teploty a považujeme pak hodnoty naměřené digitálními teploměry za nepřesné.
Pokud se rozhodneme pro klasický způsob - měření v podpaží, špičku teploměru umístíme vespod do nejhlubšího a nejteplejšího místa podpažní jamky, předtím se vyvarujeme možného přehřátí nebo naopak vychladnutí podpažní jamky. Špička musí být po celou dobu měření v kontaktu s kůží a nesmí se s ní hýbat. Přiložená paže teploměr pevně fixuje a zároveň eliminuje možný vliv okolní teploty. Pro dosažení co nejpřesnějšího výsledku se doporučuje prodloužit čas měření ještě po zaznění zvukového signálu, a to až na 5 minut.

thermoval

S Thermovalem rapid je délka měření v podpaží 10–40 sekund.

V případě rektálního měření zavedeme měřící špičku do maximální hloubky 1,5 cm řitního otvoru a po dobu měření s ní nehýbeme.

thermoval

S Thermovalem rapid flex je délka měření v konečníku 6–15 sekund.

Pokud měříme teplotu v dutině ústní, umístíme měřící špičku nalevo nebo napravo od uzdičky ja-zyka. Se špičkou nehýbeme, musí být v neustálém kontaktu se sliznicí. Aby byla naměřená teplota opravdu správná, před měřením nekonzumujte příliš teplé ani studené nápoje, nežvýkejte a nekuřte.

thermoval

S Thermovalem rapid je délka měření v ústech 10–30 sekund.

Nejpřesnější pro sledování průběhu horečky je rektální měření, u dětí je vhodné i měření v podpaží, protože mají tenčí stavbu kůže a nedochází ke zkreslení údajů.
Společnost HARTMANN-RICO, jeden z největších výrobců a distributorů zdravotnických a hygie-nických pomůcek v České republice, nabízí v oblasti digitálních teploměrů celou škálu vysoce spo-lehlivých produktů. Novinkou je od ledna letošního roku digitální teploměr Thermoval rapid flex, jehož výhodou je nejen vyšší přesnost a rychlost měření, ale i praktická funkce v podobě ohebného hrotu. Teploměr Thermoval rapid měří teplotu spolehlivě do 30 sekund a prodává se buď v bíle barvě, nebo v limitované edici s Disney postavičkami. Teploměr Thermoval classic se prodává v bílé, modré, žluté a červené barvě. Teplotu Vám podle místa měření změří za 60 až 90 sekund. Teploměry Thermoval rapid a Thermoval classic jsou odolné vůči pádu a vodě. Teploměr Thermo-val basic představuje základní variantu digitálního teploměru, k jehož přednostem patří především přehledný displej. Stejně jako všechny teploměry Thermoval zobrazuje i tento teploměr automatic-ky poslední naměřenou teplotu.
Teploměry Thermoval společnosti HARTMANN-RICO představují s tržním podílem 75 % nejpro-dávanější digitální teploměry v České republice. Teplotu dokážou změřit v rozmezí několika desítek sekund v závislosti na místě měření. Jedná se o tzv. maximální teploměry, to znamená, že ukazatel teploty může po zaznění signálu nepatrně růst v případě, že teploměr zůstane i nadále v místě měření. Měření je ukončeno v případě, že během 16-ti sekund nedojde k nárůstu teploty o 0,1 stupně (u teploměru Thermoval classic), resp. pokud během 4 sekund nedojde k nárůstu teploty o 0,03 sekund (Thermoval řady rapid). Největší předností digitálních teploměrů Thermoval je snadné ovládání, odolnost vůči vodě a příznivá cena.

   
19.01.2011 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] kapedu [*]

  Ahoj, tiez mam Thermoval duo scan Sml16 mne pani v lekarni odporucila juknut na video, aby som sa s nim naucila merat http://www.youtube.com/watch?v=PwnxESSlwqE  a meriame bez problemov .. museli sme zmenit rychlobezku do zadocku, lebo syn je velmi neposedny a mohol by si ublizit Sml15 a mala som aj ortutovy, ten som nechtiac rozbila asi pred mesiacom, a porovnavala som namerane hodnoty - a vsetky merali rovnako Sml22

  superkarma: 0 23.10.2013, 22:35:29
 2. [4] JTinacz [*]

  Já jsem zastáncem toho, že je třeba mít doma vícero teploměrů, tak jako pro sichr Sml54 Starej rtuťák nemám, maj ho ale ještě naši, já ho teda nesnášela, pět minut minimálně to držet v podpaždí byl opruz, ačkoliv do teplého čaje se to namáčelo dobře a dalo se švindlovatSml58

  No ale neumím si zaboha představit, že bych své dítě (5 let) měřila rtuťákem, neposedí, nepostojí, to by bylo o nervy, tak jsem ráda za digitály a infrateploměry, což je další výbava v mé domácí lékárničce Sml67

  Hlavně v noci je to prostě neocenitelný pomocník, v noci měřím obvykle infračerveným teploměrem (mám Thermoval duo scan), stačí pípnout na čelíčk, nedělá to kravál, má to příjemně podsvícenej displej, že to neruší, ale zároveň je vidět, co vidět má bejt...pohoda. Chce to teda trochu grif naučit se s tím správně zacházet, ale pak už je to pohodaSml79

  superkarma: 0 22.10.2013, 21:27:38
 3. avatar
  [3] Vivian [*]

  Tak že by zrovna digitální teploměry byly nejspolehlivější, to bych neřekla, o přesnosti nemluvě... Sml23 Já nedám dopustit na klasické rtuťové a je podle mě velká škoda a velká hloupost, že je zakázali (když přitom dali zelenou rtuťovým zářivkámSml3). Máme doma 2 rtuťové a já je střežím jako oko v hlavě, aby vydržely co nejdéle. Digitální máme taky, takže můžu srovnávat, taky jsem v nemocniční praxi zažila masový přechod z rtuťových na digitální teploměry, takže mám určitou představu o té spolehlivosti... Sml15

  Jinak u mimin nás učili při rektálním měření odečítat půl stupně...

  superkarma: 0 01.02.2011, 11:33:40
 4. [2] Bébina [*]

  Bugy — #1 S presnosti mas naprostou pravdu. Koupit jdou stale mimo EU, treba na Ukrajine. Nevim co s tim nadelaji takovych cavyku, kdyz v uspornych zarovkach, ktere nas nuti pouzivat, je rtut take A schvalne kolik kdo rozbije za zivot teplomeru a kolik uspornych zarovek, hm? Navic nejnebezpecnejsi jsou vypary obsahujici rtut a ta kovova se zas tak neodparuje, kdezto v usporne zarovce je rtut ve forme plynu, takze z rozbite zarovky ji vdechnem jedna dve.

  superkarma: 0 20.01.2011, 09:22:01
 5. avatar
  [1] Bugy [*]

  Co se týká přesnosti měření, není nad klasické rtuťové teploměry. Bylo to prokázáno i zkušebními testy.

  Ale ty už nekoupíme...

  1. na komentář reaguje Bébina — #2
  superkarma: 1 19.01.2011, 15:24:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme